İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Kabin İçinde Benzin Kokusu Problemi

Abdussamed Acar

Recommended Posts

Tansel Yavuz

1.25 lt fiesta kısa şanzıman oranından dolayı uzun yolda fazla yakar,sizin 6-6,5 lt tüketiminiz normal,arkadaşımda var İstanbula giderken otoyol kullanımında 7-7,5 lt yakıyordu,şehiriçinde ise 9-10 lt yakıyor.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Furkan Sarpken
Merhaba arkadaşlar forumda yaşadığım sorunu bulamadım ben yaklaşık 1 hafta önce 98 fiesta aldım sorunum araca yüklenince kabin içine aşırı benzin kokusu alması ve uzun yolda aşırı benzin yakışı motordan çok anlamam ama bir arkadaşım baktı hava filitresinin kutusunun alt tarafının kırıklarla dolu olduğunu o yüzden işlevini tam yapamadığını ve benzin kokusunu bunun yapabileceğini söyledi benim anlamadığım yani hava filitresiyle benzin yakışı arasında bir bağ varmı yenisini sordurdum servise 350-400 lira arası 1 yaşında bebeğim var çocuk arabaya bindikten 5 dakika sonra kusmaya başlıyor çok aşırı bir koku 1 haftalık araba içime sinmemeye başladı neredeyse daha önceleri başına böyle bir durum gelen varmı varsa ne gibi önlemlerle bu koku ve yakıt artışının önüne geçebildi o hava filitresini istanbulda kaza yapan bir araçtan buldular ve gönderecekler inş bu sorunu çözerim

Merhaba,

Bende 10 gün evvel aynı araçtan satınaldım.aracım 125 binde.araç gerçekten çok seri sıfır 1.4 araçlar gibi kaçıyor.benim aracımdada aynen benzin kokusu problemi var.Fakat yakıt tüketimim normal.Herhafta izmit-istanbul arası gidiyorum 50 tl 13,90 lt benzin ile 230-240km yol yapabiliyorum tabiki 110 u geçmeden ve ani ivmelenmeden kaçınarak.Bence bu araçların 6-6,5 lt yakması normal. Yakıt kokusu için pazartesi günü aracımı ford servisine götürdüm.Oradaki ustada da aynı araçtan varmış.Kendisi boğaz kelebeğinden olduğunu söyledi.Araçta yağlı kurumlanma olduğunu bu sebeple koku olduğunu aracı yüksek devirli kullanarak sürat yaparak egsozdan bu kurumları atmam gerektiğini söyledi.Bende salı günü otobanda yüksek hızda seyahat ettim.Gerçekten kokuda biraz azalma oldu. Zannedersem sizin sorununuz biraz daha farklı çünkü yakıt sarfiyatınızın fazla olduğunu belirtiyorsunuz. Servisteki başka bir usta benzin depo hava tahliyesinin tıkanmış olabileceğini söylemişti baktırmanızda fayda olabilir.

Benim sormak istediğim aracıma karbon temizliği yapsam bu kurumlanmayı tamamen giderebilir miyim? aracın motoruna herhangi bir zararı olur mu çünkü bir yerlerde görmüştüm belli km sonrası yapmayı tavsiye etmiyorlar.

teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Demirhan Görgülü
Merhaba,

Bende 10 gün evvel aynı araçtan satınaldım.aracım 125 binde.araç gerçekten çok seri sıfır 1.4 araçlar gibi kaçıyor.benim aracımdada aynen benzin kokusu problemi var.Fakat yakıt tüketimim normal.Herhafta izmit-istanbul arası gidiyorum 50 tl 13,90 lt benzin ile 230-240km yol yapabiliyorum tabiki 110 u geçmeden ve ani ivmelenmeden kaçınarak.Bence bu araçların 6-6,5 lt yakması normal. Yakıt kokusu için pazartesi günü aracımı ford servisine götürdüm.Oradaki ustada da aynı araçtan varmış.Kendisi boğaz kelebeğinden olduğunu söyledi.Araçta yağlı kurumlanma olduğunu bu sebeple koku olduğunu aracı yüksek devirli kullanarak sürat yaparak egsozdan bu kurumları atmam gerektiğini söyledi.Bende salı günü otobanda yüksek hızda seyahat ettim.Gerçekten kokuda biraz azalma oldu. Zannedersem sizin sorununuz biraz daha farklı çünkü yakıt sarfiyatınızın fazla olduğunu belirtiyorsunuz. Servisteki başka bir usta benzin depo hava tahliyesinin tıkanmış olabileceğini söylemişti baktırmanızda fayda olabilir.

Benim sormak istediğim aracıma karbon temizliği yapsam bu kurumlanmayı tamamen giderebilir miyim? aracın motoruna herhangi bir zararı olur mu çünkü bir yerlerde görmüştüm belli km sonrası yapmayı tavsiye etmiyorlar.

teşekkürler.

Merhaba bir tek benzin depo hava tahliyesine baktırmadığım kaldı en son götürdüğümde depo kapağını değiştirdim ordan olabilir dendi yine olmadı halen koku var benim eksoz abart bir eksozuyada gidicem birde tahliyeye baktırayım en sonunda komple benzin deposunu değiştiricem artık aracı 3 defa farklı yerlerde bilgisayara bağlattım 3 ünde de kaçak tespit edilmedi çok tuhaf bir şey artık lpg taktırmaya karar verdim o zamanda yaparsa yakacam arabayı :)

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Ersen Tapan

25liraya 110km yol yapıyorum...bence tüketim biraz yüksek.

Kim bilir benzin ne kadardı ozamanlar..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kim bilir benzin ne kadardı ozamanlar..

Arabayı aldığım tarihte yani 11 aralık 2007'de 3.02 idi. Sattığım 10 aralık 2009'da 3.2 idi. O zaman EPDK müdahele etmiş ve 3.4'ten mi ne düşmüştü 3.2'ye...

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Halil Yılmaz

Herkese merhaba arkadaşlar.Foruma yeni üye oldum.2001 fiesta ghia sahibiyim.

Aracımı yeni aldım  lpgli, ilk çalıştırmada benzin kokusu geliyor içeriye camları açınca duyuyorum kokuyu, kapalıyken sıkıntı yok bi süre sonra koku kalmıyor.Benzin depo kapağının olduğu yeri kokladığımda biraz fazla koku geliyor.Sanayide bir kaç yere baktırdım herhangi bi kaçak yok dediler.Benzin depo kapağından yapabileceğini söylediler.Ford serviste kapak fiyatını sorduğumda anahtar işciliğiyle birlikte  250 TL'yi bulacağını ama onunda çözüm olacağını sanmadıklarını söylediler.Kararsız kaldım bu konu hakkında yorumlarınız olursa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

BEnzin kokusu yakıt depo kapağından gelmez, motor bölmesinde bir yerlerden geliyor ki size ulaşıyor kokusu. Motor bölgesindeki tüm yakıt hortumların kontrolü gerekir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu
(düzenlendi)

Halil bey öncelikle aramıza hoşgeldiniz.

LPG olduğu için  bana sanki normal gibi geldi. Sonuçta sürekli bir kokudan bahsetmiyoruz. Yanlış anlamadıysam sadece ilk çalıştırmada olduğu söyleniyor. Bana sorarsanız depo kapağında bir sıkıntı olsa sürekli koku gelmez mi? Sadece ilk çalıştırmada koku geliyormuş. Halil bey aracınızı hiç benzinde kullandınız mı? Eğer benzinde kullandığınızda sürekli olarak koku geliyorsa Cem beye katılıyorum o zaman aracınız benzinde bir sıkıntı yaşıyor olabilir. Ama ilk çalıştırmada kısa süreliğine benzin kokusu alıyor iseniz bu LPG ye geçerken son benzinin yakılmadan atılması gibi bir şey olabilir. Aracın benzini tam yakamadan attığını da gösterebilir. Bu da ateşleme sisteminden olabilir diye düşünüyorum. Aracınızda çekiş düşüklüğü vs var mı? Çok noktadan düşünmek lazım bence. Konuyu takip eder ve sorulara cevap verirseniz sorunun tespiti daha kolay olur.

tarihinde Erdem Terzioğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Dinçer

Aynı araçtan bende'de var lpg'li aracım şimdiye kadar lpg - benzin veya benzin - lpg geçişlerinde herhangi bir koku olmadı

benzin borularının iyice kontrol edilmesi lazım,Önemli bir konu ihmale gelmez,aracınızı çok sıkı bir kontrolden geçiriniz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil Yılmaz

Hoşbulduk teşekkürler yorumlarınız için.Benzinde uzun süre denemedim sabah ustaya götürdüğümde de bir kaç gün  benzinde kullanmamı söyledi.Tam benzini yakamadan çiğ olarak atabileceğini bu yüzden de koku yapabileceğini söyledi.Gaz takılınca sonuçta arabanın kimyası bozuluyo dedi. Biraz  benzinde kullanacağım.Çekiş düşüklüğüne gelince hissetmedim araç seri uzun yoldada bastınmı gidiyo kavraması iyi ama... 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Furkan Yatmaz

İyi akşamlar Aracım 2004 1.4 Comfort Benzin+Lpg'Li,aracımda benzınde gıderken içeri çok fazla benzin kokusu veriyor,aracımda headers uzaktan kumandalı eksozda var ama eksozu acsamda kapatsamda o koku benzınde calıstıgı surece geliyor...bide saglam olan katalizatörü araç rahatlasın diye iptal ettik acaba benzin kokusu bunun yuzunden geliyor olabilir?

Yorum bağlantısı
Engin Özarı

LPG li bir araçta sürekli lpg 'de kullanılmaktan dolayı, benzin hortumları,benzin pompası ve otomatiği gibi plastik ve mekanik parçalar benzinsiz kalmaktan dolayı çatlama yapar. Ciddi durum başlangıcı olabilir. Zira pek çok araçta manifold yakınından geçen benzin hortumları bulunmaktadır. Sistemi kontrol etmekte fayda var. Çatlak bir hortumdan  benzin terlemesi yapabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Yatmaz

LPG li bir araçta sürekli lpg 'de kullanılmaktan dolayı, benzin hortumları,benzin pompası ve otomatiği gibi plastik ve mekanik parçalar benzinsiz kalmaktan dolayı çatlama yapar. Ciddi durum başlangıcı olabilir. Zira pek çok araçta manifold yakınından geçen benzin hortumları bulunmaktadır. Sistemi kontrol etmekte fayda var. Çatlak bir hortumdan  benzin terlemesi yapabilir. 

Aldıgımda Lpg yoktu Engin bey o zamanda vardı bu koku,lpgyi takalı da bi 7 ay oldu

Yorum bağlantısı
Çetin Özkan

aracınızın motor bölgesinde muhtemelen benzin kaçağı var sıkıntılı bir durum yaratabilirim bu yüzden en kısa zamanda hortumları kontrol ettirin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Enjeksiyonlu araçlar ilk marşı benzinde aldığı için benzinsiz kullanım söz konusu olamaz. Belli si ısıya geldikden sonra lpg ye geçicektir ki lpg ye geçtikden sonra da sürekli benzin devir daim yapıyor. Karbüratörlü araçlar da Sonuna kadar söylediklerinize katılıyorum. Bizzat yaşadık da.

Yorum bağlantısı
Furkan Yatmaz

Enjeksiyonlu araçlar ilk marşı benzinde aldığı için benzinsiz kullanım söz konusu olamaz. Belli si ısıya geldikden sonra lpg ye geçicektir ki lpg ye geçtikden sonra da sürekli benzin devir daim yapıyor. Karbüratörlü araçlar da Sonuna kadar söylediklerinize katılıyorum. Bizzat yaşadık da.

aynen haklısınız,tüpe gecene kadar yasıyoruz o sıkıntıyı tupe gecınce bıtıyor o koku.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
kenan karga

Neredeyse aldığımdan beridir araca yakıt alırken depo henüz boş olmasına rağmen sık sık akaryakıt tabancası atar ve elle müdehale etmek gerekirdi. Yalnız son zamanlarda giderek artan bir problemde depoyu 3/4 ten fazla doldurduğumda içeriye benzin kokusu alıyor dahası hava sıcaksa bu koku çok daha yoğun oluyor. Kolay bi yolu var mıdır? Neredendir? Gerçi yakın zamanda fırsat bulur bulmaz şöyle genel bi bakım :) için Yaşar Usta ya gidicem o zaman elden geçiririz ancak ama aklıma gelmişken yazayım problem forumun dağarcığına eklensin istedim :)

Bende de aynı sorun vardı bakım yaptırırken ustaya söyledim polen filtresindendir dedi değiştirdi 1 aydır koku falan gelmez oldu 

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
kenan karga

haklısınız usta polen filtresindendir dediğinde saçma gelmişti bana ama polen filtresini değiştirdiğim günden beri koku falan yok benzin aldığımda klimayı açtıgımda hiçbir şekilde koku gelmiyor artık 

Hocam polen filtresi klima içeriye toz vermesin diye kullanılan bişey, benzinle ne alakası varmış çözemedim. Bende de aynı sorun var, benzin depo kapağının takıldığı yer eğik olduğundan oluyor. Çözümü ise o parçanın komple değişmesi.Parça ford yedek parçacısında 450 TL

haklısınız usta polen filtresindendir dediğinde saçma gelmişti bana ama polen filtresini değiştirdiğim günden beri koku falan yok benzin aldığımda klimayı açtıgımda hiçbir şekilde koku gelmiyor artık 

Yorum bağlantısı

Bizim 206'da benzin kokuyordu. Benzin pompasi arka koltugun altinda. Ust bolumdeki catlaktan benzin sizdiriyormus. Cikma parca ile hallettim ben simdi hic koku yok.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Ferhat Bulut

Mrb arkadaslar cahilliğimi mazur görün ama bişey öğrenmek istiyorum. 2000 model ford fiesta 1.25 benzin Filtresi varmı yokmu bu araçlarda. Sormamın nedeni kışlık bakım yaptırırken hava yağ filtrelerni değiştirirken benzin filtresinide değiştir dedim ustaya bunlarda benzin Filtresi olmaz dedi. Doğrusu nedir?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Mrb arkadaslar cahilliğimi mazur görün ama bişey öğrenmek istiyorum. 2000 model ford fiesta 1.25 benzin Filtresi varmı yokmu bu araçlarda. Sormamın nedeni kışlık bakım yaptırırken hava yağ filtrelerni değiştirirken benzin filtresinide değiştir dedim ustaya bunlarda benzin Filtresi olmaz dedi. Doğrusu nedir?

Sallamış :)

http://www.yedekparcaford.com/?urun-2988-fiesta-benzin-filtresi-1999-2001-otosan

Yorum bağlantısı

benzin filtresi var aracımızda arka iki teker arasında eksozun yanında lifte kaldırıldıgında kolayca görülebilecek yerdedir. 10-15 tl gibi fiyatı var orjinalinin

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Abdurrahman Tekin

Merhaba,

Arkadaşlar işyerinde bir arkadaşımız 2003 benzinli ASM şanzuman fiesta aldı. Tüp takılı değil.

Ptesi günü yoğun benzin kokusu şikayeti ile ustamıza götürdük.

Önüne arkasına baktı, kaldırdı altına baktı, kaçak vs yok ama şunu söyledi; "Depo hava yapıyor, arada aç benzin depo kapağını koku dağılır."

Saçma geldi, şuan aynı sorun devam ediyor, başınıza böyle birşey geldi mi? 

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...