İçeriğe Yönlendir

İlk çalışmada bir ses geldi yardım!

Alkın Yılmaz

Recommended Posts

Alkın Yılmaz
(düzenlendi)

Merhabalar bugün arabamın yanına gittim ve içine oturdum marşa bastım çalışınca tır tır tır diye dizel arac gibi bir ses çıkardı içerden duyuldu bayağı sonraki çalıstırmalarımda yapmadı acaba bu kötü birşeye işaretmi? Çalışınca hemen yaptı 2 sn sürdü. Şüphelendim defalarca çalıstırdım stop ettirdim ama bir daha yapmadı arac yokuş aşagı duruyordu.Lütfen yardım...

tarihinde Ersin Karaca tarafından düzenlendi
Yaz?m/imla
Yorum bağlantısı
Alkın Yılmaz

Teşekkürler. Herhalde elektirikle çalışan bir motor felan takıldı:D

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Sattığım 115 lik F II Ghia da da bu ses vardı. Motor soğukken ilk çalıştırmada oluyordu. Avans vurma sesi gibi bi şıkırtı geliyordu marşa basma ile çalışan motorun rolanti devrine düşmesine kadar geçen 1-2 sn de.

Yorum bağlantısı
Hakan Aydoğan
Sattığım 115 lik F II Ghia da da bu ses vardı. Motor soğukken ilk çalıştırmada oluyordu. Avans vurma sesi gibi bi şıkırtı geliyordu marşa basma ile çalışan motorun rolanti devrine düşmesine kadar geçen 1-2 sn de.

bu ses iticilerin ömrünü yitirdiğini belirtir

hidrolik iticiler yağ kaçırmaya başlarsa ilk çalıştırmada yağ ile dolana kadar bu şekilde ses yapar

Alkın belki seninkide aynı ses olabilir. ertesi sabah çalıştırdığında tekrar kontrol et ses (sadece ilk çalışmada ses duyarsan, sonra kesilirse)duyarsan iticilerden

geliyordur büyük ihtimal. (tabi sesi duymadan net bişey söylememek lazım)

motor yağın tavsiye edilen viskozitedemi? yani 5w/30 ise standardı seninkide 5w/30 olması lazım. standart olmayan yağda problem yapabiliyor

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Çok anlamam ancak bende yağlama sorunu olarak düüşünmüştüm o zamanlar. Yağ seviyesi hep normaldi ve araç alındığında 30bin km deydi.

Yorum bağlantısı
Alkın Yılmaz
(düzenlendi)

Ben yağımı Ford servisinde değiştirdim.Bu zaten ikinci yağ değişimi, araç 17.000 km de. Sadece bir kere duydum o sesi bir daha duymadım...

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İlhan Can

Bu sorun benim arabada da oldu ve bir daha tekrarlamadı.Ama mevsim kıştı.Soğuktan olmuştur diye düşünmüştüm.

Yorum bağlantısı
Alkın Yılmaz

Herhalde arabanın konumundan olmuştur. Bayır aşagı duruyordu.

Yorum bağlantısı
Mustafa Kuğu
(düzenlendi)

Bende de C-max TDCİ var. Yokuş aşağı park etmiştim. Aynı sesi ben de yaptı. Sizin anlattığınız gibi. Yokuş aşağı olduğu için motor gerekli yağlamayı yapamıyor bir süre. Olay bu.

tarihinde Ersin Karaca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alkın Yılmaz

Teşekkür ler mustafa bey sizin ki cok rampamıydı yoksa ortamı?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Kuğu

Bayağı bir rampaydı. Motor yağı karterde biriktiği için yağlama geçikiyor. Sabahları da yağlamanın geç başladığı zamanlardır. Çünkü yağ sabaha kadar kartere birikiyor, haliyle ilk çalışmada yağlama gecikiyor. Abimin Toyota servisi var. O da Corolla'larda sabah ilk çalışmada bu sesin hep geldiğini söyledi. Motor da(-daha çok) böyle aşınıyor zaten. İlk çalışmada da normal yağlama yapsaydı motorları daha uzun ömürlü kullanabilirdik.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Serhat Süngü

aynı ses benim aracımdanda gelmekte hatta yağ değişimlerinde ilk marşta bu ses cok uzun süre cıkıyor sora düzeliyor. sanki yağ filtresinde yağ olmadıgı için boşa çalışrken cıkan ses gibi geliyor ve bu ses kesilince yağ lambası sönüyor. acaba yağı biraz fazla mı koymak gerekiyor?

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Cavit Doğan
(düzenlendi)

Arkadaşlar tekrar konu açmak istemedim, Son bir haftadır Nejat beyin anlattığının aynısı bir ses geliyor (İlk çalıştırmada ve arasıra) Bu başlıktaki cevapları inceledim ama net bir sonuç göremedim, Nedenleri ve sakıncaları hakkında Sevgili ustalarımızdan ve bu sorunu yaşayanlardan yorum bekliyorum,Teşekkürler.. :D

Düzenleme nedeni: İmla hatası >Nerdenleri>Nedenleri.

tarihinde Cavit Do?an tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Necat Ertan
Arkadaşlar tekrar konu açmak istemedim, Son bir haftadır Nejat beyin anlattığının aynısı bir ses geliyor (İlk çalıştırmada ve arasıra) Bu başlıktaki cevapları inceledim ama net bir sonuç göremedim, Nedenleri ve sakıncaları hakkında Sevgili ustalarımızdan ve bu sorunu yaşayanlardan yorum bekliyorum,Teşekkürler.. :p

Yaşar Ustam bir yorumda bulunsa.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Cavit ağa konular sana feda olsun, bu tarz seslerin her türlüsü iyi değildir, V kayışı gergisi de olaibilir, triger de! Bence ehil bir yere dinlet.

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
Arkadaşlar tekrar konu açmak istemedim, Son bir haftadır Nejat beyin anlattığının aynısı bir ses geliyor (İlk çalıştırmada ve arasıra) Bu başlıktaki cevapları inceledim ama net bir sonuç göremedim, Nedenleri ve sakıncaları hakkında Sevgili ustalarımızdan ve bu sorunu yaşayanlardan yorum bekliyorum,Teşekkürler.. :D

istek üzerine atma hakkımı kullanıyorum. şanzıman kulagı yada eksoz baglantı braketi

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yaşar ustanın atma hakkının altına sığınarak, sert araç kullanımı sezinliyorum :D

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan
istek üzerine atma hakkımı kullanıyorum. şanzıman kulagı yada eksoz baglantı braketi

Yaşar ustam, Mesajımda bahsettiğim "İlk çalıştırmada ve arasıra" cümlemdeki tarifim motor çalışırken ve arasıra gelen bir ses olarak algılanmasın. Sadece ilk çalıştırma esnasında gelen bir ses oluyor, Her yeni çalıştırmada değil, Bazen..

Yaşar ustanın atma hakkının altına sığınarak, sert araç kullanımı sezinliyorum :(

Sana öyle gelmiş, Ben senin gibi Go-kart kullanmadım.. :D

Yorum bağlantısı
Ali Dura

benım bundan oncekı aracımda opel astradada olmustu aynı seyler sorun benımkınde motor kapagının bırlesen yerındekı contadan tam adını hatırlamıyorum o conta yırtılıp catlayıp bıseyler olunca motora soguyunca cok az su sızıyor ılk calıstırmada motordakı su yuzunden bu tarz ses yada tıtreme oluyor su zaten hemen buharlasıyor ve ses yada tıtresım gıdıyor motor sıcakken yanı bır yere gıdıp stop ettırıp bır saat ıcınde fılan calıstırınca yapmayabılır anlamtmak ıstedıgım arabanı cok ıyı bır ustaya dınlet hatta orda kalsın aksamdan sabah motor sogukken beraber calıstırın ve dınleyın

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan
benım bundan oncekı aracımda opel astradada olmustu aynı seyler sorun benımkınde motor kapagının bırlesen yerındekı contadan tam adını hatırlamıyorum o conta yırtılıp catlayıp bıseyler olunca motora soguyunca cok az su sızıyor ılk calıstırmada motordakı su yuzunden bu tarz ses yada tıtreme oluyor su zaten hemen buharlasıyor ve ses yada tıtresım gıdıyor motor sıcakken yanı bır yere gıdıp stop ettırıp bır saat ıcınde fılan calıstırınca yapmayabılır anlamtmak ıstedıgım arabanı cok ıyı bır ustaya dınlet hatta orda kalsın aksamdan sabah motor sogukken beraber calıstırın ve dınleyın

Sağol, Dikkate alıcam..

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Cavit Doğan

Bilgi:

Daha öncede bahsettiğim, motordan ilk çalıştırmada gelen bir iki saniyelik şıkırtı sesinin nedeni belli oldu gibi..

Motor yağ değişimini yol üstündeki bir benzin istasyonunda yaptırmıştım bu değişim sonrasında ara sıra gelen bu ses sıklaşmış ve beni tedirgin etmişti (5w-30 yerine 10w-40 koymuş olma ihtimalleri var) siz değerli arkadaşlardan aldığım bilgiler doğrultusunda ford yetkili servisine giderek motor yağını ve yağ filitresini tekrar değiştirdim. Bir haftadır ses falan gelmiyor..İnşallah böyle devam eder...

Anlayacağınız rast gele bir yerde yağ değişimi bize maddi, manevi zarar verdi.. :D

Başta Çağlar Bayur,Necat Ertan, ve Osman usta olmak üzere bilgi veren bütün arkadaşlara teşekkür ederim.. :good1:

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Ayhan Yeni
(düzenlendi)

Sabahları ilk çalıştırmada 2 - 3 dakika süren motordan gelen benzer ses benim aracımda da oldu. Araç lpgli 30.000 km den sonra başladı. 38.000 de iken sabah aracı özel servise bıraktım 6 saat sonra arabayı çalıştırdık ve ustam ile birlikte motor sesini dinledik. SONUÇ: Araçın lpgli olması nedeniyle subapların ayarının bozulabileceği ve subapların aşınabileceği nedeniyle bu sesin subaplardan geldiğini söyledi ustam. Söz konusu sesin herhangi bir sıkıntı ve zarara yol açmayacağını belirterek bir işlem yapmanın gerekli olmadığını söyledi. Subap ayarını yaptırmak biraz tuzlu oluyormuş ve tekralama sözkonusu olacağı için vazgeçtik.

Ayrıca aracıma mobil super fe 5/30 yağ koyuyorum, 8.000 km de 1,6 litre yağ eksiltmiş, bu yağ eksiltmeyi de lpg ye bağlıyorum.

tarihinde Ayhan Yeni tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...