İçeriğe Yönlendir

Fusion hoparl&#246r sorunu

Mehmet İsmail Topal

Recommended Posts

Mehmet İsmail Topal

merhabalar arkadaşlar.

arabamda karşılaştığım hoparlör sorununu sizlerle paylaşma istedim.

geçenlerde durup dururken tümü çalışan hoparlörlerim 1 tanesi dışında (sağ ön) susuverdi.teybin ayarlarıyla uğraştım ancak maalesef sorunu halledemedim.acaba sigotası falan mı attı diye düşündüm ama hoparlörlerin 1 tanesi çalışıyor.soketi çıkmış olabilir diye düşündüm ama ondan da emin değilim.hemen servise gitmek istemedim.belkide basit bir şeydir diye sizlerle paylaşmak istedim.sorunun ne olduğu hakkında ve nasıl çözebileceğim hakkında bilgisi olanvarsa lütfen yardımcı olsun.

herkese saygılar.hoşçakalın...

Yorum bağlantısı
Mehmet İsmail Topal
teyp ayarlarını tekrar kontrol edin. sag. sol ayarlarında problem olabilir.

teyp ayarlarını kontrol etim.onlardan değil kesinlikle.teybin soketlerine ise bakmadım.bildiğim kadarıyla bizim teypler kızaklı değil.açıkçası daha önce arabanın elektrik aksamı ile ilgili kendim hiçbir şey de yapmadım.soketlere ulaşmak için bisürü bişeyler sökmek gerekiyo mu?soketlerine nasıl ulaşabileceğim hususunda yardımcı olabilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ford teyplerinin hepsi kızaklıdır. Sizinkinde 6000 modeli olmalı, 4 köşede minik delikleri göreceksiniz, elektrikçide - servislerde oraya uyan çıkarma aparatları bulunur.

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Çağlar abi büyük ihtimal benimkinin kasadan yani; 4500RDS

ön konsolu sökmeden teyp çıkmaz :)

Fader ve balans ayarlarını sıfıra getirin eğer zaten sıfırda ise bence bi servise yada tanıdığınız işçiliğine güvendiğiniz bi oto müzik sistemcisine gidin.

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada
(düzenlendi)

3 ile 6 tuşuna basılı tutun teyp test moduna geçip tek tek sesi hoparlörler de dolaştıracaktır, yine ses gelmezse ayarlarla ilgili bir problem yok hoparlörler de yada tesisatta sorun var

tarihinde O?uz Alt?nada tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Onur Demir

Vayy böyle bi özellik varmıydı? Baya iyiymiş. bilmiyodum bak. Ama sattım artık teybi :p

Yorum bağlantısı
Mehmet İsmail Topal
3 ile 6 tuşuna basılı tutun teyp test moduna geçip tek tek sesi hoparlörler de dolaştıracaktır, yine ses gelmezse ayarlarla ilgili bir problem yok hoparlörler de yada tesisatta sorun var

dediğinizi yaptım.sağolun,çok faydalı bir bilgi oldu.sorun tesisat ya da hoparlörde değilmiş.onu anladım sayenizde.ancak genede sorunum tam olarak çözümlenmiş değil :unsure2:

cd çalarken dediğiniz gibi yaptım.cd den radyoya geçti ve hoparlörlerin tek tek çalmasına müteakip tüm hoparlörler çalışmaya başladı.diğer ayarlarıda (right-left..vs) hep "0" a getirdim.ancak radyodan cd ye geçince tekrar eskiye dönüp tek hoparlörden ses gelmeye devam etti.kısacası şu an itibariyle radyo çalarken tüm hoparlörlerden ses geliyor ama cd çalarken ses sadece sağ ön hoparlörden geliyor.bu hususta da yapabileceğim bişeyler biliyorsanız lütfen bana yardımcı olunuz.

saygılarımla,hoşçakalın...

Yorum bağlantısı
Mehmet İsmail Topal
cd "ev yapımı" ise, kaydedilen müzik mono olmasın???

ev yapımıama daha önce de aynı cd leri sorunsuz dinleyebiliyodum.galiba sorunumuz ondan değil ama genede yarın birkez de bu hususu dikkate alarak denemeyaparım.

Yorum bağlantısı
Mehmet İsmail Topal
cd dinlerken balans ayarı yaptınız mı?

yapmaya çalıştım desem daha doğru olur.bizim teypleri biliyosunuz,açma kapama düğmesinin yanında 2 adet düğme var.biri bas,tiz diğer ise yanılmıyosam hoparlör ile alakalı olan ayarlar.bas ve tizi ayarladım,diğer tuştai ayarları ise " 0 " a getirdim.

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

İlginç yani FADER ve BALANCE ayarları hem CD hem radyo'da sıfır da öyle mi?

o zaman teypte bir sorun var..

Yorum bağlantısı
Mehmet İsmail Topal
İlginç yani FADER ve BALANCE ayarları hem CD hem radyo'da sıfır da öyle mi?

o zaman teypte bir sorun var..

evet.yanılmıyosam aynen öyle.az öncede söylediğim gibi sizin bahsettiğiniz 3 ile 6 tuşlarına basma olayını cd çalarken yapıyorum ama otomatik olarak radyoya geçiyor.radyoda iken tüm hoparlörler çalışıyor.cd tuşuna basar basmaz ise tekrar tek hoparlör çalmaya başlıyor.3 ve 6 tuşlarına basmayı tekrar deniyorum cd çalarken gene ilk seferki gibi radyoya geçiyor.teybin resmini bulabilirsem koyayım hemen.belki sizinkinden farklı bir modeldir.benim araç 2005 model fusion 1.6i lux.

hemen netten resim bakıyorum.bulursam hemen yayınlarım burdan.

Yorum bağlantısı
Mehmet İsmail Topal
(düzenlendi)

bitane resim buldum.çok yakın çekilmemiş ama gördüğüm kadarıyla teyp benimkinin aynısı.

inşallah modelini anlamak adına işimize yarar.buyrun resim :p

tarihinde Mehmet ?smail Topal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet İsmail Topal

Bu gün teybin modeline de bakım.modeli: 4500 RDS E.O.N

Lütfen bu model hakkında bilgisi olan paylaşsın.Saygılarımla...

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet İsmail Topal

Arkadaşlar tüm çabalarıma rağmen hala daha maalesef teybi düzeltemedim.bazen teybi kurcalıyorum,farkında olmadan bişeylere basıyorum ve cd çalarkende tüm hoparlörlerden ses geliyor ancak teyp kapanınca maalesef cd çalarken gene sadece sağ ön hoparlörden ses geliyor.radyo çalarken ise tüm hoparlörler çalışıyor.Sorunun ayarlardan kaynaklandığını düşünüyorum.

Teybin modeli 4500 RDS E.O.N.

lütfen bu model teybi resetlemeyi,fabrika ayarlarına döndürmeyi bilen varsa bana da söylesin.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Cd çalarınızın ses düğmesinin yanındaki tuşlardan birisi bas-tiz, diğeri sağ,sol, ön,arka hoparlör ayarlarıdır.Benim arabada bunun kasetçalar versiyonu var.Arada sırada tape clean yazısı çıkıyor.Kaset çalarken menü tuşuna basılı tutunca resetleme geliyor ekrana.Belki sizinkinde de böyle bir şey vardır.Bir deneyin.Zararı olmaz nasıl olsa.Bir de farklı cd denedinizmi acaba?

Yorum bağlantısı
Mehmet İsmail Topal
Cd çalarınızın ses düğmesinin yanındaki tuşlardan birisi bas-tiz, diğeri sağ,sol, ön,arka hoparlör ayarlarıdır.Benim arabada bunun kasetçalar versiyonu var.Arada sırada tape clean yazısı çıkıyor.Kaset çalarken menü tuşuna basılı tutunca resetleme geliyor ekrana.Belki sizinkinde de böyle bir şey vardır.Bir deneyin.Zararı olmaz nasıl olsa.Bir de farklı cd denedinizmi acaba?

Bahsettiğiniz denemeyi yaptım.yanılmıyosasm shuff on,shuff off diye bir yazı çıkıyor cd çalarken yaptığımda.her iki seçeneğide denedim.açık olduğunda cd deki şarkılar rasgele seçiliyor,kapalı olduğunda ise sıradan gidiyor.

bahsettiğiniz hoparlör,bas ve tiz ayarlarınıda yaptım ama maalesef sonuç aynı.

farklı cd ilede denedim sonuç aynı.şaşılacak birşey,radyoda tüm hoparlörler aktif ama cd de sadece tek taraf...çıkamadım işin içinden :)((

Yorum bağlantısı
Mehmet İsmail Topal

Desenize ya böyle yarım yamalak dinleyeceğiz cd.leri ya da servisin eline düşüp bi dünya masraf açıp muhtemelen teybi yenileyeceğiz...

:dil:

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy

cd çaların kod çözücü entegresi arıza yapmış olabilir veya içindeki bir soket sarsıntıdan temas etmiyor ,kopmuşta olabilir ,oto radyo teyp tamircileri yapar .

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...