İçeriğe Yönlendir

1998 Mondeo

Olcay Işıktaş

Recommended Posts

Olcay Işıktaş

Herkese öncelikle selamlar.Ben olcay kocaelindenBu siteyi bana öneren Emre beye tşk.ediyorum zira dün üye olmamın devamında cok faydalı bilgileri paylaşabilecegimiz bir site olmugunu ögrendim.....Ben gecen hafta 1998 model mondeo glx arac aldım Ümraniyeden.arabayı almadan önce bir işi bilen arkadaşa sonrada servise gösterdim.Kaporta aksamı ve şasenin cok temiz oldugunu ögrenincede arabayı aldım.Yol tutuş ve performans olarak oldukcada ust düzey bir arac.Elbette 10 yaşında ki aracın mekanık arızaları olmalıydı bugünlerde arabamı daha iyi tanımaya başladım ve bir iki acil yaptırmam gereken işler cıktı..bu sorunlarım konusunda bilgi verirseniz memnun olurum.

1) klimayı actıgımda hangi yöne dogru cevirirsem ceviriyim sadece ön camdan hava geliyor:((

2) özellikle asfalt yolda sert frene bastıgımda arac kaydı..bu durum beni cok tedirgin ediyor.bugun hatta bu yüzden bir kaza bile atlattım.arabayı alma aşamasında fren balatalarını kontrol ettiğimde balataların iyi oldugunu söylemişlerdi.

3)kalkış esnasında direksiyonu tam sag yaptıgımda sanki bir yerlere sürtüyormuş gibi bir ses geliyor:(

görüşlerinizi bekliyorum...kazasız günlerr

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

hoş geldiniz. aracınız hayırlı olsun kazasız belasız kullanmanız dileği ile. üç numaradan başlarsak ,direksiyonu tam kırdığınızda gelen ses v kayışı ile alakalı sanırım biraz sıkı tam turda cızırtılı bir ses yapar.kayışa bi baktırın .frene bastığinızda abs devreye giriyormu?eğer giriyorsa ve kayıyorsa lastikten yok girmiyorsa bu biraz can sıkıcı bir durum.klimayı açtığınızda sadece cama üflemesi ayar düğmesinin sökülmesi ile düzeltilebilir.içerde takılmıştır .

Yorum bağlantısı
Emre Gizlenci

olcay bey tekrar hoşgeldiniz. aracınızı çşalıştırırken abs lambası diğer lambalarla beraber yandıktan sonra sönüyormu? aracınızda kayma abs devreye girdiği halde oldu ise lastiktendir. Değiştirene kadar dikkatli kullanırsınız. ben aracı aldığımda kayma sorunu yaşamıştım lakin lastikleri çok eskiydi geçenlerde değiştirdim. düzeldi.

Yorum bağlantısı
Olcay Işıktaş

Arabaya acemilikte gerçekten kötü;bugün lastik hava basınclarını kontrol etmeye gittim;çıplak göz ile baktıgımda arka lastigin inik oldugu belli idi...ama dört lastiginde havaları o kdr manasızdıkı birisi sol on 37 sag on 22 sol arka 8 sag arka ise 17 bar cıktı :((( hepsini 32 bar olarak bastım..arabanın yol tutusu dahil degişti....daha bu acemilik başıma neler acıcak bakalım..şuan aklımda triger kayışı var.bu kayış sökülmeden degişmesi gerekip gerekmediği acaba anlaşılırmı?yani yok yere de degiştirmek istemiyorum.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

araç kaç binde.kayışlar bakılarak anlaşılmaz.önceki sahibine sorun size hangi bakımları yaptırdığını söyleyecektir.

Yorum bağlantısı
Osman Dumanlı

Olcay bey, öncelikle hoş geldiniz..Tam turlardaki sesi daha net tarif ederseniz yardımımız olabilir..Tam sağ veya sol turlarda gelen sesler, ya dış aks kafasından, ya lastiğin davlumbaza sürtmesinden, ya da v kayış gergisinden gelebilir...Klimanızdaki sorun ise hava yönlendirme düğmesinin arızası... Bu düğme, ince hortumlar vasıtası ile motordan almış olduğu vakumla çalışır,bu hortumlardaki bir tıkanma düğmenin çalışmamasını sağlar...Niçin tıkanır...Bazı ustaların gaz kelebek mekanizmasını araçtan sökmeden, tiner ve benzeri maddelerle temizleme çalışmaları, bu kimyasalların manifoldun içine akmasına,araç çalıştırıldıktan sonrada vakum ile çalışan bu düğmenin içerisinde dolaşmaya başlar ve düğmenin içerisindeki yönlendirmeyi sağlayan küçük bir lastiği eritir, buda hortumları tıkar...Düğmenin yenisi çok pahalı... İyi bir usta, çok daha ucuz olan Transit in düğmesinin içindeki lastiği çıkarıp Mondeo nun kine monte edebilir...Tabii hortumların içini temizlemeyi unutmamalı... Triger için tavsiyem..Aracın servis kayıtlarını inceleyin...Bulamazsanız, kilometreyi boşverin,10 yaşında araba, değiştirin içiniz rahat etsin...MONDEO NUN KEYFİNE VARIN..Kzasız sürüşler... :)

Yorum bağlantısı
Olcay Işıktaş

Bilgilendirmelerden dolayı çok çok teşekkür ediyorum.Bugun yağ kontrolu yaptım fren hidroliği ok;fakat direksiyon hidroliğini nereden kontrol edeceğimi bulamadım.Tam olarak motorun neresinde acaba direksiyon hidrolik kutusu?bu direksiyondan gelen vuruntu şeklindeki ses acaba hidroliğin eksikliğinden olabilirmi?

Yorum bağlantısı
Olcay Işıktaş

Direksiyon hidrolik kutusunu buldum,seviyesi bayagı düşmüş yaklayık yarım litre yag aldı.ama maalesef direksiyondaki ses değişmedi,yani tam sol yaparken vuruntu şeklinde ses geliyor.sanki direksiyona baglı bir parca varmışta kopacakmış gibi bir his var bende.birde hareket halindeyken frene biraz sert bastıgımda direksiyonda titreme oluyor,normalde bu titreme yok sadece frene bastıgımda oluyo :kutlama:

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli
(düzenlendi)

Direksiyon kutusunda bozukluk olabilir. Yaklaşık olarak 150 milyon gibi bir rakama tamiri yapılabiliyor(tornacıda)Fren diskleriniz eğrilmiş olabilir. Oda torna ettirilerek düzeltilebiliyor

tarihinde Zafer Ofli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Frenlerdeki titreme disklerden kaynaklanıyor. Disk ve balatalarınız aynı anda değiştirin, mümkünse otosan yedeğinden uzak durun. Tornalatmanız için disk kalınlığının belirli bir düzeyde olması gerekiyor, aksi taktirde torna yapılmıyor. Eğer tornalancaksa araç üzerinde diski çıkarmadan yapılan torna daha iyi sonuç veriyor. Direksiyon sesi hemen her hidrolik sistemde gelir. Bence yakınınızda bulunan mümkünse bir mondeo yoksa mesela focusla veya fiesta ile mukayese edin. Kulağınıza gelen ses çok farklı ise o zaman daha farklı ihtimal ya da arızalar üzerinde durulabilir.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Olcay Işıktaş

Tekrar selamlar...Aracım cumadan beri istanbulda bir yakınımın servisindeydi.Büyük bir bakımdan geçirildi.ve bugun teslim aldım aracımı.Triger seti,V kayış,devirdaim pompası,ön diskler (bu arada diskler bitik vaziyetteymiş ince bir sac kalmış,aracım frene bastıgındakı tıtremede buradan kaynaklı imiş) ön balatalar;ön amortisör bilyaları (direksiyonu sola yarım veya tam tur cevirdigimde sürtünme seside bundan kaynaklıymış) değişti.Bugün aldım aracımı oldukca hoşuma giden degişiklikler oldu.Bu arada klima gazı polan filtresi,bujiler değişti.bakalım inşallah bu şekilde sorunsuz kullanacağım aracımı...kısmetse cts günüde FS otogazda BRC marka sıralı sıstem taktırıyorum.Korkusuzca kullanabilmek için.Tek bir problem var şimdilik...oda keyfe keder aslında ama yardımcı olursanız sevinirim.Radyo code istiyor benden..şifresini buldum ama nasıl setleyecegım bunu bilmiyorum:(( kazasız günler...

Yorum bağlantısı
Olcay Işıktaş

Klima hava yönünü nereye cevirisem cevireyim ön camdan geliyordu hava sürekli...Nihayetinde bugün on numara bir elektrikci buldum ve yaklaşık 1 saatlik bir ugraştan sonra halletti,eminim benim gibi problemi olan arkadaşlar vardır,bu konuda yardımcı olabilirirm.Bu arada cumartesiyi iple çeker oldum FS otoda BRC marka sıralı sıstem montajı yaptırıyorum.nihayetinde korkusuzca bineceğim artık arabaya,umarım pişman olmam bu lpg işinden:)

Yorum bağlantısı
Sait Ertürk
Tekrar selamlar...Aracım cumadan beri istanbulda bir yakınımın servisindeydi.Büyük bir bakımdan geçirildi.ve bugun teslim aldım aracımı.Triger seti,V kayış,devirdaim pompası,ön diskler (bu arada diskler bitik vaziyetteymiş ince bir sac kalmış,aracım frene bastıgındakı tıtremede buradan kaynaklı imiş) ön balatalar;ön amortisör bilyaları (direksiyonu sola yarım veya tam tur cevirdigimde sürtünme seside bundan kaynaklıymış) değişti.Bugün aldım aracımı oldukca hoşuma giden degişiklikler oldu.Bu arada klima gazı polan filtresi,bujiler değişti.bakalım inşallah bu şekilde sorunsuz kullanacağım aracımı...kısmetse cts günüde FS otogazda BRC marka sıralı sıstem taktırıyorum.Korkusuzca kullanabilmek için.Tek bir problem var şimdilik...oda keyfe keder aslında ama yardımcı olursanız sevinirim.Radyo code istiyor benden..şifresini buldum ama nasıl setleyecegım bunu bilmiyorum:(( kazasız günler...

ne kadara mal oldu desem bunlar :)

Yorum bağlantısı
Olcay Işıktaş

BRC sıralı sistem taktırdım;F/S otogaza sabah verdim akşam teslim aldım..sanırım bundan sonra korkusuzca gaza basabilirim :nazar:)

Yorum bağlantısı
Emre Gizlenci

öncelikle tekrar hayırlı olsun aracınız olcay bey. bu bakımlardan sonra sorunsuzca binersiniz inşallah. mondeo nun keyfi başka hiçbir arabaya benzemiyor. aracınızla ilgili deneyimleri gün geçtikçe paylaşırsanız tecrübelerimizi daha da arttırabiliriz. müsait bir zaman ayarlayabilirsem körfezde yanınıza uğramayı düşünüyorum.

saygılar.

Yorum bağlantısı
Olcay Işıktaş

Emre bey teşekkürler,evet son 10 gün içerisinde arabaya ciddi anlamda birşeyler kattım bugun de BRC yi taktırdım.Neticede 3-5 yıl binmeyi düşünüyorum,sorunsuz olması içinde hiçbir masraftan kaçmadım..oldukcada hoş oldu,son haliyle becerebilirsem arabanın resimerinide koyacağım.Ayrıca en kısa zamanda tanışalım,cok memnun olurum...hoşçakalın

Yorum bağlantısı
Olcay Işıktaş

Gökhan bey ikamet yeriniz kocaeli ise hiç problem degil,ben bir elektrikçi buldum nihayetinde,çocuk bu tip konularda cok başarılı gerçekten,,sizin ikamet yeri kocaelimi?

Yorum bağlantısı
Ramazan Höl

Merhaba arkadaslar bu ilk mesajım 2 ay önce 97 model ford mondeo aldım. arabada yaşadığım problemler yazılanların benzeri olduğu için buraya yazıyorum. benim araçtada fan yönleri ayarlanmıyor. sadace ön cama hava üflüyor. ustaya gösterdiğimde ön göğüsün sökülmesi gerektiğini söyledi bu doğrumu? emin olmadan tamirat yaptırmak istemiyorum. araç şimdi kocaelinde, tamiratı yapabilecek bir usta önerebilirmisiniz. teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli
Merhaba arkadaslar bu ilk mesajım 2 ay önce 97 model ford mondeo aldım. arabada yaşadığım problemler yazılanların benzeri olduğu için buraya yazıyorum. benim araçtada fan yönleri ayarlanmıyor. sadace ön cama hava üflüyor. ustaya gösterdiğimde ön göğüsün sökülmesi gerektiğini söyledi bu doğrumu? emin olmadan tamirat yaptırmak istemiyorum. araç şimdi kocaelinde, tamiratı yapabilecek bir usta önerebilirmisiniz. teşekkürler.

Ramazan bey 1.sayfada osman bey ve yaşar ustanın çözüm önerilerine kulak verin yeterli olacaktır. bunlar içinde belki düğme için gerekebilir ama onuda yan taraftaki parçaları sökerek halledebilirler bence

Yorum bağlantısı
Olcay Işıktaş

Ramazan bey.aracın ön panel felan sökülmüyor,sadece oto teybin dışarı cıkması yeterli,o boşlugun üst tarafında hava yolları var,plastik iki parca.arkasında hava akımı geliyor,bal petegine benzer bişiy...aracımı ben kocaelinde bir iki eliktirçiye götürdüm birisi servise yönlendirdi digeri ise bostancı sanayisine,,,her ikiside ugraşsada bişiy yapamaldılar,ama körfez sanayisinde elektrikçi remzi usta var,genç bir usta olmasına ragmen bu tip işleri cok iyi biliyor,çok kısa bir zamanda halletti benim arabanın işini,size t cep telefonunuda verebilirim eger kocaelindeyseniz..selamlar

Yorum bağlantısı
Ramazan Höl

Zafer ve Olcay bey cevaplar için teşekkürederim. olcay bey şuan diyarbakır'dayım görev gereği, biray sonra kocaeliye geleceğim ozaman hallettirmeyi düşünüyoum.

Yorum bağlantısı
Sezgin Geridönmez

Hepinize merhaba,

Ben Eskişehir'den 1997 Mondeo Ghia sahibi bir üyeyim.

Aracımı alalı 45 gün kadar oldu.

Forumu 2 aydır takip ediyorum ancak bugün yazma şansım oldu.

Benim aracımdaki klima fan ayarı sağa yada sola çevirsem de içeriye dış ortamdaki kötü kokuları (özellikle öndeki araçların egzos gazı)

alıyor.

Bildiğim kadarıyla içerideki havanın devirdaim etmesi için fan ayar düğmesini sola çevirmem gerekmekte fakat

bunu yapmama rağmen ben sürekli dışarıdan içeriye hava çekmekteyim.

Sebebi ne olabilir?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bildiğiniz ve yaptığınız doğru... Ama demekki dış hava girişi kapanmıyor...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...