İçeriğe Yönlendir

Bagaj Kapağında Bass Her Vuruşunda Titreşim

Onur Demir

Recommended Posts

Onur Demir

bugün varolan wooferin kasasını degiştirdim 45lt lik ufak portlu eskiye nazaran daha ufak bi kasa aldım. ses daha tok ve iyi oldu

sorunum şu;1.) bagaj kapagından bass her vuruşunda titreşimden kaynaklanan dangır dungur sesler geliyo(dışardan duyuluyo sadece) bun sesi nasıl yok edrim yada minimuma indiririm. arkadaşım içine bişeler doldurmak lazım cok boşluk var dedi. ama ne doldurmam lazım onu oda bilmiyo :( silecek motoruna zarar vermicek bişe olması lazım yada bu için başka bi yöntem biliyormusunuz?

2.) camlar kapalıyken yani hava alış verişi yokken (camları yada kapıyı actıgımda problem yok) sesi actıgımda dışardan tamponun tam altından pır pır eden bi ses var bununda içerden hava tahliye kapakcıgı gibi bişey olabilecegi konusunda hemfikiriz arkadaşla :( dogruluk payı nedir?

şimdiden teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Onur Demir

yo hayır bende plakalık yok slikon yaptım.

bide ses drek bagaj kapagının içinden silecek motorunun oralardan geliyo sanırım...

Yorum bağlantısı
Onur Demir

ya yok otarz bi ses deil. kapak dangırdıyo resmen o bagaj kapagının arkasındaki plastik kapaktan geliyo ses sanki ... içindede silecek motoru var actım baktım kablolar var falan başkada bişi yok içi boş.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bas ile araçtan gelen tıngırtılar için sakin bir atölyeye gideceksiniz. aracı lifte alıp sağını solunu altını üstünü elden geçireceksiniz. hb mondeomda yaklaşık 4 saat sürmüştü tüm sesleri kesmek. hemde 2 teknisyen ve bol malzeme ile. kolay gelsin :seytan:

Yorum bağlantısı
Onur Demir

az önce biraz daha kurcaladım sanırım bagaj kapagının içini bişeyle doldursam ses kesilecek gibi ordaki plastik parca sarsıntıdan dangırdıyo. ama işte problemde içini ne ile doldurcagım...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
az önce biraz daha kurcaladım sanırım bagaj kapagının içini bişeyle doldursam ses kesilecek gibi ordaki plastik parca sarsıntıdan dangırdıyo. ama işte problemde içini ne ile doldurcagım...

Adı ne bilmiyorum.. İnşaatta kullanılır, tüptedir, sıkarsın.. sıktığın yerde sürekli genişler.. Kurur sertleşir.. Önermiyorum.. Ben yapmazdım..

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Mehmet bey benimde aklıma geldi o ama cıkarmak istedigim zaman geri dönüşü yok :)

yeni bi cözüm bulana kadar böyle devam ozaman dangır dungur :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

o köpükümsü malzeme ile amatörlerin çalışması mümkün değil sakın sakın uzak durun. ses izolasyonu için özel köpükler vardır ama kutusu 70 usd civarı. zangırtı sesi kesmek oldukça profesyonel ve uzun süreli bir iştir. ama elinizden geliyorsa plastiklerin arkasına (bulabilirseniz) su emmeyen silikon bazlı süngerimsi malzeme ile destekler yapın.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Adı ne bilmiyorum.. İnşaatta kullanılır, tüptedir, sıkarsın.. sıktığın yerde sürekli genişler.. Kurur sertleşir.. Önermiyorum.. Ben yapmazdım..

Poliüretan Köpük

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Sonata

Bence o kutuda olan ve sıkılan genelde PVC pencere işleri ile uğraşanların kullandığı köpük işi halleder gibi.

Kalın bir poşet bulun (buzdolabı saklama poşetleri olabilir kilitli olanlarından) kapağı kapatın poşetide kapakla arabanın sacının içine koyun. Poşet Kilidinin açık kısmından köpüğü poşete doldurun.

zaten şekil alıp tüm boşlukları dolduracaktır. istediğiniz şekli verin hava boşluğu kalmasın.

sıkıldığınızda bakalit kapağı açıp poşeti çıkarırsınız ve hiç bir metal veya bakalit kısma değmeden eski haline çevirebilirsiniz.

Belki bu yöntem işinize yarar.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Yapı marketlerde satılan siyah renk 1 cm kalınlığında rulo halinde yalıtım süngerleri var bunu bagaj plastiğini söküp içine uygularsanız sesi bir nebze önlersiniz.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

önce dıştan plakanın üzerinden veya kenarlarından arabaya zarar vermiyecek kuvette vur ve tıkırtıyı bulmaya calış.bulamassan içten vur yine bulamassan bassları yükselt ve sesi dinle kaynağını bul. bundan aşka yöntem yok.

Yorum bağlantısı
Ümit Özyürek

Bence köpük yerine bagaj kapısının içini ELYAF ile tıka basa doldursanız çok daha iyi sonuç alırsınız.

Yorum bağlantısı
Onur Demir
(düzenlendi)

işin garip yanı bende bagaj acma kolu yok :lol:

bagaj kapagının içe bakan tarafındaki plastik kısım her saca dokunuşunda ses yapıyo onun etrafına arkadaşıın çalıştıgı yerden getirdigi yumuşak teflon bi malzeme var onu bütün temas eden bölgelere uygulicaz kendinden bantlı zaten istenmedigi zaman zaten kolaycada cıkar bakalım sorun cözülcekmi

resim pek net deil ama telefonun camerasıyla anca bukadar oluyo kasa yeni daha 10 dakka önce taktım hemen sizinle paylaşmak istedim ses büyük ölcüde degişti süper oldu cok şaşırttı bukadar kutunun etkiliyebilecegini tahmin etmemiştim. :)

üzgünüm ama imageshackte bi problem var herhalde resim gözükmüyo ama üç mesaj üstte Yasin arkadaşımın kutuyla aynı... sadece bas farklı tek bobin turuncu göbek made in USA :)

tarihinde Arzu G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bayram Bekman

zahmet olmassa foto ıyı olurdu.. yerınden de olsa olur!

bu arada rms'i kac?

Yorum bağlantısı
Bayram Bekman

mesela derki etıketınde;5000 watt max power_1500watt rms !!!!!

madem kullanmıyorsunuz degerlendırmek ısterım..

ben sıze bı komıdın alır verırım :D

Yorum bağlantısı
Ömer Yüce

Bence arkadaşlar bu konu üzerinde kendi çabamızla sonuca gidemeyiz. Üstelkik şunu söyliyim 1000 watlık bi basla heleki bu bas bi kicker bi audison ve benzeri kaliteli markalarsa bi sesi önlersin öteki başlar onu önlersin öteki başlar bunun için aracın komple tam bi sistem izolasyon yapmamız gerekiyor daha doğrusu yaptırmak gerekiyor. bunun içinde sağlam bi para ayırmamız gerekiyor ve özelliklede bunu yapabilmemiz için aracımıza kıymamız gerekiyor :p Ben şahsen baya detaylı bi izolasyon yaptım hatta plakalık ve spoyler dahil çoğu parçalara 3 kat xxx malzeme tessisatçım söylememi söyledi o yüzden söylemiyorum kusura bakmayın izolasyon yaptırdım şu an bi sorun yok ama sanki bi gevşemelr var gibi :p Yinede siz müziğin sesini sonuna kadar açın ve bassın ritmine bırakın tabi biraz de dikkatli olalım :D allah korusun kaza maza...

Yorum bağlantısı
Bayram Bekman

dunyanın en buyuk 3 zevkınden bırıdır bana gore tesısat işi!!!

iş ya tam yapılır yada yapılmaz! sız satarım dıyınce,bende ılgı mı gosterdım sadece..

eger satmak ıstemezsenız anlayışla karsılarım tabı..ama zaten model fılam da soylemedınız,anlamıyor olabılırsınız ok! yınede zıngırtıları bırakın yapanlar dusunsun!! belkı bende zıngırdamaz dımı? :D

ilgılendıysem bışiler bılıyorumdur kendı capımda,yada oyle sanıyorumdur!!

omer sen yemın mı ettın abıcım o ızolasyonu soylememeye?? :p

senın alpıne'ne bısey dıyemem tabı!ancak ınsanlarda ne cıhazlar var!!ben sadece saygı duyarım ve ızlerım,mesela burda bı bagaj var,icinde de 2 ad.8500rms(8.5kw) sound stream xxx-15 var!! zaten duyabılecegın zıngırtı cevre dukkanların cam ve cercevelerınden gelıyo.. e o da bızı ılgılendırmez tabı.. :p

ama buyugun de buyugu oldugunu asla unutmamak lazım..şahsen ben oyle dusunuyorum..

Yorum bağlantısı
Ömer Yüce

Ya bu ses sistemi işinde ya ufak çapta bişeyler yapacaksın ya da tam profesyonel yapacaksın. Şöyle bişeyde var tam profesyonel yapacan ama ayırtığın bütçe kısıtlı o zaman sadece mid bass kullanacaksın o da bi nebze tatmin edeblir.

Bu iş böyle bi suntatnın üzerine amfiyi bağlayıp, sonrada midleri eski kolonların yerine takıp bi de teybi yerleştirip bitseydi ortalık gürültü kirliğinden geçmezdi. Benim düşüncem böyle ve böylede olmalı bana göre yani tam kapsamlı yapacaksın ona göre izolasyon yapacaksın olcak bitce :)

Yorum bağlantısı
Onur Demir

gecenlerde gittim biyere crony diye karşıyaka girne bulvarında aksesuarcı diyince kızıyolar ne diyim işteee hoparlörcü :)

iki JBL 1200watt gri göbek taktılar güzel anfi midler tissler tamam süper herşey sıra geldi profesional diye adlandırdıkları izalasyon yapımına seyrediyorum hiç çekimeden yatakların içlerindeki süngerleri koparıp koparıp sokuşturdular nereyi boş gördülerse. ve bu adam izmirde hatrı sayılır bi adam kac kere tr tuninge falan araba hazırladı. ya izolasyon böle bişe yada Ömer arkadaşın ustası Türk değil :(:blink:

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Oğuz Yıldırım

SÜnger abi Sünger. Ses gelen yere doldurun süngeri :good2:

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Uğur Çınar

en guzeli sunger koy bagaj kapagın icine sorun duzelir bide bas kabının icini de kaplarsan daha tok ses alırsın

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...