İçeriğe Yönlendir

17M Granada Hararet :(

Tolga Üngör

Recommended Posts

Tolga Üngör

Merhabalar. Bende 1979 Model 1.7 GL Granada var. 92 yılından beri arac bizde.Kullandıgımız sure icerisinde en ufak bir sorun yasamadık. Fakat benzinin durumu bizi LPG takmaya mecbur etti. 2 sene oldu LPG takılalı. Ve aracın cekis gucunde cok farkedilcek bicimde bir dusus oldu. Arac gaz yemiyor ve yazın hararet yapıp sol ust kapak catladı. contalar yandı. radyatorde ekstra bi fan yok ve sogutması sadece onden gelen ruzgarla. Kesin bir sekilde bu harareti nasıl onleyebilirim ve aracı hararete iten LPG mi? Cevaplarınız icin cok tesekkur ederim...Ayrica yeni uye oldum ve aranızda mutluyum :)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Radyatorde ekstra bi fan yok ve sogutması sadece onden gelen ruzgarla.

Radyatörde fan olmadığından eminmisiniz? Sadece önden gelen rüzgarla soğuması mümkün değilde.Sıkışık trafikte hemen hararet yapar.Lpg ile hararetin alakası olacağını zannetmiyorum.

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

sogutma pervanesi kaç kanat. pervanenin etrafında davlumbaz yokmu. radyatörün. termostadın, su pompasının durumu ne

Yorum bağlantısı
Tolga Üngör

Suanda motora baglı olan 5 kanatlı bi pervane var. fakat ruzgarı radyatore degilde motora dogru vuruyor.Sehir icinde binmek eziyet haline geldi. Uzun yolda bile hararet yapıyor. Radyatorde dedigim gibi kendi fanı yok. kucukte sayılır fakat tamircinin dedigine gore buyuk radyatorde olsa belli kısmı sogur diyor.Ayrıca 4 vites olan granada 4. vitesle rampalarda muthis bi cekis gosterirken suanda 2. viteste bile bayılıyor.

Yorum bağlantısı
Tolga Üngör

davlumbaz var. radyator pervaneye yakın. ama pek bi etkisi yok. buyuk radyator takalım fikrine tamirci olmaz dedi. belli kısmı davlumbazın dısında kalacagından fayda etmez dedi. ayrica arac hararet yapmaya basladıgından beri tupun beyni surekli buzlanma yapıyor. acaba hararetle ilgisi varmı?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Yaşar usta daha iyi bilir ama benim önceki arabamda da lpg beyni buzlanma yapmıştı.Gaz kesici işini düzgün yapmadığı için sürekli açık kalıyormuş.Araç çalışmazken normal olarak borularda buzlanma oluyordu.Alakası varmı bilmiyorum...Birde arabanın harareti yükseldiğinde civalı olan fanın dönüşü hızlanmalıdır.Normal sıcaklıkta elle bile durduralabiliyordu.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Termostat, kompresyon testi, devirdaim durumları kontrol edildikten sonra, Kale markanın 3 sıralı radyatörü ve ön tarafa Mercedes in ince tip elektrikli radyatörü takılarak , el ile kumandalı olarak soğutma güçlendirilebilinir.

ama öncelikle orjinal aksam kontrol edilmeli.

Yorum bağlantısı
Tolga Üngör

termostat in derecesi 82 de. devirdaimi 82 de acması gerekirken hararet cok rahat 100 ü buluyor. bu sebepten dolayı da kapak catladı.Halbuki termostat da yeni degisti.izmirde bu aracı nerde revizyona sokabilirim.Butun aksamları yenilemek icin.Bu gibi problemler cok canımızı sıkıyor. Ayrıca 79 model 1.7 mk2 ye 2.3 motor takabilirmyz.??

Yorum bağlantısı
Osman Dumanlı

Eğer termostat ve soğutucu fanda bir sorun yoksa,devirdaim in durumu kontrol edilerek suyun hızlı bir şekilde dolaşıp dolaşmadığı gözlenmeli..Veya sökülerek kontrol edilmeli.. :D Devirdaimde sorun yok ise,suyun rahat dolaşmasını engelleyecek bir unsur varmı kontrol edilmeli.. :D (Radyatör kanalları,motor blok su kanalları,silindir kapak su kanalları) Malum eski araç tıkalı olabilir.. :blink: Tüm su yolları ferah ise,radyatör su kanallarının sayısının yeterli olup olmadığı kontrol edilmeli.. :p Radyatör yeterli kanal sayısına sahip ve ebatları değiştirilmediyse,silindir kapak contasında eksik veya tıkalı bir geçiş varmı kontrol edilmeli.. :excl: Eğer su sirkülasyonu ile bir sorun gerçekten yok ise,gazda iken çekişi düşen aracınızın yakıt karışım ayarları kontrol edilmeli. :excl: .Motora fazla gelen yakıt, aşırı yüklenmeye ve bunun sonucunda kullanamadığı enerjinin yüksek ısıya dönüşmesine sebep olabilir. :excl: :excl: .Zannedersem bu olayı gaz sistemi takılmadan önce yaşamıyordunuz.. :excl::seytan:

Yorum bağlantısı
Tolga Üngör

abi dediklerin dogru da kimse cesaret edemiyo artık bu arabaların altına yatmaya :) adam basından savmak icin ugrasıyo. bu lpg sistemide arabadaki randımanı bozdu. bu arabaların dilinden anlayan bi tamirci bulsam buralarda iyi olacakta artık eskilerden kimse kalmadı.

Yorum bağlantısı
Levent Ayhan

bence senin arabanın sorunu termostat.... bide sübabları çok sıkmış olabilirler.hangi şehirde yaşıyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Tolga Üngör

ben izmirde yasıyorum. bu arabadan anlayan bi tamirci bulsam yakınlarda cok iyi olacak. zaten aracın problemlerinin kaynagı hep tamirciler. vites kolunu tamir ederlerken kriko girmiyo alta tarafa diye sag ust camurluktan tutup kaldırmaya calısıyorlar ve sacı ice dogru yamultuyorlar. kilometre teli bozulmustu. elektikci arkadas sagolsun göğüslüğe tornavida kacırıyo. konsul mahvoldu. su tamircilere problem bulsak aractaki problemleri halledecez. ama isini dogru durust yapan fazla kalmadı maalesef.....

Yorum bağlantısı
Tolga Üngör

rolanti olayına katılıyorum rolanti arac soguk iken cok dusuk. ısındımı fazla artıyor. bide bisey sorcam. doblolar da yaklasık 1 tonluk arac. 1400 motor hatta daha ufakları var. o araclarda otomatik fan kolay kolay devreye girmiyo. acıkcası 1700 az deil. ama bi revizyon yapıp 2300 v6 dusunuyom :good1:

Yorum bağlantısı
Levent Ayhan

2.3 v6 iyi fikir ama hidrolik direksiyon taktırmayı unutma.zira v6 nın kuru direksiyonla hiç tadı olmuyor

ben izmirde yasıyorum. bu arabadan anlayan bi tamirci bulsam yakınlarda cok iyi olacak. zaten aracın problemlerinin kaynagı hep tamirciler. vites kolunu tamir ederlerken kriko girmiyo alta tarafa diye sag ust camurluktan tutup kaldırmaya calısıyorlar ve sacı ice dogru yamultuyorlar. kilometre teli bozulmustu. elektikci arkadas sagolsun göğüslüğe tornavida kacırıyo. konsul mahvoldu. su tamircilere problem bulsak aractaki problemleri halledecez. ama isini dogru durust yapan fazla kalmadı maalesef.....

bornova da andaç oto var.hem çıkma parça satıyorlar hem de tamir ediyorlar.bi görüşün derim.

Yorum bağlantısı
Tolga Üngör

andaç oto. teşekkür ederim tavsiyeniz için. ogrenciyim aydında. yazın aracın ustune duserim. tekrar teşekkur ederim..

Yorum bağlantısı
Serdar Elsan

Merhabalar aynı aracın 1978 modeli bende var ve bende yaklaşık 4 ay önce LPG taktırdım ama herhangi biri hararet sorunu yaşamamaktayım. Sizin aracınızdaki gibi benim aracımdada 5 kanatlı pervane var fakat ben gecen yaz ayında radyötörümü değiştirdim. Aracım Marmaris te hararet yapmıştı ve oranın sanayisinde yanlış hatırlamıyorsa Otosan P100 radyötörü takılmıştı. Orj. radyatöründen biraz daha geniş ve petek sayısı fazla ama ufak bi operasyonla araca monte edebiliosunuz. O radyatör takıldıktan sonra kesinlikle hararet sorunu yaşamadım

Yorum bağlantısı
Tolga Üngör

teşekkurler tavsiye için. aractaki problemleri hararet yuzunden yasıyoruz... yeni radyator taktık ama istedigimiz radyatoru takmıyolar. artık uzerine dusecem bu aracın ;)

Yorum bağlantısı
Levent Ayhan
aracın direksiyonunu hidrolik olarak degistirme imkanımız varmı ki??

hidrolik sistemler pahalı.ucuza bulsanız bile iyi bi ustaya taktırtın.ama 1.7 motorlarda verimi nasıl olur bilemem.motor pompayı çevirmek için zorlanabilir.üstelik te tüplü....

Yorum bağlantısı
Tolga Üngör

2.3 v6 takarsam hidrolik yaptırcam zaten :) dediginiz gibi v6 yı hidrolik ile kullanmak lazım. ayrıca biraz direksiyon boslugu var aracta. Tum Ford larda var diyolar. O yuzden dolayı bir problem yasarmıyız? Ya da o problemi cozemeyecekmiyiz hic?

Yorum bağlantısı
Levent Ayhan
2.3 v6 takarsam hidrolik yaptırcam zaten :) dediginiz gibi v6 yı hidrolik ile kullanmak lazım. ayrıca biraz direksiyon boslugu var aracta. Tum Ford larda var diyolar. O yuzden dolayı bir problem yasarmıyız? Ya da o problemi cozemeyecekmiyiz hic?

tüm fordlarda direksiyon boşluğu olur diyen halt etmiş.gelsin benim ihtiyarı görsün.bakalım boşluk bulabilecek mi?iyi bi usta bulursan sorunsuz takılır.tadınada doyum olmaz.yalnız hd.direksiyon sistemi konusunda çok dikkatli olun.sökülmesi-takılması ustalık ister.kuru direksiyonlar gibi değildir.dikkat edin

Yorum bağlantısı
Tolga Üngör

dediginiz andac oto bana yardımcı olabilecekmi? detaylı aratırmama gerek varmı?

Yorum bağlantısı
Levent Ayhan

yardımcı olacağını düşünüyorum ama siz kendiniz bizzat gidip görüşün derim

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...