İçeriğe Yönlendir

Mondeo için sorum

Güntan Kömürlü

Recommended Posts

Güntan Kömürlü

Merhabalar arkadaşlar benim arabamın onü çok yüksek duruyor normallerine emselan bunu nasıl düşürebilirim kestirsem helozonları sorun olurmu yada ne yapabilirim?

far yükseklik ayarı 2 tarafında çalışmıyor sorun motorlarımıdır yoksa başka birşeymi?

resimde ekledim vitesin oldugu bölge biraz yıpranmış oraya ne yapabilirim kaplama olurmu bulunurmu?

teşekkürederim şimdiden saygılar

http://www.hemenpaylas.gen.tr/show.php/39063_adsz.JPG.html

http://www.hemenpaylas.gen.tr/show.php/390...376218.jpg.html

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

yükseklik ile oynamayın bence. genelde far motorlarından oluyor. resimde problem belli olmamış.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu mondeoların donanımlarını bi öğrenemedim gitti...

Hepside ghia olmak şartıyla;

Otomatik klima bazısında var bazısında yok

Hız sabitleyici bazısında var bazısında yok..

Bilgi ekranı bazısında var bazısında yok... ?

Yorum bağlantısı
Guest Bilal Sar?iz
(düzenlendi)

99'ların bir kısmı, 2000 ve 2001'lerde cc ve bilgi ekranı yok, 97'lerde otomatik klima yok. 97, 98 ve bir kısım 99'larda direksiyondan kumandalı teyp yok. Doğru mu Çağlar bey?

tarihinde Bilal Sar?iz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Helezon kesilmesi katliam demektir. Güntan bey, hız sabitleyici yok mu aracınızda? Yol bilgisayarsız ve CC siz Ghia bana pek sıcak gelmiyor. Otm. Klima ya model yılı değişimi olarak bakıyorum.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

helezona asla dokunmayın .kesinlikle tad alamazsınız.ghıa olmak şartıyla 98 yılında üretilen mondeolarda kesin olan sadece direksiyondan kumandalı teyp olmaması.tüm ghıalarda otomatik klima , tam bilgi ekranı ve cc vardır.eğer fark verilip alınmışsa sunruf da eklenmiştir. maun kaplama ve elektrikli koltuk standartdır. 2000 modellerde 6 lı cd çalarda çoğunda yoktur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kafam yine karıştı...

Ben;

Otomatik klima, hız sabitleyici, yol bilgisayarı, direksiyondan kumandalı radyo teyp ve bilgi ekranı, +manuel vites + sedan dersen...

Hangi modeli alacağım...

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

2000 alırsan cc yok. 1998 alırsan kumandalı teyp yok.ayrıca 2000 lerde kapılarına kadar gösteren bilgi ekranı yok diye biliyorum .

hem şoför mahallinde hem 2,5 liraya ,hem de istanbula . zor mehmet bey

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tamam direksiyondan kumadayı düşelim... onu ben yapayım :)

Hangisi.. ?

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

hah ozaman size tavsiyem bulabilirseniz temiz 1998 ghıa .olmadı 1999 ghıa.

sunruflu olanı bulursanız tadından yenmez.

Yorum bağlantısı
Güntan Kömürlü

Dostlarım arabamda hız sabitleyici heralde yok ama yol bilgisayarı dijital klima direksiyondan kumanda anti patinaj var(anti patinaj tam olarak ne işe yarar düğmesine basıyorum ışık yanıyor ama göstergede ışık yanmıyor bastıgım düğmede yanıyor normal mi, ilk motoru çalıştıracagım zaman göstergede ışık yanıp sönüyor tam olarak anlayamadım) ve cc nedir bilmiyorum ilk defa fonksiyonu çok bir arabam oluyor bu yüzden bana yardımcı olmanızı istiyorum ve bir sorum daha ilk kaloriferini açınca klima a/c göstergede direk açılıyor bu normal mi camlara verince üflemeyi yine a/c devreye giriyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Toyotanın isteyeni çok...

10,5'a verirsen beni ara diyen 2

10 verirsen ara diyen 5-6 galerici var...

Ben 11'de kasıyorum...

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

anti patinaj (çekiş kontrol sistemi) çekiş yapan tekerin boşa dönmesini önler . zeminden dolayı tekerle yol bağlantısı kesildiği anda yada bir teker boşa döndüğünde tcs ile abs sistemi tekerleğin devirini dengeler ve motor gücünü düşürür . gaza bassanızda tekeri çok fazla döndüremezsiniz, gaz pedalınde bir ,karşı kuvvet hissedersiniz. aynı anda da göstergenizde tcs ışığı yanar. kontak ilk açıldığında bu iki kontrol ışığı yanıyorsa problem yok demektir(abs. tcs) tcs düğmesine bastığınızda hem o düğme hemde göstergedeki yanmalı. yandığı yani düğmeye bastığınızda tcs yi devreden çıkarmış olursunuz. bu işlemi eğer lastiklerinize zincir takmadıysanız yapmayın. lastiğe zincir taktığınızda muhakkak yapın. cc yani hız sabitleyici .sizin araçta modelinden dolayı yoktur.97,98,99 model ghıa larda standart tır. kaloriferi açtığınızda direk klima devreye girer ac düğmesine basın ve iptal edin . camlar verdiğinizdeki ac nin yanmasıda tamamen normal düğmeye bassanızda ac yi kapatamazsınız.

Yorum bağlantısı
Güntan Kömürlü
anti patinaj (çekiş kontrol sistemi) çekiş yapan tekerin boşa dönmesini önler . zeminden dolayı tekerle yol bağlantısı kesildiği anda yada bir teker boşa döndüğünde tcs ile abs sistemi tekerleğin devirini dengeler ve motor gücünü düşürür . gaza bassanızda tekeri çok fazla döndüremezsiniz, gaz pedalınde bir ,karşı kuvvet hissedersiniz. aynı anda da göstergenizde tcs ışığı yanar. kontak ilk açıldığında bu iki kontrol ışığı yanıyorsa problem yok demektir(abs. tcs) tcs düğmesine bastığınızda hem o düğme hemde göstergedeki yanmalı. yandığı yani düğmeye bastığınızda tcs yi devreden çıkarmış olursunuz. bu işlemi eğer lastiklerinize zincir takmadıysanız yapmayın. lastiğe zincir taktığınızda muhakkak yapın. cc yani hız sabitleyici .sizin araçta modelinden dolayı yoktur.97,98,99 model ghıa larda standart tır. kaloriferi açtığınızda direk klima devreye girer ac düğmesine basın ve iptal edin . camlar verdiğinizdeki ac nin yanmasıda tamamen normal düğmeye bassanızda ac yi kapatamazsınız.

teşekkürler hasan abi ama ben tcs ye bastıgımda kontrol panelinde ışık yanmıyor sadece düğmede yanıyor sorun mu var şimdi acaba yani çalışmıyor

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

bence bir elektrik problemi var gibi.yada yıkatırken yada başka bir işlemden dolayı kablolarda bir problem olabilir. ben arabaya golden bakım yaptırdığımda motora sıkılan ilaçlar bu devreye girmişti ve 1 2 gün yanıp sönmüştü. sonra kuruyunca düzeldi. ama siz çalıştığını kontrol etmek için rampada durun ve tam gaz kalkın araba patinaja düştüğünde lamba zaten yanıp sönecek ve de motor patinajı engellemeye kalkışacaktır .bu dediklerim olursa tcs niz çalışıyor demektir.

Yorum bağlantısı
Güntan Kömürlü

teşekkürler bi deniyeyim bakalım çalışacakmı saygılarımla

Yorum bağlantısı

Mondeo alırken tespit ettiklerime göre; (internet ilanlarından edindiğim bilgilerdir, bizzat her modeli görmedim.)

1997 modeller: hız sabitleme, 2 airbag, normal klima, orjinal alarm, 6'lı cd çalar bilgi ekranı, 136bg

1998 modeller: 1997 modellerin donanımına + bazı modellerde digital klima

1999 modeller: 1998 model donanım ve tümü dijital klima + metal iç kapı kolları

2000 modeller: 1999 modelden eksik hız sabitleyici, bilgi ekranı, alarm, 6'lı cd çalar, 1999 modelden artı yan hava yastıkları, sportif jant, kapıların cam kenarında siyah bantlar, far yükseklik ayarı, motor 130bg

Görüldüğü üzere en güzel seçim 1999 mondeo aslında. Maalesef bizimkilerde baya donanım zayıflamış.

Güntan Bey bende de tcs düğmesine basıldığında tcs üzerindeki ışık yanıyor ancak göstergedeki tcs ışığı yanmıyor. Ancak tcs problemsiz çalışmakta. Eğer tcs çalışıyorsa ışık için uğraşmayın bence. Hasan Bey'in belirttiği üzere klimanız gayet normal çalışıyor.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Güntan Kömürlü
Mondeo alırken tespit ettiklerime göre; (internet ilanlarından edindiğim bilgilerdir, bizzat her modeli görmedim.)

1997 modeller: hız sabitleme, 2 airbag, normal klima, orjinal alarm, 6'lı cd çalar bilgi ekranı, 136bg

1998 modeller: 1997 modellerin donanımına + bazı modellerde digital klima

1999 modeller: 1998 model donanım ve tümü dijital klima + metal iç kapı kolları

2000 modeller: 1999 modelden eksik hız sabitleyici, bilgi ekranı, alarm, 6'lı cd çalar, 1999 modelden artı yan hava yastıkları, sportif jant, kapıların cam kenarında siyah bantlar, far yükseklik ayarı, motor 130bg

Görüldüğü üzere en güzel seçim 1999 mondeo aslında. Maalesef bizimkilerde baya donanım zayıflamış.

Güntan Bey bende de tcs düğmesine basıldığında tcs üzerindeki ışık yanıyor ancak göstergedeki tcs ışığı yanmıyor. Ancak tcs problemsiz çalışmakta. Eğer tcs çalışıyorsa ışık için uğraşmayın bence. Hasan Bey'in belirttiği üzere klimanız gayet normal çalışıyor.

Saygılarımla.

evren bey çok teşekkürler açıklamanız ve yardımınız için dün tcs yi denedim bayırda arabaya biraz yüklendim ama ışık yanmadı sizinde belirttiğiniz gibi demek yanmaması normal araba patinaj cekiyor yüklendiğimde sanırım buda normal zaten fazlada yüklenmedim hayırlısı önemli değil okadarda çok sağolun bilgileriniz için

Yorum bağlantısı

Rica ederim Güntan Bey,

TCS konusuna şöyle bir açıklama getirmem lazım. Ben de ilk başta forumdaki arkadaşlarımız sayesinde öğrenmiştim TCS'nin nasıl devreye girdiğini. Yani doğru yerdesiniz.

Düğmeye basıldığında TCS devreden çıkar. Arabayı ilk çalıştırma esnasında kontrol ışığı söndükten sonra TCS'niz devrede. Bu durumda gösterge panelinde ışık ancak TCS devreye girerse yanıyor. Yani testinizi düğmeye basmadan yapın. Bildiğimiz şekilde aracınızı patinajla kaldırmaya çalışın. TCS buna imkan vermeyeceğinden gösterge panelinizde lastikleriniz patinajdan kurtulana kadar tcs ışığı yanıp sönecek. Bu yanıp sönme periyodik değil, patinajdan kurtulma süresine göre uzun ya da kısa ya da kısa arlıklarla olabilir. TCS düğmesine basıp devreden çıkarttığınızda gösterge panelinde buna ait bir ışık yanmayacak. Düğme üzerinde turuncu ışık yanacak. Patinaja düştüğünüzde ise klasik arabalar gibi tabiri caizse aracınız ciyak ciyak kalkacak. Testinizin sonucunu bekliyoruz.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Güntan Kömürlü
Rica ederim Güntan Bey,

TCS konusuna şöyle bir açıklama getirmem lazım. Ben de ilk başta forumdaki arkadaşlarımız sayesinde öğrenmiştim TCS'nin nasıl devreye girdiğini. Yani doğru yerdesiniz.

Düğmeye basıldığında TCS devreden çıkar. Arabayı ilk çalıştırma esnasında kontrol ışığı söndükten sonra TCS'niz devrede. Bu durumda gösterge panelinde ışık ancak TCS devreye girerse yanıyor. Yani testinizi düğmeye basmadan yapın. Bildiğimiz şekilde aracınızı patinajla kaldırmaya çalışın. TCS buna imkan vermeyeceğinden gösterge panelinizde lastikleriniz patinajdan kurtulana kadar tcs ışığı yanıp sönecek. Bu yanıp sönme periyodik değil, patinajdan kurtulma süresine göre uzun ya da kısa ya da kısa arlıklarla olabilir. TCS düğmesine basıp devreden çıkarttığınızda gösterge panelinde buna ait bir ışık yanmayacak. Düğme üzerinde turuncu ışık yanacak. Patinaja düştüğünüzde ise klasik arabalar gibi tabiri caizse aracınız ciyak ciyak kalkacak. Testinizin sonucunu bekliyoruz.

Saygılarımla.

Tekrardan çok teşekkürler evren bey

Ben bunu düğmeye basıpta deniyordum hep şimdi ilk fırsatta deneyip sonucu size yazacagım gercekten bu forum üylerine teker teker teşekkür ederim tüm sorunlarımın cevaplarını tek tek alıyorum yardımlaşmalarınıza hayran kaldım çok sağolun saygılarımla evren bey sizede ayrıca çok teşekkürler....

Yorum bağlantısı
Güntan Kömürlü

tcs çalışıyor dostlarım denedim çok mutlu oldum :) çok sağolun evren bey özellikle size teşkkürler anlatımınız ve yardımınız için saygılarımla iyi günlere boluya yolu düşen herkezi bekliyorum dostlarım numaram 0542 467 62 69

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

tcs nin çalışıyor olmasına sevindim.ha malum orası bolu kar falan yağıpta zincir takmanız gerekirse iptal etmeyi unutmayın.

Yorum bağlantısı
Güntan Kömürlü
tcs nin çalışıyor olmasına sevindim.ha malum orası bolu kar falan yağıpta zincir takmanız gerekirse iptal etmeyi unutmayın.

teşekkürederim hasan bey sizede dediğinizi unutmayacagım ben zincir kullanımına karşı olan biriyim hiç kullanmadım bana çok tehlikeli geliyor hem arabaya zarar veriyor kartipilere devam :) saygılarımla çok sağolun

Yorum bağlantısı

Rica ederim Güntan Bey ne demek. ÖMNemli olan elbirliği ile çözüme ulasmak. TCS'nin sorunsuz çalışmasına çok sevindim. Kazasız, belasız keyifli kullanımlar dilerim. Zamanla aracınızdan çok daha keyif alcağınızı düşünüyorum.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...