İçeriğe Yönlendir

Ön camda boya damlaları

Fatih Isık

Recommended Posts

İlker Coşkun
(düzenlendi)
Arkadaşlar ön cam ve bütün tavanda çok ince boya sıçraması var. Nereden gelmiş bilmiyorum. Yıkamacı baktı çıkmaz bu pasta cila dedi.Cila yaptırıncaya kadar en azından ön camı temizlemek istiyorum.Forumda aradım(arama motoru çok kötü) gaz yağı ile boya çıkarabilirsin hemen yıka demisler.Ama öncam sakat camın yapısına zarar verip renk attırırmı, matlalşırmı, pul pul soyulurmu.Yani ön cama gaz yağı, benzin veya tiner zarar verir mi.Olmazsa köşeşinde denicez. Bilgisi olan varşa şimdiden teşekkürler.

Pasta cila falan yaptırmanıza gerek yok. Araç için kil denilen (clay bar) ürün var. Bir sprey şişesinin içine bi iki damla araç şampuanı ve geri kalanı su olmak üzere doldurun. Yıkanmış araca spreyle sıkarak kili sürtün. Yalnız sert veya orta sert killer çizik yapabilir. O yüzden yumuşak (fine) kil tedarik edin. Büyük panellerde bir defa her panel geçişinde kilin temiz yüzeyi gelecek şekilde katlayın. Bu şekilde sinek pislikleri, çam reçineleri ve zift izlerini rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Kil uyguladıktan sonra aracınızın dokunnuşunun saten gibi olduğunu hissedeceksiniz. Kil uygulaması benim pasta cila veya boya koruma öncesi olmazsa olmazdır. Yumuşak kil belki biraz uğraştırır ama size garanti veriyorum muhakkak çıkarır. Saygılar.

tarihinde ?lker Co?kun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
  • 2 ay sonra...
Sani Gerşon

Hort!

Tam evimin karşısına parketmiştim yüzyılda bir. Arabanın üstündeki dairede boya yapılmış, araç gri üstü siyah puantiyeli oldu. Stoplardan farlara kadar her yer nokta nokta. Tırnağımla mıncıklayınca çıkıyor ancak tüm kaportada uğraşılmaz. Ne önerirsiniz?

Çağlar abi, araçta ezik te var hatırlarsan, senin tükan neler yapabilir?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Hort!

Tam evimin karşısına parketmiştim yüzyılda bir. Arabanın üstündeki dairede boya yapılmış, araç gri üstü siyah puantiyeli oldu. Stoplardan farlara kadar her yer nokta nokta. Tırnağımla mıncıklayınca çıkıyor ancak tüm kaportada uğraşılmaz. Ne önerirsiniz?

Çağlar abi, araçta ezik te var hatırlarsan, senin tükan neler yapabilir?

Takipsizlik vereceğim sana, unutkan oluyor bu bilişim sektöründekiler; alttaki Corsa da yılların solgunluğu ve dış cephe sıva noktaları vardı, sonuç:

201102050047.jpg

Sani

Eve şimdi girdim.2 saatir arabanın üsütündeki boyaları temizlemeye çalışıyorum.Temizledimde. 1 adet bulaşık süngeri,Fırın temizleyici(özellike MR.Muscle nede olsa bizim ürün) ve sonrasında past+cila pırıl pırıl oluyor.

Önce parça parça Fırın temizleyici ile boyaları iyice ıslatve süngerle ovala (yumuşaması için) bulaşık süngerinin yeşil sert yüzeyi ile fazla bastırmadan boyaları çıkartmaya çalış fazla basma, zaten göreceksin çıktığını.

sonra pasta ve cila. PIRIL PIRIL

6 ay sonra daha matlaşacak görünümü engellemek için koruma yapmalı, standart pasta-cila ürünleri kalıcı olamıyorlar.

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Opel corsa da yapılan işlem tam olarak nedir.Ürün olarak ne kullanıldı :):kutlama::crazy:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Şu eziği yaptırayım, karşı dairenin mal sahibini de bi ezeyim(!) ondan sonra yanındayım...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Boyalar temizlenmedi, bi de eleman tinerle temizlemeye çalışmış, tavanın içine etmiş. Bu cuma izin alıp arabayı bırakmayı planlıyorum.

Ezik sol arka kapımda vardı ya hani.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Opel corsa da yapılan işlem tam olarak nedir.Ürün olarak ne kullanıldı :jedi::ohooh::kutlama:

Yılların verdiği solmuşluk üstüne sıva parçaları vardı, makine olmadan, el gücü ile Meguiars malzemeleri ile çalıştık, 3 farklı malzeme 3 işlemde kullanıldı,risksiz işlem grubunda bir çalışma olmuştu ilk deneme idi, şimdi, makine ile uygulanan, amatör kullanımda riskli 5 farklı malzeme 6 işlem sırası var.

Diamond Gloss korumasına ulaşacağım kafaya koydum :D

Eziğe ne yaptıracaksın?

Tinerle girişilmesi, sıvadan daha tehlikeli riskli, lokal kalıcı matlık olabiliyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Eziği boya garantisi için renault serviste parayla yaptıracağım yüksek ihtimal. Bu matlık pasta cila ile çıkar mı?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Parlatırız, sadece daha fazla tinerleme :rolleyes:

Asla!

Teşekkür ederim, bu hafta uğrayacağım yanına.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Oğuz Altınada

Benimde arabana boya damlamış nokta nokta..

Araba beyaz olduğu için kaportadakileri farketmiyorum ancak camlarda ve yan camların plastiğinde belli oluyor,

plastiğe zarar vermeden nasıl çıkartılabilir?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hehe, ben Maslak'ta bi tükan buldum, çok başarılı, çok memnunum Oğuz.

Kendisi ara sıra bizim foruma takılır, moderatör ekibindendir. Yıllarca Ford için çalışmıştır. Bilmem anlatabildim mi :lol2:

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Sani Gerşon

hortt :)

Bu konu benimde başımda,Yepisyeni fiestam komple boya izlerine sahip.Sanki araba simli gibi,pembeli mavili küçük pütürcükler var.ya Meguiars,ya da fırsat bulabilirsem Çağlar abiye muracaat edilecek

Şimdi de sana hort :)

Ne oldu?

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Kil (clay bar) ile temizleyebilirsiniz. Muhtemelen etrafta yapılan boyanın rüzgar ile araca yapismasindan kaynaklanmıştır

Yorum bağlantısı
Mahmut Guzel

camlar bol su ve maket bıçağı ile temizleyin fazla bastırmadan

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Halil Yıldırım

Benim eski arabamı akasya ağacının altına gölge diye park ediyordum. Benzer şekilde nokta kadar küçük tanecikli lekeler oldu.  Araba beyaz renk olduğu için her yerinde belli oluyordu. Gaz yağı sıcak su ile yıkama vs çıkarmıyordu bende çok üstelemedim. Üzerinden bir kış geçti sonra kendiliğinden kayboldu gitti. Sonradan öğrendim ki akasya kayısı erik şeftali gibi ağaçların yapraklarına (Antalya da) mayıs aylarında bir parazit yerleşiyor. Bu parazit (buralarda örümcek diyorlar) yapraklarda reçineye benzer mum benzeri bir sıvı bırakıyor o sıvıları çıkarırken bir kısmı da yere düşüyor o düşen sıvılar arabanın üzerine düşüp kuruyunca çok sert bir şekilde yapışıyor ve sert bir cisimle kazımadan çıkmıyor.

Yorum bağlantısı

Benim eski arabamı akasya ağacının altına gölge diye park ediyordum. Benzer şekilde nokta kadar küçük tanecikli lekeler oldu.  Araba beyaz renk olduğu için her yerinde belli oluyordu. Gaz yağı sıcak su ile yıkama vs çıkarmıyordu bende çok üstelemedim. Üzerinden bir kış geçti sonra kendiliğinden kayboldu gitti. Sonradan öğrendim ki akasya kayısı erik şeftali gibi ağaçların yapraklarına (Antalya da) mayıs aylarında bir parazit yerleşiyor. Bu parazit (buralarda örümcek diyorlar) yapraklarda reçineye benzer mum benzeri bir sıvı bırakıyor o sıvıları çıkarırken bir kısmı da yere düşüyor o düşen sıvılar arabanın üzerine düşüp kuruyunca çok sert bir şekilde yapışıyor ve sert bir cisimle kazımadan çıkmıyor.

Maaşallah Halil abicim, entomolojik (böcek bilimi) araştırma yaptırmış Ford size :D  

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Benim arabanın üstünde boya damlası falan yok çok şükür ama şöyle bir polisaj makinesi ve kil olur cila olur parlatmayı acayip istiyorum... Gidip tam takım alacağım bir yerden tam olacak..Kiralayan bir yer bulsakta kendin parlat kendin yıka etkinliği yapsak ne güzel olur.. :)

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

serkan bey bauhauslar makita marka polisaj makinesi kiralıyordu, hala devam ediyor mu bilmiyorum ama bi sorun isterseniz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...