İçeriğe Yönlendir

Rolantide tekleme

Savaş Top

Recommended Posts

Savaş Top

Rolantide tekleme

1998 mondeo 2.0 glx rölentide 8 saniye ara ile tekler gibi yapıp titriyor.devir saatinden belli olmuyor.yolda giderken ise gaz kesip mormal gaza dönüyormuş gibi zordurumdayım.neden olabilir bunların tamamı benzide iken de oluyor gazda ikende....Acil yardım bekliyorum....

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Buji, buji, kablosu, bobin, Bu üç parça yenileri ile denenmeli..

Maf sensörü, rölanti valfi, gaz kelebeği temizlenmeli,

Silindir kompresyonları ölçülmeli. Sonuca göre gerekirse carbon temizliği yapılmalı..

Yorum bağlantısı
Savaş Top
(düzenlendi)

Çok teşekkür ederim. Her mondeoda aynı sorun varmıdır.. ?

yanlız araç daha 150,000 de bunlardan sorun yaçanırmı

tarihinde Mehmet tarafından düzenlendi
K
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Her mondeoda olacak diye bişey yok..

Yaşlanan her araç bir şekilde aıza yapar.. Sizin ki de bu şekilde yapmış..

Savaş Bey.. Forumda büyük harf ile mesaj yazmıyoruz..

Yorum bağlantısı
Sezgin Geridönmez
Buji, buji, kablosu, bobin, Bu üç parça yenileri ile denenmeli..

Maf sensörü, rölanti valfi, gaz kelebeği temizlenmeli,

Silindir kompresyonları ölçülmeli. Sonuca göre gerekirse carbon temizliği yapılmalı..

Ben ne zamandır şu maf, rolanti valfi, gaz kelebeği temizliğini yaptırmak istiyorum. (Arabayı aldığım Haziran ayından beri sadece filtreleri ve motor yağını iki kez değiştirdim)

Geçen hafta bir ford özel servise gittim. Arabanda sorun yokken temizlik yapılmaz, en az 4 saat sürer, gaz kelebeği çok zor bir yerde gibi iş yapmaktan kaçarcasına cevaplar alınca bir daha oraya hiç uğramamaya karar verdim.

Bu işlemlerin bir bakım olarak değerlendirilmesi, sorun olmasa da yapılabileceğini düşünüyorum.

İşlem süresi ve ödenebilecek ortalama bedeli sizden öğrenmek istiyorum, daha sonra bu işi bilen bir yer arayıp bulacağım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çoğu usta bu işe para almaz...

Sadece rolanti valfi zordur biraz.. Usta alttan mı söksem, üstte mi söksem bakar durur :)

Diğerleri kolay...

Yorum bağlantısı
Sezgin Geridönmez
Çoğu usta bu işe para almaz...

Sadece rolanti valfi zordur biraz.. Usta alttan mı söksem, üstte mi söksem bakar durur :)

Diğerleri kolay...

Bana 40_tl dediler, bedel fazla geldi.

Diğer taraftan 4 saat uğraşacakları bir işe 40_tl az bile diye düşündüm.

Dolayısıyla bu ustaların işgüzarlığı ortaya çıktı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yok yav.. Neye dört saat uğraşacakmış...

Rolanti valfi sökme 10 dakka, eğer cihazla temizlerse, temizlemesi 15 dakka, takması 10 dakka..

Bu 15 dakka temizlik sırasında maf'ı temizler gaz kelebeğini söker temizler.. 10 dakka da toparlamay uğraşsın..

45 dakka bilemedin bir saat..

Yorum bağlantısı
Sezgin Geridönmez
Yok yav.. Neye dört saat uğraşacakmış...

Rolanti valfi sökme 10 dakka, eğer cihazla temizlerse, temizlemesi 15 dakka, takması 10 dakka..

Bu 15 dakka temizlik sırasında maf'ı temizler gaz kelebeğini söker temizler.. 10 dakka da toparlamay uğraşsın..

45 dakka bilemedin bir saat..

Hemen uzaklaşmakla iyi yapmışım. Mantığım almadı zaten.

Duyan da "wreck to riches" veya "Pimp my ride" atölyesine gittim sanır valla.

Yorum bağlantısı
Savaş Top

mehmet bey temizlenecek parcalar.özel bir temizlik malzemesi ilemi temizlenecek yoksa zimpara ile felanmı.

yorum yazan herkese çok teşşekürler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
mehmet bey temizlenecek parcalar.özel bir temizlik malzemesi ilemi temizlenecek yoksa zimpara ile felanmı.

Yok yok.. Spreyle temizlenecek.. Balata temizleme spreyi olabilir..

Bazı parçalar için benzin olabilir..

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

Bu gün :maf ı,gaz kelebeğini,rolanti valfini temizlettim .Gaz kelebeğinin içine yağ akıtıp gaz vererek arabayı biraz bağırttık daha sonra depoya katkı attık.Su eksiliyor diye şüphelendiğim için su haznesine stop leak adında bir toz da döküp karıştırdık.

Sonra arabayı 15 dakikadan fazla rolantide çalıştırdım.Ve yola çıktım..Sürekli 4000 devirlerde 30 km kadar kullandım .Bakalım farkedecek mi?

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sezgin Geridönmez

Kaça mal oldu Hasan Bey?

Siz de benim gibi herhangi bir sorun yokken gittiniz sanırım.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

20 lira katkı ,10 lirada radyatör tıkayıcıya verdim.

İşçilik mi? ben genelde işçilik vermem...Çünkü sevistekiler benim çok samimi arkadaşlarımdır.Çok basit şeylere işçilik almazlar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hocaam.. Bu yaptıkların doğrumu ki..

Bana pek mantıklı gelmedi...

Yakıta katkıyı niye kattınız, ne kattınız.. ?

Suda kaçak varsa niye yerini aramadınız.. ?

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

Ortak, motor kontrol edildi , carbon clean işlemine gerek olmadığına karar verdi ustam.würt ün bir katkısı atıldı .Su seviyesinin çok az da olsa düşmesi dikkatimi çekti ama yapılan kontrollerde hiç bir bulguya rastlanmadı,ustamda işimizi şansa bırakmıyalım diye bu katkıyı attı.Bu katkı malzemesi çok iddalı geldi bana da , bu katkı malzemesinin tanıtımını yapan kişi geldiğinde bende ordaydım.Tarihini hatırlamıyorum. Adam bizde şöyle bir katkı var alırmısınız ,bayilik falan diye lafa girince ustam yok dedi ama adam elindeki tornavidayla radyatörünü bir kaç yerden deldi .Aman demeye kalmadan arabaya bu katkıyı attı ve bir kaç dakika içinde deliklerden gelen suyun azalıp durduğunu gözümüzle gördük.

Ben biraz titiz olduğum için ustam ,eğer bir yerden kaçakta olsa bu kapatır dedi ve denedik .Bakalım sonucu gözleyeceğim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

1- Cuma günü Carbon clean yaptırdım, Bence her aracın buna ihtiyacı var. İddia ediyorum ki.. Şu anda Çağlar'ın 2,5'un arkasından gidebilirim.. Özellikle alt devirler süper oldu...

2- Delik tıkayıcı... Dostum; işini yapmayacağından fazla yapacağından çekiniyorum.. Tıkamaması gereken yerleri tıkarmı ki gibi bir kuşku hasıl oldu bende...

Yani nasıl çalışıyor ki.. ; Oksijenle falan tepkimeye girip mi tıkıyor ki delikleri.. ?

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

Ortak, bu tıkayıcı malzeme bildiğin kuma benziyor toz halde.Tıkamaması gereken yerleri tıkarsa , bende İbrahim ustanın önüne bırakıveririm arabayı :good1:

Carbon clean ı ben zaten 2 yıl kadar önce yaptırmıştım, ustam onuda bildiği için gerek duymadı aslında ,ama şu varki katkı atıldıktan sonraki devirli kullanımda aradığım ataklığı gördüm.Özellikle o/d devrede iken ki gidiş daha bir güzeldi.

Ben zaten bir sıkıntı olduğu için değilde bu da yapılsa olurmu diye muhabbet etmeye gittiğim için üzerinde pek durmadım.

Asıl benim sıkıntım 90 , 100 km hızlarda sabit giderken lpg de arabanın ara sıra kesiklik yapması idi.

Lpg cime gitmeden de arabanın benzinde bir problemi olup olmadığını anlamaya çalıştım.

Bu tıkayıcı malzeme su haznesine dökülüp bir tornavida yardımı ile iyice karıştırılıyor. Daha sonra zaten yok oldu gitti . Suyun renginde falan da bir değişiklik yapmadı.Bakalım ne olcak ?

Yorum bağlantısı
Şükrü Yıldızdal

Carbon Cleani kaça yapıyorlar.Sorum Acayipmi oldu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben özel bir serviste sordum 50 lira dediler.. Tofaş-Fiat servisinde % 20 daha ucuz bir fiyata yaptırdım...

60 + KDV'ye yaptı dumanlı. Carbon Clean çok güzel birşey.

Emmi kompresyon ölçtürdün mü carbon clean sonrası?

Yok Hakan ölçemedim..

Yaşar'ın yanıan bi gittiğimde ölçeceğim.. Eski değerler aklımda...

Yorum bağlantısı
Sezgin Geridönmez
Ben özel bir serviste sordum 50 lira dediler.. Tofaş-Fiat servisinde % 20 daha ucuz bir fiyata yaptırdım...

Yok Hakan ölçemedim..

Yaşar'ın yanıan bi gittiğimde ölçeceğim.. Eski değerler aklımda...

Eski değerler kaçtı? Referans olarak aklımda bulunsun.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Eski değerler kaçtı? Referans olarak aklımda bulunsun.

1-3-4; 14,5

2; 12,5 Çıkmıştı..

Yani 40 lira mı tuttu???

Evet.. Kredi kartına tek taksit.. Arzederim.. :help:

Yorum bağlantısı
Sezgin Geridönmez
1-3-4; 14,5

2; 12,5 Çıkmıştı..

Evet.. Kredi kartına tek taksit.. Arzederim.. :)

Fabrika verisi kaçtır?

Osman usta bana 60+kdv'ye yaptı :D Fena geçirmiş :p

Anca temizlenmiştir senin Manda.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Osman usta bana 60+kdv'ye yaptı :D Fena geçirmiş :D

Osman yaptıysa en iyisini yapmıştır... :p

Fabrika verisi kaçtır?

Bu sorunun cevabını, uzun süredir Osman'ımızdan bekliyoruz...

Benim arabadaki değerler 10-12 arasındaydı, sonrasında hepsi 13 oldu.

Hala tırt... Bir daha yapsın Osman... :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...