İçeriğe Yönlendir

2008 Focus Collection Tdci'dan İlk İzlenimleri

Nabi Özçelik

Recommended Posts

Nabi Özçelik
merhaba o koku euro dieselden kaynaklanıyor sanırım eski aracımdada aynı koku vardı 15000'de satmıştım yeni aracımdada aynı koku var bunun problem olmadığı kanısındayım yanmadan sonraki doğal atıktır merak etmeyin bence

Servise sorduğumda, aracın eksozu üzerinde bir kaplama (sanırım mum gibi birşey)olduğunu, bu sebeple kokunun meydana gelebileceğini, ancak 7500-8000 km'den sonra kaybolacağını söyledi..

Yorum bağlantısı
Nabi Özçelik
bu ses ön tarafta karter korumasının oralarda bir metalden geliyor. sahsuvaroğlundaki usta oralarda bişiler yaptı ama tam ne yaptı hatırlamıyorum.

Sizde de benzer bir ses mi vardı..

Şu anda ses devam ediyor mu?

Yorum bağlantısı
Haluk Şahiner

soğuk asfalt yada hız kesicilerden geçerken metal sesi geliyordu. en son karter korumasının orada birşeyler yaptı ses geçti. o saate kadar hem ustayı bunalttığımdan hem de ben yorulduğum için ne yaptı bakamadım.

şu anda bende emniyet kemerinin toplandığı yerden tıkırtı geliyor birde ön kapı içlerinden. vaktim olursa gideceğim tekrar şahsuvaroğluna.

Yorum bağlantısı
Nabi Özçelik
Merhaba;

Sol emniyet kemerinden gelen "tiz metal sesi" (iki küçük metal parçasının (iki anahtarın birbirine vurulması sonucu çıkan ses yada permuarın tutamacının mekanizmasına çarptığındaki küç tiz ses)

Sol emniyet kemerini sökün.

Kızağı yaklaşık 25 mm genişliğinde U şeklinde bir demir parçası

Ses; bu kızak üzerinde çalışan plastik araba (sürücü)nın genişliğinin kızak genişliğinden fazla olmasından kaynaklanıyor.

Yapılacak İşlem: Kızağın genişliğini biraz artırmanız gerekiyor. Metal Kızağı mengeneye yan şekilde yaklaşık 45

Yorum bağlantısı
Ömer Demirezen

Bir yıldır Ghia 1.6 otomatik kulllanıyorum. Çoğu zaman rölantide çalışırken motorun altından bir metal sürtme sesi geliyor. Çok dikkat çekici bir metal sesi. Zaman zaman kesiliyor. Gaz verince giderken kesiliyor gibi. Bir ay kadar önce start siviçi denilen bir parça volana sürttüğü için aşınmıştı ve motor çalışmıyordu. Volan ve siviç değiştirildi. Ama ses tekrar ortaya çıktı.

Yorum bağlantısı
Ömer Demirezen

11.12.07 tarihli mesajım hakkında görüşü olan fikri olan varmı? Bu sesin sensörle ilgisi olmadığını düşünüyorum. Otomatik şanzumanla ilgili bir ses olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli
11.12.07 tarihli mesajım hakkında görüşü olan fikri olan varmı? Bu sesin sensörle ilgisi olmadığını düşünüyorum. Otomatik şanzumanla ilgili bir ses olabilir mi?

http://www.otoclubturkiye.com/forum/index.php?...=160346&hl=

bu linkteki sorun sizin soruna benzer bir sorun mudur bilmem ama çağlar beyin yorumunu bir okuyun belki ondandır

Yorum bağlantısı
Ömer Demirezen

Zafer Ofli teşekkür ederim. Linki okudum. Bendeki ses rölantideyken daha çok duyuluyor. Ses farklı bir ses. Şöyle tarif edebilirim: boş bir teneke içine atılmış metal bilyenin titreşimle çıkardığı ses. Sürekli var, seviyesi artıyor eksiliyor, zaman zaman kesiliyor. Bayram sonrası servise gideceğim.

Yorum bağlantısı
Nabi Özçelik
Zafer Ofli teşekkür ederim. Linki okudum. Bendeki ses rölantideyken daha çok duyuluyor. Ses farklı bir ses. Şöyle tarif edebilirim: boş bir teneke içine atılmış metal bilyenin titreşimle çıkardığı ses. Sürekli var, seviyesi artıyor eksiliyor, zaman zaman kesiliyor. Bayram sonrası servise gideceğim.

Karter muhafazasına taş/taşlar girmiş olabilir. Onlarda benzer sesi yapabiliyor.

Bir rampaya çekerek orayı kontrol edin.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ömer Demirezen

Bahsettiğim ses şanzumandan geliyormuş. Servise kadar zor gittim. Şanzumanı indirdiler dağıldığını söylediler. Araba şu an serviste. Üç dört gün sonra teslim edeceklerini söylediler.

Yorum bağlantısı
Ömer Yüce
(düzenlendi)

Arkadaşlar türkiye şartlarında bazı gerçekleri kabullenmek gerektiğini düşünüyorum (1.) kötü hatta kötü ötesi yolların vermiş olduğu deformasyon (2.) servislerde sökülen parçaların iyi şekilde montajlanamıyor oluşu.. uzun araştırmalar sonucu aracımdaki ses kaynaklarını bu şekilde belirledim.. bendeki focus 29200 km de ve hemen hemen her tarafından çeşitli sesler geliyor ben bu işi artık pek önemsemiyorum.. arabamda bir orkestra varmışçasına ilerliyorum.. Emniyet kemeri makaralarından gelen tiz sesmi ön cam krikolarından gelen ritim sesleri arka kapı perdelerinin yarattığı trim, tavan döşemesinden ve sunroof dan gelen abuk sesler mp3 çaların ardındaki kargaşa,yağmurlu havalarda suyun çamurluklara çarpmasının vermiş olduğu ritimler,soğuk havalarda genleşmeden kaynaklanan kasılma sesleri,sıcak havalarda kapı fitillerindeki gıcırdama adeta bir orkestra havasında :rolleyes:)) ( nerden geldiği belli olmayan ve beynimin etrafında ahenkle das eden bisürü ses)

Bu sesler için servise defalarca gittim tam profesyönel ses yalıtımı dahi yaptırmama rağmen bu seslerin ardı arkası kesilmiyor ve her sökülen parçanın ardından yeni bir enstroman sesi bana eşlik ediyor :good1:) gülüyorum artık.. üzülsem neye yarayacakki??

Bu rahatsızlıkların önüne geçebilmeniz için size kafaya takmamanızı öneriyorum... ve ford mühendisleri bu tip sesleri biraz bastırabilmek için bize kıyak geçmiş sony mp3 çalar ve üst frekanslarda oldukça iyi bir performans sergileyen müzik sistemi yapmışlar.. sesi iki kademe daha açıp keyfinize bakın :good1:))

Ayrıca; bu konu üzerine yapılan extreme uygulamaları değilde bu sorunları çözecek servisleri yazarsanız orkestra sahipleri için daha faydalı olacağı muhtemeldir!! (öyle bi servis yok )

Not: her çukurda durup aracınızı esnetmeden geçmeye çalışmazsanız, karayolları ve belediye elele verip trim sesleri kaldırma kampanyası dahilinde bir uygulamaya gidip ülkemin yollarını avrupa standartlarına kavuşturmazsa bu seslerin önüne geçmemiz çok zor..!!

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ömer Demirezen

Her ses böyle olmuyor. Bazı sesler arabayı servisin kapısına kadar zor götürüyor. Arabayı servisten aldıktan sonra kulağımızı biraz daha fazla sese veriyoruz.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Mendeş

Kapamaya çift basıp ikinci basışı uzun tutma işlemi sun roof'uda kapatıyor mu acaba?

Yorum bağlantısı
Burak Büyüktanır

tabiki kapatır. 4 camı + sunroof. Bir de bu 2 kere basmaya gerek yok ilk basışta komutu alana kardar yani pencereler hareket edene kadar basılı tutmanız yeterli olacaktır. Yani arabaya gidip denemedim ama öyle hatırlıyorum.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Ömer Demirezen

Araç servisten alındıktan 15 gün sonra tekrar ses yaptı. Uzun süreli kiralık olduğundan değiştirmek için götürürken Boğaz köprüsü üzerinde kaldı.

Yorum bağlantısı
Tansel Yılmaz

Gecikmeli sönen far yok. Lamba da bir tane var aynanın hemen üzerinde, ortada.

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Güle güle kullanın.Araç içi sesler için kendiniz çözüm bulmaya çalışın, servise götürmeyin boşu boşuna sinirinizi bozmayın.Benimde araç içi seslerden şikayetlerim vadır.Bu forum sayesinde hepsini hallettim.

Çünk servislerde sizin için problem olan şeyler onlar için problem değil, ya da '"abi o fordun özelliği" olur hemen.

Yorum bağlantısı
Nabi Özçelik
Güle güle kullanın.Araç içi sesler için kendiniz çözüm bulmaya çalışın, servise götürmeyin boşu boşuna sinirinizi bozmayın.Benimde araç içi seslerden şikayetlerim vadır.Bu forum sayesinde hepsini hallettim.

Çünk servislerde sizin için problem olan şeyler onlar için problem değil, ya da '"abi o fordun özelliği" olur hemen.

Çoğunu kendim tespit edip, kendi çözüm yöntemlerimle servise hallettirdim.

Yukarıdaki yorumlarını çalışan personelin düşüncsi olabiliyor. Ancak yöneticileri böyle düşünmüyor.

Hele Eskişehir Otokoç Servis Müdürü Barış BALCAN'ın sıcak ve çözüme yönelik yaklaşımı sayesinde problemlerimin tümü çözüldü..

Teşekkürler Barış Bey..

Yorum bağlantısı
Guest U?ur

Selam,

Forumda yeniyim, arabami da 1 hafta once aldim. Cok memnunum, kullanımı cok rahat, yol tutusu, guvenilirligi ust duzeyde ve yakit konusunda da hic fena degil. Arabam dizel ve tam dolu depo ile yaklasik 1000 km yol yaptim. Bunun yaklasik 200 km si sehir ici kullanim, geri kalan uzun yol. Kisacasi arabamdan memnunum ancak beni rahatsiz eden bir kac nokta var. Birincisi yolda giderken havalandirma deliklerinden baya bir hava geliyor. Bunun normal olup olmadigini bilemedim. Ozellikle yuksek hizlarda baya bir esinti var. Ikıncisi arabayi kapatip kapilari da kitlesem yol bilgisayari gostergesinin isiklari hep acik. Araba calismasa da bu boyle. Bunun da normal olup olmadigini bilemedim. Yanliz normal olmayan kesin bir sey var. Hiz kontrol sistemi isterse calisiyor isterse calismiyor. Bazen tekrar calismasini saglamak icin arabayi durdurup motoru tekrar calistirmam gerekiyor. Yani bilgisayarlardaki bir problem varsa reset yap gecer bunda da isliyor. Bu hafta sonu servise goturup danismayi dusunuyorum ama ilk once burdaki arkadaslarin fikri nedir onu ogrenmek istedim.

Tesekkurler,

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Hayırlı olsun öncelikle.Hava gelme konusunda, havalandırma dümesini iç hava konumuna getirdiğinizdede hava geliyormu.Yani dışardan hava almayacak.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bence Polen filtresi olması gereken yerde filtre yok. CC nin çalışma şeklinde araç hızının 40 km/h ten fazla olması gerekir. Yol bilgisayarı ışıkları bir süre sonra söner. Şöyle sorsam sabah aracı açmadan camdan içeri bakınız yanıyormu?

Yorum bağlantısı
Nabi Özçelik

HAyırlı olsun,

Allah kazasız kullanmak nasip etsin..

Havalandırmanın kullanımı ile ilgili olarak kitapçıktaki bilgiler yeterli, buradan kullanımı kontrol edebilirsin.

Işık konusunda da, aracı kilitledikten belli bir zaman sonra kendiliğinden sönüyor. Dert etmeye değmez.

Ancak Hız sabitleyicinin çalışmaması konusunu dert et. Zira kullanım kitabındaki bilgilere göre kullandığından eminsen, iyi bir servise baktıır.

Yorum bağlantısı
Sinan Demirci

Yeni Focus aldım , ancak kapılarından gıcır gıcır ses geliyo.:Eski kasa collection vardı onda böyle kapı sesi yoktu...Nedenini anlamadım..Yardımcı olacak arkadaş varmı..Birde kelebek ve özellikle arka kapıdan hava giriyor ..NEdenini bilen varsa bekliyorum.Aracın ilk sahibi benim ve 7000 km de daha

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...