İçeriğe Yönlendir

Src belgesi

Murat Aydın

Recommended Posts

Murat Aydın

arkadaslar src konusunda bilgi sahibi olan varmı bu iş bizide kapsıyormu.

eger kapsıyor ise nereye ne sartlarla müracat edicez. saygılarımla

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Src olayı bizi kapsamıyor.. Yani C sınıfı bir araç kullanmıyorsanız size de bizede lazım değil ..

Zaten almanın şartı; en az 3 yıllık minimum C sınıfı ehliyet olmak zorunda, Şoförler cemiyetine kayıtlı olunmak zorunda falan filan.. bize yok arkadaşlar..

Yorum bağlantısı
Murat Aydın

mehmet bey bende öyle düsündüm aslında

benim ehliyet b sınıfı ancak aracım connect kombi . biraz takıldım ne yalan söylüyüm kanunu buldum aslında epeycede bir okudum. bazı arkadaslar bizide ilgilendirdigini söylüyorlar.

özellikle kayseride bir sürü kişi bu belgeyi almak için başvurmuşlar diyorlar.

saygılarımla

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yok abi yok bize yok.. Yani Connect'i ticari kullanmıyorsan yok.. Ruhsatta da hususi yerine ticari yazmıyorsa yok..

SRC BELGESİ uluslararası ve şehirlerarası yolcu ve yük taşımacılığı yapan kamyon, kamyonet, otobüs ve minibüs gibi ticari araç kullanan şoförlerin Mesleki Yeterlilik Belgesi 'dir.

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu gereğince hazırlanan "Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği"nin yürürlüğe girdiğinden "Araç sahibi olsun veya olmasın, Ticari Taşıt kullanma Belgesi sahibi olan bütün şoförlerin Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü'ne şahsen veya dilekçe veya Karadeniz Trafik Müşavirliği (0216 451 80 02-03 ) aracılığıyla müracaat ederek SRC türü Mesleki Yeterlilik Belgesi ve Orta Düzey Yönetici Mesleki Yeterlilik Belgesi alma talebinde bulunmaları gerekmektedir.

SRC belgesi olarak nitelendirilen yeni sürücü belgesi olmayan ticari araç sürücüleri araçlarını kullanamayacakları Ulaştırma Bakanlığı tarafından açıkça belirtilmiştir.

Mesleki yeterlilik belgesi (src belgesi) için istenilen belgeler şunlardır.

* Ticari Araç Kullanma Bölgesi fotokopisi

* Kimlik belgesi fotokopisi

* Ehliyet fotokopisi

* Sosyal güvenlik durumunu gösterir belge

* Üyesi olduğu odaya ait belge

* 2 adet fotoğraf ve ikametgah.

Yorum bağlantısı
Murat Aydın

sagollun mehmet bey

ilgi ve alakanız için evet ruhsatta hususi yazıyor yırttık bu seferlik:)

gerçi devletin vergiyede ihtiyacı var ama birazda zenginden alsa daha iyi olacak gibime geliyor.

iyi geceler diliyorum tüm form dakilere. saygılar.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
  • 1 yıl sonra...
Guest Serdar Kaya

Merhaba, bayramda memlekete gittiğimde SRC belgesi diye bir şeyden bahsettiler. 2009 sonuna kadar, bankaya 50 tl yatırıp, Gazi Üniversitesi'ne de dekont ile birlikte birkaç evrak göderdiğimde bu belgeyi alabileceğimi söylediler. 2010 yılından itibaren bu belgeyi sadece ehliyet kursları üzerinden alabilecekmişiz. Bu belge tam olarak ne işe yarıyor, bilen var mı? Doblo tipi araçlar için gerekli olacakmış gibi bir malumatım var şimdilik!

Yorum bağlantısı
Olgu Temurtürkan

şehirler arası otobüs kullanabilmek için gerekli sadece para almak için yapılan bir düzenleme.

parayı veren herkes alabiliyor, ama parayı yatırdıktan sonra bekle de bekle belge gelsin...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bu belge her yıl muayneye tabi araçları kullanmak için gereklidir.Yani ticari araç kullanmak için alınması zorunludur.Doblo,partner,kangoo gibi araçlarda ticari sınıf araçlar olduğu için bunlar içinde gereklidir.Şimdiye kadar sorulmuyordu ama 2010 dan sonra sorulması gündemde..

Yorum bağlantısı
Cemil Özkan

Src 1-2-3-4 bu belgeler bulunduğun İl dışına veya Ülke dışına yolcu veya yük taşımacılığı yapan tüm ticari araç sürücüleri için zorunlu belgelerdir.

Yorum bağlantısı
Okyay Pay

SRC TÜRÜ MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ALMAK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

1- 25.02.2003 TARİHİNDEN ÖNCE ALINMIŞ C, D, E SINIFI EHLİYETİN FOTOKOPİSİ

2- NÜFUS CÜZDANI FOTOKOPİSİ

3- 2 ADET FOTO

Yorum bağlantısı
Okyay Pay
(düzenlendi)

söförler ve otomobilciler odasıyla konuştum , herhangi bir şekilde ticari araç ile, hususi olsun yada olmasın , ticari bir mal aşıyorsanız yada yolcu gezdiriyorsanız bu belgeler lazım .

tavsiyeleri , alabiliyorsanız alın , sene sonuna kadar süresi var , sonra zor olacakmış.

tarihinde Okyay Pay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bahtiyar Aydoğdu

ben aralık 2008'de başvurdum,2 ay önce aradım basımda dediler, ama halen gelen giden bişey yok anlamadım ne oldu....

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy

ticari sınıfında araçlarda connnect ,doblo ,partner,caddy vs vs gibi fakat kullanım şekli hususi ve yolcu taşıma maksatlı diye yazıyorsa src belgesine k2 belgesine gerek yok ,fakat polis ve maliyeci amcalar 2010 yılından itibaren sıkı denetim yapacaklar ,aracınızda ticari maksatlı satım için mal görürlerse 6000 tl cezası ve aracınızı bu cezayı ödeyene kadar bağlama durumu var.

yük taşıma maksatlı yazıyorsa k2 belgesi ve src gerekli ,tartışmaya bile gerek yok ..

görevlilerle gereksiz muhabbetlere ,tartışmalara merhaba :rolleyes:

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Eren Yüce

Merhabalar özel bir firmada mühendis olarak çalışmaktayım ara sıra şirketin ruhsatta ticari yazan aracı ile dışarı çıkmam gerekiyor, ehliyetim b sınıfı olup 2004 de aldım bu belgeden almam gerekiyor mu gerekiyorsa maliyeti nedir ?

Yorum bağlantısı
Olgu Temurtürkan

src nin açılımı mesleki yeterlilik belgesi, mesleği şoförlük olanlar bu belgeyi almalı.

aracın kullanım tipinin yük veya yolcu nakli olması önemli değil, otomobillerde ve otobüslerde yolcu nakli yazar, otobüs için src gerekirken otomobil için gerekmez en açık örneği ancak otomobille taksicilik veya özel şoförlük yapıyorsan gerekir. (bilgi edinme kanunu ile emniyete sorduğum soruya buna benzer cevap gelmiştir.)

Yorum bağlantısı
Eren Yüce
src nin açılımı mesleki yeterlilik belgesi, mesleği şoförlük olanlar bu belgeyi almalı.

aracın kullanım tipinin yük veya yolcu nakli olması önemli değil, otomobillerde ve otobüslerde yolcu nakli yazar, otobüs için src gerekirken otomobil için gerekmez en açık örneği ancak otomobille taksicilik veya özel şoförlük yapıyorsan gerekir. (bilgi edinme kanunu ile emniyete sorduğum soruya buna benzer cevap gelmiştir.)

Sonuç olarak benim durumumdaki kişilere gerekiyor mu bu belge trafik polisi durdurursa sorun çıkar mı aracın arkası boşken mesela ?

Yorum bağlantısı
Sabri Güngör
Sonuç olarak benim durumumdaki kişilere gerekiyor mu bu belge trafik polisi durdurursa sorun çıkar mı aracın arkası boşken mesela ?

Araç şirket'e kayıtlı ise, K belgesi, SRC,Psikoteknik, ehliyet haricinde istenen belgeler

Araç şahıs'a kayıtlı ise sadece ehliyet yeterli :nazar:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...