İçeriğe Yönlendir

2000 Fiesta Fun Bagaj Açma Konusu Hakkında....

Turgay Durak

Recommended Posts

Turgay Durak

selamlar. yeni fiestama kavuştum nihayet. ama birşey dikkatimi çekti. bagajı açabilmek için kontak anahtarına ihtiyac var sanırım devamlı... yani aracın içinden herhangi bir mandal yok bagajı açmak için. bagaj kapağı üzerinde de açmak için mandal yok. anahtarı sokup açabiliyorum sadece... içeride aradım bi mekanizma ama bulamadım...

yani yolun kenarında arkadaşımı bıraktım diyelim.. bagajdaki eşyasını alabilmesi için benımde kontağı kapatıp inip aşşağıya anahtarla bagajı manuel mi açmam gerekicek???

bilgisi olanlar lütfen ...

yada sonradan bir çare bulunabiliniyormu bu soruna? Çok kullanışsız ve saçma geldi bana.

Yorum bağlantısı
Sina Güran
selamlar. yeni fiestama kavuştum nihayet. ama birşey dikkatimi çekti. bagajı açabilmek için kontak anahtarına ihtiyac var sanırım devamlı... yani aracın içinden herhangi bir mandal yok bagajı açmak için. bagaj kapağı üzerinde de açmak için mandal yok. anahtarı sokup açabiliyorum sadece... içeride aradım bi mekanizma ama bulamadım...

yani yolun kenarında arkadaşımı bıraktım diyelim.. bagajdaki eşyasını alabilmesi için benımde kontağı kapatıp inip aşşağıya anahtarla bagajı manuel mi açmam gerekicek???

yada sonradan bir çare bulunabiliniyormu bu soruna? Çok kullanışsız ve saçma geldi bana.

Evet malesef o ciddi bir sıkıntı fiestalarda.

Ben bir ara bir düğme ile bu -kapağa giden elektirik kablosunu bularak- eksikliği gidermiştim. Sonra düğme bozuldu ve öylecene kaldı.

Elektirik tesiatından anlayan biri bu tip birşeyi yapabilir. Çünkü arabayı kumanda ile kitlediğinizde bagajda kitleniyor dolayısıyla bir elektirik tesisatı hali hazırda bagajda zaten var. Sadece bir düğme gerekli bunun için ve tabiki doğru kablo.

Yorum bağlantısı
Turgay Durak
Evet malesef o ciddi bir sıkıntı fiestalarda.

Ben bir ara bir düğme ile bu -kapağa giden elektirik kablosunu bularak- eksikliği gidermiştim. Sonra düğme bozuldu ve öylecene kaldı.

Elektirik tesiatından anlayan biri bu tip birşeyi yapabilir. Çünkü arabayı kumanda ile kitlediğinizde bagajda kitleniyor dolayısıyla bir elektirik tesisatı hali hazırda bagajda zaten var. Sadece bir düğme gerekli bunun için ve tabiki doğru kablo.

kumandayla bagaj zaten kitleniyor dedin ama bagaz zaten hiç açık durmuyor ki:) yani bagajın anahtar yuvasının orda bagajı açmak için herhangi bir buton yokki? illa ki anahtarı sokup sola cevirince açılıyor. anahtarı sokmadan açmanın yolu kesinlikle yook maalesef:(

Yorum bağlantısı
Sina Güran
kumandayla bagaj zaten kitleniyor dedin ama bagaz zaten hiç açık durmuyor ki:) yani bagajın anahtar yuvasının orda bagajı açmak için herhangi bir buton yokki? illa ki anahtarı sokup sola cevirince açılıyor. anahtarı sokmadan açmanın yolu kesinlikle yook maalesef:(

Benim demek istediğim kumandanda 3 adet düğme olması gerek. 1.kilitleme 2.açma 3.bagaj kapağını açma. Yani araç bagaj kapağını açacak elektirik tesisatına zaten sahip. Sadece bir tetik gerekli ön tarafa. Bunu ifade etmek istemiştim.

Yorum bağlantısı
Turgay Durak
Benim demek istediğim kumandanda 3 adet düğme olması gerek. 1.kilitleme 2.açma 3.bagaj kapağını açma. Yani araç bagaj kapağını açacak elektirik tesisatına zaten sahip. Sadece bir tetik gerekli ön tarafa. Bunu ifade etmek istemiştim.

kardeş kumanda yok aracın anahtarında. orjinal anahtar. acaba belli bir tarihten sonrakilerde mi anahtar üzerinde düğme çıkarıldı?

Yorum bağlantısı
Sina Güran
kardeş kumanda yok aracın anahtarında. orjinal anahtar. acaba belli bir tarihten sonrakilerde mi anahtar üzerinde düğme çıkarıldı?

:D

Benim kumandamda 3 adet düğme olduğundan öyle diyordum.

Fakat söylediğim şey genede olabilir. Sonuç itibariyle bagaj kilidine elektiriksel bir aksam gidiyor olmalı. O kabloyu bularak ön tarafa yaptırılacak bir swich işi halleder.

Yorum bağlantısı
Turgay Durak
:D

Benim kumandamda 3 adet düğme olduğundan öyle diyordum.

Fakat söylediğim şey genede olabilir. Sonuç itibariyle bagaj kilidine elektiriksel bir aksam gidiyor olmalı. O kabloyu bularak ön tarafa yaptırılacak bir swich işi halleder.

haftasonu elektrikciye gidelim bari :D

sağolasın

Yorum bağlantısı
Serkan Çaglar

arkadaşlar ben yeniyim bu forumda. bu konu hakkında çözüm bulan olursa lütfen yazsın bizde o yöntemi uygulayalım. bıktım artık her defasında kontağı kapatmaktan :angry:

Yorum bağlantısı
Turgay Durak
arkadaşlar ben yeniyim bu forumda. bu konu hakkında çözüm bulan olursa lütfen yazsın bizde o yöntemi uygulayalım. bıktım artık her defasında kontağı kapatmaktan :)

ben bu konu haftaya sanayiye gidicem. tanıdık bir elektrikçi var.

tahminimce şöyle bir sistem yaptırabilirim.

direksiyonun oraya bir düğme.

bagajın kilitini düğmeye bastıktan sonra açabilmesi için bir motor. (kilit yakınına bir yere)

önden arkaya bir kablo çekilerek ve motor için gerekli tetikleme elektriğini bir yerden alarak bu sruna çözüm bulabilirim diye düşünüyorum.

bakalım ben önerimi söyleyeceğim.

buradan paylaşırım yaptırabilirsem

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

arka kapıya giden tesisat sol ön kapının ordan geçiyor. yapılacak işlem burda arka kapıya giden ve ön kapıya giden iki kabloyu birleştirmek.

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

hakkınızı helal edin yukarda yazdıklarım fiesta için geçerli degildir. aracı connect sandıgım için yazılmıştır.

Yorum bağlantısı
Alper Özden

bu konunun devamını merakla bekliyorumm ama daha bir cevap gelmedi :agla:

poadonn tarih gecmişş 2006 görüyorumm :D

Yorum bağlantısı
Misafir

benimde bu fistamdan önce yine 98 model flairim vardı en baz modeli. onda vitesin yanında bagajı açmak için düğme vardı ama yinede bagajı açmak için aracı stop etmek gerekiyordu. şimdiki arabam yine 98 fiesta yanlız air bagli ve klimalı olanı bunda vitesin yanında öyle bir tuş yok aynen dediğiniz gibi inip anahtarla açmak gerekiyor. bu arada eski fiestaların anahtarlarının üzerinde kontak aydınlatma lambası dışında herhangi bir düğme yok.

Yorum bağlantısı
Turgay Durak
benimde bu fistamdan önce yine 98 model flairim vardı en baz modeli. onda vitesin yanında bagajı açmak için düğme vardı ama yinede bagajı açmak için aracı stop etmek gerekiyordu. şimdiki arabam yine 98 fiesta yanlız air bagli ve klimalı olanı bunda vitesin yanında öyle bir tuş yok aynen dediğiniz gibi inip anahtarla açmak gerekiyor. bu arada eski fiestaların anahtarlarının üzerinde kontak aydınlatma lambası dışında herhangi bir düğme yok.

valla herkes anahtar üzerindeki bir düğmeden falan bahsediyor ama benım aracın anahtarının üzerinde sadece ford logosu var:) tamamen manuel benim araç:kutlama: aldıktan sonra gidip uzaktan kumanda taktırdım birde. yani çakma kumandalı benım arabam:)

Yorum bağlantısı
Alper Özden
(düzenlendi)

fiestanın arka bagaj açma olayı beni gerdi bagaj kilit mekanizmasını inceledim bobin (magnet)veya motor uygulama yeri mevcut

elektrik sisteminde kablosu hazır cekilmiş

benim için ya üst modellerin mekanizmasını hurdacıdam bulacam veya ben kendim yapacagım hangisi daha ekonomik olursa

onu uygulayacağım

yaptıktan sonra resimlerini yayınlayacağim

tarihinde Alper tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Alper Bey... Kolay gelsin...

Sorununuz parça temini ve parçaların fiyatları olacaktır...

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Guest Fatih K?l?n
Alper Bey... Kolay gelsin...

Sorununuz parça temini ve parçaların fiyatları olacaktır...

Selam,

bu konuda ben de muzdaribim. Fiesta Fun aldım 2000 model ve bagaj açmayı beceremiyorum. Bunun çözüm yolunu bulan var mı?

teşekkürler

Yorum bağlantısı
Sezgin Geridönmez

Bagajın araba çalışırken kilitli olarak kalması bir güvenlik önlemidir.

Yoğun trafikte bagajınızı kötü niyetli kişilerin açarak eşyalarınızı çalmasını engellemektir buradaki amaç.

Bazen sinir bozucu olabiliyor fakat önemli bir mal güvenliği sağlayabilir yeri geldiğinde.

İçeriye bir bagaj açma düzeneği yapılmasına gerek yok anlamına da gelmesin tabi.

Yorum bağlantısı
Serkan Çaglar

slm arkadaşlar bendede flair 98 var geçenlerde arka silecekte sorun vardı bazen çalışıyor bazen çalışmıyordu. bunun için bağajın arka panelini söktüm şase de temassızlık vardı onu sağlamlaştırdım ve bu aradada çok müzdarip olduğum konu olan bağajı açma noktasını kontrol ettim. basit bir düzenekle anahtarla bağajı açtığımızda bir halat ile kilit noktasına bağlantı olduğunu gördüm ve bunun sanırım sadece ön panelden bir halat çekerek yapılabileceğini düşünüyorum. elektiriksel bir aksamla olacağını pek sanmıyorum gerçi uzaktan kumandada bağaj açma tuşu bulunsada. :help:

Yorum bağlantısı
Bahadır Urhan

Forum üyelerimizden olan Rahim Sarı adlı arkadaşımız, Taanus'una elektrikli bir düzenek yapmıştı ve çok da güzel olmuştu. Ona özel mesaj atarak bilgi alabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Alper Özden
(düzenlendi)

arkadaşlar fiestanın arka bağajı otomatik olayına ÇÖZÜM bulundu

motifikasyon yaklaşık 6.ytl cıktı işçilik 0 ytl (kendim yaptım)

ford herşeyi hazırlamış ben sadece parcaları birleştirdim

bir iki güne fotoraflarını yükleyeceğim

tarihinde Alper tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
arkadaşlar fiestanın arka bağajı otomatik olayına ÇÖZÜM bulundu

motifikasyon yaklaşık 6.ytl cıktı işçilik 0 ytl (kendim yaptım)

ford herşeyi hazırlamış ben sadece parcaları birleştirdim

bir iki güne fotoraflarını yükleyeceğim

:wub: Dört gözle bekliyoruz hemen bizde yapalım:)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...