İçeriğe Yönlendir

Araç Muayenesi ile ilgili sorularınız varsa...

Tolga Gören

Recommended Posts

Nuri Güngör
(düzenlendi)

teşekkür ederim mehmet abi

osman bey in iletisi üzeirne tuvtürk ü aradım ocak mtv yi yatırmadan muayene yaptırabilecegimizi söylediler

tarihinde Nuri G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Vadesi gelmemiş borcu daha önce isteyemezlar.Ancak araç satılmak istenirse ödenmesi gerekiyor.Vergi dairesinden alınan kağıt fenni muayenesi yapılabilir kağıdı.Taşıt pulu ile ilgisi yok.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yarın netleştireyim..

Kara düzende iken böyleydi..

Kamyoncular MTV'yi ödeyemeyeceklerini sezince hemen gidip ocakta uayene yaptırırlardı...

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

abi aradım sordum ben ödemeden yaptırabilirsiniz dediler şimdi aracın nette trafik cezası da görünmüyorsa vergi dairesinden herhangi bir kagıt almaya veya para yatırmaya gerek yok degil mi parayı orada tahsil ediyorlar(yoksa vergi dairesinden fenni muayene kagıdı alacak mıyız)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
abi aradım sordum ben ödemeden yaptırabilirsiniz dediler şimdi aracın nette trafik cezası da görünmüyorsa vergi dairesinden herhangi bir kagıt almaya veya para yatırmaya gerek yok degil mi parayı orada tahsil ediyorlar(yoksa vergi dairesinden fenni muayene kagıdı alacak mıyız)

Bilgimizi güncelelmiş olduk.. Teşekkürler..

Onların baktığı yerden sende bak.. borç görünmüyorsa vergi dairesine uğramana gerek yok..

Yorum bağlantısı
Ahmet Kalkan
Youtube üzerinden banttan yayın rica etsek?

+1 Kaçırdık :)

Yorum bağlantısı
Tolga Gören
+1 Kaçırdık :)

Çoğu arkadaş istiyor bunu; bir şekilde halledeceğim !

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çoğu arkadaş istiyor bunu; bir şekilde halledeceğim !

şirketteki eski arkadaşım(vatani görevde şu an kendisi) trt nin çok sevdiği bir sunucusu için sürekli kayıt yapıyordu. bildiğim kadarı ile trt kendi arşivini sunuculara bile vermiyor. ama çok izlemek isterim.

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

bugün aracımız muayeneye girdi sag ön fren hortumunda hasar varmış babama bir ay içinde yaptırabilirsiniz ama bir ayı geçirmeyin demişler daha önce bir aylık süreyi hiç duymamıştım genelde yaptır gel diyorlardı bu konuda bilgisi olan var mı

Yorum bağlantısı
Serkan Öz
(düzenlendi)
bugün aracımız muayeneye girdi sag ön fren hortumunda hasar varmış babama bir ay içinde yaptırabilirsiniz ama bir ayı geçirmeyin demişler daha önce bir aylık süreyi hiç duymamıştım genelde yaptır gel diyorlardı bu konuda bilgisi olan var mı

1 ay içinde yaptırıp giderseniz ilave muayene harcı ödemeden ve sırada beklemeden geçebilirsiniz, 1 ay geçerse veya belirtilen kusuru yaptırmadan giderseniz tekrar ücret ödemeniz gerekecek, ve tekrar sıra bekleyeceksiniz..

tarihinde Serkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nuri Güngör
1 ay içinde yaptırıp giderseniz ilave muayene harcı ödemeden ve sırada beklemeden geçebilirsiniz, 1 ay geçerse veya belirtilen kusuru yaptırmadan giderseniz tekrar ücret ödemeniz gerekecek, ve tekrar sıra bekleyeceksiniz..

anladım serkan hocam tesekkürler ben genelde yaptır gel seklinde duymuştum 1 aylık süre verdiklerini ilk defa duydum gerçi babamda 2 ayrı görevliye sormuş ikiside aynı cevabı vermişler ama burası türkiye yarın gittimizde yaptırıp gelmeniz gerekirdu geç kalmışsınız seklinde cevap almamak için forumada bir danışayım dedim

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Hüseyin Matur

Arkadaşlar

Ocak ayında muayeneye girsek, ocak vergisi borç olarak gözükürmü?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

mtv 1. taksidi yatırmadan, muayene caiz değil :D , yani önce vergi sonra muayene

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

mtv 1. taksidi yatırmadan, muayene caiz değil :D , yani önce vergi sonra muayene

Ocak çıkmadı ya abi, belki borç gözükmez dedim di. :)

Yatırmak lazım mı yani.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1 Ocak 00:01 itibarı ile borçlusun, mtv 1. taksit yatmadan muaeyene yapmazlar.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Çağlar Bayur

Araç muayenesinde önemli karar.!!!

Samsun'da, otomobilinin fenni muayenesi "trafik para cezası" bulunduğu gerekçesiyle yapılmayan avukat Hanife Temiz, durumun düzeltilmemesi üzerine vergi dairesi aleyhine Samsun 2. İdare Mahkemesi'nde açtığı davayı kazanarak, trafik para cezası ödenmemesine karşın aracının muayenesini yaptırdı.

Temiz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eşinin, 2010 yılında 55 AS 517 plakalı otomobilinin fenni muayenesini yaptırmak için Samsun'daki araç muayene istasyonuna gittiğini söyledi.

Muayene istasyonunda yapılan borç sorgulamasında, aracına ait 340 liralık trafik cezası bulunduğunu gördüklerini belirten Temiz, şöyle devam etti:

"Trafik para cezası olduğu gerekçesiyle aracıma fenni muayene yapılmamıştır. Bunun üzerine 197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Kanunu ve 2002 yılında yayımlanan Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü Uygulama İç Genelgesi'ni de inceledim. Mevzuatta, 'trafik para cezası bulunan araçların fenni muayenelerinin yaptırılamaması' gibi bir madde ile karşılaşmadım. Bunun üzerine Zafer Vergi Dairesi Başkanlığı'ndan, MTV borcumun bulunmadığını ve aracımın trafik sigortasının yapılmış olduğunu belirterek, sistemdeki 'borcu vardır' yazısını kaldırıp 'borcu yoktur' ibaresini eklemelerini, böylece aracımın fenni muayene yapılmasını talep ettim. Vergi dairesi talebime olumsuz yanıt verince bu kararın iptali için Samsun 2. İdare Mahkemesine dava açtım."

Aracını, dava süresince, fenni muayenesi yapılmadığı için kullanamadığını ifade eden Temiz, 2. İdare Mahkemesinin 30 Aralık 2011'de, "aracının fenni muayenesi için ilişik kesme belgesi verilmesi istemiyle yaptığı başvurunun reddine ilişkin Zafer Vergi Dairesi'nin işleminin iptaline" karar verdiğini anlattı.

Temiz, kararın ardından Zafer Vergi Dairesi Başkanlığı'nın, sistemdeki "borcu vardır" yazısını kaldırarak yerine "borcu yoktur" ibaresini eklediğini, aracının muayenesinin de trafik para cezası olmasına rağmen yapıldığını kaydetti.

MAHKEMENİN KARAR METNİ

Samsun 2. İdare Mahkemesi'nin söz konusu davada verdiği karar şöyle:

"197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu'nun 13. maddesinin (d) bendinde, 'Taşıtlarla ilgili fenni muayene komisyonları, fenni muayene yapma yetkisi verilen gerçek ve tüzel kişiler ile Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü taşıtların fenni muayenelerini yapmadan, uçuşa elverişli belgelerini vermeden önce, vergisinin ödenip ödenmediğini araştırmak zorundadırlar. Vergi ödenmemiş veya 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 48'inci madde hükmüne göre taksitlendirilmemiş taşıtlara ait fenni muayene yapılamaz, uçuşa elverişli belgesi verilemez' hükmü düzenleme altına alınmıştır.

Açıklanan kanun hükmünde, MTV ödemeden araçların fenni muayenelerinin yapılamayacağı düzenlenmişse de araca ait trafik para cezaları ödenmeden araçların fenni muayenelerinin yapılamayacağına yönelik kanunda herhangi bir hüküm bulunmadığından, davacının aracının fenni muayenesi için ilişik kesme belgesi verilmesi talebinin, aracına ait ödenmemiş trafik para cezası bulunduğu gerekçesiyle reddine ilişkin dava konusu işlemde hukuka ve mevzuata uygunluk görülmemiştir. Açıklanan nedenlerle, dava konusu işlemin iptaline oy birliğiyle karar verilmiştir."

kaynak: http://www.takvim.co...de-onemli-karar

avukat olmak böyle birşey, teknisyen olsa, 340 Tl yi öder, muayeneye gider aynı gün işi biterdi

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
  • 2 ay sonra...
Ali Önal

Arkadaşlar bugün araç muayenesi için randevu mü aldım haraççı tüvtürk istanyonun yolunu tuttum ceylanımla sattimizi beklemeye başladım harcımı yatırdım aracımı testlerden geçti görevli ismimi seslenerek yanına gittim aracım muayneden geçmedigini ve sebebine gelincede 33 olan plakayı 34 çevirirken ruhsat degiştirmiştim trafik şübeden ruhsatıma yolcu sayısını 5 yerine 4 yazdıkları için agır kusur yüzünden  ruhsatı degiştirip bu hafta sonu yine gitmek zorunda kalacagım.

Bilgi amaçlı paylaşayım dedim

Yorum bağlantısı
Ali Önal

Ruhsatımı degişdirdim artık 5 kişi yazıyor,hafta sonu tüvtürk yollarındayım bir 4 yazısı bana 66,5 tlye mal oldu.

ne diyelim nasipden çıkmış demeki iyi günler herkese iyi sürüşler kazasız belasız.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...