İçeriğe Yönlendir

Müstakil Ev Yapımı

Tuncay Arslan

Recommended Posts

Tuncay Arslan

Merhabalar, hayırlısıyla şehir dışında müstakil ev yapımına başladım.  Alt kat depo atölye üstte dubleks gibi planladık, şu an son katın kalıbı yapılıyor. Bir ustayla işçiliğini anlaştım, yapım aşamasında takıldığımız yerleri birlikte tartışarak çözüyoruz ama bazı işler de maliyet açısından benim tercihime göre yapılıyor.

Mesela pvc doğrama için fıratpen, egepen ve winsadan fiyat aldım 8-9-19 bin lira çıktı. Egepende karar kıldım gibi, İzmir'de pvc doğrama konusunda yardımcı olabilecek var mıdır acaba?

15 güne kadar duvarlar örülecek burda da 20 lik bims kullanmak istiyorum, metre kare maliyet olarak tuğla arası xps strafordan biraz daha uygun mantolama yapmadan yalıtım sağlayabilirsin deniliyor.

Pencereler için panjur düşünüyorum panjurun kutuları hangi aşamada konuluyor acaba? duvar örüldükten sonra mı?

Isıtma sistemi olarak katı yakıtlı kalorifer sistemi olacak doğalgaz olmadığı için, yerden ısıtnma maliyetiyle petekli tesisat maliyeti arasındaki farkı da bilmiyorum.

Konuya hakim olanlar bir el atıverse :)

Yorum bağlantısı

hayırlı uğurlu olsun  güle güle oturun inşallah . hedefim 40 yaşından önce bitane yapabilmek hayırlısı bakalım

yerden ısıtma elektrikle olacak muhtemelen o iş oldu bitti sakat gelmiştir bana. 

çatıya güneş paneli koyup devlete ters sayaç ile satma muabbeti vardı hala varmı bilmiyorum ama çatı müsaitse mutlaka güneş enerjisi ile elektrik üretir kullanırdım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bir el yetmez buna.. hepimiz bildiğimiz kadar atalım... :)

Kalorifere ihtiyacın var mı, kesin karar verdin mi.. ?  Hangisi hesaplıdır bilmem ama.. yerden ısıtma kullanıyorum ben ve çok konforludur.. 

Yorum bağlantısı
Yalçın Dağlıoğlu

İnşaat alanı hangi ilçede pvc işi için özel mesaj attım arkadaşım yardımcı olur. Şuan GaziAntepteyim dönüşte elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışrım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 20.06.2018 at 13:49, Ali Gök yazdı:

yerden ısıtma elektrikle olacak muhtemelen o iş oldu bitti sakat gelmiştir bana. 

Yok sulu.. aynı kaloriferin peteksiz olanı.. borular dolanıyor fayansın altında.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
1 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yok sulu.. aynı kaloriferin peteksiz olanı.. borular dolanıyor fayansın altında.. 

aa bu sistem iyimiş. bizim yaylada parkenin altına elektrikli halı gibi bişey döşüyorlardı dayımlar yerden ısıtmalı oluyordu ev tam ısınmaz tabi parkeleri ısıtıyor anca ben öyle bişey sandım.

Yorum bağlantısı
Yalçın Dağlıoğlu

Maliyet aynı olacaksa veya bir tık fazla ise yerden ısıtma daha konforludur .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emin Önal

Hayırlısı olsun, bi hammada bitsin inşallah :biggrin:

11 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Kalorifere ihtiyacın var mı, kesin karar verdin mi.. ?  Hangisi hesaplıdır bilmem ama.. yerden ısıtma kullanıyorum ben ve çok konforludur.. 

Yerden ısıtma candır.

3 dakika önce, Ali Gök yazdı:

aa bu sistem iyimiş. bizim yaylada parkenin altına elektrikli halı gibi bişey döşüyorlardı dayımlar yerden ısıtmalı oluyordu ev tam ısınmaz tabi parkeleri ısıtıyor anca ben öyle bişey sandım.

Bende ısıtmaz sanıyordum, araştırıp şahit olunca anladım ki fevkalade ısınıyor.

Halı dediğin yalıtım malzemesi olmasın, boruların altına ?

Sulu hariç sistem bilmiyorum bende.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
40 dakika önce, Tuncay Arslan yazdı:

Merhabalar, hayırlısıyla şehir dışında müstakil ev yapımına başladım. Projemizi hesabımızı yapsak da imar olmadığı için kaçak durumunda. Alt kat depo atölye üstte dubleks gibi planladık, şu an son katın kalıbı yapılıyor. Bir ustayla işçiliğini anlaştım, yapım aşamasında takıldığımız yerleri birlikte tartışarak çözüyoruz ama bazı işler de maliyet açısından benim tercihime göre yapılıyor.

Mesela pvc doğrama için fıratpen, egepen ve winsadan fiyat aldım 8-9-19 bin lira çıktı. Egepende karar kıldım gibi, İzmir'de pvc doğrama konusunda yardımcı olabilecek var mıdır acaba?

15 güne kadar duvarlar örülecek burda da 20 lik bims kullanmak istiyorum, metre kare maliyet olarak tuğla arası xps strafordan biraz daha uygun mantolama yapmadan yalıtım sağlayabilirsin deniliyor.

Pencereler için panjur düşünüyorum panjurun kutuları hangi aşamada konuluyor acaba? duvar örüldükten sonra mı?

Isıtma sistemi olarak katı yakıtlı kalorifer sistemi olacak doğalgaz olmadığı için, yerden ısıtnma maliyetiyle petekli tesisat maliyeti arasındaki farkı da bilmiyorum.

Konuya hakim olanlar bir el atıverse :)

Merhaba Tuncay Bey,

Öncelikle eviniz hayırlı olsun. Duvarlar için bims doğru karar fakat kiriş, kolon ve döşemelerin dışa bakan kısımlarından ısı köprüsü oluşur ve evinizin konforunu ve görünüşü bozar. bunu önlemek için bims blokları kiriş ve kolonlardan dışarıya doğru 2-3 cm çıkıntılı yaptırıp kiriş ve kolonların dış yüzeyini xps malzemesi ile ısı yalıtımı yapabilirsiniz. benzer bir uygulamayı düzcede arkadaşıma yaptırdım yıllardır memnun. Bu durumda mantolama işi düzgün yapılmalı yoksa kiriş ve kolonlar etrafında çatlaklar oluşur bu durumu ustaya iyice anlatmalısınız. Ustanın yapamayacağını hissederseniz o zaman yine bims blokları 2 cm çıkıntılı ördürüp önce kiriş ve kolonların üstüne 2 cm, sonra binanın bütün yüzeyine 2 cm daha xps yalıtım yaptırırsanız çatlamayı önlemiş olursunuz. Panjurların makara kutusunu duvar içine gömmenizi tavsiye ederim. dışarıdan çıkıntı yapmaz üstü pislik toplamaz rüzgar almaz daha geç deforme olur. Bu sistem için önce panjur imalatı yapacak kişi ile görüşün derim. Isıtma sistemine gelince ısı pompası öneririm. lpg, doğalgaz bağımlılığınız olmaz elektrikle çalışır. pahalı derseniz elektrikli konveyör sistemleri öneririm. kalorifer gibi duvara monteli bağımsız ekonomik çözüm.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
57 dakika önce, Emin Önal yazdı:

Halı dediğin yalıtım malzemesi olmasın, boruların altına ?

Sulu hariç sistem bilmiyorum bende.

Camiler için yapıyorlar.. Isıtmalı koltuk gibi. rezistanslı halı :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emin Önal
1 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Camiler için yapıyorlar.. Isıtmalı koltuk gibi. rezistanslı halı :)

Onun ısıttığından ne olacak abi. Oturunca ısıtır anca. Cami için idealmiş.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
30 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

en azindan mutfaga firinli emaye soba koyacak bir bacalik olsun ;)

Fırınlı soba şart.. 

Şimdi, Emin Önal yazdı:

Onun ısıttığından ne olacak abi. Oturunca ısıtır anca. Cami için idealmiş.

Aynen 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

kuzine soba diye bildiğimiz efsane aletmi fırınlı soba dediğniz :)

beni benden aldınız şimdi onun fırınında tepside güveç harika olur 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
22 dakika önce, Ali Gök yazdı:

Onda herşey güzel olur... 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
25 dakika önce, Ali Gök yazdı:

Garajda 2 tane ucuz kuzine eskittik, sağlam bi tane yakında gelecek inşallah (şu an kulübe yapılıyor).

Yorum bağlantısı
Sezgin Yılmaz

Yerden ısıtmayı kesinlikle tavsiye ederim. 10 senedir kullanıyoruz.
Laminant parke döşetmeyi düşünüyorsanız yerden ısıtmaya uygun olanı tercih etmeniz gerekiyor

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)

Ama yerden ama petek fark etmez, odunlu ısıtma sistemi kurun. Bir adet te inverter klima takviye olarak kalsın. Sistem ısınana kadar klima bir kaç dakika içinde evi yaşam ısısına çıkarıyor zaten. İmkan dahilinde, çatıda solar paneller olsun. Şebekeye gönderim ile bir kaç yılda işletme maliyetini çıkarır 

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
7 saat önce, Ali Gök yazdı:

hayırlı uğurlu olsun  güle güle oturun inşallah . hedefim 40 yaşından önce bitane yapabilmek hayırlısı bakalım

çatıya güneş paneli koyup devlete ters sayaç ile satma muabbeti vardı hala varmı bilmiyorum ama çatı müsaitse mutlaka güneş enerjisi ile elektrik üretir kullanırdım.

imar barışı konusu geçerken ruhsat vs hepsini çözmeye bakın derim

Yaş 45 anca yapabildik :) , umarım yaparsın. Satacak kadar sistem kuramasam da buzdolabı, tv ve bir kaç aydınlatma için istiyorum güneş panelini.

7 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Abi kış sert biraz yayla misali, okuduklarım yerden ısıtmayı işaret ediyor kullanıcı olarak referans da aldık kafa karışıklığı kalmadı :)

7 saat önce, Yalçın Dağlıoğlu yazdı:

İnşaat alanı hangi ilçede pvc işi için özel mesaj attım arkadaşım yardımcı olur. Şuan GaziAntepteyim dönüşte elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışrım.

Buca'da yapıyoruz bugün arayamadım ama yarın arıycam, hayırlı yolculuklar şimdiden.

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
6 saat önce, Metin Akbal yazdı:

en azindan mutfaga firinli emaye soba koyacak bir bacalik olsun ;)

6 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Fırınlı soba şart.. 

Aynen 

6 saat önce, Ali Gök yazdı:

5 saat önce, Cem Işık yazdı:

Kuru patates olsun razıyım. Üstünde de kara demlik

3 saat önce, Sezgin Yılmaz yazdı:

Laminant parke döşetmeyi düşünüyorsanız yerden ısıtmaya uygun olanı tercih etmeniz gerekiyor

Soba için baca yeri bıraktık, bu sene kullandım kestane de efsane oluyor :) 

İmar barışı için Mehmet Abi doğru biliyorsun, mevzuatta o tarihe denk gelen uydu resimlerine bakıyorlar. Sıva kapı pencere işini tamamlayıp şansımızı deniycez :)

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
7 saat önce, Metin Uzunoğlu yazdı:

Merhaba Tuncay Bey,

Öncelikle eviniz hayırlı olsun. Duvarlar için bims doğru karar fakat kiriş, kolon ve döşemelerin dışa bakan kısımlarından ısı köprüsü oluşur ve evinizin konforunu ve görünüşü bozar. bunu önlemek için bims blokları kiriş ve kolonlardan dışarıya doğru 2-3 cm çıkıntılı yaptırıp kiriş ve kolonların dış yüzeyini xps malzemesi ile ısı yalıtımı yapabilirsiniz. benzer bir uygulamayı düzcede arkadaşıma yaptırdım yıllardır memnun. Bu durumda mantolama işi düzgün yapılmalı yoksa kiriş ve kolonlar etrafında çatlaklar oluşur bu durumu ustaya iyice anlatmalısınız. Ustanın yapamayacağını hissederseniz o zaman yine bims blokları 2 cm çıkıntılı ördürüp önce kiriş ve kolonların üstüne 2 cm, sonra binanın bütün yüzeyine 2 cm daha xps yalıtım yaptırırsanız çatlamayı önlemiş olursunuz. Panjurların makara kutusunu duvar içine gömmenizi tavsiye ederim. dışarıdan çıkıntı yapmaz üstü pislik toplamaz rüzgar almaz daha geç deforme olur. Bu sistem için önce panjur imalatı yapacak kişi ile görüşün derim. Isıtma sistemine gelince ısı pompası öneririm. lpg, doğalgaz bağımlılığınız olmaz elektrikle çalışır. pahalı derseniz elektrikli konveyör sistemleri öneririm. kalorifer gibi duvara monteli bağımsız ekonomik çözüm.

İyi dilekler için teşekkürler. Önce duvar arası strafor düşünmüştük ama hem ısı köpürüsü oluşturuyormuş hem maliyeti hemen hemen aynı, acaba bims bloğu 20 lik değil de 25 lik kullansak yine de mantolamaya gerek olur mu(kolon ve kiriş uygulaması yapılırsa)?

Panjur işini de not aldık ustasıyla görüşücez, ısıtma için katı yakıtlı kalorifer düşünmüştüm ya da sobayla idare edip ekonomi düzelince ısı pompasına geçebilirim. Elektrikli konveyör sistemi merak ettim :)

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
1 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Ama yerden ama petek fark etmez, odunlu ısıtma sistemi kurun. Bir adet te inverter klima takviye olarak kalsın. Sistem ısınana kadar klima bir kaç dakika içinde evi yaşam ısısına çıkarıyor zaten. İmkan dahilinde, çatıda solar paneller olsun. Şebekeye gönderim ile bir kaç yılda işletme maliyetini çıkarır 

Abi otomatik kazanlısı varmış kömürü hazneye dolduruyormuşsun makine kendisi ihtiyacı kadar kullanıyormuş. 

Diyelim ki tam teşekküllü bitirmeye param yetmiyor, şimdilik zorunlu işleri yaptırıp içine gireyim sonrasında projelerimi gerçekleştireyim :) Projeleri gerçekleştirirken de alt yapı hazır olsun diyorum, mesela merkezi süpürge sistemi için tesisatını döşemek gibi.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Oldu paşam, kömürü otomatik, ev temizliği otomatik. Siz ne yapacaksınız boş boş 

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
3 saat önce, Sezgin Yılmaz yazdı:

Peki seramik kullanacağımız alanlarda da yerden ısıtma için farklı malzeme mi seçmek lazım?

4 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Oldu paşam, kömürü otomatik, ev temizliği otomatik. Siz ne yapacaksınız boş boş 

Sebze, tavuk yetiştiricez sonra atölyemizde ağaç işleriyle uğraşıcaz ha bir de vaktimiz kalırsa kestane kebap güveç filan yapıcaz :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...