İçeriğe Yönlendir

Çelik jant ve yakıt denklemi

Murat Keskinoğlu

Recommended Posts

Murat Keskinoğlu

çelik jantın aracın yakıtında ne gibi etkisi olur. ne kadar arttırırmı desem. ayrıca yol tutuşu emniyet vs. yan etkileri olurmu . ayrıca 14 jant bir aracı 13 jantla değiştirmek ne gibi olumsuzluklar yada artılar kazandırır.teşekkürler

Yorum bağlantısı
Utku Çay

Çelik jant mı alimünyum alaşımlı jant mı?

(aracınızın şu an üzerindeki çelik jant galiba)

alimünyum alaşımlı jant diyorsanız, aynı ebatı takarsanız yakıt tüketimini düşürür

Yorum bağlantısı
Murat Keskinoğlu
Çelik jant mı alimünyum alaşımlı jant mı?

(aracınızın şu an üzerindeki çelik jant galiba)

alimünyum alaşımlı jant diyorsanız, aynı ebatı takarsanız yakıt tüketimini düşürür

üzerinde kendi orjinal jantları var. ben çelik jant takmayı düşünüyorumda yakıtı ne kadar etkiler acaba

Yorum bağlantısı
Utku Çay
üzerinde kendi orjinal jantları var. ben çelik jant takmayı düşünüyorumda yakıtı ne kadar etkiler acaba

tamam işte Murat bey, araç üzerindeki saç jant denilenler esasen çelik janttır. bizim araçlarımıza esas takdırdığımız ise alimünyum alaşımlı janttır ve daha hafif olduğu için yakıt tasarrufu sağlar. ne kadar olacağı hakkında fikrim yok

Yorum bağlantısı
Murat Keskinoğlu
tamam işte Murat bey, araç üzerindeki saç jant denilenler esasen çelik janttır. bizim araçlarımıza esas takdırdığımız ise alimünyum alaşımlı janttır ve daha hafif olduğu için yakıt tasarrufu sağlar. ne kadar olacağı hakkında fikrim yok

ben üzerindekileri orjinali alimünyum sanırdım. :rolleyes: piyasada çelik jant dedikleri alimünyum alaşımlımı oluyor

Yorum bağlantısı
Utku Çay
(düzenlendi)
ben üzerindekileri orjinali alimünyum sanırdım. :rolleyes: piyasada çelik jant dedikleri alimünyum alaşımlımı oluyor

evet

yalnız jantların çağını büyütür ve daha ince yanak takarsanız, alt takım daha çabuk yıpranır,konfor azalır, jant büyüdüğü için daha ağır gelebilir jantlar ve daha çok yakabilir.

Palio ya bir jant takmak aracın havasını çok değiştirir

tarihinde Utku tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Keskinoğlu
evet

yalnız jantların çağını büyütür ve daha ince yanak takarsanız, alt takım daha çabuk yıpranır,konfor azalır, jant büyüdüğü için daha ağır gelebilir jantlar ve daha çok yakabilir.

palıo nun orjinal jantları 14 bazı arkadaşlar bunları 13 jantla değiştirmişler. sebepte yüksek olduğundan virajlarda fazla yatıyormuş. ayrıca motoru yoruyor diyorlar. banada pek mantıklı gelmedi. bu yapan mühendis bunu düşünmüştür diyorum.

Yorum bağlantısı
Utku Çay
palıo nun orjinal jantları 14 bazı arkadaşlar bunları 13 jantla değiştirmişler. sebepte yüksek olduğundan virajlarda fazla yatıyormuş. ayrıca motoru yoruyor diyorlar. banada pek mantıklı gelmedi. bu yapan mühendis bunu düşünmüştür diyorum.

palio nun donanımına göre jantları 13 ve 14. jantları 13e düşürmek yerine ince yanaklı lastik taksalar daha iyi olurmuş.

ayrıca araca mevcut yanak genişliğini koruduktan sonra hiçbir şey olmaz

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2
(düzenlendi)

Virajlarda yana yattığı için mi 14'den 13'e düşmüşler :) Kaliteli bir aluminyum alaşımlı jant alırsanız ağırlık konusunda sıkıntı olmaz büyük olsa bile. Yakıt tüketiminiz fazla etkilenmez. Palio'ya 15" yakışacağı düşüncesindeyim..

tarihinde Cihan Yeti?ken tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erkan Baydemir
çelik jantın aracın yakıtında ne gibi etkisi olur. ne kadar arttırırmı desem. ayrıca yol tutuşu emniyet vs. yan etkileri olurmu . ayrıca 14 jant bir aracı 13 jantla değiştirmek ne gibi olumsuzluklar yada artılar kazandırır.teşekkürler

Evet kabaca anlatılmış.

Bunun en doğru şekli, hafif alaşım jant tanımlamasıdır aslında.

Evet yakıta etkisi olur,evet yan etkileri var.

Lastikte oluşan ısının transferi ve buna bağlı olarak yol stresinin lastik üzerindeki yükünün azaltılması...

14 ten 13 e geçiş sebebi ne ve ayrıca araç ne?Ona göre bilgi vermeye çalışıcam :lol2:

evet

...

Tüm bunlar,kaç " ten kaç " e geçtiğinize ve taktığınız jant-lastik kombinasyonuna ve tabiki jantın kalitesine bağlıdır aslında.

Tüm geçişlerde böyle olmaz yani.

Şimdi anlaşıldı ;)

aslında bu tür bir değişim biraz aceleci davranmaktır.

asıl çapı azalttıınızda motoru yorarsınız (referansalar dışına çıkıldığında )

Haaa yol tutuşla ilgili bir sıkıntı varsa ki var biliyorum.

Bu problemin daha makul şekillerde çözümü mümkün.

Yorum bağlantısı
Erkan Baydemir
Bence en doğrusu aynı ebatta hafif bir jant bulup mümkün olduğunca düz bir kapak almak. Olay sadece ağırlık değil. Jantın yada kapağının rüzgar direnci tüketimi etkileyen ciddi bir husus...

Ya bu konuyu hatırlattığın iyi oldu baba.

Birde işin bu yönü var evet.

Jantlarda bu rüzgar direnci ve frene maxımum seviyede hava akışkanlığı meseleside var evet.

İşte burda işin içine jantın genel kalitesi meselesi giriyor...

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
Yol tutuşu artırmanın tek yolu amortisör değişimidir. Mesela Koni.

Banada focus sw arka koni amortisör lazım.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
Ararsanız selamımı söyleyin.

Söylerim de,daha fazla fiyat demezler dimi :selo:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
:) Borcum vardı öderseniz iyi olur :selo: . Oktaykan Koni nin distribütörüdür belirteyim.
Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

konuyla biraz alakasız ama, iş yerinde kullanılan doblonun stepnesini çalmışlar lastikçiden çıkma jant lastik almışlar fakat alınan jant 14" lastik ise 185 60 14, araç üstündeki lastikler 185 65 15, yani stepne ufak bir sorun olur mu?

Yorum bağlantısı
Ali Tütün

195/55/15 takın derim şahsen gördüm çok hoş ve oturaklı oluyor denklik tablosunda da yazasr aracınızın

bir arkadaşımın vardı bu lastiklerden gayet güzeldi performansı

yanlız aracı helezonla alçaltmanız gerekli

Yorum bağlantısı
Murat Keskinoğlu
195/55/15 takın derim şahsen gördüm çok hoş ve oturaklı oluyor denklik tablosunda da yazasr aracınızın

bir arkadaşımın vardı bu lastiklerden gayet güzeldi performansı

yanlız aracı helezonla alçaltmanız gerekli

ben yakıtı en aza indirmeye çalışıyorum. dediğiniz gibi 195/55/15 takılan araç bende gördüm çok hoş duruyor. ama sarfiyatı ve emniyeti etkilemek istemiyorum.

Yorum bağlantısı
Erkan Baydemir
ben yakıtı en aza indirmeye çalışıyorum. dediğiniz gibi 195/55/15 takılan araç bende gördüm çok hoş duruyor. ama sarfiyatı ve emniyeti etkilemek istemiyorum.

Şu yakıt sarfiyatı konusuna çok fazla takılmayın derim ben.

Bakın,iz genişliğinde bir değişim yok tek değişim lastiğin tur uzunluğu yani;

195/60 R 15 bir turda 1875 mm yol yol alırken

195/55 R 15 ise 1815 mm yol alıyor

Bu rakkamlar % +1,5 ila %-2,5 luk değişim gösterebilir.Ama genel kabul bu yöndedir.

Yani aradki fark 60 mm dir yani 6 cm.Bunun yakıta etkisini ise hesaplayın artık :nazar:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...