İçeriğe Yönlendir

Megane Mi Yoksa Focus Mu (dizel)

Furkan Esgin

Recommended Posts

Hakan Gürsu

Ekonomi istenirse megane baya iyi.Bizim işyerindeki servislerden biriside megane, adamın arabasına ne zaman binsem 100km ortalaması 4.3 duruyor.bazende 4.1'de daha 4.5'a rastlamadım.Bu adamlar sehir içinde günde en az 300 km yol yapıyorlar.

Yorum bağlantısı
Tolga Atasagun

Valla bizim şirketin Megane Dizel i var.. Uzun yolda özellikle süratliyken TIR benzeri büyük araç geçtiğinizde yan rüzgardan gezintisi ile 0.1 fazla mazot yakmak bence kıyaslanamaz bile... değil 0.1 fazla yakmak 1lt fazlasına razıyım Focus derim..

Yeni Focus 'um ile 1 depo Duzce - Izmir , Izmir - Düzce yaptım 1100km 90-100 ile gidildi

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

aile de 3 tane megan dizel var hepside gerçekten az yakıyor şehir dışı özellikle mükemmel (ben genelde bu araçları şehir dışı kullandımda) ama gel gör ki yol tutuş ve denge konusunda araç çuvalladı. ordu samsun arasında bolaman virajlarından kurtulmak için çok güzel bir yol yapıldı ?(bilenler soru işaretini anlamış olabilir ), hafif bir kar yağmış ve buz tutmuştu.ha buz dediğim öyle aman aman bi buz değil. bende 3 . viteste 50 60 km arası giderken aracın arkası birden beni geçmeye kalktı ve bundan sonra üç şeritli yolda döne döneki 4,5 kez döndüm .aracı yolda tutmak ve bariyerlere çarpmamak için uğraşmamı görmenizi isterdim kabus gibiydi.yıllardır ford mondeo ile ne buzlu ve karlı yollardan gittim ama böyle bir olayla karşılaşmadım .kıssadan hisse alırsın FORD diyorum

Yorum bağlantısı
Cansel Kansu

meganın yumuşak süspansiyonu ve çok hafif direksiyonu nedense beni çok tedirgin ediyor. yaklaşık 4 aydır kiralık megane dizel kullanıyorum, neredeyse sıfırken vermişlerdi. 109luk ford focus dizel düz vites 1.5 10xlik megane ile yaklaşık aynı tüketiyor. ayrıca, kötü yolda focustan daha çabuk dağılıyor, malum şantiye ortamında kullanıyorum arabayı, ses gelmeyen yeri kalmadı. bi ara bakım için başka bir megane ile değiştirdiler, onda da aynı kabin içi sesleri vardı.

ha diyeceksiniz ki, focus çok mu matah? hayır değil, ama ben focus kullanırken kendimi daha güvende hissediyorum.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Hakan Acar

Valla bn daha yeni elimden çıkardıgım megan ile ilgili bilgi vereyim size araç resmen mazotu kokluyor yakmıyor aşırı devirli ve sürekli vites deiştirip kullanmama ragmen bnm aracım 750-800 km gidiodu..aracımı satmamın sebebi km'si çok fazla olmaya başladı(230.000) onun dışında hiçbi sorunu yok gayet ekonomik bir araba şehiriçi 1000 km rahat,uzun yolculuklarda cok rahat 1200 km yol gidiodum..ha eğer performans diosan,kesinlikli focus TDCİ derim suanda o araçtanda var elimizde ve çok kıskandıran bi performansa sahip...karar senin..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ahmet Sayılır

dizel araclarda su bu kadar yaktı oburu daha az yakıyor diye bir kaide yok sonucta turbo bi araba ne kadar basarsan o kadar yakar

100hp lik megana chip uygulaması yapmıstık 130hp civarında bir guc aldıgımızı tahmın ediyoruz ve arabanın gidisindeki fark insanı gercekten memnun ediyor soyle diyim 160 a kadar 325i yalan oluyor

ama yol tutus gibi ozellıkler malesef cok kotu biz yay takıp yere yaklastırıp kullandık ki yine de cok savrulan bi arac

focus a gelince bir iki kere bindim (kısa yolculuklardı ama) ozellıkle ghia paketin donanımı benım bir aracın içinden bekledigim herseyi verebiliyordu. kısacası gomlek farkı var meganın karızması yetmez focus la ugrasmaya ama her focus dizel kullanıcısını gerek yakıt tasarrufu olarak gereksede performans olarak chip yaptırmalarını tavsiye ediyorum arabalarını daha cok seveceklerine emınım

yukardaki meganın sahibide aynı seyi dusundu ve daha karızmatık bir araca geciş yaptı yani onu da megandan kurtardık

Yorum bağlantısı
Levent Eksen

Sadece iş görsün, az yaksın derseniz Megane..

Ama hem iş görsün, hem az yaksın, hemde biraz arabaya bindiğimi hissedeyim derseniz cevap belli..

Yorum bağlantısı
Can Karacaer

Depo 55 lt o arabalarda, ben bizzat 55.3 lt mazot aldım :lol2:

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Guest Hasan Tanr?verdi

az yakmasını istiyorsanız megane, dayanıklılık performans, çekiş gücü, konfor, viraj kabiliyeti ve arabam var demek istiyorsnaız focus.

hiç kimse bir focusun yüksek hızla girdiği viraja megane ile aynı hızda girmeye cesaret edemez. araçların ikisinde de esp olmamak kaydıyla. zaten espli megane bile focusun girdiği virajda savrulur gider. espsiz meganelere hiç lafım yok onlar kabileyetsizlik abidesi arabalar. içten giriyorsunuz viraja dıştan çıkıyorsunuz. yol tutuş adına hiçbir şey yok. bizzat her iki araçta test edilmiştir. hele focusta esp varsa onu yoldan çıkırmaya cesaret yetmez. fizik kurallarını zorlamamak ve abartmamak kaydıyla.. yani bir yerden sonra sizi hiçbir sistem kurtaramaz zaten...

yani lafın kısası megane ile focusu kıyaslamak biraz yanlış, focusa binen bir daha inmek istemezken , megana binen yol bitse de insek diyor. şunu da iddaa edierim focus 2.5 megane 3ten de çok rahat bir araba. megane 3 de test ettim. araba vın vın ötüyor 140 km hızdan sonra ve hiç güven vermiyor. focus ise 200de bana mısın demiyor. abartmıyorum inanın. malzeme kalitesini ise hiç kıyaslamak bile istemiyorum. meganenin adı var focusun tadı var...

Yorum bağlantısı
Guest Hasan Tanr?verdi
hocam hız kurallarına uyalım uymayanları uyaralım :)

doğru radara falan yakalanbiliriz:)

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Konu hortlamış ama kesinlikle megane uzak durulması gereken bir araç,bizim şirketin var 100 bg lik olanı,felaket fazla yakıyor,2008 model 70 bin km ye geldi heryerinden ses geliyor,döşemeleri eskidi sağı solu yırtıldı,benim 9 senelik 200 bin km deki focus ondan kat kat daha diri duruyor.

Yorum bağlantısı
Guest Hasan Tanr?verdi
1 yıl 10 gün..

mehmet abi konu güzel de ondan hortladı sanırım. belki de başlık çok saçma ondandır. çünkü megane ile focus yan yana konur mu hiç? amaç az yakmasıysa meganeye dünya para vermek faytona binmek lazım. o hiç yakmıyor. hem de daha konforlu bence. yol tutuşu da iyi. resmen kişniyor araba. yakıtı bir çuval arpa. sonra yola devam.. arabaya binmek isteyen de 1 litrelik bir fazlalığı idare etmek durumunda bence. saygılar efendim..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
(düzenlendi)

babamın meganeII hb'sini de şirketin fII'sini de kullandım.

megane'ın mekaniği kesinlikle problemsiz. gerçekten sessiz, rahat ve ekonomik yakışı var.

ancak fII kesinlikle yola süper oturuyor, içi megane'dan daha rahat, süper bir ses sistemi var.

iki araç bence kesinlikle farklı değerlendirilmeli. ikisinin de + yönleri farklı taraflarda...

edit: yakışa örnek vermek gerekirse babam uzun yolda araç ışık yanarken benzinliğe girdi ve 1200km yol yapmıştı. genelde klima açık ve 4 kişiydik. şehir içinde çok rahat 700-800km'leri görüyor. tabiiki unutmayalım, kullanan kişiye göre değişen bir durumdur bu.

tarihinde Sani Ger?on tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
mehmet abi konu güzel de ondan hortladı sanırım.

Hortlasın.. Bir mahsuru yok.. Hep oluyor zaten...

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Bir daha fransız mı tövbe. Hayatımın hatasını yapıp fransız almıştım sıfır megane2 ve onu ford benzer karakterle kullandığım için hatalıyım. Bir viraj bir virajı alaman bir megane2 virajda kopan öce refüje vurarak takla atan sonrasında da hemzemin geçitte direğe vurarak durabilen ve içinde çok şükür hasar almadan kurtulmuş bir sürücü sonuç megane2 pert. Fransız arabalarının geneli asla bir ford gibi yol tutamayacak kalite kokmayacak benim için artısı olsa ne olmasa ne bedava verseler almam.

tarihinde Burak Erdin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Metehan Şahin

Arkadaşlar öncelikle selamlar bu Focus - Megane kıyaslamasını görünce dayanamadım ve aklıma takılan birşeyi sormak istedim.Ben virajda savrulma korkusuyla ayağımı gazdan çektiğimde yanımdan Megane'nin geçtiğini görünce kendimden utandım.Acaba sorun bende mi yoksa aracımın SW olmasımı?Daha sonrada aynı şeyi bir doblo yaptı.Aracım virajlarda bana hiç güven vermiyor.Araç f II 16 SW,Lastikleri Michelin Enerj yorumlarınız benim için değerlidir.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Bence sizin aracınıza alışamamış olmanızdan kaynaklanıyor,lastiklerin payı büyüktür fakat doblonun lastiklerininde sizinkinden pek farklı olmadığı sanıyorum,meganın yoltutuşunu yerden yere vurmuyoruz,zaten aynı sınıftaki araçların aralarındaki fark normal bir sürücünün fark edemeyeceği kadardır.Fakat virajda doblo benim F1 sw nin yanına bile yaklaşamaz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)
Arkadaşlar öncelikle selamlar bu Focus - Megane kıyaslamasını görünce dayanamadım ve aklıma takılan birşeyi sormak istedim.Ben virajda savrulma korkusuyla ayağımı gazdan çektiğimde yanımdan Megane'nin geçtiğini görünce kendimden utandım.Acaba sorun bende mi yoksa aracımın SW olmasımı?Daha sonrada aynı şeyi bir doblo yaptı.Aracım virajlarda bana hiç güven vermiyor.Araç f II 16 SW,Lastikleri Michelin Enerj yorumlarınız benim için değerlidir.

Sorun sizi geçen megane nin şöföründe.....

Çok kamikaze adam var. Onlar iki gün sonra "aaabi arabayı pert ettim yaaa ******+%&/()" derken siz aracınızı sürmeye devam edersiniz.

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

viraj içinde ani gaz bırakma gaz verme yada frenaj yapınca ön tarafda kayma eğilimi olabilir ama arkadan bırakma ben yaşamadım ( denedim normal şartlarda sorun yok ama fizik kurallarını zorlarsanız kaymayacak araç yok ;) )

lastik basınçlarınıda kontrol etmekte fayda var fark yaratıyor.

önden kaymayı bir iki kez yaşadım ki başka araçla toparlayabilir miydim emin değilim.

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
...Ben virajda savrulma korkusuyla ayağımı gazdan çektiğimde yanımdan Megane'nin geçtiğini görünce kendimden utandım...

Utanma sebebinizi tam anlayamadım, daha doğrusu anlam veremedim. İyi ki de viraja gelince ayağınızı gazdan çekiyorsunuz :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...