İçeriğe Yönlendir

Araç Muayenesi ile ilgili sorularınız varsa...

Tolga Gören

Recommended Posts

Tolga Gören

Arkadaşlar, bilmeyenler için söyleyeyim: Trt'de program yapıp sunuyorum ben.

Yarın da (Pazartesi) Ulaştırma Bakanlığı'nda araç muayenesinden sorumlu Gn. Gd. Yrd. konuk olacak programa...

Canlı yayında iletmemi istediğiniz sorular varsa yazın buraya, yarın sorayım! :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

saat kaçta, programın adı nedir, çok memnun oluruz, önemli bir konu.

Yorum bağlantısı
Tolga Gören
Muayene ücretinin ne kadarı devlete gidiyor?

Soru Biiiir... :)

Ankara'dan Serkan Toker soruyor!

saat kaçta, programın adı nedir, çok memnun oluruz, önemli bir konu.

Trt Gap saat 13:00 Hayatın Renkleri

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İzleyelim Tolga Bey.. Saat verin lütfen..

Edit: Saat gelmiş...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sorularım:

1. Cihaz ile test edilen yegane aksam frenler. Bu teste de sadece sağ-sol tutma yüzdesi farkına bakılıyor, teknik olarak yanlış, frenlerin durdurabildiği minimum torka da bakılmalı idi.

2. Amortisörler sadece göz ile kontrol ediliyor, yanlış, manipulasyon edilmesi kolay, test cihazı olmalı idi

3. Farların ayarından dolayı ağır kusur yazılıyor ki buna anlam veremedim

4. Camlarda film olması, trafik polisince cezalık bir yasak, ama muayeneyi geçmeye engel değil

5. Ruhsatta en ufak bir yazılım bozukluğu var ise muayeneden geçemiyor

6. Yani kısaca: Amortisörü bozuk, camları filmli bir araç muayeneden tam not ile geçiyor, Sis farı ayarsız, ruhsatta 10 yıldır kimsenin takılmadığı bir yazılım hatası olan bir araç muayeneden geçemiyor, yani aracın yoldaki sürüşünde risk oluşturacak hususlara bakılmıyor, teknik anlamda işi bilmeyenlere uzaktan nefis gözüken bir muayene şekli var, ne de olsa ağır kusur bulunmuş lafı ortalarda dolaşsın diye far testine ve ruhsat incelemesine yoğunlaşmışlar.

Tamamen göstermelik ve ne yazık ki, özel sektörde birilerine iyi para kazandıran bir şekilde uygulamaya geçti, keşke muayene ücreti devlet kasasına girse idi.

Muayene istasyon sayısı çok yetersiz.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Tolga bey birde ileride randevu sistemi gelecekmi ve istasyon sayısı çoğalacakmı sorarmısınız? Teşekkürler...

Ben Tüvtürk te aracın muayene ücretini öderken Trt kamerası sürekli beni çekiyordu.23 aralık günü, sizin programın çekimleri olabilirmi? Soranlar oldu, bir ay kadar sonra gösterilecek demişti kameraman.

Yorum bağlantısı
Tolga Gören
sorularım:

1. Tek cihaz ile test edilen aksam frenler. Bu teste de sadece sağ-sol tutma yüzdesi farkına bakılıyor, teknik olarak yanlış, frenlerin durdurabildiği minimum torka da bakılmalı idi.

2. amortisörler sadece göz ile kontrol ediliyor, yanlış, manipulasyon edilmesi kolay, test cihazı olmalı idi

3. Farların ayarından dolayı ağır kusur yazılıyor ki buna anlam veremedim

4. Camlarda film olması, trafik polisince cezalık bir yasak, ama muayeneyi geçmeye engel değil

5. ruhsatta en ufak bir yazılım bozukluğu var ise muayeneden geçemiyor

6. Yani kısaca: Amortisörü bozuk, camları filmli bir araç muayeneden tam not ile geçiyor, Sis farı ayarsız, ruhsatta 10 yıldır kimsenin takılmadığı bir yazılım hatası olan bir araç muayeneden geçemiyor, yani aracın yoldaki sürüşünde risk oluşturacak hususlara bakılmıyor, teknik anlamda işi bilmeyenlere uzaktan nefis gözüken bir muayene şekli var, ne de olsa ağır kusur bulunmuş şafı dolaşsın diye far testine ve ruhsat incelemesine yoğunlaşmışlar.

Tamamen göstermelik ve ne yazık ki, özel sekttörde birilerince iyi para kazandırılan bir şekilde uygulamaya geçti, keşke muayene ücreti devlet kasasına girse idi.

Programın yaklaşık on beş dakikasını nereye ayıracağım belli oldu! :)

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy

avrupa standartlarında uygunluk raporunu verirken ,araç sahiplerine kuyruklarda geceden ertesi geceye kadar kuyrukta bekletmek ,avrupa insan haklarında varmı ?.

bu eziyeti durdurmak için en az istanbulda 5 - 6 istasyon açılması gerekliliğini devrettiği özel sektöre baskıda bulunabiliyormu.

araç sahiplerinin harcadığı 1 gün çokmu avrupayi

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Daha neler çıkar benden programı ele geçiricez :) Lisanı münasip ile dile getirebildiğiniz olursa çok seviniriz. Siz başka neler sunuyorsunuz bu arada? Bilelim, farklı gözle izleyelim.

Far ayarsızlığı ağır kusur, bizzat geçemedim muayeneden, farımı ayarlattım geçtim.

Yorum bağlantısı
Tolga Gören
avrupa standartlarında uygunluk raporunu verirken ,araç sahiplerine kuyruklarda geceden ertesi geceye kadar kuyrukta bekletmek ,avrupa insan haklarında varmı ?.

bu eziyeti durdurmak için en az istanbulda 5 - 6 istasyon açılması gerekliliğini devrettiği özel sektöre baskıda bulunabiliyormu.

araç sahiplerinin harcadığı 1 gün çokmu avrupayi

"Devletin Tüvtürk üzerinde uyguladığı denetim mekanizmaları var mı, varsa nelerdir?" sorusuyla birleştirelim bunu...

Daha neler çıkar benden programı ele geçiricez :) Lisanı münasip ile dile getirebildiğiniz olursa çok seviniriz. Siz başka neler sunuyorsunuz bu arada? Bilelim, farklı gözle izleyelim.

Far ayarsızlığı ağır kusur, bizzat geçemedim muayeneden, farımı ayarlattım geçtim.

Şu anda sadece bu programı sunuyorum. Cuma, cumartesi, pazar ve pazartesi saat 13 00 de Trt Gap'ta...

Bir kaç proje daha var; Trt int ya da Trt Türk için düşündüğüm... Marta doğru kokusu çıkar! :kutlama:

Bu arada benim farlar da geçen ay muayenede ayarsız çıktı ancak hafif kusurlu olarak geçtim ben!

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bu arada benim farlar da geçen ay muayenede ayarsız çıktı ancak hafif kusurlu olarak geçtim ben!

O zaman şunu da soralım...

Neden ben geçebiliyorum da Çağlar geçemiyor bu far ayarından :kutlama:

Yorum bağlantısı
Tolga Gören
O zaman şunu da soralım...

Neden ben geçebiliyorum da Çağlar geçemiyor bu far ayarından :kutlama:

:):clapping::clapping:

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy
(düzenlendi)

benim aracımada % 1.2 derece sağ farım ayarsız yazıldı ,hafif kusurla geçtim.ertesinde servise gittiğimde servis teknikeri ,sağ farın yolun sağını daima daha iyi aydınlatsın diye fabrika çıkışı bu ayarda yapılır dedi.

kime inanalım ,önümüzdeki yıl tekrar bu ayarla gidersem ,farlarınızı ikazımıza rağmen düzelttirmemişsiniz diyerek ,olumsuz rapormu alacağım.

mavi farları ,merceksiz xenonları engellesinler,fenni muayeneden geçerek tekrar eski uygun olmayan farları takan sürücülerin araçlarını trafik polislerinin bağlamaları gerekiyor.

yazarken bile gülüyorum.sanki burası avrupa

tarihinde U?ur Aksoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Hatta programın ikinci bölümüne FCTR yetkilisi Çağlar beyi konuk olarak alabilirsiniz... :kutlama:

Yorum bağlantısı
Tolga Gören
Tolga bey birde ileride randevu sistemi gelecekmi ve istasyon sayısı çoğalacakmı sorarmısınız? Teşekkürler...

Ben Tüvtürk te aracın muayene ücretini öderken Trt kamerası sürekli beni çekiyordu.23 aralık günü, sizin programın çekimleri olabilirmi? Soranlar oldu, bir ay kadar sonra gösterilecek demişti kameraman.

Olabilir valla...

Hatta programın ikinci bölümüne FCTR yetkilisi Çağlar beyi konuk olarak alabilirsiniz... :kutlama:

FTCR'de "F" harfi sorun yaratıyor... Reklama giriyor :)

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

benim iki aracım var. birisi 42 plakalı digeri 66 plakalı 42 kayseride muayene yapılıyor. 66 için yozgata gitmem gerekiyor. 66 plakalı aracın kayseride muayenesi yapılamama (bana göre) mantıksızlıgını sorun.

Yorum bağlantısı
Tolga Gören
benim iki aracım var. birisi 42 plakalı digeri 66 plakalı 42 kayseride muayene yapılıyor. 66 için yozgata gitmem gerekiyor. 66 plakalı aracın kayseride muayenesi yapılamama (bana göre) mantıksızlıgını sorun.

Elbette!

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy

+1

yaşar ustaya katılıyorum

örneğin araç sahibi devlet memuru aracını görevi gereği van'da muş'ta ,ağrı'da almış 2 yıl sonra geçici görev ile istanbula gelmiş ,muayene zamanı kalkıp aracı aldığı şehire gidip gelerek 2000 - 2500 km yolmu tepecek.

Yorum bağlantısı
Tolga Gören
+1

yaşar ustaya katılıyorum

örneğin araç sahibi devlet memuru aracını görevi gereği van'da muş'ta ,ağrı'da almış 2 yıl sonra geçici görev ile istanbula gelmiş ,muayene zamanı kalkıp aracı aldığı şehire gidip gelerek 2000 - 2500 km yolmu tepecek.

Konuk, Türkiye'nin muayene için iki bölgeye bölündüğünü söyleyecektir kesin. İşte tam orada bunu yapıştırırım ben! :kutlama:

Yorum bağlantısı
Cem Atac
Konuk, Türkiye'nin muayene için iki bölgeye bölündüğünü söyleyecektir kesin. İşte tam orada bunu yapıştırırım ben! :kutlama:

Aynen uğur beyin dediği gibi...Aracım 06 plaka ve muayenesi yapılmıyormuş.Hadi yapılsa bile 2 günde sıra ancak geliyormuş.Devlet memuruyum iki gün nasıl uğraşacam bu iş için rapormu alacam? Muayene için az günüm kalmış kara kara düşünüyorum.Üstelik bir istasyon var bu iş böyle çilemi olacak acaba sorarmısınız?

Yorum bağlantısı
Osman Bala
Konuk, Türkiye'nin muayene için iki bölgeye bölündüğünü söyleyecektir kesin. İşte tam orada bunu yapıştırırım ben! :)

O da efendim kuzey-güney diye bölünüyor. Kalkıp plakanın olduğu şehre gelmesine gerek yok diyecek.

Benim sorum da şu: Eskiden muayene tarihi geçince 1 aylık bir süre vardı ceza uygulanmayan, şimdi ise muayene tarihi geçer geçmez %5 ceza uygulanıyor. Bu durumda insanların muayene bittiği gün muayeneyi yaptırması gerekiyor. Eğer daha önce yaptırırsa da 1 senelik hakkından gitmiş oluyor. Zaten gidip hemen yaptıramadığımız bir uygulama için bir de ceza yemek insanı üzüyor. Teşekkürler. :)

Yorum bağlantısı
Tolga Gören
O da efendim kuzey-güney diye bölünüyor. Kalkıp plakanın olduğu şehre gelmesine gerek yok diyecek.

Benim sorum da şu: Eskiden muayene tarihi geçince 1 aylık bir süre vardı ceza uygulanmayan, şimdi ise muayene tarihi geçer geçmez %5 ceza uygulanıyor. Bu durumda insanların muayene bittiği gün muayeneyi yaptırması gerekiyor. Eğer daha önce yaptırırsa da 1 senelik hakkından gitmiş oluyor. Zaten gidip hemen yaptıramadığımız bir uygulama için bir de ceza yemek insanı üzüyor. Teşekkürler. :)

Aldım listeye...

Osman Bey bu arada soyadınızda inceltme işareti var mı? :) Bala? Bal

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...