İçeriğe Yönlendir

Zincir Nasıl Takılır?

Ertan Aker

Recommended Posts

İsa Köse
(düzenlendi)

Güzel anlatmış. Paylaşım için teşekkürler...

Çarşamba günü ben de takmak zorunda kaldım zincirleri. (20 cm kar vardı.)Zincirlerim videoda görülenin aynısıydı. Takmatik denilen tiplerden.

Vallahi öyle işe yaradı ki anlatamam. Aracında kış lastiği olan arkadaşım aracını iş yerinde bırakmak zorunda kalırken ben taktım zincirimi yoluma devam ettim.Tamam ABS modülüne zarar verebilir, lastik ömrünü azaltır, rot-balans ayarını bozar ama süper iş görüyor işte meret.

Şu karlı buzlu günlerde bagajınızda bulunsun her daim. Güvencesi oluyor insanın. :(

Yalnız hatırlatmakta fayda var:

- İyice sıkılaştırıp öyle hareket edin.

- Yaklaşık 50 metre kadar ilerledikten sonra araçtan inip zinciri biraz daha gerdirin.

Gevşek bırakılırsa ABS modülüne, araç kaportasına ve jant/jant kapağına zarar verebilir.

Bir not daha,

- Hızınız azami 40-50 km civarında olsun.

tarihinde ?sa K tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erkan Baydemir

Biraz eksik,biraz yanlış anlatmış.

İkinci kilidi yapmadan ana halkayı yerine getirmeye çalışırsanız %90 arka-iç tarafa kayar zincir.

Ssıl zincirin lastik üzerinde ayarlanması,ikinci kilitten sonra olur ve daha sağlıklıdır.

Bu arada öyle videodaki gibi aracı yerinden oynatmaya gerek yok,biraz çalışması lazım arkadaşın :(

Çok önemli burası;

Zincirin birbirine dolanmasını engelleyin muhakkak :(

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan

Paylaşım güzel, Teşekkürler..

Lakin kar yağınca bu kadar kolay olmuyor takmak.. :)

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

Güzel paylaşım..

Uludağ yolunda zincir takmak için kenara çektiğini anda 3 kişilik zincirci ekibi hemen üşüşüyor başınıza.. sonra başlıyorlar geyiğe :)

-ııhh olmadı abee.. istersen takalımm..

-bah zaten güççüh o zincir senin arabaya

-yahu kardeşim bi gidin yaa.. kaç defa kullandığım zinciri banamı öğretiyonuz..

-yoh abi o zincir zaten dandik.. bak sana iyi zincir verelim.. takması da bizden..

-la bi rahat bırakın.. (derkene adamlar lafa tutup kafayı karıştırıyorlar, zincir de dolanıyor birbirine :) )

-abe bah olmayacak o.. sen ver bi 10 luk takıverem..

-al lan al.. kafa ütüledin 2 saattir taktırmadın bi zinciri.. al 10 lira nalet olsun yaaa...

-hemen abe... hem bah aslında o kadar kötü de değilmiş senin zincirr...

:) :) :)

Yorum bağlantısı
Yasin Hezenci

Şaka bi Yana Zincir Şart.. Şoförler Takmasını da Çıkarmasınıda Kullanmasınıda Bilmeli ; )

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan
Güzel paylaşım..

Uludağ yolunda zincir takmak için kenara çektiğini anda 3 kişilik zincirci ekibi hemen üşüşüyor başınıza.. sonra başlıyorlar geyiğe :selo:

-yoh abi o zincir zaten dandik.. bak sana iyi zincir verelim.. takması da bizden..

-la bi rahat bırakın.. (derkene adamlar lafa tutup kafayı karıştırıyorlar, zincir de dolanıyor birbirine :D )

-al lan al.. kafa ütüledin 2 saattir taktırmadın bi zinciri.. al 10 lira nalet olsun yaaa...

:lol2: :lol2: :lol2:

Güzelmiş.. :D

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Biraz ilerdedikten sonra mutlaka durup gerdirmek lazım.. Gevşek oluyor çünkü..Gerdirmeyince de kopuyor..

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

Serme zincir diye tabir edilen mahmuzlu zinciri takmanın verdiği gerçek zevk , hiç bir şeye değişilmez. :nazar:

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Harun Ceyhan

böyle bir video arıyordum, teşekkürler...

karlı ve çok soğuk havada oldukça zor olur zincir takmak... inşallah gerek kalmaz bu sene takmaya...

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2
böyle bir video arıyordum, teşekkürler...

karlı ve çok soğuk havada oldukça zor olur zincir takmak... inşallah gerek kalmaz bu sene takmaya...

Of hem de nasıl zor oluyor...Geçen seneki ankara toplantısı dönüşü..

p1070210sx4.jpg

p1070209ar0.jpg

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan
Ne poz vermişim be :)

Bendeki palet en kolay takılanlardan biri fakat onun için bile ne kadar uğraşmıştık. Zincir karı gördümü küçülüyor :):selo:

Nekadar uğraştığınız belli, kızların canı sıkılmış içerde oturmaktan. Bunlar niye uğraşıyor bu kadar diye merak etmişler.. :rofl:

Yorum bağlantısı
Mustafa Akarslan

ben çok zorda kalmadıkça bir tane kar tanesi düşse arabayı yerinden oynatmıyorum. :)

Yorum bağlantısı
Serkan Öz

Uludağ'da benim de başıma benzer şeyler geldi.

Bir de dağ yolundaki kar temizlenmiş olduğu halde çakal zincirciler asfalta kürekle kar atmış ve 50-60 metrelik yeri bembeyaz yapmışlardı. Orayı geçince en az 3-4 km hiç kar yoktu asfaltta :)

Yol virajlı olduğu için ilerisi de kar sanıp zincir alıyor/takıyordu millet..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Engin Evni
Güzel paylaşım..

Uludağ yolunda zincir takmak için kenara çektiğini anda 3 kişilik zincirci ekibi hemen üşüşüyor başınıza.. sonra başlıyorlar geyiğe :selo:

-la bi rahat bırakın.. (derkene adamlar lafa tutup kafayı karıştırıyorlar, zincir de dolanıyor birbirine :good1: )

:good1::rofl::good1:

harika ya. pu haha haahahhaaa

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
İlker Kadılar
Forumda arama yaptım çıkmadı. Bende paylaşıyım dedim. Malum memleket kar buz oldu. Buyrun arkadaşlar..

Zincir nasıl takılır?Tıklayın

selamlar olsun ... zincir takılması hakkında seyredilen videoda bir şey atlanmış... zincir takıldıktan sonra 200 metre civarı zinciri tekrar gerdirmek lazım... kimse davlumbaz pilastiğinin kırılmasını yada catlamasını istemez.. herkese iyi sürüşler olsun

Yorum bağlantısı
Ahmet Kalkan

Zincirim yok.Bizim buraya zaten yılda 1 kez ancak yağar o günde tarfiğe çıkmıyorum :shok:

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Zincir baklaları üst ve alt tarafı karşılaştırdığınızda göreceğiniz gibi hiç homojen olmamış. Aşağıdaki boşluk nedeniylede arka tarafta tam tur atan halkanın ABS sensörleri koparacağına iddaya girerim.

İlk zincir taktığımda Bolu dağındaydım ve 1 saat sürmüştü. Sonra kuru zeminde pratik yaparak öğrendim. Ama yeni çıkan plastik tam tur zincirlerin nasıl takılacağını hala düşünüyorum. Eskisi gibi serilmesi de mümkün değil gibiydi. Bir taraf daha kısa çepere sahip gibiydi.

Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Arda Akbay
Uludağ'da benim de başıma benzer şeyler geldi.

Bir de dağ yolundaki kar temizlenmiş olduğu halde çakal zincirciler asfalta kürekle kar atmış ve 50-60 metrelik yeri bembeyaz yapmışlardı. Orayı geçince en az 3-4 km hiç kar yoktu asfaltta :D

Yol virajlı olduğu için ilerisi de kar sanıp zincir alıyor/takıyordu millet..

aynısına ben de şahit oldum mis gibi tezgah kurmuşlar jipler mipler bile durup zincir alıyordu az daha gideyim dedim ilerden köşeyi bir döndüm kar mar yok :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...