İçeriğe Yönlendir

Şanzıman Problemim Var

Erkan Çopur

Recommended Posts

Erkan Çopur
(düzenlendi)

Geçen sene eskortu aldıgım haftası şanzımandan bir ses geliyodu. Gösterdigim bütün arkadaslar yok dedi. Ben kendim motor mezunuyum, ş.e.m lisesi. Ufak bir garajım var ve sıkıştıgım yerde dışarda araştırıp evimin altındaki garajımda çogu yerini kendim yapıyorum. Yani şanzımanı söktüm dagıttım izin günümde ve gurup dişli milinin kafası kendinden bilye yataklı ve bir tarafının asındıgını gordüm. Sonra arastırdım. Tabii arabanın da acemisiyim. Ona uygun bilyeyi bulup milin kafasını tornada bilye yatagını torna ederek taktık. Yani şimdi biliyorum, tabii yeni modeller gibi oldu. Sorunum şu: Uyum sağlamadı ki herhalde, giderken duyulmuyor. Debriyajdan ayağımı çekince inilti sesi var. N'apmalıyım? Şanzıman dagalana dek sürüp çıkmalar varmıs, sökülmemiş. Öyle mi yapayım yoksa sizce ikinci bi işlem mi yapayım?

tarihinde I??l Tahan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Dağıtmak kolaydırda dişlileri grup halinde geri takmak oldukça el becerisi ister, bu yüzden tebrik ederim. Benim anladığım araç seyir halinde, vites boşta değilken ama gaz debriyaj basılı değil iken bir inleme sesimi var?

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

araç dururken motor çalışıyorken debriyaja basınca ses kesiliyor. bırakınca ses geliyorsa bir anormallik yok normal ses

Yorum bağlantısı
Erkan Çopur
(düzenlendi)

Aynen Yaşar ustanın dedigi gibi, araç dururken rolantide çalışırken ses var, inleme sesi. Debriyaja basılınca kesiliyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Normal. Siz şanzıman revizyonu için hazır sökmüşken debriyaj baskı balata bilya değiştiniz mi? Hangi ildensiniz. Araçtan şanzımanı sökmek takmak için ne kadar süre harcadınız (Tahmini saat)? Aracını severek söküp takanı takdir ederim.

Yorum bağlantısı
Erkan Çopur
(düzenlendi)

Çaglar abi, sökmüşken degiştirdim. Ümraniye'den aldım parçaların çogunu. Toplarken iki şeyde takıldım:

1-geri vites ayını takarken

2-5 .vites dislisi çok zor yerine oturdu

ön takımı asagi alıyorsun, her türlü takım taklavat var zaten, mahallede inan adım çıktı.

ben persembe günleri izin kullanıyorum. Bir persembe öglene kadar söktüm, sonra parçaları tamamladım. bilyelerini falan aldım. diger persembe yaptım. o da bir yarım gün sürdü inan. Sökmek 3 saat falan sürdü. Malum lift falan yok. Toplarken titiz oldugum için, diger persembe 6 veya 7 saat sürdü.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
ben persembe günleri izin kullanıyorum. Bir persembe öglene kadar söktüm, sonra parçaları tamamladım. bilyelerini falan aldım. diger persembe yaptım. o da bir yarım gün sürdü inan. Sökmek 3 saat falan sürdü. Malum lift falan yok. Toplarken titiz oldugum için, diger persembe 6 veya 7 saat sürdü.

:)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Erkan kardeş 9 Mart Pazar buluşmasında seni de aramızda görürsek mutlu oluruz.

Liftsiz 3 saate söken adamı servisim olsa direkt başa getirirdim örnek olarak.

Yorum bağlantısı
Erkan Çopur

ikitellide çıkmacıların oldugu sanayi sitesinde teneke teneke fort şanzıman çıkmaları dolu ama topladıgında uym saglamıyo ses yapıyo arkadaslar ben yasıyom işte sıfır parça bile ötüyo

Yorum bağlantısı
Erkan Çopur

çaglar bey ben maslakta 1991 -1995 yılları arasında çalıştım o dönemde sanayide gerçekten çok seviliyodum işimede bayılıyodum sonra sultanbeyligine ev yaptırdım ailemle tasındık yani sonrada anadolu yakasında o zaman iş imkanı bulamadım malum sektörü degiştirdik şu an mobilya satıyorum modokoda abi bide 9 mart olayını açarmısın gelirim tabi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...