İçeriğe Yönlendir

Arka taraf raf üstü hoparl&#246r

Mustafa Alemdar

Recommended Posts

Mustafa Alemdar

arkadaşlar bende aracıma şekildeki gibi raf üstü hoparlör yapmak istiyorum. yalnız kabloyu nereden çekmeliyim. arka tarafta hoparlörlerin gömülü olduğu kapağı çıkarmak sorun gibi. yardımcı olursanız sevinirim.

saygılar...

Yorum bağlantısı
Mustafa Alemdar

bişe olmadı mehmet abi. bende bu şekilde hoparlör koymak istiyorum da nasıl ama? :kafa:

Yorum bağlantısı
Mustafa Alemdar
Oraya hoperlör koymak makul müdür? Büyük eşya gelip o kapağı kaldırmak gerektiğinde sıkıntı olabilir.

ona göre kablo çekicem hakan abi. orasını düşündük yani :kafa: girmeli çıkmalı parçalar var onlardan koyucam uçlarına. bu arada bizim rafın altında tahta destekler var kırılma flanda olmaz yani.kaldırır hoparlörleri. yalnız arka hoparlöre nasıl ulaşıcam o sorun?

Yorum bağlantısı
Evren Barış Özbek

Hoparlörü rafa takabilirsin.Teypten gelen kablolara ve hoparlörlere bağlayacağın kablolara jak takarsın.Rafı sökmek gerektiğinde jakları çıkartırsın.

Yorum bağlantısı
Fatih Demir

arka koltukları komple yatır bi kaç vida var zaten onları söktükten sonra kanırtarak çıkara bilirsin!!! şahsi fikrimi sorarsan onun yerine ön ve arka taraftaki hoparlörleri büyütsen daha tatmin edici ses alırsın!!! bagaj tentesi üstüne koyduğun hoparlörlerin alt kısım ları açık olduğu için fazla güzel ses çıkmayacağı kanaatindeyim..... Kolay gele

Yorum bağlantısı
Bayram Bekman

mustafa fatıh'e katılmamak mumkun degıl! hatta sok o can cın con marka kololnları,yerını hıc bozmadan ıyı bır markanın kolonlarını koy!! onler 13cm arkalar 10cm'dır!! plastıklerı sokmesı kolay,sen alacagın kolonlara karar ver! ne kablo ıle ugras nede soketle.. yınede sen bılırsın ben fıkrımı belırttım!!

Yorum bağlantısı
Şems Akça

Pandizotu delmesen çok iyi olur.Geri dönüşü sadece yeni pandizotla oluyo.En iyisi kapı içlerine almak.Ayrıca herzaman önler güçlü olmalıdır arkadalar değil.Yani sahne önde olmalı.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Müziği arkaya dinletmek istiyosa arka da güçlü olabilir. :)

Yorum bağlantısı
Evren Barış Özbek

Bu arada connect in rafının fiyatını bilmem ama clio nun rafına servis 770ytl+kdv istedi.Çıkmacıdan 75 liraya aldım.

Yorum bağlantısı
Mustafa Alemdar
mustafa fatıh'e katılmamak mumkun degıl! hatta sok o can cın con marka kololnları,yerını hıc bozmadan ıyı bır markanın kolonlarını koy!! onler 13cm arkalar 10cm'dır!! plastıklerı sokmesı kolay,sen alacagın kolonlara karar ver! ne kablo ıle ugras nede soketle.. yınede sen bılırsın ben fıkrımı belırttım!!

teşekkür ederim arkadaşlar. benim rafın üstüne alma amacım şu : raf sesi arkada hapsediyor kanaatindeyim. üste alırsam dahi iyi ses çıkışı elde ederim diye düşündüm.en azından boğuk gelmez yani o yüzden. yoksa direk hoparlörü değişmek tabiki daha iyi fikir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Mustafa kardeş, arka pandizoda hoparlör takmanın mantığı, bagajı ses kabini gibi kullanıp alınan bası ve direkt içeriye bakan hoparlörden de mid,t,z sesleri net almaktır. Ancak buradaki ana amaç hoparlörün önü ve arkasında tam bir hava yalıtım sağlanması gereğidir ki bunu en iyi sedan araçta sağlayabilirsin. Connect pandizotuna direkt 16 cm gibi bir hoparlör koyarsan kablo çektiğine, uğraştığına, deldiğine değmeyecektir.

Aracını sevdiğini ve zevkle birşeyler yapmaya çalıştığını anladığım için söylüyorum, bence uğraştığının karşılığını alamassın.

Çözüm:

1. Bagaj içine mesela yanlara uyacak şekilde ufak hacimli kabin yaptırıp hoparlörleri oraya takarsın ki araç içine aldığın tiz elbette azalır.

2. Sığıyorsa ön koltuk altına uygun bir kabin yaptırabilirsin.

2. Pandizotun yerine mdf den bir pandizot yaptırıp 4 adet oval montajı ile doyurucu ses alırsın (tabiki ilave anfi ile)

Yorum bağlantısı
Mustafa Alemdar
Mustafa kardeş, arka pandizoda hoparlör takmanın mantığı, bagajı ses kabini gibi kullanıp alınan bası ve direkt içeriye bakan hoparlörden de mid,t,z sesleri net almaktır. Ancak buradaki ana amaç hoparlörün önü ve arkasında tam bir hava yalıtım sağlanması gereğidir ki bunu en iyi sedan araçta sağlayabilirsin. Connect pandizotuna direkt 16 cm gibi bir hoparlör koyarsan kablo çektiğine, uğraştığına, deldiğine değmeyecektir.

Aracını sevdiğini ve zevkle birşeyler yapmaya çalıştığını anladığım için söylüyorum, bence uğraştığının karşılığını alamassın.

Çözüm:

1. Bagaj içine mesela yanlara uyacak şekilde ufak hacimli kabin yaptırıp hoparlörleri oraya takarsın ki araç içine aldığın tiz elbette azalır.

2. Sığıyorsa ön koltuk altına uygun bir kabin yaptırabilirsin.

2. Pandizotun yerine mdf den bir pandizot yaptırıp 4 adet oval montajı ile doyurucu ses alırsın (tabiki ilave anfi ile)

çok teşekkür ettim çağlar abi dediklerinden en uygun olanı yapıcam. çok sağol

saygılar...sevgiler...

Yorum bağlantısı
Melih Mütevellioğlu

Mustafa kardeşim raf üzeri hoparlör uygulama resmi benim aracıma ait.Bu uygulamada ben kendi yapmış olduğum montaj ile son derece iyi ses aldım ve kullanımda da hiç sorun yok.Kullandığım hoparlör Sony HT170SN component.Bas kısmı ve crossover ı rafta,tweeter'ı tavan arka köşelerinde.Resimde göreceğin üzere raftaki crossover ile aracın hoparlör hattı arasında dört kontaklı söket var.Bunun ikisi araç hoparlör hattından geliş,ikisi tavandaki tweetet'a dönüş.Bu sağ ve sol crossover arasındaki söket ile raf kolaylıkla sökülebiliyor.Resimde gördüğün kırmızı anahtar ise aracın orijinal hoparlörünü devreye alıp çıkarmak için.Rafı söktüğüm zaman aracın kendi hoparlörlerini devreye alıyorum.Tabiiki bu durumda tavan köşelerindeki tweeter'lar çalışmıyor.Raf sıkıştırılmış materyal olduğu için maket bıçağı ile kolaylıkla işleniyor.Yalnız markalayarak çalışmanda fayda var.Orijinal hoparlörü taşıyan plastikler tırnaklı geçme.Plastik aksamlar ile çalışmayı sıcak havada yapmanı tavsiye ederim.Ford'a defalarca yazdım bu hoparlörlerin yönü ters diye.Zaten içindeki hoparlör de çok vasat.Bir de raf kullanılınca ses iyice bagaja hapis oluyor.Benim aracımdaki orijinal 4000 RDS teybi 5000 RDS ile değiştirdim.Önlerde de Sony HT130SN kullandım.Baslar kapılarda,crossoverlar sağ airbag yerinde(Aracımın yolcu airbagi yok)tweeterlarda dashboard'un köşelerinde.Son derece kaliteli ve doygun ses alıyorum.Çok sayıda hoparlör anfi vs kullanılarak iyi ses alınacağı mantığı Türk toplumunun beynine kazınmış bir safsatadır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çok sayıda hoparlör anfi vs kullanılarak iyi ses alınacağı mantığı Türk toplumunun beynine kazınmış bir safsatadır.

Temiz işçilik tebrikler

Bu görüşünüze de katılıyorum...

Yorum bağlantısı
Okan Yeşim

bence yanlara yaptır o parca nın fiyatı pahalıydı yanlıs hatırlamıyorsam

Yorum bağlantısı
Mustafa Alemdar
Mustafa kardeşim raf üzeri hoparlör uygulama resmi benim aracıma ait.Bu uygulamada ben kendi yapmış olduğum montaj ile son derece iyi ses aldım ve kullanımda da hiç sorun yok.Kullandığım hoparlör Sony HT170SN component.Bas kısmı ve crossover ı rafta,tweeter'ı tavan arka köşelerinde.Resimde göreceğin üzere raftaki crossover ile aracın hoparlör hattı arasında dört kontaklı söket var.Bunun ikisi araç hoparlör hattından geliş,ikisi tavandaki tweetet'a dönüş.Bu sağ ve sol crossover arasındaki söket ile raf kolaylıkla sökülebiliyor.Resimde gördüğün kırmızı anahtar ise aracın orijinal hoparlörünü devreye alıp çıkarmak için.Rafı söktüğüm zaman aracın kendi hoparlörlerini devreye alıyorum.Tabiiki bu durumda tavan köşelerindeki tweeter'lar çalışmıyor.Raf sıkıştırılmış materyal olduğu için maket bıçağı ile kolaylıkla işleniyor.Yalnız markalayarak çalışmanda fayda var.Orijinal hoparlörü taşıyan plastikler tırnaklı geçme.Plastik aksamlar ile çalışmayı sıcak havada yapmanı tavsiye ederim.Ford'a defalarca yazdım bu hoparlörlerin yönü ters diye.Zaten içindeki hoparlör de çok vasat.Bir de raf kullanılınca ses iyice bagaja hapis oluyor.Benim aracımdaki orijinal 4000 RDS teybi 5000 RDS ile değiştirdim.Önlerde de Sony HT130SN kullandım.Baslar kapılarda,crossoverlar sağ airbag yerinde(Aracımın yolcu airbagi yok)tweeterlarda dashboard'un köşelerinde.Son derece kaliteli ve doygun ses alıyorum.Çok sayıda hoparlör anfi vs kullanılarak iyi ses alınacağı mantığı Türk toplumunun beynine kazınmış bir safsatadır.

melih abi benim yapmak istediğimde aynen buydu abi çok sağol

Yorum bağlantısı
Erdal Kopmaz

110 luk connectlerdeki gibi arka tavan köselerine koymakda ii olabilir onu satıyorlarmıdır acaba sadece içine hoparlor koyup tavana monte etcen iş bitecek :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Alemdar
110 luk connectlerdeki gibi arka tavan köselerine koymakda ii olabilir onu satıyorlarmıdır acaba sadece içine hoparlor koyup tavana monte etcen iş bitecek :)

sattıklarını sanmam. :) satsalarda dünya para söylerler. :)

Yorum bağlantısı
Erdal Kopmaz
(düzenlendi)

satarlar ya hiçmi arkadan hasar görmicek bu arabalar bende düşünüyorum böyle bişi yapim die sorarım servise 1-2 güne kadar alırım bi fiyat bakalım ne para istiyecekler:)

google da yedek parça listesi var ama arasından arayıp bulmak maharet ister belki servise gitmeden bulurum dedim fiyatı ama beceremedim:)

http://www.dugles.com.tr/yedekparca.php?icerik=ypyapisi

tarihinde Erdal Kopmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Alemdar

offf süpermiş yaaaa ama ben böyle bişe yaptırmak istemiyorum.daha sade orjinallik dışına çıkmadan sadece net ses almak istiyorum arka taraftan. çok teşekkürler paylaşımlarınız için. bende en azından bilgi sahibi olmuş oluyorum ne yaptırabileceğim konusunda

saygılar...

Yorum bağlantısı
Mustafa Alemdar

hayır kesme gibi bir düşüncem yok sadece oraya uygun büyüklükte bir hoparör takmak amacım. arkadaki boguk gelen sesi de duymak istiyorum sadece. çok teşekkür ederim

aracınızda bebek gibi yani alah kazasız belasız sürüşler nasip etsin. güle güle kullann.

Yorum bağlantısı
Mustafa Alemdar

arkadaşlar elimde 4 ohm 20 watt gücünde bas hoparlörü var. diena 5+1 den kalma sökmüştüm. ona kapalı bir kutu yaptırıp aracın arkadaki hoparlörlerden birini iptal edipte onu kullansam bir sorun yaratırmı? teyp kaldırır mı daha doğrusu? anfi kullanmadan yalnız. aracın kendi hoparlör değeri nedir acaba?

Yorum bağlantısı
Mustafa Alemdar

arkadaşlar bu konuda bilgi vericek kimse yok mu acaba? yada soru sora sora bıktırdım mı sizi :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Arabanın arkasındaki hopörlörleri mümkün olduğunca büyüt ve kaliteli olanla değiştir...

Kapılara da güzel bişeyler tak...

Kesmeyle biçmeyle uğraşma...

Bi imkanın olduğunda da senin top power'ı çöpe at, bi blaupunkt al..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...