İçeriğe Yönlendir

98 mondeo glx hava yastığı lambası

Aytaç Akyel

Recommended Posts

Aytaç Akyel

arkadaşlar bugün 98 mondeo glx aldım hava yastığı lambası 7 saniyede bir kere yanıyor acaba sebebi nedir birde ani fren yapınca motor stop edecekmiş gibi oluyor nedendir acaba bile varmıdır

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

air bag lambasına şu şekilde bakınız. Kontağı açın lamba yanıp söner ardından (örneğin) 4 defa arka arkaya yanıp söner bir ara verir sonra tekrar 4 defa yanıp söner. Genelde kemer koltuk tokasının soketine arkada oturanların ayağı çarpıyor veya iç detay temizlik esnasında geçici olarak arıza kaydediyor. SOket sökülüp takılınca (birazda wd-40 sıkınca) düzeliyor. Eski sahibine aracı almadan önce sordunuz mu?

Stop edeckmiş gibi oluyorsa rölanti valfi kirlenmiş veya ömrünün sonuna yaklaşmış olabilir. En son bakım ne zaman yapılmış?

İKamet iliniz neresi?

Yorum bağlantısı
Aytaç Akyel

ikamet ilim fethiye muğla aldığım arkadaş bakımların zamanında yapıldığını söyledi hatta trigerin değiştiğinide belirtti ama emin olamadım nasıl anlama imkanım varmı aracım düz vites baskı balatanın bittiğini anlamamın en kolay yolu nedir ayrıca airbag lambası kontağı açtığımda 5 saniye yanıyor sonra sönüyor motoru çalıştırıncada 7 saniyede bir tek ışık yakıyor bu arada aracım 187000 kmde

Yorum bağlantısı
Misafir

Aracınız hayırlı olsun, iyi günlerde kullanın.

Baskı balatada debriyajın sert olması bir belirtidir, ancak mukayese etme olanağınız olmadığını düşünerek, sanırım 4. viteste aracınızın stop etmeden kalkıyorsa değişim zamanı geldi demek oluyordu.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Baskı balatada debriyajın sert olması bir belirtidir, ancak mukayese etme olanağınız olmadığını düşünerek, sanırım 4. viteste aracınızın stop etmeden kalkıyorsa değişim zamanı geldi demek oluyordu.

Bura yanlış...

El fren çekili iken 4. viteste debriyajı yavaş yavaş bırakınca araç stop etmiyorsa... Olacak doğrusu..

Yorum bağlantısı
Misafir

Teşekkür ederiim Mehmet Bey,

Bir yerde eksiklik var diyordum :) o da el freniymiş.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Triger değişimi gözle anlaşılmaz, kontrol yöntemi de yoktur binde bir bile şüpheniz varsa değişin derim. Triger kaynaklı arızalar motor rektifiyesi gerektirir. 1 defa yanıp sönüyorsa durum pek hoş değil. Muhtemel beyin arızası veya patlamış airbag işaretidir. Serviste cihaza bağlatıp kontrol ettirin. Siz aracı almadan önce serviste kontrol yaptırmadınız mı?

Yorum bağlantısı
Aytaç Akyel

bulunduğum yerde servis yok daha önce serviste çalışmış ustaya gösterdim oda bir kere yanıyorsa tesisat yada kablolarda dedi ona güvenerek aldım

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Direkt yanarsa beyin di pardon. Tek sefer görünce aklım oraya gitmiş. Birer birer yanıp sönüyorsa 'clock spring' isimli direksiyon arkasında bulunan spiral kopmuş demektir. Genelde direksiyon kutusu veya debriyaj değişirken mil kutudan ayrılmışken direksiyon çevrilirse kopar. Tamiri yoktur değişim gerekir.

Yorum bağlantısı
Aytaç Akyel

teşekkür ederim hakan ve çağlar bey bunun tahmini masrafı nedir bana kaça malolur. ayrıca bu durumda her iki airbagde çalışmaz doğrumu düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Aytaç Akyel

ayrıca biraz önce yolcu koltuk altındaki airbag soketiyle uğraştım bu sefer 4 defa arka arkaya yandı söndü kontak spreyle soketi temizleyip takınca yine yedi saniyede bir defa yanıp söndü bilmiyorum bu bilgiler ışığında yine düşünceniz aynımıdır söylediğiniz parçayı fethiye/ muğlada yaptırabilirmiyim kaça malolacağını söylerseniz gerçekten çok sevineceğim

Yorum bağlantısı
Aytaç Akyel

airbag im 7 saniyede bir kere yanıyordu sağulun formdan direksiyon altındaki spiralin kopmuş olduğu söylendi tahmini işçilikle beraber ne kadar tutar.birde karar veremedim formda ideal yağ 5 30 olduğu söyleniyor burda ford sevisinden ayrılmış usta onu soğuk ülkeler için olduğunu bizim için 10 40 w yağın daha iyi olduğunu söyledi hangisi doğru lütfen yardım edin yoksa yağı değiştiremiyeceğim bu arada kapı müşirlerinin tanesi nekadardır bilen varsa söylerse sevinirim şimdiden cevaplar için teşekkürler

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

5-30 koymaya devam edin. Zetec motorlarda en iyi sonucu o yağ veriyor. Spiral kendiliğinden kopmaz, direksiyon sökülmesi vb. bir tamirat yapıldı mı?

Yorum bağlantısı
Aytaç Akyel

bilmiyorum aracı yeni aldım aldığımda yanıyordu forddan ayrılan usta bunun tesisat arızası olduğu patlak olmadığını söyledi bende güvenip aldım.formdan arızanın bu olabileceğini söylediniz bende bunun nekadar tutacağını merak ettim.teşekkürler şimdiden

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

O usta Ford dan ayrılmakla iyi yapmış. Tesisat arızası bedava mı yapılıyormuş, veya arızadan sayılmaz mı. Sizin adınıza üzüldüm.

Yorum bağlantısı
Aytaç Akyel

çok mu tutar bu arıza ben enfazla 100 ytl ye hallolur diye düşünmüştüm

Yorum bağlantısı
Aytaç Akyel

yaşar ustam durum derken nasıl yani sizin tahmininiz nedir diye sorsam

Yorum bağlantısı
Aytaç Akyel

kaç tane gidiyor bu gerdiricilerden yaşar ustam yani toplam maliyeti ne olur bana işçilik dahil üç aşağı beş yukarı

Yorum bağlantısı
Aytaç Akyel

ustalarım bugün direksiyon söküldü gerdiriciler yani spiral diğer bir deyişle sağlam çıktı bilgisayarda tek ışığı böyle yorumluyor komple tesisatı kontrol ettik ustayla (bende bu arada elektronikçiyim)herşey normal görünüyor hala 7 saniyede tek airbag ışığım yanıyor delirecem yardım edin bilgisayardan arızayıda silemiyoruz varmı daha farklı bir fikri olan

Yorum bağlantısı
Aytaç Akyel

test cihazına bağlandı fethiyeye yeni yetkili ford servisi açıldı orada bağlattım ama giremediler motoruna falan girebiliyorlar ama airbagleri sistem göremiyor (tahminim arkadaşlar çok yeni cihazı kullanmayı pek bilmiyorlar gibi geldi.çünkü cihaza nasıl bakacağını çoğu yerde ben gösterdim)dediler müdürleri varmış o bu arabadan daha iyi anlarmış o olduğunda gelin diye geçiştirdiler anlayacağınız yetkili servisten de elimiz boş döndü.çağlar bey sizce başka ne olabilir ustamla BERABER BURDA BAKMAYA ÇALIŞAYIM MALUM KISITLI YER BURASI YETKİLİ SERVİS BİLE ANLAMIYOR ARABADAN BİZ YENİLERE BAKIYORUZ DİYE GEÇİŞTİRİYOR 2000 modelin altı arabaların yedek parçalarının çoğu yok sadece sipariş olunca getiriyorlarmış.fethiye muğla servisine inşallah işlerden anlayan deneyimli bir usta getirirler yoksa burdaki servis çok kişinin canını yakar.bu arada sürücü airbagi kaza anında açılırmı yoksa bu ikisinide etkilermi.ustam aklınızdan geçenleri söylerseniz sevinirim

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

test cihazı onu kontrol etmez. kaç kez yanıp söndügünü saymanız gerekiyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...