İçeriğe Yönlendir

Yay hakkında bilgi

Emre Gizlenci

Recommended Posts

Emre Gizlenci

herkese merhaba..

birkaç tane internet sitesinde aracıma (mk2 mondeo) uygun spor yay gördüm. bu yaylardan takıldığı zaman aracın 3.5 cm alçaldığı yazıyor. yol tutuşu artıyormuş vs...

bu yaylar sadece görüntü amaçlımıdır? yoksa gerçekten yol tutuşu arttırırmı? birde aracın orjinal amortisörleri ile uyumlu olurmu?

bildiğiniz artıları ve eksileri paylaşırsanız sevinirim...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

3.5 cm alçaltan yay ile orjinal amortisör uyum sağlamayacaktır. Amortisörün ömrü kısalacak, yol tutuşu yeterince iyileşmeyecek.

Yorum bağlantısı

Mondeo'nun yol tutuşunun zaten standartların üstünde olduğunu düşünürsek, yayın görüntüyü iyileştirmek dışında bir etkisinin olacağını pek sanmıyorum. Ancak görüntü güzel olsun derken, yol tutuş kabiliyetini bozma riski de olabilir. Zaten mondeo'ya modifiyenin çok yakıştığını şahsen düşünmüyorum. En güzel modifiye 2,0 mondiyi 2,5 V6'ya benzetmek. Ford mühendisleri küçük aksesuarlar koyarak başarmışlar, bunun ötesi biraz fazla oluyor.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Yay abartıya kaçmadan ve kaliteli bir ürün kullanıldığı zaman iyi sonuçlar verecektir. Tavsiye ederim. 30mm işinizi görür.

Yorum bağlantısı
Tunahan Çınar

yay takıp aracı bir gün gerçekten asfalta oturtmakdansa coilover öneririm

Yorum bağlantısı
Onur Demir
yay takıp aracı bir gün gerçekten asfalta oturtmakdansa coilover öneririm

:lol2:

Yorum bağlantısı
Emre Gizlenci

bu konuda gerçekten pek bir bilgim yoktu. beni aydınlattığınız için teşekkür ederim. lakin anladığım kaarı ile yay genel olarak sırf görüntüsü için kullanılan bir malzeme. bu durumda bende mevcut mühendislik ayarlarına müdehale etmek istemem iyi görünüyor zaten aracım. internet sitelerindeki pazarlama amaçlı reklam gazına gelmemek lazım sanırım....

tekrar teşekkür edeerrim....

Yorum bağlantısı
Emre Gizlenci

sanırım burada yayın markası ile kullanılan amortisörün büyük etkisi var. benim bulduklarım pek bilindik değil.

Yorum bağlantısı
Barkın Kayaoğlu

3-3,5 cm.lik yay takıp amörtisörünü değiştiren görmedim. 5 cm.lik takanlarda ise tam tersi, herkes değiştiriyor.

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

3 cm'lik yay takınca genelde amortisörler idare edebiliyor. Yol tutuşu iyi yönde etkilenir. Sonuçta araç alçalıyor ve yaylar sertleşiyor. Kule gergisi ile desteklenirse virajlarda çok faydalı olur.

Yorum bağlantısı
3 cm'lik yay takınca genelde amortisörler idare edebiliyor. Yol tutuşu iyi yönde etkilenir. Sonuçta araç alçalıyor ve yaylar sertleşiyor. Kule gergisi ile desteklenirse virajlarda çok faydalı olur.

Bu durumda da konfordan kayıp yaşanacak. Zaten iyi yol tutuşu olan bir araca (mondeo için) ekstradan daha iyi yol tutuş sağlayıp, konforu düşürdük mü elimize bir tek estetik görüntü kalıyor. Beklentiye göre yaptırmak lazım o zaman.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Sezgin Geridönmez
Bu durumda da konfordan kayıp yaşanacak. Zaten iyi yol tutuşu olan bir araca (mondeo için) ekstradan daha iyi yol tutuş sağlayıp, konforu düşürdük mü elimize bir tek estetik görüntü kalıyor. Beklentiye göre yaptırmak lazım o zaman.

Saygılarımla.

+26

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Konfor tabiki düşer ona şüphe yok ama alınacak yay markasına göre bu dengelenebilir diye düşünüyorum. Örneğin voglant marka yay kullanan arkadaşlar konfor yönünden çok memnunken, başka bir markada çok sert ve rahatsız edici olabilir.

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

+ yay sadece virajlı yollarda değil, düz ve rüzgarlı bir yolda giderken de etkisini gösterir. Araç yanal rüzgarlardan fazla etkilenmeden mermi gibi ilerler..

Yorum bağlantısı
Taner Kaplan

En ufak kasiste arabanın altını vuruyorum. Mondeo aracı zaten alcak degil mi?

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Abi yay'dan yay'a çok fark var.. Seninki konforlu olmuş, bazıları kütük gibi olabiliyor..

Yorum bağlantısı
Gürkan Üşenmez

35 mm yaylarla uzun süre standart amortisörlerinizi kullanabilirsiniz. Spor yay ile normal yay arasında her zaman konfor farkı olacaktır. Ama bunu farkedip farketmemek sadece size ve araba kullanış şekline bağlıdır. Aracınız için uygun yay kullanıldıktan sonra yol tutuşunuz iyi bir oranda artacak, aerodinamiğine de az da olsa katkısı olacaktır. Yay seçerken de kesinlikle daha önceden kullananlarla iletişime geçmeniz de fayda var. Çünkü her markanın farklı özellikleri vardır.

Yorum bağlantısı
Emre Gizlenci

vogland yayları araştıracağım. genelde mk2 için pek markası bilindik yay bulamadım. mondeo yol tutuş açısından oldukça iyi ama rüzgardan çok etkileniyor. babamda volvo v40 var sw olmasına rağmen yol tutuş ve rüzgardan etkilenmesi benimkinden çok çok iyi..

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Aracımda hem vogtland var hem maxtrac . Arada FK'da kullandım. şunu diyebilirimki vogtland'ı gözünüz kapalı alın takın. Diğerleri Eibach hariç hiç bir işinize yaramaz. Vogtland 40mm bulabilsem öndeki maxtrac'ıda değiştircem.

Kısacası kullanan bilir :shok: Vogtlan 30mm işinizi cok iyi görür.

Yorum bağlantısı
Gürkan Üşenmez

eibach ana dağıtıcısında da yok..

ancak şöyle bir durum eibach diğerlerine göre daha pahalı ve kalitelidir. Biraz daha uygun fiyatlı bişey isterseniz vogtland iyi tercihtir..

Yorum bağlantısı
Taner Kaplan

hayır abi 2003 mondeo senin aracın 1996 model benim aracım.hele arkada biri oturuyorsa kesinlikle normal kasislerde altı vuruyor.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Taner Yılmaz2
herkese merhaba..

birkaç tane internet sitesinde aracıma (mk2 mondeo) uygun spor yay gördüm. bu yaylardan takıldığı zaman aracın 3.5 cm alçaldığı yazıyor. yol tutuşu artıyormuş vs...

bu yaylar sadece görüntü amaçlımıdır? yoksa gerçekten yol tutuşu arttırırmı? birde aracın orjinal amortisörleri ile uyumlu olurmu?

bildiğiniz artıları ve eksileri paylaşırsanız sevinirim...

Yayların özelligi kısa ve esnek olmamaıyışı.

Kısa araç 3-4 santim düşürülebilir.İstege baglı.

Sertlikte aracın lastiginin yere basışını sekme esnasında çabuklaştırıyor.Haliyle yoldaki kasislerde yere basması daha erken olacagı için sürüş güvenligi saglar yalnız unutmayınki aracınızda kazık gibi sertleşecek ve içinde seyahat eden kişileri özelliklede göbegi olanları rahatsız edecektir.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Burçin Teymen

Arkadaşlar çok acil yardım rica ediyorum. ( Gerçekten bugün halletmem gerekiyor) Benim Mondeo'nun amortisörleri yanılmıyorsam halen 97 model orjinal hiç ellenmemiş , değişmesi de gerekiyormuş. Arabam yere çok yakın, neden böyle olduğunu bilmiyorum. Sürekli arababnın altını yere vuruyorum, ne egzost kaldı ne karter muhafazası. 15 dakika önce karter muhafazasını söküp attım artık kullanılamayacak hale geldi yerde sürünmekten. Şİmdi yanılmıyorsam 100 tl değerindeki orjinal amortisörleri alsam araç yerden yükselir mi? yoksa amotisör almadan aracı başka yöntemlerle yükseltmem mümkün mü. Derdim gösteriş değil, arabanın altı haşat oldu. LÜtfen yardımmmmm.

Yorum bağlantısı
Misafir
Arkadaşlar çok acil yardım rica ediyorum. ( Gerçekten bugün halletmem gerekiyor) Benim Mondeo'nun amortisörleri yanılmıyorsam halen 97 model orjinal hiç ellenmemiş , değişmesi de gerekiyormuş. Arabam yere çok yakın, neden böyle olduğunu bilmiyorum. Sürekli arababnın altını yere vuruyorum, ne egzost kaldı ne karter muhafazası. 15 dakika önce karter muhafazasını söküp attım artık kullanılamayacak hale geldi yerde sürünmekten. Şİmdi yanılmıyorsam 100 tl değerindeki orjinal amortisörleri alsam araç yerden yükselir mi? yoksa amotisör almadan aracı başka yöntemlerle yükseltmem mümkün mü. Derdim gösteriş değil, arabanın altı haşat oldu. LÜtfen yardımmmmm.

amartisör haricinde yaylarınada baktır bence o derece düşük olması sorun.lastik ebatınız nedir buda bir faktör sanırım.

benim arabada 15 jantla bana şaha kalkmış gibi geliyor.

Yorum bağlantısı
Burçin Teymen

Yanıt veren arkadaşlara teşekkür ederim. Akşam geç saattede olsa açık bir öndüzenci buldum. Meğer benden önceki sahibi yayları kestirip viraj çubuklarını kısa olanıyla değiştirmiş. Ya orjinal yay alacağım ya da mevcut yayların ayarlarını yükselteceğim. Bu arada karter muhafazasının olmaması alt takım için bir sıkıntı yaratırmı. Piyasada pek bulunan bir parça olduğunu sanmıyorum da.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...