İçeriğe Yönlendir

Müstakil Ev Yapımı

Tuncay Arslan

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

5mm derz arası artı kullanacaksınız, porselen seramik olacak ve flex polimer kalekim kullanacaksınız. Derz dolgusu da yine flex olacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
1 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

5mm derz arası artı kullanacaksınız, porselen seramik olacak ve flex polimer kalekim kullanacaksınız. Derz dolgusu da yine flex olacak.

Notumu aldım Hocam, teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

bi de demin söyleyecektim BIMS işini ustalar tam bilmiyor kesemiyorlar. yamuk yumuk kırık oluyor. Ayrıca bim's e dübel vida vesaire zayıfca oluyor. Belki yenileri güzeldir. 2008 lerde felan kötüydü ben dikilide ev yaptım perişan oldum bimsden. ustalar acemiydi çalışamıyorlardı.

başında bulunun tüm işlerin arkanızı döner dönmez yanlış yapıyorlar bilerek ve bilmeyerek.

kaloriferli sobalar var ondan alın şık da görünüyorlar. yerden ısıtma bence yapmayın. 

Evin en zor yeri merdivendir. her basamağın mermer konduktan sonra aynı nasıl olacağını iyi hesap edin. banyo yüksekliklerini geleneksel ege ustaları beceremiyor dolduruyorlar betonla yükseltiyor eşik koyuyorlar. ona dikkat edin.

pimapenciler mermer koyarken tahliye deliklerini kapatıyorlar. aman dikkat edin.

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
1 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

bi de demin söyleyecektim BIMS işini ustalar tam bilmiyor kesemiyorlar. yamuk yumuk kırık oluyor. Ayrıca bim's e dübel vida vesaire zayıfca oluyor. Belki yenileri güzeldir. 2008 lerde felan kötüydü ben dikilide ev yaptım perişan oldum bimsden. ustalar acemiydi çalışamıyorlardı.

Sertifikalı ve sertifikasız olarak iki çeşit satıyorlar, belgeli olan kaliteli sanırım. Bir de yarım, köşe gibi farklı boyutlarda üretmişler yine de zaiyat verecektir. Bir de pvc pencere sistemleriyle ilgili tespitlerinizi okudum, sanatkar bir ustaya denk geliriz umarım.

Yorum bağlantısı
Onur Doğan

Bende Urla yada Seferihisar taraflarında olabildiğince ucuz 300-350 m2 bi arsa bulup içine prefabrik 1+1 kondurmayı düşünüyorum ama bi 10 yıllık planım :) umarım istediğiniz gibi bitirirsiniz kolay gelsin

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
10 saat önce, Nihat Palolu yazdı:

Mutfak evyesini bankonun tam ortasına koyup çalışma alanını daraltmayın.

Oturduğum bütün evlerde yaşadık sıkıntısını, mutfağı seven biri olarak kesinlikle katılıyorum.

2 saat önce, Onur Doğan yazdı:

Bende Urla yada Seferihisar taraflarında olabildiğince ucuz 300-350 m2 bi arsa bulup içine prefabrik 1+1 kondurmayı düşünüyorum ama bi 10 yıllık planım :) umarım istediğiniz gibi bitirirsiniz kolay gelsin

Önce ev aldım borcunu bitirince sattım, ancak öyle başarabildik yine de tek seferde tamamlayamıyoruz projeleri. Eşimle baş başa kalınca daha kolay çocuklar köy hayatına geçmeyi engelliyor, gönlünce olsun senin de inşallah, Sığacık güzel olurdu :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
15 saat önce, Tuncay Arslan yazdı:

İyi dilekler için teşekkürler. Önce duvar arası strafor düşünmüştük ama hem ısı köpürüsü oluşturuyormuş hem maliyeti hemen hemen aynı, acaba bims bloğu 20 lik değil de 25 lik kullansak yine de mantolamaya gerek olur mu(kolon ve kiriş uygulaması yapılırsa)?

Panjur işini de not aldık ustasıyla görüşücez, ısıtma için katı yakıtlı kalorifer düşünmüştüm ya da sobayla idare edip ekonomi düzelince ısı pompasına geçebilirim. Elektrikli konveyör sistemi merak ettim :)

Duvar Arası strafordan kesinlikle vazgeçin Depremlerde iki duvar ayrı ayrı çalışıyor. mantolamayı tavsiye etmemim sebebi duvar ile kiriş kolon arasındaki olası çatlamaları engellemek içindir. Betonarme elemanlara mantolama yaptıktan sonra ısı geçişine bağlı olarak mantolu yüzeyle mantolu olmayan yüzey arasında renk değişimleri oluyor bunu belli etmeyecek renk seçerseniz sıkıntı olmayabilir. duvarın kalınlığı ne kadar fazla olursa ısı yalıtımı o kadar iyi olur. Binanın yapıldığı yerin iklim durumuna göre TS 825' e göre http://www.izoder.org.tr/sayfa/30/ts-825-hesap-programi hesap yapabilirsiniz. ısı pompası düşünüyorsanız yere borularını döşemeniz lazım. Elektrikli konveyörü Saraybosnada kullandım çok iyiydi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okan Tansel
On 20.06.2018 at 13:39, Tuncay Arslan yazdı:

Merhabalar, hayırlısıyla şehir dışında müstakil ev yapımına başladım. Projemizi hesabımızı yapsak da imar olmadığı için kaçak durumunda. Alt kat depo atölye üstte dubleks gibi planladık, şu an son katın kalıbı yapılıyor. Bir ustayla işçiliğini anlaştım, yapım aşamasında takıldığımız yerleri birlikte tartışarak çözüyoruz ama bazı işler de maliyet açısından benim tercihime göre yapılıyor.

Mesela pvc doğrama için fıratpen, egepen ve winsadan fiyat aldım 8-9-19 bin lira çıktı. Egepende karar kıldım gibi, İzmir'de pvc doğrama konusunda yardımcı olabilecek var mıdır acaba?

15 güne kadar duvarlar örülecek burda da 20 lik bims kullanmak istiyorum, metre kare maliyet olarak tuğla arası xps strafordan biraz daha uygun mantolama yapmadan yalıtım sağlayabilirsin deniliyor.

Pencereler için panjur düşünüyorum panjurun kutuları hangi aşamada konuluyor acaba? duvar örüldükten sonra mı?

Isıtma sistemi olarak katı yakıtlı kalorifer sistemi olacak doğalgaz olmadığı için, yerden ısıtnma maliyetiyle petekli tesisat maliyeti arasındaki farkı da bilmiyorum.

Konuya hakim olanlar bir el atıverse :)

Kolay gelsin güzel proje yerden ısıtma ve petek sistemini doğalgaz döşetir gibi döşetin ev içi aynı sistem, katı yakıt sistemi alın pirina veya kömür gibi ama odunu kütük olarak yakanlar da var hepsi bir arada olan termoteknik mesala marka olarak  ben kullanıyorum .doğalgazla oldu gibi temiz olmuyor lakin çok avantajlı elektirik çok maliyetli çıkıyor bence 

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
On 21.06.2018 at 13:26, Metin Uzunoğlu yazdı:

Duvar Arası strafordan kesinlikle vazgeçin Depremlerde iki duvar ayrı ayrı çalışıyor. mantolamayı tavsiye etmemim sebebi duvar ile kiriş kolon arasındaki olası çatlamaları engellemek içindir. Betonarme elemanlara mantolama yaptıktan sonra ısı geçişine bağlı olarak mantolu yüzeyle mantolu olmayan yüzey arasında renk değişimleri oluyor bunu belli etmeyecek renk seçerseniz sıkıntı olmayabilir. duvarın kalınlığı ne kadar fazla olursa ısı yalıtımı o kadar iyi olur. Binanın yapıldığı yerin iklim durumuna göre TS 825' e göre http://www.izoder.org.tr/sayfa/30/ts-825-hesap-programi hesap yapabilirsiniz. ısı pompası düşünüyorsanız yere borularını döşemeniz lazım. Elektrikli konveyörü Saraybosnada kullandım çok iyiydi. 

Bimste karar kıldık iç duvarları da 13.5 tuğlayı dik kullanıcaz ama mantolamayı erteledim, ilerki yıllarda yaptırıcam. Diyelim ki katı yakıtlı kalorifer tesisatı kurduk. İleride katı yakıt kazanını söküp aynı uçlara ısı pompası koyabilir miyiz?

3 saat önce, Okan Tansel yazdı:

Kolay gelsin güzel proje yerden ısıtma ve petek sistemini doğalgaz döşetir gibi döşetin ev içi aynı sistem, katı yakıt sistemi alın pirina veya kömür gibi ama odunu kütük olarak yakanlar da var hepsi bir arada olan termoteknik mesala marka olarak  ben kullanıyorum .doğalgazla oldu gibi temiz olmuyor lakin çok avantajlı elektirik çok maliyetli çıkıyor bence 

Saol Okan su ısıtmalı sistem olucak, hayaller ısı pompası gerçekler kuzine sobası :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Konudaki yasa dışı konu ve görüşleri çıkardım.. 

Sadece inşaat tekniği ile ilgili konuşulursa iyi olacak.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
6 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Konudaki yasa dışı konu ve görüşleri çıkardım.. 

Sadece inşaat tekniği ile ilgili konuşulursa iyi olacak.. 

e biz görmedik neler konuşuldu ki, sardı beni bir merak :fiuw:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
2 saat önce, Tuncay Arslan yazdı:

Bimste karar kıldık iç duvarları da 13.5 tuğlayı dik kullanıcaz ama mantolamayı erteledim, ilerki yıllarda yaptırıcam. Diyelim ki katı yakıtlı kalorifer tesisatı kurduk. İleride katı yakıt kazanını söküp aynı uçlara ısı pompası koyabilir miyiz?

Saol Okan su ısıtmalı sistem olucak, hayaller ısı pompası gerçekler kuzine sobası :)

O noktayı tam bilmiyorum ama anladığım kadarıyla ısı pompasında antifiriz benzeri özel bir sıvı kullanılıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okan Tansel
4 saat önce, Tuncay Arslan yazdı:

Oooo ısı pompası çok iyi bir şey ama maliyetler uçuk doğalgaz gelme olasılı olan yerlerde bu yatırım üzücü oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...