İçeriğe Yönlendir

Fren ve Balata ile ilgili sorunlar

Abdussamed Acar

Recommended Posts

Abdurrahman Balaban

Disklerin üzerinde hangi milimetreye kadar kullanılacağı genelde yazar..Örneğin benim aracın sıfır disk kalınlığı 25 mm ve üzerinde 23 mm ye kadar kullanılır gibi bişey yazıyordu....Sökülen diskler 20 mm ye inmişti ve gayet iyi durumda idiler..Fren pedalı tepkisi çok değişti daha yukarda tutmaya başlıyor birde

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Arkadaşlar dün ani fren yapmak zorunda kaldım ABS devrede olanca gücümle pedala dayandım durduğumda pedal epey bir aşağı inmişti tekrar uygun bir yerde denedim yine aynı bu durum normal mi?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Arkadaşlar dün ani fren yapmak zorunda kaldım ABS devrede olanca gücümle pedala dayandım durduğumda pedal epey bir aşağı inmişti tekrar uygun bir yerde denedim yine aynı bu durum normal mi?

Nasıl yani şuanda pedalınız daha mı aşağı da duruyor?

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Nasıl yani şuanda pedalınız daha mı aşağı da duruyor?

Yok hayır abi sadece ani fren yaptığım an durunca aşağı iniyor ayağımı bırakınca normale dönüyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Balatalarınız azalmış olabilir.Bu yüzden de pedal daha aşağıdan iş görüyor.Hidrolik seviyesi ne alemde?

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Abi balataları değiştireli 2 ay olmadı. Hidrolik seviyesine bakmadım normalde fren ile hiç bir sıkıntım yok basınca kedi gibi pısıyor ama ani ve olanca güçlü basınca durduğundda pedal aşagıda oluyor çekince yine normale dönüyor senin pedal ani ve sert duruncaya kadar freni bırakmayınca yarıdan yukarıda mı kalıyor?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Yarıdan yukarıda kalmıyordur belki tam olarak ama çok da aşağıya düşmüyordur.Denemek lazım.. :)

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
  • 2 hafta sonra...
Güvenç Terzierol
(düzenlendi)

arkadaşlar merhaba.

56-57 binde ki aracımızın İlk fren balata ve disk değişimi bu çarşamba günü olacak.

Aracın başında ben olamayacağım. Çanakkalede okuyorum. Annem gerekli şeylerle ilgilenecek. İlk değişimde Disk ve Balata değişimi, hidrolik yağı değişimi istiyorum. hidrolik yağların belli zamandan sonra ısı iletiminde azalma olduğunu biliyorum..

Birde marka konusunda öneriniz ne olur acaba? şuan orada ne kullanacaklarını bilmiyorum malesef. TRW veya Bosch marka olmalarını istiyeceğim. Ama pek bir bilgiyle değil bu isteklerim tabiki. Sizin önereceğiniz varsa başka şeylerde onlarıda hazır gidilmişken yaptırayım istiyorum.

Buarada işçilik dahil 300 lira denmiş rakam nedir? nasıldır? sizce?

tarihinde Güvenç Terzierol tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Güvenç Terzierol

ve işçilik. 300 lira. TRW disk bosch balata. Olan oldu yaptırıldı artık :/ Araç başında ben olarmadığım için müdahalemde olamadı.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Yasin Akbudak

hıdrolık borusunun amortısore sabıtlenmesını saglayan u seklınde ınce bır tuttuurcu varıdr dıreksıyonu tam cevırdıgınde hortuma temasından asınmısta olabılır

Yorum bağlantısı
Bülent Şahin-2

arkadaşlar bende uzun zamandan sonra balatamı değiştirecegim ilk kez 78 binde taktırmıştım şimdi aracım 135 binde frene basında ses geliyor balatamın bittiğini düşünüyorum önereceğiniz marka varmı acaba

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Vasfi Gişten

Bende yakın zamanda değiştirdim firen yaparken direksiyon titreme yapıyordu ford otosan marka disk ve ve balata takıldı 1500km filan oluyor sorunsuz şuan için.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

benim araçta arka frenler yeni yapıldı, arka fren merkezleri ve balatalar değişti, kampanalar tornalandı fakat aracı ilk aldığım günden beridir fren hafifçe dokunduğumda ufak bir titreme yapıyor, oda şu şekilde fren bir tutup bir bırakıyor gibi geliyor, ben disklerden şüpheleniyorum, yeni 4 adet lastik aldım ve rot ayarları da yeni yapıldı aklıma bir tek diskler geliyor... yorumlarınızı bekliyorum...

Yorum bağlantısı
Çağlar Ekşioğlu

Uzun yol yapıldıktan sonra daha doğrusu diskler ısındıktan sonra özellikle aracın yıkanmasıyla birlikte disklerde eğrilik oluşmaktadır yüksek hıza frene biraz yüklenildiğinde sürtünme sesi gelmeye başlar ve titreme zamanla artar. 

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
  • 2 ay sonra...
Utku Gömeç

Arkadaşlar dün aracı yetkili servise soktum bütün bakımlarını yaptırıyorum.Yetkili kişi bana fren balataların bitik ve ayrıca fren disklerinde çok kötü durumda dedi.Bende dedim değiştirin o zaman yenilerini takın.Ben frenlerden memnundum ama dedim.(Benim fren anlayışım durması yeter sanırım :biggrin:  :biggrin: ) bitmiş balatalar dedi.Ben aracı alalı 13000 km oldu ben değiştirmedim hiç ne balata nede disk. Yani bunların kullanım ömrü ne kadar ve bittiğini nasıl anlarız.

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Barış Demir

Arkadaşlar dün aracı yetkili servise soktum bütün bakımlarını yaptırıyorum.Yetkili kişi bana fren balataların bitik ve ayrıca fren disklerinde çok kötü durumda dedi.Bende dedim değiştirin o zaman yenilerini takın.Ben frenlerden memnundum ama dedim.(Benim fren anlayışım durması yeter sanırım :biggrin:  :biggrin: ) bitmiş balatalar dedi.Ben aracı alalı 13000 km oldu ben değiştirmedim hiç ne balata nede disk. Yani bunların kullanım ömrü ne kadar ve bittiğini nasıl anlarız.

Bende bunu dün öğrendim. Disklerin dıştan dışa normal kalınlığı 21 mm miş. Benim ki 19 mm ye düşmüş 17 mm ye kadar sorun olmazmış.Değiştirmeye gerek olmadığı tornalatmanın yeterli olacağı söylendi.Ayrıca ben aracı alalı 30000 km oldu ilk kez böyle bir işlem yaptırdım.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Özgür Eryılmaz

arka kampanadan ses geliyor frene basınca inleme sesi bilgisi olan varmı 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Vasfi Gişten
(düzenlendi)

Arkadaşlar arabanın firenlerinden hiç memnun değilim birincisi frenleme yaparken direksiyon titreme yapıyor balata ve diskleri değişeli 1 sene 20bin km anca oluyor.İkincisi ise fren pedalına basma hissi baya sert başka araçlarla karşılaştırdığımda çok fark var.Mesela ablamın arabasında parmak ucunla dokunsam bile firenleme yapıyor hemen, benimkinde ise baya kuvvet uygulamam gerekiyor.Firen hidroliğini değişsem fark eder mi ? Diskleride yeni değiştiğim için bir seferlik torna yaptırmayı düşünüyorum ne dersiniz ?

tarihinde Vasfi Gişten tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Arkadaşlar arabanın firenlerinden hiç memnun değilim birincisi frenleme yaparken direksiyon titreme yapıyor balata ve diskleri değişeli 1 sene 20bin km anca oluyor.İkincisi ise fren pedalına basma hissi baya sert başka araçlarla karşılaştırdığımda çok fark var.Mesela ablamın arabasında parmak ucunla dokunsam bile firenleme yapıyor hemen, benimkinde ise baya kuvvet uygulamam gerekiyor.Firen hidroliğini değişsem fark eder mi ? Diskleride yeni değiştiğim için bir seferlik torna yaptırmayı düşünüyorum ne dersiniz ?

Diskleriniz eğilimiş değişecek balatalar ile birlikte. Fren hidroligi 2 yılda bir değişir. Servislerde ölçüm cihazları var değişip degismemesi gerektiği konusunda test yapabilirsiniz.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...