İçeriğe Yönlendir

C-Max'ı olan arkadaşlara bir soru

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

(düzenlendi)

Abi termostat kapattıktan sonra devrin artmasının bir etkisi olmaması gerekir... Demekki termostat kaçırıyor...

Termostat sıvı soğutma radyatörüne giden sıvıyı sınırlandırıyor. Hararet motor bloğundan ölçüldüğü için yokuş inerken (sadece kompresyon halinde) ciddi şekilde hararet düşüşü yaşanıyor. Bu yaşıma kadar kullandığım bütün araçlarda bunu gördüm.

C-max da gördüğüm şey ise; kalorifer sisteminin ne kadar mükemmel olduğudur. 2 km. sonra kalorifer sıcak üflemeye başlıyor. Hararet ibresi ancak 10 km sonra kıpırdamaya başlıyor ve istikrarlı bir şekilde yükseliyor. Yani sıcağa ihtiyaç olduğunda araç motorda oluşan ısıyı hiç bir yere dağıtmadan doğrudan kalorifer radyatörüne yönlendiriyor. Kaloriferi yüksek devirlerde çalıştırdığımda ise yine hararetin düştüğünü, ancak kaloriferden gelen sıcaklığın azalmadığını hissediyorum.

tarihinde Mükremin Kocataşkın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Termostat sıvı soğutma radyatörüne giden sıvıyı sınırlandırıyor. Hararet motor bloğundan ölçüldüğü için yokuş inerken (sadece kompresyon halinde) ciddi şekilde hararet düşüşü yaşanıyor. Bu yaşıma kadar kullandığım bütün araçlarda bunu gördüm.

C-max da gördüğüm şey ise; kalorifer sisteminin ne kadar mükemmel olduğudur. 2 km. sonra kalorifer sıcak üflemeye başlıyor. Hararet ibresi ancak 10 km sonra kıpırdamaya başlıyor ve istikrarlı bir şekilde yükseliyor. Yani sıcağa ihtiyaç olduğunda araç motorda oluşan ısıyı hiç bir yere dağıtmadan doğrudan kalorifer radyatörüne yönlendiriyor. Kaloriferi yüksek devirlerde çalıştırdığımda ise yine hararetin düştüğünü, ancak kaloriferden gelen sıcaklığın azalmadığını hissediyorum.

Kesinlikle katılıyorum başka araçlarda ısınma olukça sorunlu oluyor gerçi benizm eski araç hep hararetten gitti ama o bile yüksek kademede aynı ısıyı veremiyordu...

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Abi termostat kapattıktan sonra devrin artmasının bir etkisi olmaması gerekir... Demekki termostat kaçırıyor...

emmi Mükremin bey cevap yazmış, benim yazdığımı bir dene ama 1 km. değil 2-4 kilometre inişli bir yerde dene göreceksin. ;)

Yorum bağlantısı

Neyse, pek dizelden anlamam ben zaten :D

Yok yok, bu benzinlide de böyle, haaaa gazlı ve öfkeli mondeoda nasıl bilmem. Çünkü hiç kullanmadım.

Memleketten Adanaya giderken torosları çıkarken yükselen hararet, inerken yerle yeksan olur. Dene de bak.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Abi mondeo park yerinde bile sıcaklığını 4 saat koruyabiliyor... Rampa aşağı falan düşmez onun harareti :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...