İçeriğe Yönlendir

Fusion'a mercekli far

Onur Demir

Recommended Posts

Selçuk Keleş

H4 olduğu için reflektör oldukça geniş montaj zor olmaz. Önce sadece bir farı açıp onun üstünde çalışmanızı öneririm. Reflektörü çıkardıktan sonra bir duvarın 5 metre gerisinde bir masaya koyun ve masada reflektörü boydan boya işaretleyin (daha sonra aynı noktayı kullanacaksınız). Farı H4 haliyle yakıp duvardaki ışık desenini de yatay şekliyle çizin.

Merceği takarken reflektörü işaretlediğiniz yere koyup, merceği yakıp duvardaki ışık desenini elde edecek şekilde konumlandırıp öyle sabitleyeceksiniz. Bir PC power supply ya da küçük bir aküye ihtiyacınız olabilir.

Yorum bağlantısı
Onur Demir
H4 olduğu için reflektör oldukça geniş montaj zor olmaz. Önce sadece bir farı açıp onun üstünde çalışmanızı öneririm. Reflektörü çıkardıktan sonra bir duvarın 5 metre gerisinde bir masaya koyun ve masada reflektörü boydan boya işaretleyin (daha sonra aynı noktayı kullanacaksınız). Farı H4 haliyle yakıp duvardaki ışık desenini de yatay şekliyle çizin.

Merceği takarken reflektörü işaretlediğiniz yere koyup, merceği yakıp duvardaki ışık desenini elde edecek şekilde konumlandırıp öyle sabitleyeceksiniz. Bir PC power supply ya da küçük bir aküye ihtiyacınız olabilir.

Açıklayıcı bilgi teşekkür ederim. ancak bir soru bu odaklama işini illa evde masa üsütnde yapmak gerekirmi? bu testi arabanın üstünde yapsam olmazmı? garajın duvarına doğru uzun mesafeden. evde 5 metrelik duvar yok salonunda boş yeri yok hem hanımdan fırça yeme ihtimali var salonun duvarlarına ışık tuyorum diye :)

Yorum bağlantısı
Tayfun Yeşil

far ayarı uzaktan yapılmaz en az 1 metre en fazla 6 metre falan olması lazım.

Yorum bağlantısı
İnan Erbil Sefer

yapacaz biz onu herkes bidiğini yazsın söle buraya. güzel bişeyler yapacaz ona

Yorum bağlantısı
Onur Demir
yapacaz biz onu herkes bidiğini yazsın söle buraya. güzel bişeyler yapacaz ona

Başlangıçı çok güzel yaptık İnan'la sağolsun 40metre kablo getirdi :D:) :)

Yorum bağlantısı
Şafak Uçar

Bende de akü şarj aleti var.İşimize yararsa getirebilirim onur...

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Ben anlamam elektrik işinden ustalar söylesin :) ama gerekli olacağını sanmam ama yinede sağol

Yorum bağlantısı
İnan Erbil Sefer
Bende de akü şarj aleti var.İşimize yararsa getirebilirim onur...

Şafak abi Araç basında kontrol yapacaz. Ama sen getir istersen. Belki lazım olur. Kullanırız.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Aslında araç üstünde daha güzel olur. Ancak yine benzer mesafe (hatta daha da fazlası) ve duvar olması şart. Merceğin sağ-sol/üst-alt durma pozisyonunu belirledikten sonra hiç oynatmadan silikonlayıp sonra evde montaja devam edebilirim diyosanız neden olmasın? http://www.geceucusu.com/mods/xenon/ da İlkerin yaptığı montajlardan ipucu alabilirsiniz. Genellikle 3 vidayla merceği reflektöre sabitler.

Yorum bağlantısı
Onur Demir

İki adet hella mercek, 2 adet ona uyumlu mercek kapağı, 2 adet d2s philips ampül, 2 adet hella balast ve gerekli ara kablolarım az önce geldi. gönderilen malzemeler çok temiz ve özenle paketlenmiş. İlker Bey'e teşekkür eder ve güvenilir bir satıcı olduğunu buraya yazmak istedim.

Hafta sonu kısmetse montaja başlıcaz. Malzeme ve montaj fotolarını daha sonra eklerim. Dualarınız benimle olsun.

Yorum bağlantısı
Onur Demir
(düzenlendi)

Sorular aklıma geldikce buraya yazıyorum cevaplayan olursa sevinirim.

ayna ile mercek arasındaki uzun-kısa yapmasını sağlayan (duvar,çıkıntı artık herne deniyorsa) resimde görüldüğü gibi alttamı olması gerekir. Kısaca çukur ayna ters açı gibi bişelermi söz konusu? Yani çıkıntı resimdeki gibi alt kısımda olunca aydınlanan taraf alt taraf mı oluyo.

Resim Ozyurek.org'tan alıntıdır :D

mercekgrntoh6.jpg

w797.png

tarihinde Onur Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tayfun Yeşil

resimde ters duruyor onur

sellektoru sağlayan sac parcası yukarıda olacak.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Resim ters değil... Hella bu şekilde çalışır... perde alttadır...

Evet Onur altta duracak...

Bunu.. Merceği elinde yakıp, duvara tutarak ta test edebilirsin.. Bu görüntü doğru...

Yorum bağlantısı
Onur Demir
(düzenlendi)

Arkadaşlar 3 gündür giremiyorum foruma malum mercek montajı ile uğraşıyordum.

Çok şükür bitirdik. tesisat işi baya zorladı bizi en sonunda olumsuz sonuçlandı, bizde şimdilik normal bağlantı yaptık. kısalar yanıyor ve sellektör yapabiliyorum. uzuna aldığım zaman kapanıyor farlar. bide farlar açık değilken sellektör yapmıyor. klasik H4den geçişte olan problem. bi ara oto elektikçisine falan götürüp hallettiricem.

birde sol farin içindeki soket ve kablolardan birinde sanırım bi problem oluştu sellektör yapmayı sağlayan perdeyi indirmiyordu bende geçici olarak sağ fardan sırf perde indirmesine yarayacak bi kablo çektim. Akşam biraz gezme fırsatım oldu gerçekten performansı etkileyici. Ampüllerde çıkma olduğundan sanırım renk farkı var birazcık (birinin patlaması yakındır :D ) montaj beklediğimden zor oldu keşke evde odaklayıp öyle monte etseydim. sıcak silikonla geçici olarak yapıyorum arabaya monte ederken kaydı durdu. bende enson araç üstünde sıvı conta sürdüm biraz sonra eve çıkıp 3 vida(somunlu) ile monte ettim. sonra somunları gevşetme-sıkma yöntemi ile odakladım. en son hertarafa 300dereceye dayanıklı sıvı conta sürdüm kapattım. Sonuç Olumlu.

Şu an işteyim akşam eve gidince fotoğrafları koyarım buraya. Merak edenler için ; duvara doğru çeşitli uzaklıklardan çekilmiş uzun-kısa resimleride çektim akşamı bekleyin.

1,5gün uğraştım bana dün ikea gezisine ve Vali kebabına patladı (Hanımın gönlünü almak için) :) İsabet oldu Ali Tütün ve eşi Aslı ile karşılaştık yemeği berebar yedik sonrada onlara kahve içmeye gittik. İyide oldu Bizimkinin Siniri Geçti :D

tarihinde Onur Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Sinan Akg
Arkadaşlar 3 gündür giremiyorum foruma malum mercek montajı ile uğraşıyordum.

Çok şükür bitirdik. tesisat işi baya zorladı bizi en sonunda olumsuz sonuçlandı, bizde şimdilik normal bağlantı yaptık. kısalar yanıyor ve sellektör yapabiliyorum. uzuna aldığım zaman kapanıyor farlar. bide farlar açık değilken sellektör yapmıyor. klasik H4den geçişte olan problem. bi ara oto elektikçisine falan götürüp hallettiricem.

birde sol farin içindeki soket ve kablolardan birinde sanırım bi problem oluştu sellektör yapmayı sağlayan perdeyi indirmiyordu bende geçici olarak sağ fardan sırf perde indirmesine yarayacak bi kablo çektim. Akşam biraz gezme fırsatım oldu gerçekten performansı etkileyici. Ampüllerde çıkma olduğundan sanırım renk farkı var birazcık (birinin patlaması yakındır :D ) montaj beklediğimden zor oldu keşke evde odaklayıp öyle monte etseydim. sıcak silikonla geçici olarak yapıyorum arabaya monte ederken kaydı durdu. bende enson araç üstünde sıvı conta sürdüm biraz sonra eve çıkıp 3 vida(somunlu) ile monte ettim. sonra somunları gevşetme-sıkma yöntemi ile odakladım. en son hertarafa 300dereceye dayanıklı sıvı conta sürdüm kapattım. Sonuç Olumlu.

Şu an işteyim akşam eve gidince fotoğrafları koyarım buraya. Merak edenler için ; duvara doğru çeşitli uzaklıklardan çekilmiş uzun-kısa resimleride çektim akşamı bekleyin.

1,5gün uğraştım bana dün ikea gezisine ve Vali kebabına patladı (Hanımın gönlünü almak için) :) İsabet oldu Ali Tütün ve eşi Aslı ile karşılaştık yemeği berebar yedik sonrada onlara kahve içmeye gittik. İyide oldu Bizimkinin Siniri Geçti :D

Hadi geçmiş olsun... Bence sen başka bi işe girme yengenin gönlünü almaktan para biriktir ilerde bmw alırız sana :)

Yorum bağlantısı
Tayfun Yeşil
Hadi geçmiş olsun... Bence sen başka bi işe girme yengenin gönlünü almaktan para biriktir ilerde bmw alırız sana :D

cede geçmiş olsun kardeşim.

sinanında dediği gibi yemek paralarını biriktir sen mercekli farı alırsın zaten.

Yorum bağlantısı
Guest Sinan Akg
cede geçmiş olsun kardeşim.

sinanında dediği gibi yemek paralarını biriktir sen mercekli farı alırsın zaten.

Abi evlenmeden kaptım işi dimi :D

Yorum bağlantısı
Onur Demir

:D Vakıfbank sağolsun multinet veriyor yemeğide ordan hallediyos. Bildiğiniz biryer var mı multinetle araba satan.

Şimdide DSLR foto makinesine sardım bakalım alayım mı diye ciddi ciddi düşünüyorum. Sony DSLR A200K düşünüyorum bugün yarın netlik kazanır. Bide hanımında onayını almaya bakıyor bu iş. Akşam sinemaya götüreyimde orda açarım konuyu :D

Yorum bağlantısı
Guest Sinan Akg
Kardesim, sana evlilik hakkinda basit bir cumle. Evlilik kale gibidir, disaridakiler iceriye girmek ister, icerdekiler de disariya cikmak.

Anladin sen onu ;)

Abi enişteme ablamla evlenirken sölemiştim bu lafı :) Ablam yemek yapmaz akşam yemeğinde omo çorbası olabilir diye kaçmadı evlendi :D

Onurcum fotograf makınası alıcaksan benım bi haberim olsun yardımcı olurum sana ;)

Yorum bağlantısı
Onur Demir
Onurcum fotograf makınası alıcaksan benım bi haberim olsun yardımcı olurum sana :D

Linki İncele Sinancım

LİNK ;)

Yorum bağlantısı
İnan Erbil Sefer

ne yaptın onur nasıl oldu. hani resimler.

Yorum bağlantısı
Onur Demir
ne yaptın onur nasıl oldu. hani resimler.

Dur daha bankadayım eve gidemedim. Sinema içinde rezervasyon yaptırmıştım fırsat bulduğum an koycam resimleri.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...