İçeriğe Yönlendir

Anti Freeze?

Ali Öztürk

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu

Antifiriz 10 sene dayanır, mümkün, benimki 7. senesinde hala -25 çıkıyor, eksilme olursa sadece saf su ekleyeceksiniz, çeşme suyu bu antifrizi öldürür, fren hidroliğine 3 sene derler ama benimki hala değişmedi, bosch servislerde wurth ün ölçüm aleti vardır, onunla baktırın, alette kırmızı-sarı-yeşil ışıklar var, 7. senesinde bende sarı yandı, kış geçince tekrar baktıracağım, kırmızı olduğunda değişmesi gerekirmiş, sarıda idare eder ve fark anlaşılmaz durumdaymış.

Yorum bağlantısı
Serkan Ataman

Antifiriz 10 sene dayanır, mümkün, benimki 7. senesinde hala -25 çıkıyor, eksilme olursa sadece saf su ekleyeceksiniz, çeşme suyu bu antifrizi öldürür, fren hidroliğine 3 sene derler ama benimki hala değişmedi, bosch servislerde wurth ün ölçüm aleti vardır, onunla baktırın, alette kırmızı-sarı-yeşil ışıklar var, 7. senesinde bende sarı yandı, kış geçince tekrar baktıracağım, kırmızı olduğunda değişmesi gerekirmiş, sarıda idare eder ve fark anlaşılmaz durumdaymış.

değerli bilgileriniz için teşekkür ederim.maalesef burada bosh servisi yok ama sizin dediğniz alet olabilir benim sanayi ustasında.alet vakumlu ve sıvıyı çekip öyle ölçüyor.üzerinde würth yazıyordu.özellikle dikkat etmiştim.belki satan bi yer bulursam elimin altında bulunması için alabilirim o cihazdan.

saygılar.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Renault her 4 senede bir tüm sıvıları değiştiriyor :s

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

değerli bilgileriniz için teşekkür ederim.maalesef burada bosh servisi yok ama sizin dediğniz alet olabilir benim sanayi ustasında.alet vakumlu ve sıvıyı çekip öyle ölçüyor.üzerinde würth yazıyordu.özellikle dikkat etmiştim.belki satan bi yer bulursam elimin altında bulunması için alabilirim o cihazdan.

saygılar.

Wurth dediğim fren hidroliğini ölçüyor, antifriz kolay iş :)

Renault her 4 senede bir tüm sıvıları değiştiriyor :s

Normaldir :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Focus 1'in kullanma kılavuzunda, 10 yıl boyunca kapağı açmayın diye yazardı :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Ford bu kardeşim, uygun antifriz bulamazsak bende CAT in aliminyum blok motor için özel sıvısı var, o dahada beter, 20 yıl gider artık, Ford ada bu yakışır zaten, bakımsız yağ değişmeden 60.000km. dayanıyormuş baksanıza :D :D :p

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Ataman
(düzenlendi)

Wurth dediğim fren hidroliğini ölçüyor, antifriz kolay iş :)

antifriz,fren hidroliği ve direksiyon hidroliği sıvısı mı oluyor araçlarda '' sıvı kontrolü yapılacak olarak'' ?

bunun haricinde kontrolünü yaptırmamız gereken bişi yok sanırım değil mi?yağını ve filtrelerini geçen hafta değiştirdim zaten,o konuda sıkıntı yok..

tarihinde Serkan Ataman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Başka sıvı yok, direksiyon hidroliğinin seviyesine bakın, fren gibi oda bakılır aslında ama pek gerek olmaz, seviyesi ve renginde anormallik varmı bakın yeter, şanzımanda vites geçiş zorluğu varsa yağına baktırabilirsin, yani eksikse tamamlatırsın.

Cam suyunu geçiyorum artık :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Araçtaki sıvılar....

Motor soğutma suyu : antifriz katkılıdır, turuncu renklidir, periyodik ömrü 10 yıl...

Debriyaj ve fren hidroliği : periyodik ömrü 2 yıldır ama kimse iki yılda değişmez..

Motor yağı : Ömrü bir yıl veya 15 bin km'dir.. Ancak fordlarda 60 bin bile dayandığını görüyoruz :D

Cam suyu : Ömrü yoktur, kışın alkol katkılı donmaya karşı dirençli cam suları katılır, periyordik ömrü yoktur.. bittikçe eklenir..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Ataman

Araçtaki sıvılar....

Motor soğutma suyu : antifriz katkılıdır, turuncu renklidir, periyodik ömrü 10 yıl...

Debriyaj ve fren hidroliği : periyodik ömrü 2 yıldır ama kimse iki yılda değişmez..

Motor yağı : Ömrü bir yıl veya 15 bin km'dir.. Ancak fordlarda 60 bin bile dayandığını görüyoruz :D

Cam suyu : Ömrü yoktur, kışın alkol katkılı donmaya karşı dirençli cam suları katılır, periyordik ömrü yoktur.. bittikçe eklenir..

teşekkürler mehmet bey.peki direksiyon hidroliği diye birşey varmı?benmi yanlış hatırlıyorum yoksa?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Araçtaki sıvılar....

elektrik direği?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Vardır, atlamış Mehmet bey.

Evet atlamışım.. Bir kapak daha olduğunu biliyordum :)

elektrik direği?

Yan yattı çamura battı :D

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Serkan Ataman

Anti freeze haricınde,degışım yapmam gereken bır yag varmıdır şu an ıcın acaba,aracım 5 yaşına gelıyor ve ılk sahıbıyım.dıreksıyon,sanzıman yagı v.s hıc degışmedı.

Bugun yag bakımı fıltreler falan degıstı,ustaya sordum,gerek yok dedı ama yınede ıcımde bır suphe kalıyor,bu yaglarında sonucta bır bozulma surelerı vardır..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
cüneyt özler

Arkadaşlar konu başlığımdan da anlışalacağı üzere Bugun yaklaşık 3 ay önce 3lt olarak mavi antifiriz doldurtmuştum.

Bugün 3 lt lik yeni mavi antiifiriz alırken Petrolden '' Abi mavi antifirizi bu arabaya mı dökeceksin? '' diye sordu. Bende '' Evet '' dedim.

'' Abi bu antifiriz dökülmez. Kırmızı antifiriz dökülür. Bu sentetik değil Radyatöre zarar verir. '' Dedi. 

Şimdi ben mavi antifiriz mi dökeceğim? Yoksa tamamen kırmızı antifiriz mi döktüreyim  :unsure2:

Mavi döktürürsem çok mu zararı olur?  :shok:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Arkadaşlar konu başlığımdan da anlışalacağı üzere Bugun yaklaşık 3 ay önce 3lt olarak mavi antifiriz doldurtmuştum.

Bugün 3 lt lik yeni mavi antiifiriz alırken Petrolden '' Abi mavi antifirizi bu arabaya mı dökeceksin? '' diye sordu. Bende '' Evet '' dedim.

'' Abi bu antifiriz dökülmez. Kırmızı antifiriz dökülür. Bu sentetik değil Radyatöre zarar verir. '' Dedi. 

Şimdi ben mavi antifiriz mi dökeceğim? Yoksa tamamen kırmızı antifiriz mi döktüreyim  :unsure2:

Mavi döktürürsem çok mu zararı olur?  :shok:

Konunuz birleştirilmiştir. Lütfen konu açmadan evvel forumda arama yapınız.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...