İçeriğe Yönlendir

2005 FII Ghia'da rüzgar sesi

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Aykut Gürkan

2005 Yeni Focus Ghia'nın ön camından rüzgar sesi geliyor.Araba kayınbiraderimin.Sanırım Eresinler'de baktırmışlar.Silikon sürmüşler.Ama ses azalmasına rağmen tamamen kaybolmamış.Çalıştığı yerdeki arkadaşının Otosan'da müşteri şikayetleri ile ilgili bir arkadaşı varmış.Konuyu ona iletmişler.Bakalım ne olacak?(Sanırım önceki forumda buna benzer şikayetlerden bahsedilliyordu bu yeni focuslar için)

Yorum bağlantısı
İbrahim Sarp Doğan

saab larda bile var.180 km/s den sonra ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

Bizde 2005 model c-max var aynı sorun onda da var. Hem on camdan hemde kapı fitillerinden. Servise şikayeti bildirdiğimizde elimizde kapı fitili yok dendi. 3 aydır hala yok.

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Aykut Gürkan

Mantıklı tabii, ama bir de Turgay plus arkadaşımızın bahsini ettiği ama sanırım unuttuğu için detaylandırmadığı (foto vs) :D yan aynaların arkasına uygulanmış silikon olayı var. Üstelik Turgay silikon işi ile problemin çözüldüğünden bahsetmişti. Şimdi bir de Uğur'a sormak lazım, rüzgar sesinden rahatsızlık derecesini.

Bir de şu var 2006'ların ghialarını kapsıyor olmalı bu parça. Mertol ve benimki de 2006 ama trend ve bizimkilerde bu parça yok.

Yorum bağlantısı
Uğur Koçyiğit

benim araçtada rüzgar sesi var ,yan camlardan veya fitillerden geliyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Mercan

Doğan Oto ısrarla ayna bağlantılarında yapılacak silikon olayını bir etkisinin olmayacağını söyliyor.Kapı gıcırtıları için bilmiyorum bu sefer biraz daha iyi çözüm yapmışlar. Henüz ses rahatsız edecek durumda değil. Cam'daki kadifemsi olan fitiller sanki yağımsı bir madde ile temizlenmiş. Birde bu parça kaç para onu öğreneyim bari bugün. Ama sanki benim tezim doğru gibi. Halen o silecek altı ızgaralardan şüpheleniyorum. Çünkü rüzgar sesi kesik kesik geliyor. Sanırım bu sebeple o ek ızgarayı yapmışlar. Ama kapı ayarlarıda çabuk bozulduğu için kapılardan da rüzgar girişi vardır. Mesela ben ilk önce öndeki küçük yan camlardan şüphelenmiştim. Otosan Müh. ile birlikte aynı kanıya varmıştık. O camlar söküldü ve tekrar silikonlandı. Ama netice aynı :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Camlar inceeeeee................

Sırf bu yüzden F2'nin camları kalınlaştırdılaaar..
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Murat sen al al bir tane CMAX öğren. :) Ya da bu forumdaki daha önce yazılmış olan kapı gıcırtısı ve ruzgar sesi thread lerini okuyabilirsin. Yok öyle toyotacı olup da bizim araçlara "ah ah vah vah" şeklinde bakmak :)

Her neyse, ben bu konuda çok okudum ama gene de bu kapı gıcırtısı için pudra çözümü denenmiş miydi? Unuttum..

Bende gıcırtı sadece araç çapraz yüke girdiginde (otoparka dalarken, kaldırıma çıkarken vs) oluşuyor. Kasa esnediği için bariz. Silikonun faydası olacağını ben de sanmıyorum kapı gıcırtısına.

Cam fitilleri olayı ise hala yok. araç 18bini geçti. herhangi bir acayip ses çıkmıyor. (tabi VW ye bindiğimde bir sükunet çöküyor, pedallar yumuşuyor, arabanın çalıştığını felan unutuyorum... ayrı mesele)

Yorum bağlantısı
Aykut Gürkan

Silecek kolları aşağı alındığında camdaki silinen bölge de bir o kadar aşağı kayacak demektir. Bu da pek hoş olmaz sanırım. Yoksa yanlış mı yorumluyorum? :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

Babam bu olayla uzun zaman yakından ilgilendi. Serviste babamın arabasını deney aracı olarak kullandılar. Ne yaptılarsa rüzgar sesi kesilmedi. İçeriye hava falan sızmıyor. Ses tamamıyla C-max'ın tasarımı ile alakalı birşey. Bence bu sese alışmalısınız.

Son olarak fitilleri sertiyle değiştirdi ford servisi. Hiç birşey fark etmedi. Şuan kapılar yaklaşık 5mm dışarıda duruyor. Ve 1 ay sonra kapıların açıkta durması nedeniyle içeri hava girmeye başladı. Ve şuan arabanın içinde 100km/h 'dan sonra ıslık sesleri geliyor.

Yorum bağlantısı
Arzu Gürkan

Dün birşey gördüm ama..

Tam kapının kenarına kuş pislemişti. Kapıyı açtığım vakit kuş pisliğinin kapı yuvasına da bulaştığını gördüm. Bence fitilin yuvarlak formu ve dar olması buna neden oluyor. Çünkü kapı, yuvasıyla geniş bir yüzeyde birbirini öpmüyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Orkun Özbay

bu parça olabilir...

5M51 R021A04 AD 1424846 IZGARA - KAPUT USTU 71.72 TL

Yorum bağlantısı
Mehmet Mercan

Orkun o parçayı tek satıyorlarmı

Yoksa alt ta olan ikinci bakalit ile berabermi satılıyor. Otosan üsteki parça nosunu kaldırmış sistemden doğrumudur :)

Yorum bağlantısı
Orkun Özbay

tek satılıyor.

parça bu ayki dahil daha önceki fiyat listelerinde yok.

bu ayın ortasında sisteme tanıtılmış.

henüz stoklarında dahi olmayabilir.

bu da klipslerin numarası

W1 96FG 16K262 AA 1007932 KLIPS:PLASTIK DAVLUMBAZ/RADYATOR BAKALITI(X) 0,36

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Mehmet Mercan

Rüzgarlık parçasını Orkun sayesinde sipariş edip aracıma uygulamıştım. gelen rüzgar sesinde önemli bir derecede fark oluştu. Ancak ses kesilmedi. Sadece rahatsız eden cam yada sileceklerden gelen ses kesildi. Daha kabul edilebilir bir rüzgar sesi var. Sanırım onlarda kapı aralarından gelen sesler. Ama çok rahatsız etmiyor artık. Tavsiye ederim. Ama o parçayı uygulatacak tanıdık servis bulmanızda fayda var. Zira sadece rüzgarlık işe yaramıyor. Rüzgarlığın tutturulduğu bakalitte sekmanların gireceği boşluklar olması gerekiyor. Servisler bu sekmenları görmeyince alttaki bakaliti değiştirmek gerekiyor diyor. :) Fiyatıda 178 YTL +KDV. Gereksiz bir değişim olur. Sekmanlara karşılık gelen yerler var olan bakalit üzerinde kesilerekde oluyor. Tecrübe ile sabit. Benimkisi öyle yapıldı. Para vermeden hazır bakalitte enjektörler için sökülmüşken operasyon gerçekleştirildi. Şimdi memnun sayılırım. Hem görüntü açısından hemde ses açısından.

Yorum bağlantısı
Uğur Koçyiğit

o kadar fark oldumu yani,benimkinde o parça olduğu halde ses çok geliyor bana,şu kapılara bişey yapılamıyor mu?

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

o kadar fark oldumu yani,benimkinde o parça olduğu halde ses çok geliyor bana,şu kapılara bişey yapılamıyor mu?

yapılır 3m bant uygulaması.

Yorum bağlantısı
Arzu Gürkan

yapılır 3m bant uygulaması.

Umut dünyası :rolleyes:

Kıytırık bir bantla kapılarını bantlatıp da rüzgar sesi kesilen kaç kişi var ki? Aldatmaca bu. Kapı ve lastik formlarında hata var.

Yorum bağlantısı
Uğur Koçyiğit

ses için servise götürmüştüm sprey falan sıkmışlar bişeyler yapmışlardı ,azalmıştı ama kesilmemişti yinede,şimdi yine ses var

Yorum bağlantısı
Arzu Gürkan

Eee sen makine mühendisi değilmisin? Yap daha iyisini deneyelim benim arabada işte.. Hatta debriyaj içinde bişiler yap el atmışken...

Bende tırt bi simeks arıyodum zaten. En kısa zamanda başlarız :rolleyes:

kimyacıydı sanırım.

Mertol'e on puan on puan on puaann :)

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Eee sen makine mühendisi değilmisin? Yap daha iyisini deneyelim benim arabada işte.. Hatta debriyaj içinde bişiler yap el atmışken...

Valla telefonda da konuştuk ya Mertol. Kendimi tekrarlamış olacağım,Turgay da(Edizcan) buna "iyi espri" diyecek ama o debriyaj sesi yeni Focuslarda ve C-max'lerde var ise ve % 80 kullanıcı bundan şikayetçi ise Ford'un kesinlikle 2006 model araçlarını geri çağırması lazım bu hususta....Sen ara gazı ihmal etme yine de...:rolleyes:
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

İşim olmaz.. Ben sorunun çözümünü buldum bile... Bayram tatilinde kendim yapacağım...

Hadi bakalım , buraya yaz da öğrenelim komutan...
Yorum bağlantısı
Mehmet Mercan

Pahalıymış, be yav, çıkmacılarda varmıdır ki acep.

Turgay rüzgarlık pahalı değil okadar. 80 YTL civarı. Rüzgarlığın takıldığı bakalit pahalı. Ama yeni çıkan GHIA'larda bu bakalitte orjinal bu rüzgarlık için sekmanların gireceği yerler hazır olarak geliyor. Hoş zaten rüzgarlık takılmış olarakta geliyor :) Bizde bu sekmanalrın gireceği delikler yok sadece. Operasyon gerekiyor. Yok dersen orgjinal bakalit alayım ozaman pahalıya patlar..
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...