İçeriğe Yönlendir

Ön camda boya damlaları

Fatih Isık

Recommended Posts

Fatih Isık

Arkadaşlar ön cam ve bütün tavanda çok ince boya sıçraması var. Nereden gelmiş bilmiyorum. Yıkamacı baktı çıkmaz bu pasta cila dedi.Cila yaptırıncaya kadar en azından ön camı temizlemek istiyorum.Forumda aradım(arama motoru çok kötü) gaz yağı ile boya çıkarabilirsin hemen yıka demisler.Ama öncam sakat camın yapısına zarar verip renk attırırmı, matlalşırmı, pul pul soyulurmu.Yani ön cama gaz yağı, benzin veya tiner zarar verir mi.Olmazsa köşeşinde denicez. Bilgisi olan varşa şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Şükrü Yıldızdal

Tinerle silin çıkan çıkar çıkmayanda tiner yumuşatmıştır kazıyarak çıkarabilirsin.Cama birşey olmaz korkma.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Sonax - megauire vb. yerlerde özel macun gibi ürünler ile, hiç iz bırakmadan çıkaran kimyasallar var, başka bir yol denemeden buralara başvurun, sonuçlar çok çok iyidir.

Yorum bağlantısı
Fatih Isık
Tinerle silin çıkan çıkar çıkmayanda tiner yumuşatmıştır kazıyarak çıkarabilirsin.Cama birşey olmaz korkma.

Teşekkür ederim

Sonax - megauire vb. yerlerde özel macun gibi ürünler ile, hiç iz bırakmadan çıkaran kimyasallar var, başka bir yol denemeden buralara başvurun, sonuçlar çok çok iyidir.

Teşekkürler. Sanırım riske girmeye gerek yok. Bu ürünün tam adı nedir. Pasta veya cila gibi birşeymidir. Boyaya da uygulayabilirmiyiz.

Yorum bağlantısı
Cemal Arslan

sonax cam cilası var...

ancak bu tür işler içim cam kazıyacakları var onlarla da çok rahat camdaki boya çıkar..ama kaportadakine bakmak lazım pasta cila ile çıkması lazım....

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Kaporta-cam-plastik tüm yüzeylerde kullanılan macuna benzer bir malzeme var, tabiki bir nevi zımpara sistemi , ama iz bırakmıyor, uygulamalarını görmüştüm.

Yorum bağlantısı
Fatih Isık

Yazmıştım anlaşılmıyor galiba. Yıkamacı pasta cila ile çıkarır dedi ama çok minik damlacıklar bunlar. Tırnakla uğraşınca çıkıyo ama ön camdan arka cama kadar birsürü var. Bir kimyasal yardımı ile çıkarsak daha iyi ve kolay olacak. Ancak mesela gaz yağı boyaya yada cama zarar verir mi. Şimdilik en mantıklısı sonax bence. Ama ne bu boya çıkarıcımı cilamı. Nasıl isticez bu ürünü.

Yorum bağlantısı
Şükrü Yıldızdal

Camları tinerle silin,kaportaya da pasta attırın.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

İçeriğinde mutlaka gazyağı vardır. Cam kazıma aletleri var, ben öyle çıkarmıştım yan binanın dış cephe boyasının artıklarını, cama bir şey olmadı.En azından bana göre...

Yorum bağlantısı
Cemal Arslan

madem öyle...uğraşma götür bir pasta cila boya koruma falan yaptır...bu vesile ile araç tertemiz olur

Yorum bağlantısı
Şükrü Yıldızdal
(düzenlendi)

Usta ile muhabbetine bağlı ama ortalama 50 lira gibi bir rakam isterler,artık gerisi size kalmış.

tarihinde ? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İlker Kadılar

geçmiş olsun.. bana göre pasta cila enson yapılması gereken işlemdir..aracınıza sıcrayan nasıl bir boya yazmamışsınızz... su bazlı dış cephe bayasımı??.. yoksa yağlı boya türü bir boyamı??? yağlı boyaysa tiner+ gazyağını tavsiye ederim... dışcephe su bazlı boya ise suyla yumuşatıp çıkara bilirsin.. benim başıma gelmişti neyle çıkaryım diye düşünürken (su bazlı boya) yağmurlu bir gecenin sabahında boyanın yumuşadıgından olsa gerek silmeyle neredeyse çıkmıştı... :D

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Sonax la falan hiç uğraşma derim.Yani boşuna masrafa gerek yok.Al güzelce bir gazyağı herterafı iyice sil.Boya veya cama zarar vermez.Ben olsam kendim silerdim..

Yorum bağlantısı
Fatih Isık

Arkadaşlar arabayı sıcak suyla yıkattım. Bu boyamı reçinemi ne olduğu belli olmayan lekecikler bir yerden çıkıp başka bir yere yapışıyor. Yıkamacı biraz azaltmış ama daha çok var. 50 liraya yaparlarsa yaptırabilirim. Ama şu gazyağı nı bi denesem diyorum. Yanlız burada hava yağışlı ve ben de hastayım. Bir hafta sonra ancak yaparım.

Yorum bağlantısı
Fatih Isık

Arkadaşlar camdan bu maddeyi gaz çıkartmadı. Tiner döktüm çıkartmadı. Bütün camı eski bir cd ile kazıdım. CD nin kenarı testere gibi oldu. Camı temizledik ama tavan cilasız olmayacak. Çok pis bir madde boya olsa bu kadar uğraştırmaz. Şeftali ağacının altınada kalmıştı bir gece araba. Ondan reçine yada böcek akıntısı gibibişey yağmış olabilir.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Şimdi boya ayrı şey ağaçlardan akan reçineler farklı şey.Eğer başta reçine olduğunu deseydiniz gaz yağını hiç önermezdim.Sizin yapacağınız profesyonel yardım almak.Bence de sonax işi çözer.

Yorum bağlantısı
Mustafa Akarslan
Şimdi boya ayrı şey ağaçlardan akan reçineler farklı şey.Eğer başta reçine olduğunu deseydiniz gaz yağını hiç önermezdim.Sizin yapacağınız profesyonel yardım almak.Bence de sonax işi çözer.

geçen yaz başıma gelmişti. arabanın her yeri ince ince pas lekesi gibi olmuştu. sonax ta temizlemişlerdi.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kürekçi

geçenlerde beahause ta gezerken denemek için numune hediye ettiler tam bu işe göre bişeydi hemde zararsızmış yağ gibi bişey adını şimdi hatırlayamadım akşam yazayım bakıpta...

Yorum bağlantısı
Cemal Arslan

abi 100 liraya ankarada sonra yıkama boya motor parlatma ve koruma gibi uygulamaları 100 liraya yapıyor...

çektiğiniz zahmete değmez...ve hiç değilse araç tertemiz pırıl pırıl olur....

Yorum bağlantısı
Şükrü Yıldızdal
geçenlerde beahause ta gezerken denemek için numune hediye ettiler tam bu işe göre bişeydi hemde zararsızmış yağ gibi bişey adını şimdi hatırlayamadım akşam yazayım bakıpta...

Yazmamışsın. :(

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Fahri Fatih Özer

tiner yada benzeri kimyevi maddelerin boyaya zarar verebileceğini unutmayın; aman dikkat...

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Halil Yıldırım
(düzenlendi)

Arkadaşlar camdaki yağlı boyaları çıkarmak için tiner kullanılır ama iki çeşit tiner var. burada kullanacağınız tiner selülozik tiner olmalı. zift ve benzeri lekeleri de boya uzerinden gaz yağı çıkarır. hemen çıkmayan iyice kurumuş lekeleri de gaz yağını yedirip bir süre bekledikten sonra bez ile silin hepsi çıkacaktır. gaz yağı boyaya zarar vermez. tinerde cama zarar vermez. selülozik tineri boyaya çok sert ve uzun süre sürerseniz boyayı çıkarabilir normal silerseniz de boyayı matlaştırır

tarihinde Halil Y?ld?r?m tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Fatih Isık
(düzenlendi)

bu arada tavanda o damlacıklar hala duruyor yaptırmadım birşey. Dikkat ettim ıslanınca yerleri değişiyor.Camlara geliyor mesela. Tiner, gaz yağı, hiç birşey çıkarmadı denedim. Aksine yerinden çıkanlar silme sırasında boyayı çok fena çiziyor. Ne biçim birşey bu anlamadım. Bence ağaçlarda maraz olur altına yağmur gibi yağar ya öyle birşey.

tarihinde Fatih Is?k tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...