İçeriğe Yönlendir

97-98-99 Mondeoda Ne Gibi Modifikasyon Yapılabilir

Halil İbrahim Koray

Recommended Posts

Halil İbrahim Koray

eski kasa mondeolarda modifiye yapan arkadaşlar yaptıklarını paylaşırlarsa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Halil Bey merhaba .Bende bir ford mondeo kullanıcısıyım .genel anlamda modifikasyona biraz soğuk bakıyorum orjinalliği bozduğuna inanıyorum Ama mondeoda yine pek modifikasyona sıcak bakmamakla beraber tomponlara ön ızgarada , eksoz çıkşlarında uygulamalar yapılabilir nette gezerken alman menşeli adreslerde bu gibi uygulamalara rastladım .lastik ebatları ve yanı sıra canttada paralel değişimler yapılabilir. motorda çip uygulamasına da gidilebilir ama motorda ki bu uygulamanın gerçekleşmesi ihtimalini bilemiyorum.tabi iç dizayn daki değişiklikleri de unutmayalım koltuklarda ve paneldede uygulama yapılabilir.saygılar

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

94 hb mondeo almıştım rengi bordo idi. şahsen bordo rengi sevmediğimden bu renkli araçta bile neler yapabilirim diye işe başladım.iyi bir fiyata almıştım ve servis çalışanı olarak bir takım imkanlarım vardı. maalesef resimleri hiç yok bu eski arabamın ama yapılanlar:

motor revizyonu (sıfır toleranslı piston silindir yapıldı) 3 ay sürdü parçaları bulmak(oktaykan a gıyabında teşekkürler) mekanik ne varsa yenilendi

katalitik söküldü yerine basınç kaybı olmaması için susturucu takıldı.

krank taşlanarak hafifletildi.

tüm bu ana 3 işlem = 142 ps (dinamometre ölçümü ile)

2 anfi (türkiyede bulunmayan harward ki hala bu anfiler yeni aracımda takılı)

2 çift gerçek 6985 + 2 adet 301 pioneer woofer

9500 teyp + 6500 eq + 6 lı cd changer

tüm müzik sistemi montajı sonucu araç 2.5 cm kendiliğinden alçaldı :)

amortisörler %25 sertleştirilerek takıldı

ön amortisör arasına kule gergisi takıldı ( el imalatı)

4 adet F! serisi oz jant 205/55/15 lastik ile takıldı

orjinal ford rs plastik marşpiyel takıldı

ön far içi sararan plastikler çıkartıldı

camlar artık piyasada bulunmayan siyah noktalı film ile kaplandı. bu filmin özelliği kendindne rengi olmayıp takılan aracın rengine göre cama bir ton vermesidir. mesela gri araca takınca mavi tonunda dururken benim bordo aracımda sarı yeşil tonu gibi göz yanılsaması yapıyordu.

sonuç= gören bir daha dönüp bakardı ve yol tutuşu mükemmeldi. 7000 devire kadar tırmanma isteği hiç kesilmeyen bir motordu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Armağan Aral

bence 17"jant +süspansıyon ve yaylar degiştirilerek alcaltma+kapı cıtalarını gövde rengı +güzel cam filimleri+egzos yapılabılecek en sade ve şık görünüm için yeterlı bilmem aksini düşünen varmı

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
bence 17"jant +süspansıyon ve yaylar degiştirilerek alcaltma+kapı cıtalarını gövde rengı +güzel cam filimleri+egzos yapılabılecek en sade ve şık görünüm için yeterlı bilmem aksini düşünen varmı

katılıyorum.fazlasına pek gerek yok

Yorum bağlantısı
Halil İbrahim Koray
(düzenlendi)

Önerileriniz için herkese teşekkür ederim.Benim aklımda birde eski lagunalarda olan arka bağaj üstündeki spoylar(yanlış yazmışta olabilirim)dan takmak hiç raslamadım ama olabilirmi .Tabi HB olanlara. Lagunalarda çok hoş duruyor da.

tarihinde Halil ?brahim Koray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Levent Eksen
(düzenlendi)
Ben beklenmeyeni veren arabaları seviyorum, kendini belli etmeyen arabaları, bu konuda favorim Volvo 850-R SW herkes onun aile otombili olduğunu bilir ama kime ona bulaşamaz :selo:

Biz S70 T5'e bulaştık, nasıl gidiyo görelim diye :selo:

İyi gidiyomuşş.. :)

tarihinde Levent Eksen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

valla yaptırdığım ilaveler ve mekanik çalışmalarda maddiyat elbette önemli idi ama daha önemlisi dost çevremizin elinden geldiğince titiz ve hassas bir teknik çalışma yapmasıydı. araçta ellenmedik yer kalmamıştı. yukarıda yazdıklarım ana çalışmalardı.

mesela motor kulakları grup N tipi yapılmıştı. ilk kalkışlarda inanılmaz fark ediyordu. kafa sağa sola gezmeden ok gibi ileri doğrultuda fırlıyordu. motor kulak modifiyesini çoğumuz herhalde ilk defa duyuyordur :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Emre Gizlenci
valla yaptırdığım ilaveler ve mekanik çalışmalarda maddiyat elbette önemli idi ama daha önemlisi dost çevremizin elinden geldiğince titiz ve hassas bir teknik çalışma yapmasıydı. araçta ellenmedik yer kalmamıştı. yukarıda yazdıklarım ana çalışmalardı.

mesela motor kulakları grup N tipi yapılmıştı. ilk kalkışlarda inanılmaz fark ediyordu. kafa sağa sola gezmeden ok gibi ileri doğrultuda fırlıyordu. motor kulak modifiyesini çoğumuz herhalde ilk defa duyuyordur :rolleyes:

çağlar bey motor kulak modifiyesinden bahsedebilir misiniz biraz çok merak ettim... hazır ön taraftaki kulak kırılmış, değiştirmeye niyetleniyordum...

bu arada aracın içinde ön göğüsü komple değiştirmeye hazırlanıyorum içinde kırık parçalar olduğunu tespit ettik. segmanlardan yana bir problem yaşarmıyım? araç içindek seslerden hiç hoşlanmıyorum da...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Göğsü komple değişmeyi açarmısınz? Oradaki segman olarak adı geçenler, plastik geçme vida bağlantısına benzer, kırılmışsa da iyi bir elektrikçi den temin edilir. Motor kulak modifiyesi için öncelikle sağlam 94 modellerde gelen kulakçık lazım. Yeni kasalardakiler de farklı geliyor, amacı: motorun gaz verince esnememesi, konforu törpülüyor tabiiki.

Yorum bağlantısı
Emre Gizlenci
(düzenlendi)

ben aracın iç göğsünü komple değiştirmeyi düşünüyorum gerçi bulacağım yine çıkma olacak içinden fazlasıyla ses geliyor çok rahatsz oluyorum... tavsiyeleriniz varsa uygulayabilirm. segman derken göğüs sokülüp takıldığında tıkırtı yaparmı sonrasında ve titreme merak ediyorum. bir arkadaşım bunların olabileceğini söyledi...

motor kulaklarında esneme olmamasının motora bir zararı varmıdır acaba?

benim araçta tamponun arkasında önde duran kulak kırık 200 ytl istedi parçacı. acaba fazla mı bu fiyat? diğer kulaklar 60-80 arası değişiyor...

tarihinde Emre Gizlenci tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benimkinin motor kulağı 400 lira.. çıkmasını 180 liraya buldum ama almadım henüz...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Seninki hangisi..

Benimki üst sağdaki... Triger tarafındaki...

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...