İçeriğe Yönlendir

Araba Conta Yaktı(mış)

Guest Uğur Demir

Recommended Posts

Guest U?ur Demir

Dün gelen haberle canım bayağı sıkıldı ama tam anlayamadım.

arabamı dün gaz ayarı yaptırmak için gazcıya getirdim. gaz ayarları yapıldı (değerleri bayağı yüksekmiş) daha sonra usta beyne baktı ve arabanda su yok dedi baktık su var ama eksilmiş ve fokurduyordu. bana hemen ustama göstermemi tavsiye etti. ustaya gittiğimde ise bana araban conta yakmış dedi conta, sibob vb. bir sürü şeyden bahsetti, neyse benim anlamadığım araba gayet güzel gidiyor bir sıkıntı yapmıyor hareret yapmıyor yağı düzgün diyorlar, anlayamadım conta yakan araba nasıl çalışır nasıl anlaşılır?

bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim. birde daha öncede sorduğum gibi adapazarında bu arabadan anlayan bir usta yok mu? en son olmayacak kayseriye Yaşar ustanın yanına gidecem gibi görünüyor.

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy

radyatör suyu fokurduyorsa conta yakmış demektir, silindirlerdeki sıkışan hava yanmış olan contadan sızıp silindir kapağındaki suyuna karışıyor,fokurdamasına sebep oluyor.

her yanan conta sonucu sibop vs vs değişecek diye kural yoktur, silindir kapağı söküldükten sonra durum tespiti yapılır, arabanın çekisinde sorun yoksa siboplarda sorun yok gibi !!!.

Yorum bağlantısı
Guest Aydan Tambay

Yağ çubuğunu çekin, yağın renginge beyazlık varsa conta yakmış demektir. yoksa sorun yok demektir. ben böyle biliyorum ama...

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy
(düzenlendi)
Yağ çubuğunu çekin, yağın renginge beyazlık varsa conta yakmış demektir. yoksa sorun yok demektir. ben böyle biliyorum ama...

radyatör suyu neden fokurdar ? :nazar:

yağa su karışıyorsada conta yanığı demektir fakat herzaman bu mümkün olmayabilir.

ayrıca egzosttan aşırı su buharı çıkışıda conta yanığına işaret

tarihinde U?ur Aksoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
Dün gelen haberle canım bayağı sıkıldı ama tam anlayamadım.

arabamı dün gaz ayarı yaptırmak için gazcıya getirdim. gaz ayarları yapıldı (değerleri bayağı yüksekmiş) daha sonra usta beyne baktı ve arabanda su yok dedi baktık su var ama eksilmiş ve fokurduyordu. bana hemen ustama göstermemi tavsiye etti. ustaya gittiğimde ise bana araban conta yakmış dedi conta, sibob vb. bir sürü şeyden bahsetti, neyse benim anlamadığım araba gayet güzel gidiyor bir sıkıntı yapmıyor hareret yapmıyor yağı düzgün diyorlar, anlayamadım conta yakan araba nasıl çalışır nasıl anlaşılır?

bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim. birde daha öncede sorduğum gibi adapazarında bu arabadan anlayan bir usta yok mu? en son olmayacak kayseriye Yaşar ustanın yanına gidecem gibi görünüyor.

her zaman beklerim. siz gelemezseniz kamyonla gönderin

Yorum bağlantısı
Guest U?ur Demir

Teşekkür ederim.

Adapazarında bir usta ismi verdiler bakalım önümüzdeki haftalarda getirecem bu aralar işlerim yoğun olduğundan ilgilenemiyorum, oldu oldu olmadı artık yapacak bir şey yok arabayı komple baştan aşağı bakım için kayseriye götüreceğim kesin gibi görünüyor.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Guest U?ur Demir

ve mutlu son :)

Araba conta yakmamış devir daimden su kaçırıyormuş ve bozulmuş.

servise götürdüm arabayı kontrol ettiler, ve sorunu çözdüler. araba eskisinden daha iyi oldu hatta gaz ile ilgili problemimden bundan kaynaklandığını gördüm. gazın beynine sıcak su gitmediğinden stop ediyor yada deviri tutturamıyormuş. şimdi sorun kalmadı, inşallahta sorun çıkartmaz .

merak edenler için ise fiyatı : devir daim 2000 mondeoların ki farlıymış diğer mondeolara göre + klima gazı + paspas + işçilik =400 ytl

yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mehmet Ezginler
Teşekkür ederim.

Adapazarında bir usta ismi verdiler bakalım önümüzdeki haftalarda getirecem bu aralar işlerim yoğun olduğundan ilgilenemiyorum, oldu oldu olmadı artık yapacak bir şey yok arabayı komple baştan aşağı bakım için kayseriye götüreceğim kesin gibi görünüyor.

ugur bey adapazarında yetkili servis yokmu .? neden bu kadar karamsar oldunuz istanbul şurda kaç km sanki en azından forumun tavsiye ettiği tamir bakım servisi var ehil ustalar var , gereksiz yere masrafa girmenize az kalmış neyseki sorunu çözmüşler .

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Guest U?ur Demir
ugur bey adapazarında yetkili servis yokmu .? neden bu kadar karamsar oldunuz istanbul şurda kaç km sanki en azından forumun tavsiye ettiği tamir bakım servisi var ehil ustalar var , gereksiz yere masrafa girmenize az kalmış neyseki sorunu çözmüşler .

ben adapazarında ikamet etmiyorum DÜZCE liyim. buradaki servis dahil işin ehli bir tane usta yok kaldıki bu arabalardan anlayan yok. zaten forumdaki ustalar sayesinde direkten döndük diyebilirim.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Guest Cihan Demir
(düzenlendi)
radyatör suyu neden fokurdar ? :good1:

yağa su karışıyorsada conta yanığı demektir fakat herzaman bu mümkün olmayabilir.

ayrıca egzosttan aşırı su buharı çıkışıda conta yanığına işaret

Radyatör suyu neden fokurdar cevap geç oldu ama bende de 2001 mondeo trennd var aynı sıkıntı vardı ustama götürdüm normal su vardı bu araçlarda sıkıntılı oluyomus suyu boşalttık kırmızı antifiriz koyduk şimdilik fokurdama olmuyor bakalım inşallah bidahada olmaz.bende burda okuduklarıma dayanarak acaba dedim ustayada söledim bi iki sağa sola bakltı contayla alakalı gözükmüyor dedi daha öncede başımıza geldi dedi ve antifirizle halletti.

tarihinde Mehmet tarafından düzenlendi
B
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bende birşeyi düzeltmek istiyorum.Sürekli sibop ayarı falan deniliyor bunun doğrusu subap'tır.Sibop denilen şey araçta lastiklerde bulunur :good1: Onunda ayarı falan olmaz.. Sibop ve Subap sürekli karıştırılıyor aman dikkat.

Yorum bağlantısı
Vahittin Teker
(düzenlendi)

devirdaim değişirken eski trigeri mi taktılar

tarihinde Vahittin Teker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest U?ur Demir
devirdaim değişirken eski trigeri mi taktılar

evet aynısını takmışlardı zaten yeni takılmıştı?

niye sordunuz bi sakınca doğurumu?

gerçi bayağı oldu işlem olalıda

Yorum bağlantısı
Vahittin Teker

Tam emin olmamakla beraber takılmaz diye biliyorum Çağlar abi öyle diyordu sanki

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Fatih Öztürk

Genelde set olarak değiştirirler devirdaim ve triger olarak, ama kayş yenıyse sanırım sorun olmaz. Ben bu su olayının piri oldum. Aracım Polo, su kaynatıyordu ve eksiltiyordu, sırayla kalorifer peteği, kalorifer alt hortumu, termostat, devirdaim+triger seti, üst kapak contası ve emme subapları ve iki gün önce de su genleşme kabı. araba halen su eksiltiyor. En son bugün usta özel bir sıvı döktü, sızıntı olan bir parçaysa kapatırmış (!!). Ben arabayı gözden çıkarttım, tez zamanda bir mondeo almayı düşünüyorum :D:)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...