İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - Önden Gelen Ses

Cihan Yetişken2

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Zor...

115 bin km kullandım aynı arabayı.. Öyle bir ses duymadım...

Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir

Benzer problem defalarca servise gitmem sonrasında salıncak değişimi ile çözüldü, doğrudan buna odaklansın servis.

Yorum bağlantısı
Atila Yavuz

bu ses bende bir yıldır var ve hala çözülmedi siz inşallah çözersiniz.ilk servise gittiğimde direksiyon kutusunun değişmesi gerek bile demişlerdi daha sonra sesin direksiyon kutusundan kaynaklanmadığı anlaşıldı benim araçta bir gün kalmıştı serviste bulamadılar bende peşini bıraktım duymamaya çalışıyorum ama rahatsız da olmuyor değilim.

Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir

Bende sorunu çözmek için sırasıyla yapılanlar;

1-Zrot değişimi

2-Amortisör değişimi

3-Direksiyon kutusu revizyonu

4-Salıncak (nihayet)

Yorum bağlantısı
Atila Yavuz

sesten kurtulabilirseniz bizi de bilgilendirirseniz sevinirim

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bir Fiesta vardı, servis servis gezmiş, bize gelmişti. Virajlarda bazen (en kıl yanı budur) lokurtu sesi oluyor sonra kesiliyordu. Biraz uğraştırdı ama: Alt şase içine taş girmiş sağa sola yuvarlanır halde ses yapıyormuş. Taşı çıkarmak için şaseyi kesmek gerekiyordu ki sahibi sese razı oldu ve kesme işlemi yapmadık.

Yorum bağlantısı
Atila Yavuz

inşallah kurtulursun ne kadar da duymamaya çalışsan insanı rahatsız ediyor

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

bu sesin sebebi ön gögüsün esnemesinden kaynaklanıyor. çözümü pedalların arkasında 15 lik civata var. bu civatanın altına geniş bir pul koyarak sıkacaksınız

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
bu sesin sebebi ön gögüsün esnemesinden kaynaklanıyor. çözümü pedalların arkasında 15 lik civata var. bu civatanın altına geniş bir pul koyarak sıkacaksınız

Şimdi hatırladım...

Bu sesi...

Ortağımın 2001 ghia da 3 gün 3 gece aramış ve bulamamıştık...

Yaşar 15 dakikada bulmuş ve tamir etmişti...

Yorum bağlantısı

Benim mondeoda da torpido tarafından tıkır tıkır sesler geliyor. Mondeoda da böyle bir göğüs esnemesi olabilir mi Yaşar Usta?

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Özgür Beyin bahsettiği ses malesef benim aracımda da var. İlkin sağ z rot bozuldu diye düşünmüştüm ancak, z rot bozulunca çıkan sese hiç benzemiyordu. ( Z rot bozulunca tencere kapağının vurması gibi tak tuk şeklinde bir ses oluyordu ) bu ses daha derinden güp güp şeklinde ve her zaman olmuyor. Arızanın ilk başlarında gıcırdama da vardı. Tamirci arkadaş sesi dinleyip z rotu kontrol ettikten sonra, büyük ihtimalle burçlardan yapıyor demişti. Şu anda gıcırdama yok ancak güp güp şeklindeki ses giderek artıyor. En yakın fırsatta burçlara ve salıncağa baktıracaz gibi görünüyor.

Yorum bağlantısı
Atila Yavuz

Yaşar usta şu civatanın yerini tam olarak tarif edebilirmisiniz,civata içerde pedalların olduğu yerdemi yoksa dışarda arabanın alt tarafında mı?

Yorum bağlantısı
Kenan Yargıcı

Bendede aynı ses vardı. Z rotları değiştirtim geçti.(ben değiştiremedim çünkü vida başları alıen anahtar ve küflenmiş durumdaydı .:))

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
Yaşar usta şu civatanın yerini tam olarak tarif edebilirmisiniz,civata içerde pedalların olduğu yerdemi yoksa dışarda arabanın alt tarafında mı?

pedalların oldugu yerde

Yorum bağlantısı
Alpaslan Eren

Merhaba arkadaşlar. Benim arabada da henüz çözülmemiş bir ses sorunu var. Daha yeni aldığım 2004 focus HB de önden lup lup lup şeklinde (hani bir şey dönerken ses yaparya) bir ses farkettim. Ses düşük hızlarda belirgin şekilde duyuluyor örneğin vites boşta 30-40 la giderken net bir şekilde duyuluyor ama viteste iken daha az duyuluyor. hız artıkça ses azalıyor ve kesiliyor belki de yol sesi örtüyor. :mellow: Sonra sanayiye götürdüm ustayla teste çıktık. Bu ses sol aks bilyasından geliyor değişiriz geçer dedi. İyi değişin dedim arabayı bıraktım Sonra geldiğimde "aks bilyalarına ikisine de baktık sağlam, ama tekerler çok kötü sağ tekerde balon yapmış, sen 4 lastiği değiş büyük ihtimalle ses kesilir olmazsa şanzımandandır, şanzımanı indiririz" dedi. :)

Bende arabayı aldığım arkadaşıma durumu ilettim. Arkadaşım ben böyle bir ses duymuyorum Allah Allah. deyince yav nasıl olur resmen kafamda uğulduyor deyince bide benim ustaya götürek dedi. Onun ustasıda vay be sen bu sesi nasıl duydun (halbuki bariz bi ses) bunu on kişden biri anca duyabilir dedi (bende kulaklarım ağır işitiyormu acaba diyodum moral oldu vallahi) neyse teste çıktık sağ teker bilyasından (meğer aks bilyası ile aynı şeymiş) dedi. İyi değiş dedik. Sol lastiği sökerken bu latikler yeni sökülmüş neye bakıldı dedi. Bende yukarıdaki olayı anlattım. Sonra arabayı bıraktık gittik. Usta sonra aradı bilyadan değilmiş, şanzımanı sökmek gerek dedi. İyi sök dedik. en az 400 YTl ile 1000 YTL arası masraf çıkar dedik. Arabayı alacağım arkadaşla masrafı yarıyarıya paylaşmaya anlaştık. arabayı bıraktık. Usta ertesi gün aradı şanzımanı sökmek için ıvır zıvırı sökerken sağ bilyanın arızalı olduğunu gördüm, sen başka usta baktı deyınce sağ tarafa bakmamıştım. Şanzımana gerek kalmadı bilyayı değiştim ses gitti dedi. Gittim arabayı aldım bana göre hala aynı ses var. Usta o ses lastikten kaynaklanıyo 4 lastik alırsan ses kalmaz dedi. Bu arada araba 57 bin km de ve hala üstünde ilk orjinal conti ler var. lastiklerde aşınma yok ama sağ tekerde bir iki ufak baloncuk var ve lastiğin malzemezi eskimiş. Şimdi lastikleri değiştirecem lastik araştırıyorum bilmiyorum ses kesilir mi? (Bu arada arabay aldığım kişi yakın arakadaşım ve güvenilir. Aynı şekilde ustalarda dürüst ustalar yanlış anlaşılmasın yoksa zaten şanzıman masrafı ödemeye razıydık) biraz uzun oldu kusura kalmayın. lastik alınca sonucu tekrar yazarım. Sizlerin yorumu nedir acaba? :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ses işi zor iş duymak lazım... Belki de duyduğumuz bir sestir ama sesi tarif etmek zordur...

Bence acile olarak lastiklerinizi değiştirin...

Yorum bağlantısı
Alpaslan Eren

Dört lasitiği de değiştirdim (conti Precontact2) Ama yine ses kesilmedi maalesef. Düşük hızlarda (30-40 gibi) özellikle vitesi boşa alınca veya debriyaja basınca yani araç kendi ivmesiyle giderken düzenli olarak blup blup blup şeklinde bir ses geliyor. Sanki aracın içindekidönen bi aksamdam ses geliyor. Ama araba viteste ve motorun gücüyle giderken bu sesi yapmıyor. Arabayı yukarıdaki ustalara tekrar götürdüm. Birincisi şanzımandan dedi. İkincisi ise amortisörden dedi. Kafam yine karıştı :D

Yaşar Usta merhaba. Yeni farkettim Kayseri den yazıyıorsunuz sanırım. sizin yeriniz neresi acaba. Bir de size müracaat edelim.

Yorum bağlantısı
Atila Yavuz

özgür bey sesin çözümüne yönelik bir gelişme yok mu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Yaşar Usta merhaba. Yeni farkettim Kayseri den yazıyıorsunuz sanırım. sizin yeriniz neresi acaba. Bir de size müracaat edelim.

Oto Deva

Yeni Sanayi, 15. sokak.. Şimşeklerin ve uslular oto cam'ın karşısı...

Yorum bağlantısı
Atila Yavuz

Ben pedalların oraya baktım öyle bir civata bulamadım.Yalnız tam ortada kare bir sacı tutan dört tane civata var

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...