İçeriğe Yönlendir

Yakıt sistemi

Reşat Uz

Recommended Posts

Reşat Uz

Araçların motor kısmı diğer aksamlardan daha çok ilgimi çeker

Kaputu açıp uzun uzun incelemeye çalışırım fakat yeni arabalarda neyin nereden geldiği ne işe yaradığı pek belli olmuyor

Birçok sensör, kablo, hortum ne yapar ne işe yararlar. Ne yer, ne içerler, nereye gidiyor bu teknoloji, birileri çıkıpta ..!

Neyse konuyu dağıtmayalım.

Yaptığım bazı araştırmalara göre; TDdi ler de distribütör tip yük. basınç yakıt pompası ve hidrolik enjektör var, fakat Parçanın üzerinde marka tip v.s. yok. Nasıl bir pompa ve enjektör kullanılıyor tespitlerim doğrumu dur?

Önceki benzinli aracım için edindiğim bilgilere göre;

Egzostan mavi duman çıkması =yağ yakma

Egzos içinin siyah olması = fazla yakıt tüketimi

Egzos içinin beyaz olması = normal yakıt tüketimi

Konuyla ilgili arkadaşların bilgilerini rica ediyorum

Saygılarımla

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu

Beyaz duman enjektör arızasıda olabliyor aşırı beyaz duman.siyah duman ise Egr arızası olablir.

Yorum bağlantısı
Reşat Uz

75 lik TDdi connect lerin yakıt sistemine benzer bu görüntüyü bulabildim

Şekilden anlaşılabilirse Motor sıcaklığı,hava emiş debisi,motor devri ve gaz pedalı sensörlerinin bilgileri harmanlandıktan sonra en uygun ölçüdeki yakıt miktarı hesaplanıp,yakıt pompasına dolayısıyla silindirlere gönderiliyor

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu

comman rai sistemlerin hepsinde böyle.İçeriye alınan havanın miktarı ,motor devri ile püskürtme avansı ayarlanarak silindirlere gönderiliyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ben egzos içi beyaz olan hiç bir araç görmedim.Hep siyahtır.Ama duman olayı farklı.Mavi duman yağ yakması anlamına gelirki önemlidir.Egzos içi beyaz olan birisi fotograf eklerse sevinirim.

Yorum bağlantısı
Reşat Uz
comman rai sistemlerin hepsinde böyle.İçeriye alınan havanın miktarı ,motor devri ile püskürtme avansı ayarlanarak silindirlere gönderiliyor.

75 lik tddi ler common rail değil

burada yakıt pompası her enjektöre ayrı yakıt gönderiyor ve gelen yüksek basıncın etkisiyle enjektör açıp silindire püskürtüyor

C.Rail de ise yük.basınç yakıt pompasından tek çıkış ortak hat (c.rail) ta hazır tutulup sırası gelen enjektöre hesaplanmış ölçüde elektronik valf kontrolü ile veriliyor

Yakıt hesaplama yöntemleri birbirleriyle aynı olmakla birlikte pompa ve enjektörler tamamen farklı

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu
75 lik tddi ler common rail değil

burada yakıt pompası her enjektöre ayrı yakıt gönderiyor ve gelen yüksek basıncın etkisiyle enjektör açıp silindire püskürtüyor

C.Rail de ise yük.basınç yakıt pompasından tek çıkış ortak hat (c.rail) ta hazır tutulup sırası gelen enjektöre hesaplanmış ölçüde elektronik valf kontrolü ile veriliyor

Yakıt hesaplama yöntemleri birbirleriyle aynı olmakla birlikte pompa ve enjektörler tamamen farklı

Hızlı okumadan dolayı yanlışlık oldu Tddı miş.Şeklide incelemedim kusura bakma yanlış bilgi verdim.

Yorum bağlantısı
Reşat Uz

Ben egzos içi beyaz olan hiç bir araç görmedim.Hep siyahtır.Ama duman olayı farklı.Mavi duman yağ yakması anlamına gelirki önemlidir.Egzos içi beyaz olan birisi fotograf eklerse sevinirim.

Benim aracın da ekzos içi zifir gibi kara

bu durumu uzun yoldan sonrada gözlemlemek lazım motor ısınıp normal değerlerde iyi bir yanma oluşunca belki egzos renginde bir değişim olabilir

ayrıca bu bilgi eski ve benzinli araç içindi

80/90 lı model şahin. doğan, reno araçlarda egzoslarda beyazlanma gördüm ama mavi dumandan mı? yoksa bakımlı bir aracın verimli yakmasının beyazlığı mı* emin değilim

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Murat İmeci

Aynı zamanda TDDİ motorların sıkıştırma oranlarıda 19,4 TDCİ ise 18,5 fakat strokları aynıdır (82mm)

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Barıs Akıncı
(düzenlendi)
Benim aracın da ekzos içi zifir gibi kara

bu durumu uzun yoldan sonrada gözlemlemek lazım motor ısınıp normal değerlerde iyi bir yanma oluşunca belki egzos renginde bir değişim olabilir

ayrıca bu bilgi eski ve benzinli araç içindi

80/90 lı model şahin. doğan, reno araçlarda egzoslarda beyazlanma gördüm ama mavi dumandan mı? yoksa bakımlı bir aracın verimli yakmasının beyazlığı mı* emin değilim

Bu beyaz duman olayı bildiğim kadarıyla benzinli araçlar için geçerli!!! :)

Eksik okumuşum.Zaten yazılmış... :good1:

tarihinde Bar?s Ak?nc? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...