İçeriğe Yönlendir

Pioneer Direksiyon Kumandası Uyarlama

Utku Çay

Recommended Posts

Utku Çay

Forumlarda gezerken ilginç bir fikirle karşılaştım. Konuyu açan kişi 98 model opel vectra aracındaki direksiyon müzik kontrol düğmelerini pioneer için uyarladığını söylüyor. İlk olarak nasıl yapıldığından bahsetmemiş, bende mesajların devamını okumaya devam ettim. direksiyon airbag i söküp, direksiyondaki kumanlara bişeyleri lehimlediğinden bahsediyor.

Neyse uzatmaya gerek yok, yaptığını anlatmak için oradaki yazdıklarını buraya kopyalıyorum;

1. eski bir pioneer kumanda

2. lehim makinası ve lehim

3. gök kuşağı denilen kablodan 40 cm kadar ( renkli ince kablo )

ve anlatmaya başlıyorum arkadaşlar.

. bu uygulamayı yaparken kesinlikle aracınızın kontağını açmayın ve aırbag kablolarını sökmeyin. !!!!!!!!!!!!!!

. ilk önce direksiyonun altından hava yastığı bölümünün vidalarını açıp aırbag bölümünü söküyoruz.

. aırbag kablosunu sökmeden güzel bişekilde, göstergelere doğru bırakıyoruz.

. ve karşımıza direksiyon kumanda butonları geliyor.

. bu butonları soket bağlantılarından ayırıp kenarlarındaki vidaları söküp dışarı alıyoruz.

. butonların tırnaklarını açıp , elektronik kartı dışarı alıyoruz,

. kart üzerindeki buton bağlantılarını takip edip dirençleri iptal ediyoruz.

. daha sonra herbir butondan ikili kablo çıkartıyorsunuz.

. 6 buton toplam 12 kablo. elektronikten anlayan arkadaşlar, yolları takip ederek buton şaselerini ortak verebilirler.bu sayede kablo sayısı azalır.ben 8 kablo bağladım.

. pioneer kumandamızı tamamen söküp, bağlantıya hazır hale getirin.

. direksiyon kumandasındaki butonları, çıkarttığımız kablolarla ,pioneer kumandasındaki butonlara bire bir lehimliyoruz.

. + - source kanal atlama ve yön tuşlarının ayaklarına lehimleyin.

. kumandanın kasası bağlı olmayacağı için pilini de lehimleyin.

. daha sonra pioneer kumanda üzerindeki infrared alıcıları kablo ile uzatarak direksiyonu delmeden kenarlardan çıkartın mp3 playeri görecek şekilde .

. ve daha sonra direksiyonun içine aırbag bağlantılarını bozmayacak şekilde pioneer kumandayı yerleştirin.

. airbagı düzgün bi şekilde kapatın ve mp3 playerinizi rahat bi şekilde kullanmaya başlayın.

. pioneer kumandayı mutlaka işlem bittikten sonra komple bantlayın ve mümkünse lehim yapılan yerlere sıcak silikon sıkın. kablolar kopmasın.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hımm.

Olmayacak iş değil. Ama düşünmek ve uygulamak çok güzel... Kutluyorum..

Yorum bağlantısı
Utku Çay
Hımm.

Olmayacak iş değil. Ama düşünmek ve uygulamak çok güzel... Kutluyorum..

kolay kolay akla gelecek bir uygulama değil

Yorum bağlantısı
Çağdaş Yalman

direksiyondaki airbagi iptal etmişse bence yanlış yapmış güvenlik herzaman zevkten önce gelir.. ( yahu bişey reklamı sloganı gibi oldu ama neyse :kafa: )

Yorum bağlantısı
Utku Çay
direksiyondaki airbagi iptal etmişse bence yanlış yapmış güvenlik herzaman zevkten önce gelir.. ( yahu bişey reklamı sloganı gibi oldu ama neyse :kafa: )

airbag iptal değil aynen çalışıyor, arabada aksayan hiçbir şey olmadığını söylüyor yapan kişi

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Çağlar Bayur

Güzel bir uğraş ama;

1. Siteleri yavaşmış

2. Basit bir jack bağlantısının şema ile açıklanmadan ytl maliyeti ile satılmasını etik bulmadım. Dükkan olsa neyse ama forum ruhları bir garipmiş.

Yorum bağlantısı
Utku Çay
(düzenlendi)
1. Siteleri yavaşmış

toyotaclubtr.com sitesinden iyi :huh:

tarihinde Utku tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...