İçeriğe Yönlendir

Hava Filtresi

Reşat Uz

Recommended Posts

Reşat Uz

Sevgili arkadaşlar.

Ford yedek parçacısından orjinal hava filtresi alıp kutusunu açtığımda içinden kibrit kutusundan biraz büyükçe bir sünger çıkıyor. Bunun filtre kabinin de takılacak bir yeri var mı? yoksa kabinde filtre değiştirilirken dökülebilecek tozu temizlemek amacıyla mı konulmuştur (bunu yedek parçacı arkadaşımda cevaplayamadı hatta öyle bir sünger olmadığını iddia etti ve yeni kutu açıp içine baktık ilk filtre değiştiğimde kabin içinde böyle bir sünger görmedim)

hadi bakalım ustalar gösterin kendinizi yardımlarınızı bekliyorum.Saygılarımla

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hava filtresini sökünce yerini görürsünüz.. Filtre kutusunun içinde motor tarafında üst kapaktan gelen bir hortum vardır. Bu hortumun bağlandığı yere takılır..

Amacı motordan gelen yağ buharının filtre edilmesidir.

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

connect'te böyle bir hortum yok dolayısıyla takmanıza gerek yok.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
connect'te böyle bir hortum yok dolayısıyla takmanıza gerek yok.

Connectten çalmışlar o hortumu.. :(

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

polen filitresi varsa sag taraf camın altındaki siyah plastigin altında. görmek için bu plastigi sökmeniz gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Bayram Bekman

henuz yok bışi alper! ama benım motora vernık attırdım ben,olursa kacak fılan haberım olur!

Yorum bağlantısı
Bayram Bekman

e nıye oyle parlıyo sandın??sankım ben hergun sılıomda!! :) ıyı olur vernık,toz tutmaz,kırlenmez,kacagı bellı eder...

Yorum bağlantısı
Reşat Uz
Connectten çalmışlar o hortumu.. :)

Evet bizde bu hortum yok motor üst kapağından gelecek yağ birikintisi altta bir filtreden geçirilip tekrar kartere gönderiliyor(hava filtreleri focus la aynı olup bu sünger focus ta kullanılıyor olmalı)

Eşanjöre giriş hortumu patlayan arkadaşlar için; 1.2 yorum

Bu hortumları basınca karşı telle güçlendirmişler.Turbo, sogutucuya basınçlı hava gönderiyor, filtre tıkalı değilse sorun olmaz,ancak tıkalı olursa motor hava ihtiyacına cevap vermek için, vakum yaparak soğutucu girişindeki hortumun telle destekli yerlerini yırtabilir(Özellikle sert kullanımlarda turbo yüksek basıncı ve tıkalı filtreden kaynaklanan vakum bu hortumu çabuk yıpratır diye düşünüyorum)

Ayrıca 7500 km de 3. filtreyi değiştirdim hortumlar gayet iyi durumda

Yorum bağlantısı
Reşat Uz
raşat bey yakında 500 km.de bir filtre değişeceksiniz... :) korkuyorum. 3000 km.de ve hiç kapak açılmadı daha??? gerçi usta parça kalitesiz demişti.... ve dediğiniz gibi destek halkalarından yırtılmış. işin garibi tasarım hatası da var bence. o halklar çok ince.. tel şeklinde. biraz daha geniş yüzeyli.. kelepçe benzeri olsa sorun olmaz belki de...

500 km de değil ama 2500 km değiştirmeye kesin kararlıyım hem çok tozlu ortamlarda kullandığım oluyor hemde yakıt sarfiyatı ve performans olarak bize geri döneceğine eminim. Saygılarımla

Yorum bağlantısı
Bayram Bekman

resat bey'e katılmamak mumkun degıl!!! ben 5000'de degıstım sımdı 10000 oldu yıne degısıcem!! her 1000km.'de bır hava fıltresını temızler lastık havalarına bakarım!! fıltre 9.5 ytl

Yorum bağlantısı
Reşat Uz
bu hava filtresinin kapağı geçmeli bi şey değil mi? ben fazla kurcuklamadım... elimde kalmasın diye... kolay sökülüyor mu? dikkat etmem gereken bi şey var mı?

Hava filtresi kapağı; 4 tane, 8lik lokma tornavida ile açılan, 6 lık civata ile filtre üstüne kapatılıyor. Uzunca bir lokma tornavida ile daha kolay söker takarsın, takarken filtre yerine güzel geçmeli, kapak yuvaya tatlı sıkılıkta vidalanmalı ki haricen hava almasın. Olay basit kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Bayram Bekman

bende yok abı o cıvata somun olayı??? :o model farkı mı bu??

Yorum bağlantısı
Bayram Bekman

benımkı klıps'lı...! 4 tane var.mandal gıbı bısey.tık tık tık acıyon alıp hava ufluyon..! estagfurullah ustad,nasıl bızımkıler aynı??sende glx 2008 var,bende delux 2007 !! :) ben kılıf takmayı sevmem,eger arac elımde kalırsa,kafama gore yaptırırım!ama satıcam gıbı gelıyo bana! :)

Yorum bağlantısı
Bayram Bekman

profılden okumussundur! :)valla ben sende 110'luk var sanıyodum!! ama 2008 kesın :)

ben karar verdım degıstırıcem bu fıltreyı!!

acık takıcam hemde uzatıcam one dogru daha soguk hava ensın dıye..

Yorum bağlantısı
Bayram Bekman

ben son 15 yıldır rahat duramıyom usta...90'lı yılların basından berı soker takarım,rahatsızım yanı :)

bu arada sanayıye gıttım demın,aracın makasları sokulmustu bılıon,onları bı sıktırdım,bırde hava fıltresını temızledım mmmmmhh, kurtlarımı doktum geldım :p

Yorum bağlantısı
Bayram Bekman

ben elınde baklavayla babamı bıle almam abı arabaya!!!

pastahanecının cıragı getırsın yahu!!avucla para verıyoz dımı??

kılfda olsa serbet gececek zati altına... allah kımsenın basına vermesın abıcım..

sokulup komple,yıkanacak o koltuklar artık!!!

aramızdakı en tatlı arac senın kı sımdılık...:)

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Murat İmeci

Arkadaşlar malum yaz geldi ,her yer toz duman, hava filitresi çabuk kirleniyor 2000 2500de bir değişiyor.

Böyle bir şey var.Web sitemi ziyaret et

bunun araca yazıldığı gibi bir faydası var mı ?kullanan arkadaşlar var mı? var ise memnun kaldınız mı?

teşek....

Yorum bağlantısı
Erkan Özel

bu filtre çok şahane bir filtredir birkere alırsın birdaha filtreye paravermezsin uzun ömürlüdür her 1000 kmde temizlenir yada hava tutarsın temizleme kitleri ayrıca satılır 10ila15 binde de yıkanır faydasını görürüsün yakıtı ve çekişi olumlu yönde etkiler . ayrıca filtreni çok geç değiştiriyorsun 2500-3000 çok en fazla 1500 de değişmelisin

Yorum bağlantısı
Murat İmeci
Bu ürün modacar'da var,zaten dağıtımı onlarda.Yarın bir ziyaret edip bakayım,alıp takmanın bir zararı yok,ama canım servise gidince elleşmeyin demek var yoksa kaldırıp atarlar :)

Sevgiler

Siz bi bakın Bulent bey,takmayı duşunurseniz bide ben bakim,2 servise sordum,biri olumlu digeri olumsuz ,kararsız olduk.

bide fiyatı daha mı uygun modacarda.

tşk.

Yorum bağlantısı
Murat İmeci
Bugün gidemedim ama sordum ellerinde yokmuş,sipariş edince 2 günde getiriyorlarmış.Bazı modeller var ama bizim Connect için olan yoktu.Ama peşindeyim :) yahu fiyat sormadım iyimi,hemen sabah sorayım.

Olumlu olumsuz olanı anlamadım ? Takma takmama anlamındamı ? Eğer öyle ise halt etmişler çünki kendilerinin taktığı kağıttan olan 7 ytl fiyatla çokmu iyi imiş ?

Sevgiler

Evet doğru anladınız,aracin garantisinde bi sorun omaz herhalde,biraz ondan cekiniyom.

yinede fıltreyi alırsanız ,bizide bilgilendirirseniz sevinirim.tşk

Yorum bağlantısı
Ali Turhan Baş
Arkadaşlar malum yaz geldi ,her yer toz duman, hava filitresi çabuk kirleniyor 2000 2500de bir değişiyor.

Böyle bir şey var.Web sitemi ziyaret et

bunun araca yazıldığı gibi bir faydası var mı ?kullanan arkadaşlar var mı? var ise memnun kaldınız mı?

teşek....

İlandaki bazı şeyler ilginç.Mesela 1.000.000 km dayanması gibi.Daha önce hiç duymadım böyle bir iddia.Neyse ben her zaman orjinalden yanayım.Orjinal olsun sorun olmasın bence.

Yorum bağlantısı
Ali Turhan Baş
Performans sormayın,çünki daha iş yerindeyken taktım eve geldim,bu saatte ne yokuş denk geldi nede hız yapacak bir yer.Zaten bunun farkını öyle anlarsınız dedi arkadaşlar,yokuşta hızlanınca yada uzun yolda ani hızlanmada bariz farkı olur dediler.

Hevesinizi kırmış gibi olmayayım ama sadece kutu içi hava filtresiyle bir performans artışı beklemeyin bence.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...