İçeriğe Yönlendir

Turbo sorunu

Özgür Düzgüner

Recommended Posts

Özgür Düzgüner

iyi akşamlar herkese

2004 model aracım km 97 000 de ,şimdi servis egr de sorun var diyiyor bugun sanayi de bir ustaya gittim oda turbonu sağında solunda ki hortumları söktü içi yağlıydı

ve turbo arzalı dedi

?????

ben bu arabadam bir şey anlamadım

servis te turbo da sorun yok dedi

Yorum bağlantısı
Özgür Düzgüner

şimdi araç ta uğultu vardı ve gecen hafta yıkarken turbonun kenarında yağ görüdm servise gittim egr valfi dedi değişecek (o da ellerinde yokmuş)daha sonra sanayide ustamıza gittim onada baktırayım dedim,o da turbonun sağında ve solunda ki hortumlara baktı içinde yağlanma gördü elle turboya baktı millde boşluk var dedi değiştirmen gerek dedi .ama serviste bilgisayarda çıkmadı bu birde

servis ustası bu kontrolü yapmadı

şimdi benim aracımın arızası ne aslnda bilmiyorum ve herkes bir şey diyiyor.

Yorum bağlantısı
Osman Dumanlı

Turbodaki mekanik arıza bilgisayarda görülmez.. :lol2: Turbonun basınç tarafındaki yağlanma,yüksek devirde çalışan Turbo pervanelerinin,aşınmamak için kullandığı motor yağının bir kısmını manifolda doğru kaçırmasından kaynaklanır..Turbo milindeki boşluğun artmasıda bu yağ oranını fazlalaştırarak,basınç altındaki hortum veya boruların bağlantı yerlerinden dışarı sızıp gözle görülmesine yol açar..Turbo mili burçlarının yağlamayı sağlıklı yapabilmesi için,belli töleranslar içerisinde bir boşluğa ihtiyacı vardır...Önemli olan, turbo milindeki boşluğun bu töleransların dışına çıkıp çıkmadığıdır... :exc1: Sanayideki ustanız doğru tespit yapmış, ancak bu tespitin doğruluğu,turbonun sökülerek kontrolu ile sağlanabilir...Eğer ustanız bu boşluğu el ile hissedebiliyorsa tespiti doğrudur... :p

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

ugultu turbo arızasına işaret. birde milinde boşluk varsa turbo sizlere ömür.

Yorum bağlantısı
Özgür Düzgüner

teşekür ederim Osman bey,

bu nokta da ne yapmam gerekiyor turboyu bakıma mı aldıralım değiştirelim mi?

turbonun fiyatı hakında bir bilgilniz warmı peki?

Yorum bağlantısı
Özgür Düzgüner

yaşar usta ben malatyadayım olmadı arabyı alıp kayseriye mi geleyim

Yorum bağlantısı
Osman Dumanlı

Turbonun İstanbul da tamiri mümkün.. Bir kaç yerde düzgün çalışan işini bilen esnaflar var...Çünkü sıfır alacağınız turbonunda, sıfır aracında turbo garantisi yok...Aslında var ama,sevisler şu km deki bir bakıma geç geldiniz diye kolay kulplar buluyorlar.. :exc1: Revizyon olabilir...Parçacı veya Otosan raflarında,ne koşullarda ve ortamlarda tutulan sıfır turboların arızalarına kendim tanık oldum..Hassas parçalar özenle saklanmalı,taşınmalı,tutulmalı ve takılmalı...Toz içerisinde bir turbo alır üfleyerek takarlar, kısa bir süre sonra aynı durumu yaşarsınız..Garantisi yok.. :lol2:

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy
siz bilirsiniz

bu gibi işler için gezici servismi yapsam foruma özel

istanbul ,ankara , izmir gezer durursunuz :lol2:

insanlar güveneceği ,dürüst ehil ustalar arıyor,aslında fena fikir değil yaşar usta :exc1:

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

iyi bir fikir gibi duruyor. belirli bir zaman da belli bir yerde. sizcede uygun ise benim için problem yok. önce bir anket yapalım bakalım durum ne olacak.

Yorum bağlantısı
Özgür Düzgüner
iyi bir fikir gibi duruyor. belirli bir zaman da belli bir yerde. sizcede uygun ise benim için problem yok. önce bir anket yapalım bakalım durum ne olacak.

yaşar ustam

gel bir gün malatya ya misafirim ol

başımla gözüm üstünde yerin var

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

Yaşar usta yüreğimize indirecen valla.. :nazar: benim turbo milinde de minik bir boşluk söz konusu.. servise götürdüm, normal dedi.. ee napıcaz??

bir şikayetim yok turbodan şu aralar ama ilerde ne olur bilmem..

Yorum bağlantısı
Tayfun Yeşil
Yaşar usta yüreğimize indirecen valla.. :photo: benim turbo milinde de minik bir boşluk söz konusu.. servise götürdüm, normal dedi.. ee napıcaz??

bir şikayetim yok turbodan şu aralar ama ilerde ne olur bilmem..

birşey olmaz nuri nede olsa yaşar usta gezecek bana gelirken sanada uğrar turbo işini çözer :p

Yorum bağlantısı
Etem Şenkurt
(düzenlendi)

büyük ihtimalle egr ler kirlenmiştir. donmuştur. hareket edemiyordur. ya da turbo hortumu delinmiştir. akordiyon şeklindedir iyi bakmak lazım. uğultu sesi sanki ön tarafa bir çanta kjoydunuz da hızlanınca çanta geriye düşüyormuş gibi mi oluyoi?

tarihinde Etem ?enkurt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nuri Başer
birşey olmaz nuri nede olsa yaşar usta gezecek bana gelirken sanada uğrar turbo işini çözer :D

bidaha turbo arabamı... töbeee... :) ama güzelde gidiyo meret.. neyse Yaşar usta sana güveniyoruz.. patlayan turbo olsun, gönüller bir olsun..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...