İçeriğe Yönlendir

Egr Sistemi

Nedim Erol

Recommended Posts

Nedim Erol

Merhabalar,

Aranıza yeni katıldım ve çok güzel bir dayanışmanın ve yardımlaşmanın olduğunu gördüm.

Herkesi bu konuda tebrik ederim.. :i-ih:

Benin problemim EGR sistemi ile ilgili!,

20 gün önce aracın motor kısmından iç kısımdan duyulan tiz bir ses için servise gittim. ( 2006 90 hp dlx)

Serviste EGR sisteminin problemli olduğunu söylediler ve ayarlama işlemi veya ford fabrika bilgisi dahilinde sistemi devre dışı bırakacaklarını söylediler.

Sistem devre dışı bırakılarak problem giderildi.

1. EGR sistemi konusunda teknik bilgi alabilir miyim?

2. Garanti kapsamında olan bir araçta parça değişimi yapılmadan sistem devre dışı bırakılabiliyor mu?

Herkese şimdiden teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Egr 3000 devire kadar egzos gazının bir kısmını emme manifoltuna yollayan sistemdir. Amacı düşük devirlerde egzos çıkış gazlarının daha az çevreye zarar vermesidir. Servis daha sonra yine uğraşmayın diyerek kısa yoldan gitmiş. Tavsiyedir uygulatmak sizin tasarrufuunuzda. Bence iyi olmuş.

Yorum bağlantısı
Nedim Erol

Merhaba Çağlar bey;

1.Bu sistemin iptali araçta yakıt ve performans olarak kötü bir etki yaratır mı?

2.Yenisinin takılması gerekir mi?

Teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Hiç bir ters etki yapmaz. İlk gelen Focuslarda benzin buharı geri dönüşüm sistemi gibi (Türkiye ye gelenlerde sökülü idi) etkisi sadece çevreyi kirletmemektir ancak maalesef ülkemizdeki yakıt kalitesi henüz yeterli değil. Rafinerilerimiz üretiyor, yakıt firmaları denetleme yapıyor ancak araya kuşların taşıdığı kaçak yakıtlar karışıyor. Bu kalitesizlikle bu sistemler çuvallıyor tabii. Bence böyle kullanmaya devam hatta unutun. Forumda egr müzdaripleri çoktur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

motor yagının aşırı kirlenmesi sorununu da ortadan kaldırır egr iptali.

ancak sanırım yakıtı hafif yukseltir biraz da düşük devir sıcaklığını.

Yorum bağlantısı
Nedim Erol

Merhaba Çağlar Bey,

Yakıt sarfiyatı biraz arttı gibi ..EGR den olabilir mi?

Selamlar...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Egr ile yakıt sarfiyatının çok alakası yok? Hava soğukluğunun etkisi daha fazladır dizelde. Bu arada 2001 Focus ta egr var mı?

Yorum bağlantısı
Yücel Yıldız

Nedim bey merhabalar

Egr nin devre dışı bırakılması aracınızda fark edilemeyecek kadar bir yakıt tüketimini arttırır

Egr sisteminin devre dışı bırakılması Ford Otosan tarafından bir Servis teknik bülteni duyuruldu bültende Egr sisteminin tam anlamıyla çözümlene kadar sistemin bir contayla kapatılarak devre dışı bırakılmasıydı.

Yetkili servislerin bu sorunla gelen müşterilere bu uygulamanın dışında başka bir işlem yapmasıda beklenmez.

Yorum bağlantısı
Melih Uyar

abicim beni güldürdünüz 2001 focus benzinlide ne egr si be abi hiç motoru açıp bakmıyormusunuz ALLAH AŞKINA

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

2001 focusta eger var diye iddia eden olmadı. sordu adam sadece yahu. benim yakıt farkı 0.1 0.2 gibi arttı. buna eminim.

Yorum bağlantısı
Bülent Okan

merhaba

bu egr sistemi 75 liklerde var mı,yaklaşık 2 yıldır benzer ses duyuyorum servise sordum yakıttan diye geçiştirdi

bir yardım eden olursa sevinirim teşekkürederim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Mercan
(düzenlendi)

EGR ayrıca kaput açılınca görülmüyor. Ayrıca EGR'ye ulaşmakta ayrı bir dert :) EGR devre dışında kaldığında çok fazla duman atma problemi oluyor. Rahatsız olmuyorsanız problem yok. İlk EGR iptali benim C-MAX'de uygulandı. 2 gün sonra iptalin iptalini istedim. 2004 Model CMAX'lerde ilk nesil EGR bulunuyordu. Bizdeki yakıttan anında bozuluyordu. Sonradan ikinci nesil EGR çıktı. Benimkis bu EGR ile değişti kavga dövüş :) Ben dikiz aynasından bakınca oluşan kap kara duman bulutundan rahatsız oluyorum. Özelliklede Gece yolculuğunda kararan dikiz aynasıda olunca iyice görüntü kayboluyor :)

Bu EGR konusu Ford Company'de özel bir araştırma konusudur. 2004 Model C-MAX'lerde kullanılan EGR'ler sadece İspanya, Türkiye ve Çek Cumh. problem çıkarmış olduğu sonradan anlaşıldı. Araştırmadan çıkan sonuç ilgili ülkelerde kullanılan yakıtın kalitesi :clapping: Bu sebeple EGR 'lerde bizim ülkede garanti kapsamının dışına çıkarıldı.

tarihinde Mehmet Mercan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Nihat Sarpasan

eskı model yanı 2003 2005 modellerde vardı ama 2006 dan sonra 75 ps motorlarda fabrıka tarafından iptal edıldı.

galıba sızın aracta olması lazım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...