İçeriğe Yönlendir

Bagaj Kapağı Otomatik Modifikasyonu

Alper Özden

Recommended Posts

Serkan Çaglar
o halatın çıkarılıp yağlanması da çözüm olur gibime geliyor....?

yağlanmasında bir sorun yok sadece yay çok gergin olduğundan dolayı motorun çekmeye gücü yok. elle halatı çekerken bile zorlandığını hissediyorsun.

Yorum bağlantısı
İsmail Doğan

bağaj kapatılır arabanın içine girilir kilitin vidaları gevşetilir tam durduğu pozisyonda tekrar sıkılır :D ben böyle çözdüm :p

Yorum bağlantısı
Serkan Çaglar

eğer bu parçayı bulursan hem movtajın kolay olur hemde pompa rahat hareket eder

alper abi o halat yine zorlamıyacakmı merkezi kilit pompasını sanırım bendeki pompa çok zayıf çıktı ve bendeki merkezi kilit pompası 5 kabolu hangi kablo ne işe yarıyor biliyormusun?

bağaj kapatılır arabanın içine girilir kilitin vidaları gevşetilir tam durduğu pozisyonda tekrar sıkılır :p ben böyle çözdüm :D

aynı yolu denedim olmadı :D

Yorum bağlantısı
İsmail Doğan

çekmesinden değil itmesinden faydalan bence öbür tarafa bağla motoru ters bağlantı yap itsin çekmesinden daha güçlü itebilir

Yorum bağlantısı
Serkan Çaglar
(düzenlendi)
çekmesinden değil itmesinden faydalan bence öbür tarafa bağla motoru ters bağlantı yap itsin çekmesinden daha güçlü itebilir

olabilir denemek lazım ancak merkezi kilit pompasının ilk 2 kablosu mavi ve yeşil elektirik giriş kablosu, normal bağladığında motoru çekerken, ters bağlarsan itiyor. yani giren voltaj aynı olduğundan çekme veya itme arasında fark olacağını sanmıyorum ancak denemekte fayda var.

bu arada siz nasıl bir motor kullandınız?

tarihinde Serkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İsmail Doğan

aynı motoru kullandım tofaşın kapı motoru yani 4 ytl ye ankarada tofaş bayinden aldım ben itmesinden faydalanmak zorunda kaldım çünkü orjinal motorunun olduğu yere taktım oldu zaten orjinal yeri kilite yakın kilite ne kadar yakın o kadar güçlü oluyo kasılma yaptımı gücü yetmiyo bu motorun

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Alper Özden
aynı motoru kullandım tofaşın kapı motoru yani 4 ytl ye ankarada tofaş bayinden aldım ben itmesinden faydalanmak zorunda kaldım çünkü orjinal motorunun olduğu yere taktım oldu zaten orjinal yeri kilite yakın kilite ne kadar yakın o kadar güçlü oluyo kasılma yaptımı gücü yetmiyo bu motorun

arkadaşlar kilit ile pompa arasında doğrusal sekilde hareket etmeli eğer pompanın hareketili engeller (kaskıntı )

bunun için kilit le pompa arasında cekim düz olalı ki pompa doğrusal hareket yapmalı

Yorum bağlantısı
Yakup Gönül

Çok güzel bir çalışma yapmışsınız tebrikler.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...

4 saatlik bir uğraşı sonucu en sonunda bende bagajımı otomatik yaptım. elektriği bagaj aydınlatmasından aldım idarelik olarak ama Alper abinin bahsetmiş olduğu jakı bi türlü bulamadım acaba bu jak bütün fiestalarda varmıdır yoksa Alper abinin araba sonradan takılmış birşeymi. yada başka elektrik alacağım bir yer varmı.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Serkan Çaglar

bu konudaki gelişmeleri yeni yazmaya fırsat buldum. bahsedildiği gibi modacar'dan merkezi kilit pompası aldım. elektirik zayıf geliyor diye bahsetmiştim onu sileceğe gelen 12.6 voltluk kablonun sürücü tarafından geçen kablosunu buldum hemen kabloyu çokladım ve vites topuzunun önüne ingiltereden getirttiğim orjinal fiesta mk4 butonunu çektim ve elektrik tesisatını bağaja kadar uzattım ve burdan sonrasını sanırım herkes yaptı. bu arada uzaktan kumandayada bağladım ve hem uzaktan kumanda hem içerideki orjinal fiesta bağaj butonu hem de anahtarla açıyorum. uzaktan kumanda için araç içnde debriyajın yanındaki bölümden merkezi sistemin boştaki yanılmıyorsam pembe kablosunu butonun çıkışına direk bağlayınca olay çözüldü.

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Ertan Görgülü

Daha ayrıntılı resimler koyabilriseniz sevinirim.Bende yapmayı düşünüyorum..

Yorum bağlantısı

Maşallah çok yararlı bir çalışma emeğinize sağlık. Özellikle skoda butonu çok güzel yapılan bir detay.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Orkun Onat

aga buton cok şık durmuş bende mi yapsam napsam su tarifi alayım en iyisi=).Cok güzel olmus gerçekten tebrikler....

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Aziz Göktan Başaran

Bir sorum olacak. Çalışmalar süper olmuş ancak ben bunu açıkçası kendim yapabileceğimi sanmıyorum. Düşük maliyetle yaptırabileceğimiz bir yer var mıdır? (İstanbul Anadolu)

Yorum bağlantısı
Alper Özden

Aslında kolay bi sistem deneyin yapamadığınız zaman başka kişileren

yardım isteyin daha keyifli olur ( bence )

Yorum bağlantısı

Kendiniz deneyin zor olan bişey yok, isteyince oluyor. Ama yapamam diyorsanız 5 TL'ye motoru alın 15-20 TL 'ye elektrikçi bağlar sanırım.

Yorum bağlantısı
Aziz Göktan Başaran
Aslında kolay bi sistem deneyin yapamadığınız zaman başka kişileren

yardım isteyin daha keyifli olur ( bence )

Peki deneyelim bakalım neler olacak :rolleyes:

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Hüseyin Matur

Hocam tüm foruma ekliyecekmisin videoyu ? Hangi konuya girsem çıkıyor :D

Hepsi yerli yerinde ama. :)

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

hoca geriden üflemiştir de öyle açılmıştır o. ne de olsa nefesi kuvvetli :D

Sadık Abi;

O zaman kabul ederse projem bitene kadar hocam la beraber geziyim. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Hocam video tamam da malzemeler ve projeler nerede?

hoca geriden üflemiştir de öyle açılmıştır o. ne de olsa nefesi kuvvetli :D

Bizim vega'ların bagaj kapağı içeriden düğme elektrikli olarak açılıyor. Merkezi kilit sisteminden bu düğmeye tetikleme yaptık. Ama nasıl yaptık bilmiyorum. :)

Kumandanın kapı açma düğmesine basılı tutulunca 2 saniye spnra bagaj açılyor. Normalde 'tık' diye atıyordu el ,le kaldırmak gerekiyordu, bende bagajın sağa ve solunda bulunan yayları bir üst kademeye taşıdım, böylece bagaj açılınca yay olması gerektiğinden fazla gerildiği için kapak derhal havaya kalıyor.

Sadık Abi;

O zaman kabul ederse projem bitene kadar hocam la beraber geziyim. :)

Hocametre'yi açarsam olur. :)

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Üç aylık kontrat yapalım ödemeyi peşin yapayım, Hocametre fazla yazar şimdi. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...