İçeriğe Yönlendir

Muhtemel Arıza

Muhittin Kaplan

Recommended Posts

Muhittin Kaplan

Bugün Yogun birgünden sonra eve geldim. Benim Delikanlı

"Baba Akü Yok" dedi.:friends:

Masaüstü bilgisayarım açılmıyormuş.. Hiç Bios Ekranı Felan Gelmiyor. Işıklar Yanıyor Ama ekranda bişey görünmüyor.

ekrandandır dedim dizüstünü ekrana taktım çalıştığını gördüm. PSU dandır dedim. Söktüm Gerekli Bağlantıyı Yaptıktan sonra (Power_On) Çıkışları ölçtüm Herşey Normal. Sanırım Anakart Arıza Yaptı

2X512 DDr400 ram

AGP ekran kartı

LGA775 P4 2,6 işlemci var

ne yapayım tam emin olmak için...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ekran kartı onboard mu? ekran kartı gitmiş de olabilir, muhtemel anakartta.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

agp ekran kartı demişsiniz.

başka kartla deneme imkanı var mı? onboard vga var mı? var ise onunla deneyin öncelikle, agp portuda uçmuş olabilir. o yüzden pci ekran kartı bulmaya çalışın.

bu arada açılırken dıt sesleri duyuyor musunuz?

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
agp ekran kartı demişsiniz.

başka kartla deneme imkanı var mı? onboard vga var mı? var ise onunla deneyin öncelikle, agp portuda uçmuş olabilir. o yüzden pci ekran kartı bulmaya çalışın.

bu arada açılırken dıt sesleri duyuyor musunuz?

Aynen düğmeye bastığınızda dıt sesi geliyor ise temassızlık vb... şeylerdende olmuş olabilir ama öncelik ekran kartı gibi duruyor zira ekran kartı hatasıda verebilir anakart.

Ama dıt seside gelmiyorsa o zaman iş sıkıntılı biraz. Benim önerim anakart'ı kasadan çıkartın üzerindeki ekstra bağlı cihazları sökün (disk,cd-rom vb..) bu şekilde çalıştırmayı deneyin.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

onboard ekran kartını denedim problem devam ediyor. başka bir pc den Ram Aldım Yine Aynı. O "Dıt" sesi gelmiyor.

Ben Anakart Bakmaya Başlayayım..(anakart üzerindeki Power Led de yanıyor)

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Siz benim biraz önce dediğim işlemi yapın birde anakartı dışarı çıkarttığınız zaman kartın üzerindeki pilide sökün 30 sn felan bekleyin. Eğer cidden arızalanmamışsa bu işlem kesin çare olacak kanısındayım tecrübe ile sahip eski t.servis günlerim aklıma geldi :blush:

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
(düzenlendi)

Anakartınızdan dıt sesini alamıyorsanız ve hdd ışığınız yanık şekilde kalıyorsa bununla birlikte cpu fanınınz da çalışıyorsa maalesef anakartınız gitmiş.Anakartınızdan ramleri sökün ve açmayı deneyin Ram takılı olup olmadığını algılamıyorsa sağlamasını yapmış olursunuz.

tarihinde Ayhan Onaran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

tüm duyu organları iptal hiçbirşey algılamıyor, cpu fanı çalışıyor.

şimdi agp ekran (256) kartı destekli, 775 işlemci (p4 2.6), ddr400 ram le çalışabilen anakart önerilerinize açığım. :blush:

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Anakart arayışına geçmeden önce özellikle CPU çevresindeki kondansatörleri bir kontrol edin.1-2 tanesinde şişme olabilir.(tepelerine bakın)Bunlar değiştiginde anakartınız büyük ihtimalle çalışacaktır.Kondansatör de ne oluyor derseniz işte fofografı.

thumb_260009351.jpg

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Evet uyar...Ancak asrock tavsiye etmem.3-5 dolar daha fazla verip başka bir anakart almanızı tavisye ederim.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ben hangisini alın değilde hangilerini almayın desem daha doğru olur sanırım :blush: Size uygun anakartlarıda sıfır olarak bulmanız biraz sıkıntılı zaten.

Ben asrock,ecs,foxconn ve gigabyte almazdım...Elektronik parça birazda şans işidir ama benim elimde arızalı bu markalardan fazlaca anakart var.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

asrock için asus doğrulamasada bir çok yerde asus'un alt markası olduğunu okudum. ancak dediğim gibi doğrulama yok.

giga-byte çok iyidir. daha bozulan giga-byte görmedim.

sizin aradığınız özelliklerde zaten 0 bulmanız zor. gittigidiyor.com'da ve kadıköy yazıcıoğlu'nda dolaşmanızı tavsiye ederim.

bu arada illaki "dıt" sesi gelmek zorunda değildir, anakartta buzzer takılı olmayabilir. onu kontrol edin, takılı ise ve ses gelmiyorsa problem vardır.

ayrıca bir arkadaşında dediği gibi hdd ışığı sürekli yanıyorsa cidden bakınmaya başlayın :)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Muhittin Kaplan

ecs diye bir kart aldım. anakarttan mış problem. acaba eskinin bios unu yükletecek biryer bulsam ayağa kalkarmı acep :s belki carpc felan yaparım..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...