İçeriğe Yönlendir

Türkiye'de Kullanılan İlk Bilgisayar

Yener Sönmez

Recommended Posts

Yener Sönmez

Türkiye 'de bilgisayar kullanımı, Karayolları Genel Müdürlüğünde, 1960 yılında hizmete giren ve yaklaşık 12 yıl kullanılan IBM-650 Data Processing Machine" ile başlamıştır. Tarihi sistemin ilginç bazı özellikleri :

- Birinci nesil, lambalı olması,

- Her biri 10 karakter ve 1 işaretten oluşan 2000 sözcüklük Tambur bellek bulunması,

- Dakikada 78000 toplama-çıkartma, 5000 çarpma ve 138.000 mantıksal karar verebilme özelliği,

- Delikli kart ile bilgi girişi yapılması,

- Özel kablolarla bağlanan kontrol paneller ile delikli kart irtibatı,

- Okuma 200, Delme / Yazma 100 kart / Satır dakika hızında olması

- Assembler ve Fortran 'ın özel programlama dilleri kullanımı (SOAP-FORTRANSIT)

Resimleri de var ama ben resim ekleyemiyorum sanırım....

tam derste anlatıyordum çocuklara

aklıma geldi okudum, çok hoşlarına gitti

ayrıntılı bilgi

Link

burda ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yıl 1989 ilk bilgisayar ile tanıştım. Bu bilgisayarda yanılmıyorsam HD yoktu, çünkü Kağıt gibi ama büyük cd boyutunda disketler ile çalışırdı.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Off, vestel vardı bende. Cızz cızz iki saat yüklerdi, teybin kafa ayarını filan tam yapmadıysan yüklemezdi, sonra işin yoksa 2 saat bekle yeniden. Vay bee ne günlerdi  :tap:

<{POST_SNAPBACK}>

Bende de Sony Hit-Bit vardı.Kartuş falan da takılırdı o alete. Ne yaptım hatırlamıyorum kayıp.
Yorum bağlantısı
İbrahim Sarp Doğan

Off, vestel vardı bende. Cızz cızz iki saat yüklerdi, teybin kafa ayarını filan tam yapmadıysan yüklemezdi, sonra işin yoksa 2 saat bekle yeniden. Vay bee ne günlerdi  :tap:

<{POST_SNAPBACK}>

ışın kalemide varmıydı, kartuşla bağlanan ?
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sabir sürücüsüz, disketle çalışırdı, command.com'u falan her defasında disketten yüklerdik.Basic'de aynen oyle disketten yuklenirdi.

Tamam abi benimkide böyleydi... Disket takmadan açılmazdı.

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

ben commodore 64 ile tanıştım, oyun için tabi.. ;) "press play on tape" yazısını görmeyi çok severdim, kafa ayarı yapmaktan nefret ederdim :)

Yorum bağlantısı
İbrahim Sarp Doğan

bir nesil bu kafa ayarı yüzünden saatçi tornavidası virtüözü oldu zaten, hatırlatma hiç ;)

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

bizim arkadaşlar harçlık birirktirerek teybin üzerine bir LED bağlatmışlardı.. maximum ışık vermesi kafa ayarı tamam demekti ;) çok da hızlı olmuştu bu sayede kafa ayar süresi

Yorum bağlantısı
İbrahim Sarp Doğan
(düzenlendi)

a'aaaa sende azimuth kafa ayar kaseti yokmuydu? Yazıııık.. E bilgisayara giren DIN soketi evin teybinin girişine bağlayıp VUmetrenin maksimum u gösterdiği yere kadar tornavida ile kafayı ayarlasaydın? çık çık çık... Bize sorsana abijim onları...

<{POST_SNAPBACK}>

vesteldi bilgisayar, tek yolu el-kulak koordinasyonuydu kafa ayarının bizde.başka sistem kullanmadım hiç. tarihinde ?brahim Sarp Do?an tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İbrahim Sarp Doğan

yeşil siyah ekranda sabaha kadar program yaza yaza gözler miyopa sardı ya iyice zamanında benim.sen gwbasic te bilirsin o zaman.

Yorum bağlantısı
İbrahim Sarp Doğan

kapı gibi gwbasic programcılık sertifikam var, yaldızlı, ışıl ışıl, 98 de bir iş başvurusunda cv ye eklemiştim, adamların aklı çıkmıştı.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Aramızda tam 1 kuşak var.Ben ilk kez 1996 yılında commodore64 (550A modeli) ile tanıştım bilgisayar denen zımbırtıyla.Yani tam 9 yaşındayken.Tv ye bağlar onlarca disketten oyun oynardım.Arkadaşlarım benden de ilerdeydiler.ATARI ve SEGA gibi oyun konsollarının altın çağında ben Amiga'yla program öğrenirdim.Sonraları bir monitör bile almıştık.Saat,yüzde dilimleri,orantı ve basit algoritma denklemleri yazdığımı hatırlıyorum.1999 da 5 milyon gibi fahiş bir fiyatla birine kakalamıştım. :) Ama bir daha nasıl ve nerde kazanılacağını bilmediğim pratik kazandırmıştı bana.2000 yılında aldığım,"bilgisayar budur abi" dediğim bilgisayarımı muheteşem verimle kullandığımı düşünürdü babam hep.Şimdi 2mb ekran kartı olan bilgisayarımı özledim. ;) O zamanlar 4 ve 16 mb kavramlarını ekran kartıyla bir arada anmak için sağlam bir bütçeye sahip olmak gerekiyordu.(Laf aramızda şu an 256 mb ATI Radeon kullanıyorum.Buna da aynı şeyi söylüyorlar. :) )

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
  • 1 yıl sonra...
Serkan Çok
Yıl 1989 ilk bilgisayar ile tanıştım. Bu bilgisayarda yanılmıyorsam HD yoktu, çünkü Kağıt gibi ama büyük cd boyutunda disketler ile çalışırdı.

abi onlar 5.25 lik disketlerdi.

90 da tedaş gn md. bilgi işleminde calışıyordum staj babında.

ozaman karşılaşmıştım

abi 20 yıl gecti aramızda o yaşlarda olmayan kardeşlerimiz var.

oy bende yaşlanma krizinemi girdim ne yaptım? :flowers:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
abi onlar 5.25 lik disketlerdi.

90 da tedaş gn md. bilgi işleminde calışıyordum staj babında.

ozaman karşılaşmıştım

abi 20 yıl gecti aramızda o yaşlarda olmayan kardeşlerimiz var.

oy bende yaşlanma krizinemi girdim ne yaptım? :unknw:

Sen basic de bilirsin o zaman :flowers:

o zamanlar yapmış olduğum muhasebe fiş kayıtları için kayıt düğmesine basar ve elektrik kesilmemesi için dua eder ve öğle yemeğimi yer geliridim :)

Bir benzerini 93-94-95 de kullanmıştım. :)

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

İlk bilgisayarım 90 lı yılların başında 386 SX-33 tü.. 33 Mhz işlemci, 125 MB Conner Perhiperals HDD ve 1 MB EDO RAM vardı :flowers: 512 KB (yarım megabayt) ekran kartı ve I/O kart bulunuyordu.. ekran da ESSEX marka 14" dombili ekranlardandı.. 5 küsür inç mandallı disket sürücü (sonradan 1,44 taktım büyük sükse oldu) ve TURBO tuşu bulunuyordu (vay bee turboymuş makina ta ozamanlarda :unknw: )... ve bu tarihi eser ozamanlar buzdolabından 3 kat pahalıydı.. :) :)

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Benim ilk bilgisayarım da 386 SX 16 idi :) 2mb ram ve tam 41 MB hdd vardı :nazar: Onun da üstünde turbo tuşu vardı. Mini tower kasaya sahipti. Bir arkadaşım 386DX40 bilgisayarını upgrade etmeye karar verince, onun anakartını ben almıştım. Tabi işlemciler o zamanlar onboard.Böyle artık 40 mhz'lik bir bilgisayarım vardı. DOS kullananlar bilir, dır komutunu verince listeleme hızı hissedilir biçimde artmıştı.E kolay mı, 16mhz'den 40 mhz'ye :)

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Dark Avenger'i de hatırlarsınız çoğunuz o zaman :bambam2:

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

Sonraları "Norton Commander" çıkmıştı.. dos altında NC yazınca çalışan basit bir disk explorer programıydı.. mavi tabanlı.. :)

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

looplink kablosu olsa idi adı çok yapardık bunu ama çokta yavaş idi hızı :beee:

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bende de 486 sx-33 vardı.1.44 disket kullanılıyordu.Daha sonra cd-rom takmak istemiştim ama kaldırmamıştı :beee: Hala duruyor kömürlükte..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...