İçeriğe Yönlendir

Dizel Araçlarda LPG / CNG Dönemi

Burak Karadeniz

Recommended Posts

Ali Elöver

orda inen arabanın tüketimi değil mazotun tüketimi iniyor yani düşen mazot tüketimi yerine CNG giriyor. mazato göre ucuz olduğu içinde ekonomi saglanıyor...

yani arabanın dizel motorundan done alan yol bilgisayarı ek sistemin yaptığı tasarrufu mu anlıyor ve standart yazılımı ile ? Yoksa motor bak ek sistem geldi dur ben az yakayım mı diyor ? Tüp takan benzinli arabanın da yol bilgisayarı benzin yakmadığı halde tüketim bilgisi veriyor ve sağlıksız oluyor bu bilgiler, aynı şekilde bu araçtada hata vardır diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Aynı dakika içinde 8.1 lt ve 3,5 lt tüketim ortalaması mı ??? Ya fotoşop yada anlık tüketimi ortalama gibi gösteren bir animasyon var. Bana biraz atmasyon geldi :)Bunu dizel araba üreten firmalar akıl edemedi mi ?

Ne kılişe bir soru bu. :)

Yeni sorularla gelin efem. :p

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

yani arabanın dizel motorundan done alan yol bilgisayarı ek sistemin yaptığı tasarrufu mu anlıyor ve standart yazılımı ile ? Yoksa motor bak ek sistem geldi dur ben az yakayım mı diyor ? Tüp takan benzinli arabanın da yol bilgisayarı benzin yakmadığı halde tüketim bilgisi veriyor ve sağlıksız oluyor bu bilgiler, aynı şekilde bu araçtada hata vardır diye düşünüyorum.

:(

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Uyduruk sistemlere karnımız tok. Bir defa LPG taktırıp hata yaptım. Bir daha aynı riske girmem.

Yorum bağlantısı
Mehmet Atak

Araç % 50 CNG ile çalışıyorsa % 8.1'in mantık olarak yarıya inmesi lazım ki oda % 4.05 eder.

Yorum bağlantısı
Çetin Özkan

Dün filtre için lpg cideydim usta brc dispanser üzerinde çalışıyor protipleri takip ediyorum . Önceden montajı yapılmış sisteme Küçük bir aparatla evdeki doğalgazı araçlara doldurur halle gelmesi çok uzun değilmiş .

vallaha benim aklıma gelmişti

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Bunu mutlaka seyredin, Hintli makina muhendisi usta yapmış evinde suyla çalışan araba, komponentlerin kalitesi ve uygulama, işçilik 1. sınıf...

Dumanlar falan çıkıyor kutuların içinde derinden yanma falan :D

http://www.youtube.com/watch?v=UQrI8_l3J_Y

Tuvalet vanaları, lastik minik toplar falan var sistemde :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur
(düzenlendi)

Şu çok konuşan arkadaşlar, buna benzer her konuda, şu nasıl olacak, bu nasıl olacak, olmaz bu, mümkün değil bu, diye buraya kelimecikler döken, bahsettikleri konu hakkında teknik bilgiye sahip olmayanlar, genel anlamda ön yargılı davranan arkadaşlar, rica ediyorum. Accık üretin..!

g-ğ

tarihinde Hüseyin Matur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Resim doğru olabilir. Aracın enjeksiyonu 8lt dizel gönderirken 3.5lt ye düşebilir cng ile? cng ayrı hattan gittiği için muhtemelen beyin okuyamıyor?

Yorum bağlantısı
Ali Elöver
(düzenlendi)
Şu çok konuşan arkadaşlar, buna benzer her konuda, şu nasıl olacak, bu nasıl olacak, olmaz bu, mümkün değil bu, diye buraya kelimecikler döken, bahsettikleri konu hakkında teknik bilgiye sahip olmayanlar, genel anlamda ön yargılı davranan arkadaşlar, rica ediyorum. Accık üretin..!

g-ğ

Ben tuketiciyim, son kullaniciyim. Alacagim veya vaad edilen sistemi sorgularim. Para verip alacak bunu insanlar ama vaadedilen tasarruf yok !!!! Sahtekarlik deniyor buna :) Bu sistem sahtekar isi demiyorum ama boyle haber ve icatlara da zerre inanmam. TSE'den falan onay alsa belki

sen üret

:D

tarihinde Ali El&#246ver tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Elöver
Ne istiyorsunuz.

Şarji 15 gun giden ayfon yapsana, veya 1 sene tek sarjla giden laptop ;)

Resim doğru olabilir. Aracın enjeksiyonu 8lt dizel gönderirken 3.5lt ye düşebilir cng ile? cng ayrı hattan gittiği için muhtemelen beyin okuyamıyor?

Okunmuyor diye yakmiyor mu bu cng ve bedava mi okunmayinca :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Okunmuyor diye yakmiyor mu bu cng ve bedava mi okunmayinca :)

Yok bee, sadece resim doğru olabilir diyorum. Total yakıtına lafım yok :)

Ayrıca, çekilen resimde kapılar da açık :D

Yorum bağlantısı
Baran Ekici

Yanılmıyorsam bir akademik çalışma görmüştüm; dizele lpg takınca hem beygir hem tork hatrı sayılır miktarda artıyordu. Ayrıca dizellere lpg çok uzun zamandır amerika kanada avustralya gibi ülkelerde yük ve insan taşımakta kullanılan ticari araçlarda zaten kullanılıyordu, bizde maliyet-kar oranı yüksek olmadığı için ve ustalarımızın cahilliğinden dolayı üretici nezdinde hep arka planda kaldı.

Yorum bağlantısı
Güvenç Terzierol

Şarji 15 gun giden ayfon yapsana, veya 1 sene tek sarjla giden laptop ;)

ergonomiden ödün veririm yanımda bir tuğla taşırım diyorsanız mümkündür hocam :)

ne kadar çok hücreli pil o kadar kapasite :) o kadar hacim. :)

Yorum bağlantısı
Guest Hasan Ekici

CNG sıkıştırılmış doğalgazdır, her ne kadar sıkıştırılma yapılsada enerji yoğunluğu düşüktür. Bundan dolayı depolamak için büyük tanklara ihtiyaç vardır. Ankara şehirçi ego otobüslerinin tavanı komple depo olmasına rağmen çok kısa sürede biter, sürekli yakıt ikmali yaparlar. Lpg tanklarının bizim bagajımızda kapladığı yerden çok daha fazlasını kaplaması lazım cng tanklarının. Böyle bir sorunu var.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Evdeki doğalgazlara da zam yolda desenize :)

ÖTV yi çakıverirler, heman.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Sayın Bülent Çalışkaner,

Açmış olduğunuz "Dizel Araçlarda Cng Dönemi" isimli konu forumumuzda daha önce açılmış olduğundan, mesajınız ilgili konuya taşınmıştır.

Lütfen yeni konu açmadan önce forumda arama yapınız.

Ford Club Türkiye Yönetimi.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

dizel araçlarda lpg dönemi olarak okuyorum ben ama benim açtığım konu dizel araçlarda cng ikisi farklı şeyler.

Konu başlığı yeniden düzenlendi.

Yorum bağlantısı
Ali Erkan Aktaşgül

Yakında Dizel + LPG + Elektirk motorlu araçları görürsek şaşırmayın..

Yorum bağlantısı
Özgür Çakırhan

Arkadaşlar benim araç şu an şehir içinde diğer lpg'li araçlarla aynı yakıyor denilebilir, hatta az bile denebilir. Benim bundan önceki iki aracım lpg li idi o yüzden benden uzak olsun lpg, Maşallah arabam zaten az yakıyor :good1:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...