İçeriğe Yönlendir

C-max ses yalıtım uygulaması

Ahmet Özbey

Recommended Posts

Ahmet Özbey
(düzenlendi)

bursa da özellikle focusların ses yalıtımı konusunda ün yapmış mastikçi hacı muharrem ustaya c-max aracıma ses yalıtımı yaptırdım. yapılan işçilikten çok memnun kaldığımı söyleyebilirim.

yapılan uygulamalar ; ön ve arka tekerler içlerine ziftli kağıt yapıştırılması ve üstüne pütür malzemesi(meges) atılması.bagaj içi komple ziftli kağıt uygulaması. yapılan işlemler aralıksız 10 saat sürdü.

ustanın söylediği yalıtımda önce lastiklerin sese %30-40 etkisi olduğu ve yumuşak hamurlu lastiklerin tercih edilmesi gerektiğini(michelin-goodyear)gibi. yaptıkları işin yalıtıma %40-50 arası olduğunu geri kalanında müşteri psikolojisiyle alakalı olduğunu ifade etti.aracımın yol sesinin fazla aldığı herzaman kullandığım güzergahta denediğimde ciddi anlamda yol sesinin kaybolduğuna şahit oldum.

ustanın yakın ilgisi ve yanında çalışanların işlerinde uzman olmaları beni çok memnun etti.

adım adım yapılan işlemleri fotoladım

tarihinde Ahmet tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Özbey
(düzenlendi)

arkadaşlar bugün biraz uzun yol yaptım. şunu söyleyebilirim arabaya binme şevkim arttı. yol sesi %60 yakın azaldı diyebilirim rahatlıkla.eskiden araç içinde arkada oturanların sesini zor duyuyordum şimdi çok iyi ve net duyuluyor. aracı aldığımda yaptırmadığıma pişman oldum. ustaya ve çalışanlarına teşekkür ediyorum.

tarihinde Ahmet tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Güle güle kullanın. Fiyatıda güzel durumda sesde azalmış daha ne olsun. Keyifle binin.

Fiestaya da olur mu ki? Bizim arabanın heryerini kaplamak lazım ama cam çerçeve bırakmadan. :D

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Tuna Aksu

bende bagaja köpük döşedim.bagaj altına çarpan taşların sesi artık daha tok çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Özcan Cepheci

ön koltukların altına ve motor ile kabin arasına bir yalıtım uygulaması yapıldımı acaba

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Lokman Ceritlioğlu

bende biraz önce kapı fitili içine hortum işine giriştim deneme amaçlı hortum aldım çok kolay biçimde takıldı. şimdi diğer kapılarada uyguluyacam, sonucu ve resimleri taktıktan sonra eklerim.

Ahmet Hocam güzel çalışma olmuş tebrikler bu sayfa bana ilham verdi :unsure2:

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç
bende biraz önce kapı fitili içine hortum işine giriştim deneme amaçlı hortum aldım çok kolay biçimde takıldı. şimdi diğer kapılarada uyguluyacam, sonucu ve resimleri taktıktan sonra eklerim.

Ahmet Hocam güzel çalışma olmuş tebrikler bu sayfa bana ilham verdi :)

abi bu hortum işi nedir anlayamadım?

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Ferhat bu kapı lastiklerinin içine hortum geçiriyoruz :) ama kapı tarafına değil iç taraftaki lastiklere resimli uygulamamı yakında yapıp eklerim. çok basit. aslında ben şöför kapısını bugün deneme amaçlı değiştirdim kapıyı sert kapatmak gerekiyor alışana kadar, bide benimkinin içinde ince hortum vardı orjinaldede varmı bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Ferhat bu kapı lastiklerinin içine hortum geçiriyoruz :D ama kapı tarafına değil iç taraftaki lastiklere resimli uygulamamı yakında yapıp eklerim. çok basit. aslında ben şöför kapısını bugün deneme amaçlı değiştirdim kapıyı sert kapatmak gerekiyor alışana kadar, bide benimkinin içinde ince hortum vardı orjinaldede varmı bilmiyorum.

bende dün yaptım hortum uygulamasını abi.hortumu geçirmek baya uğraştırıyor.Lastikleri kapıdan çıkardıktan sonra önce içinden kılavuz bir tel gönderip sonra hortumu onunla çekmekte fayda var.Hortumun et kalınlığı az olsun(yani elinizle bastırdığınızda kolay ezilebilmeli).Arka kapılar için biraz daha ince hortum kullan Lokman abi.Ben öne koyduğumla aynı hortumu koydum.arkalar önlerden daha zor kapanıyor.biraz incesi daha uygun olur.yarında gidip kapı ayarı yaptırcam.bakalım ondan sonra nasıl olacak.

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Çağlar hayırlı olsun.hortum takmanın en kolay yolu fitilin içine sıvı deterjan dökeceksin biraz, hortumuda hafif yağlıyacaksın ön kısımlarını bu kadar. hiç birşeye gerek kalmadan rahat bir şekilde hortum geçiyor.

bende birazdan geriye kalanları halledecem bakalım sonuç ne olacak.

Yorum bağlantısı

Sıvı deterjan döktüm zaten abi.Kullandığım borunun çapı 1 cm.senin kullandığın boru ne kadar?Arka kapılar nasıl oldu abi?

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

henüz daha arka kapılara almadımi, birazdan alıp takıcam ama benim aldığım hortum fitilin içinde rahat hareket ediyor Çağlar. aldımı fotoğrafını ve kaç santimetre olduğunu yazarım abim.

Yorum bağlantısı

benim aldığımda içinde rahat hareket ediyor abi.3-4 mmha küçüğü olsa arka kapılara daha iyi olacak abi.

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

anladım abim, senin fitillerin içinde orjinal hortum varmıydı? ben sadece ön kapıyı yaptım sökerken içinde çok ince hortum vardı ama değişik bişi onunda fotoğrafını çekerim.

Yorum bağlantısı
Serhat S. Yazıcı
anladım abim, senin fitillerin içinde orjinal hortum varmıydı? ben sadece ön kapıyı yaptım sökerken içinde çok ince hortum vardı ama değişik bişi onunda fotoğrafını çekerim.

Lokman abim bu kullandığınız hortum nedir? yani ne olarak aldınız bu silikon içi dolu ama yumuşak hortumlar vardı onlardan mı kullandınız yoksa anten teli mi kullandınız bazı arkadaşlar gibi :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Serhat S. Yazıcı

Peki Çağlar kardeş bu içi boş olan bile mi kapıyı zor kapanmasına sebep?? benim almayı düşündüğüm bunlar gibi değil çok yumuşak siyah silikon ve içi dolu..

Yorum bağlantısı

iki ayrı hortum denedim abi.biri bu resimdeki digeri daha ince ama et kalınlığı fazla.et kalınlığı fazla olduğu için daha zor kağanmasına neden oldu.içi dolu bile olsa ne kadar ezilebildiği önemli.bahsettiğin malzemenin bir resmi varmı abi?

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Çağlar gerekli açıklamayı yapmış Serhat bugün tamamını hortumladım :)

benim kullandığım 8mm lik şeffaf hortum.

171dv.jpg

kapı fitilini burdan söktüm.

161sa.jpg

fitilin içine sıvı deterjan döktüm hortumun kolay geçmesi için.

photo00021a.jpg

ve hortumu fitilin içine yerleştiriyoruz çıkana kadar eğer zor olur diyorsanız ortada bırakın diğer taraftan deneyin.

photo1cbp.jpg

181ml.jpg

bagajda aynı şekilde ve fitili söktüğümüz gibi yerine takıyoruz bu kadar, deneme şansım olmadı ancak yolda anlıyacam başarılı olup olmadığını. kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

ayrıca benim kapı fitilinden çıkan hortum siyah olan 0.5 mm civarında. resimdeki diğeride şeffaf olan 0.8 mm.

photoa3.jpg

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Lokman Abi, 0,5 mm et kalınlığı mı? Yoksa 5 mm hortum çapı mı? :) 5 mm olsa gerek...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...