İçeriğe Yönlendir

Nette plaka neden gizlenir

Tamer Terzi

Recommended Posts

Tamer Terzi

merhaba,

internete araç ilanı verenlerin bir kısmı veya nette araçlarını tanıtanların bir kısmı ısrarla plakalarını siliyorlar. NEDEN Kİ?

bu soru size garip veya basit gelebilir ama ben çok mantıklı bulamadım..

gizleme sebebi olarak aracınızın rengi ve modeline göre çalıntı arabalara sahte plaka yapılır kaygısını kısmen anlıyorum. ama bunu yapmaya niyetli kişi kalabalık bir otoparta ve ya trafikte bile benzer bi araç bulur ve plaka çıkarabilir..

başka sebebleri olabilirmi?

sigortacılar plakadan aracın geçmişi hakkında bilgi ediniyorlar.. acaba bundan mı çekiniliyor ki ..

teşekkür ederim..

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

Güzel soru..

-aracınızın fotolarını kullanıp çakma ilanlar, kaparo soygunculuğu v.s. tarzı olayları önlemek için olabilir mesela.. zira plakası açık bir resim netteki alıcıya güven verir.. e bide plaka temiz se oh ne ala.. sallama bir isim, adres de eklendimi.. dolandırılan vatandaşın elinde bir tek sizin plaka kalır.. :s

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

İnternetten gördüğü 1 fotoğrafa da kapora yollayan varsa, isteyenin kabahati yoktur derim.

Yorum bağlantısı
Tamer Terzi
(düzenlendi)
Güzel soru..

-aracınızın fotolarını kullanıp çakma ilanlar, kaparo soygunculuğu v.s. tarzı olayları önlemek için olabilir mesela.. zira plakası açık bir resim netteki alıcıya güven verir.. e bide plaka temiz se oh ne ala.. sallama bir isim, adres de eklendimi.. dolandırılan vatandaşın elinde bir tek sizin plaka kalır.. :s

ben normal bi satıcıyım . bu dediğiniz durum sebebi ile gizlemelimiyim aracımın plaksını.. gizlersem alacak adamında bana güveni sarsılmazmı ?

tarihinde Tamer Terzi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nuri Başer
ben normal bi satıcıyım . bu dediğiniz durum sebebi ile gizlemelimiyim aracımın plaksını.. gizlersem alacak admaında bana güveni sarsılmazmı

buradan da kısır bir döngü ortaya çıkıyor.. :s ya güveni sarsıp güvenliği ön plana çıkarıcaksınız yada güveni kazanıp güvenliği sallamayacaksınız yadaa sadece satış harici forum tarzı durumlarda gizleyip kısmi güvenlik sağlayacaksınız.. biraz karışık oldu ama..

Yorum bağlantısı
Tamer Terzi
(düzenlendi)
buradan da kısır bir döngü ortaya çıkıyor.. :s ya güveni sarsıp güvenliği ön plana çıkarıcaksınız yada güveni kazanıp güvenliği sallamayacaksınız yadaa sadece satış harici forum tarzı durumlarda gizleyip kısmi güvenlik sağlayacaksınız.. biraz karışık oldu ama..

satıcı benim .. benim plakamla ve resmimle çakma ilan verdi... benim ne zararım var ki .. yani plakayı gizlemeyerek kendi açımdan ne güvenlik zaafiyeti yaratıyorum ki..

işte bende bunu soruyorum..

plakayı gizlemek satıcıya ne kazandırıyor?

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
İnternetten gördüğü 1 fotoğrafa da kapora yollayan varsa, isteyenin kabahati yoktur derim.

yollayan değil, yollayanlar topluluğu var.. :s insan biraz saf ise, bir de basireti bağlandıysa, değil resme, resimsiz ilana bile yollar.. neler duyuyoruz her gün.. tokatçılık gerçekten sınır tanımıyor..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Çok tedbirli vatandaşlar vardır, gece uyurken yatak odası kapısını kitler, yani kişiden kişiye değişir bu tip durumlar, gönlünüzden nasıl koparsa öyle ilan verin veya, aracın plakasının tamamı gözükmeycek açılardan fotoğraf çekin, böylece düşünecek plaka kalmaz ortada.

Yorum bağlantısı
Tamer Terzi
(düzenlendi)
Çok tedbirli vatandaşlar vardır, gece uyurken yatak odası kapısını kitler, yani kişiden kişiye değişir bu tip durumlar, gönlünüzden nasıl koparsa öyle ilan verin veya, aracın plakasının tamamı gözükmeycek açılardan fotoğraf çekin, böylece düşünecek plaka kalmaz ortada.

çağlar bey tşk ederim..

ben kimseyi eleştirmiyorum plaka gizliyorlar diye..

plaka gizliyorlarsa benim anlayamadığım bir mantık vardır diye düşündüğümden sordum..

belkide burada öğreneceğim gerekçeler banada mantıklı gelir bende gizlerim ..

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
satıcı benim .. benim plakamla ve resmimle çakma ilan verdi... benim ne zararım var ki .. yani plakayı gizlemeyerek kendi açımdan ne güvenlik zaafiyeti yaratıyorum ki..

işte bende bunu soruyorum..

plakayı gizlemek satıcıya ne kazandırıyor?

kişi bu plakalı aracın sahibi tarafından dolandırıldığını düşünüp şikayette bulununca azıcık başınız ağrıyabilir.. :s bilmem anlatabildimmi.. siz haklısınızdır ama derdinizi anlatmak, "banane kardeşim sokakta çekmiş fotoyu, yada netten almış ben napiim" diye yırtmak biraz zaman alır.. belki %10 ihtimalle başınıza bu gelebilir ama ihtimal ihtimaldirr.. herşey bir yana bu plaka kapama olayının saçma olması durumu da bir ihtimal tabiki.. :rofl: ben sadece farklı senaryolarla ihtimaller üzerinde duruyorum.. işim gereği :s

Yorum bağlantısı
Tamer Terzi
kişi bu plakalı aracın sahibi tarafından dolandırıldığını düşünüp şikayette bulununca azıcık başınız ağrıyabilir.. :s bilmem anlatabildimmi.. siz haklısınızdır ama derdinizi anlatmak, "banane kardeşim sokakta çekmiş fotoyu, yada netten almış ben napiim" diye yırtmak biraz zaman alır.. belki %10 ihtimalle başınıza bu gelebilir ama ihtimal ihtimaldirr.. herşey bir yana bu plaka kapama olayının saçma olması durumu da bir ihtimal tabiki.. :rofl: ben sadece farklı senaryolarla ihtimaller üzerinde duruyorum.. işim gereği :s

tşk ederim .. peki siz ilan verseniz gizlermiydiniz plakanızı.. Mesleğiniz nasıl yönlendirir sizi ?

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
tşk ederim .. peki siz ilan verseniz gizlermiydiniz plakanızı.. Mesleğiniz nasıl yönlendirir sizi ?

Hayır gizlemezdim.. hatta gizlemedim diyelim çünkü birkaç kez gizlemeden ilan verdim.. bu benim aracımı satarken bu konuda çok fazla paranoya yapmamamdan kaynaklı bir davranış.. gelgelelim forumdaki fotolarımda gizli.. bunu da sorgulamadan, çoğunluğa uyma adına yapılan bir davranış olarak niteleyebiliriz..

az önce bahsettiğim %10 ihtimal bence gözardı edilebilir.. ben sadece soduğunuz için mantıklı birkaç ihtimal üretmeye çalıştım..

Yorum bağlantısı
Tamer Terzi
az önce bahsettiğim %10 ihtimal bence gözardı edilebilir.. ben sadece soduğunuz için mantıklı birkaç ihtimal üretmeye çalıştım..

açıklamalarınız için teşekkür ederim..

bakalım başka kaygılar oluyormu?

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
açıklamalarınız için teşekkür ederim..

bakalım başka kaygılar oluyormu?

Ben teşekkür ederim.. gerçekten deyinilmesi gereken güzel bir konu..

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ben gizlenmesi taraftarı değilim.Çünkü araç alırken internette çok ilan gördüm.Adam yazmış 6 yıldır ankarada araç diye plakaya bakıyosun gizli.Arıyosun araç hatay plakalı çıkıyor.Veya plaka gözükmeyecek açılardan fotograf varsa o büyük ihtimalle satışın yapılacağı il dışından gelmiş farklı bir plakalı araç çıkıyor.Ankarada 06 plakalı araçlar nispeten daha pahalıdır bunu ankarada yaşayanlar bilir.Bu yüzden olsa gerek ankarada satışta olan ilanların çoğunda plaka gizleniyor.

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan

Üçkağıtçı satıcılar gizler. Üçkağıtçılardan korkan araç satıcısı gizler. Ben hayatta gizlemem.. :)

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
Bence tamamen saçmalık.

Herhalde adamın birisi aracın vergi borcu, kaçak geçiş cezaları falan görünmesin diye zamanında plakayı gizledi, ondan sonra da onu gören herkes "ya vardır bu işte bir hikmet" diye plakayı gizlemeye başladı. :)

Güzel tespit :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

dolandırılan birisi herhalde resmin de hatalı olduğunu anlar telefon yanıt vermemeye başladığında. Bu noktada suçlunu savcılıkça bulunması banka dekontu ve telefon numarası ile yapılır. Plakayı şikayet etmek mümkün değildir. Kuruntu yapmayın. Plakayı gizleyenler arabanın sigorta geçmişini kazasını gizleyen arkadaşlardır. Ufak boyalar var kelimesi, taklalıya dönüşür yoksa.

Trafikte korsan ve sahte plaka miktari cok fazla, polisin bir plakanin sahte olup olmadigini anlamak icin ilk yaptigi sey plaka ile aracin uyusup uyusmadigi. Eger sizin araciniz beyaz bir broadway ise, ki bundan bir suru var, sahte plaka yapacak olan da eger beyaz bir broadway caldiysa, yaptigi her tur trafik ihlali ve ceza size gelebilir, aksini ispat etmenizde cok zor olacaktir, ozellikle resimli olanlari.

Ben bu yuzden ilanlarda kapatirim plakayi.

Kafadan bir plaka yaz. EGM.GOV.TR den bak. aracın rengi ve herbişeyi modeli görünür. hatta biraz daha uğraş sigortası da görünür. niye foto ile uğraşsın.

Yorum bağlantısı
Özgür Karasüleymanoğlu

Plakası gizli ilan görünce aklıma ilk gelen aracın kazalı veya kusurlu olduğudur çünkü plakadan aracın eski kazalarına ulaşmak mümkün.Direk o ilanı elerim.Bence en büyük sebebi araca güvenilmemesi.

Yorum bağlantısı
Malik Altındiş
Kafadan bir plaka yaz. EGM.GOV.TR den bak. aracın rengi ve herbişeyi modeli görünür. hatta biraz daha uğraş sigortası da görünür. niye foto ile uğraşsın.

benim beyaz fiestam varsa sahibinden.com a girip,beyaz fiesta aratıp plakasını almam 1 bilemediniz 2 dakika sürer.araç sorgulamayı kullanarak kaç plaka denersem beyaz fiesta bulurum?+araç sorgulamada sadece beyaz ford yazar,fiesta yazmaz.

bence gizleyenlerde şu mantık da olabilir,tanıdıklarım yakınlarım görmesin sattıktan sonra duyarlar satabilirsem.şöyle tip insanlar var;arabasının ederi 20bin tl,yazıyor ilana 25bin tl.müşteri çıkarsa veririm,bakarsın bi meraklısı çıkar diye düşünüyor.e müşterinin çıkması çok güç,yani aracın satılma ihtimali çok az.bu sefer çevreden ee noldu satamadın arabayı falan derler,ya da ne o durumlar bozuk mu arabayı satıyormuşsun nette gördüm...gibi laflar olur :)

benim düşünceme göre;

1-bu tip insanlar

2-aracına güvenmeyenler

3-sahte plaka yapılmasından korkanlar

kapatıyor plakalarını...

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Aracı almak isteyen net üzerinden almıyor zaten,alacağı aracı gidip görüyor inceliyor,haliyle plakasınıda görüyor ve almayı düşünüyorsa sorgusunu yapıyor.Plaka gizlemek şahsi bir tercihtir.

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy
(düzenlendi)

bugüne kadar düşünmemiştim ama yazıları okuyunca komplo teorileri üretmeye başladım :)

aracım beyaz connect olsun bende plaka görünür ilan vereyim,kötü niyetli hergün köprü ve otoyol geçişi yapan beyaz connectli biri benim aracımın plakamın aynısını yaptırtsın ( iyi cesaret ) :)

sürekli ogs siz geçsin dursun ,ogs kayıt kamerasıda benim plakayı aracı rengini görsün ,benim ogs ye yazsın dursunlar :p

gerçekten paranoyak olur insan bu yazıları okuyunca :)

tarihinde U?ur Aksoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
İlker Kadılar

birde şöle bişey var sahibinden.com da çok gördüm aynı resim aynı araba, aynı tıpatıp aynı çekilmiş resimler arabanın biri ankarada biri istanbulda satılık çekinmiş resimler kendi arabasıyla tıpatıp aynı olunca arbanın resmini kopyalayıp araba satmak için başkasının çektiği resmi kulanıyolar bazı uyanıklar uyanık satıcılar .plakayıda uymadığı için mecburen kapatıyorlar..

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Sahte plaka yapmak için internette satılık ilanlarına bakmak çok saçma bence adam oturur cadde kenarı bi yere veya gider büyük bir alışveriş merkezininin otoparkına seçer seçer yazar :wub: Her renk her model araç mevcut.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...