İçeriğe Yönlendir

Havalı Silah Hobim

Ömer Salih Yetgil

Recommended Posts

Ömer Salih Yetgil
(düzenlendi)

Merhaba,

Silah merakı biz Türklerde genetik sanırım. Benim de küçülükten gelen merakım, prosedürsüz ve ucuzluğundan dolayı havalı silahlarla devam ediyor. O kadar gelişmiş modeller var ki... 200 bar basınçla çalışanı mı dersiniz. Nokta atışı yapanı mı...?

Meraklı arkadaşlar için reklam olmamasını umarak bu hobiyle ilgili bir link vermek isterim. www.havalisilah.com. Site sahibi ortaokul ve liseden de arkadaşımdır. Her konuda yardıma çok açık ve maddi çıkar asla düşünmeyen bir kardeşimdir.

Benim silahımın resmi aşağıda. Şimdikilere göre artık eski model kaldı... Gamo CFX 4.5mm alttan kırma. Namlu çıkış hızı hafif saçma ile 305m/sn...

fotoraf0146s.jpg

w640.png

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Benim de merakım vardı, nerelerde satıyorlar artık pek göremiyorum? Buluşup atış yapılan özel mekanlar var mı?

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Çıkış Hızı 305m

9mm Parebellum tabancanın Çıkış Hızına Yakın

Yorum bağlantısı
Ömer Salih Yetgil

Çağlar Abi internetten satın alabiliyorsun. Bir sürü model var. Bir site adı daha verebilirim aslında ama reklama girecek diye çekiniyorum. Arkadaşımın açtığı bir poligon var. Sadece havalı silahlara özel. Pazartekke'de. Kışın genelde orada buluşup mecburen 10 metre atışları yapıyoruz. Atıştan çok muhabbet oluyor tabii. Yazın arazide buluşup 50-100-150 metre atışları yapabiliyoruz. 200 metre atan arkadaşlarda var ama dürbünden bile zor görünüyor 200 metre.

Evet tabanca çıkış hızına eşit ama çap küçük ve ağırlık az olunca namludan çıktığı gibi enerji ve hız kaybetmeye başlıyor çekirdek. Ama şöyle örnek vereyim; yaklaşık 15 - 20 metrede ki pencere camını delip geçebiliyor saçma. Çatlatma yapmadan!

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

BUnlar için ruhsat ve özel izin falan gerekiyor mu? Uzun zamandır kullanmadım,ben bunların tabancaları ile binlerce atış yaptım lisede, lise takımındaydım.O zaman izin vb. birşeye gerek yoktu. Hatta 3.lüğüm vardır bölgemde... Askerde de çok işime yaramıştı, millet nişan almayı öğrenirken ben attığımı vuruyordum. Bu arada aman dikkat eğer kadeh şeklinde saçma atıyorsa, kısa mesafede çok büyük zarar verebilir, çok da masum silah değildir bunlar.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
Ulen senden uzak durayım o zaman.

Silahlıyken evet.:nazar: Ama genelde tüfek ve tabanca taşımam yanımda. 10 senedir silah almıyorum elime.Askerden döneli beri...

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
Sapan taşır mısın?

:i-ih: Hayır. Sadece cep telefonu...:D

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
Ulen onlar da hep pda türü. Yok ben yine senden uzak durayım.

:i-ih::rofl: Akşam akşam kopardın be Hakan. Pda'yla mı vuracam seni? :D

Yorum bağlantısı
Fatih Çalıkuşu

bunlar güzel ama barut kokusu olmadan olur mu?

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
Ben seni kebapla vururum ama :i-ih:

Oğlum onu beraber yiyiyoruz nasıl olsa...İkimiz de etkisiz hale geliriz... :D

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Ben yemeyecem. Masa altında kovaya dökecem

Abi buna sen inandın mı? :i-ih:

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Silah ve hobi!

+Türklük. :i-ih: Biz böyleyiz. Köy yerinde 3-4 yaşında çocuğun eline silah verilir.

Şimdi konu başka yere kayacak ama herşeyin hobisi olabilir. Hobi olarak kaldığı sürece. Batı ülkerinden yoğun şekilde edindiğimiz silaha öcü gözüyle bakma modası ciddi iş yapıyor. Bireysel silahlanmaya hayır diyen Amerikada bugün silah olmayan ev sayısı çok azdır. Özellikle taşra bölgelerinde.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)
bir eğitimci olarak çok söz sarf etmek gerekir belki ama

halen silah=türklük diyorsanız

ben türk değilim

ha illaki türklük birşeye eşit olacaksa

türklük=bilim,irfan,ilerleme,muasır medeniyet...

türklük?silah

kısmen haklısınız,konuştukça konu farklı yöne kayacak kim nasıl biliyorsa türklüğü öyle yaşasın...

Ya burada Türk olmayı, silah hastası olmakla bağdaştırmıyorum,yanlış anlaşılmasın. Bizim yüzyıllardır bu topraklarda yaşam biçimimizin,geleneklerimizin,alışkanlıklarımızın, adetlerimizin getirilerinden biri de budur demek istiyorum sadece.

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Bir Takip Edin Geriye Doğru, Hangi Bilim İnsanı Acaba Yaptığı Keşfi İlk Önce Ne İçin YApmış, İlk Öne Ne için Kullanmış ?

Şimdi Bize Öğetilmeye Çalışılan Bazı Sözüm Ona Erdemler var. Şimdi Teknoloji beşiği Olan Ülkeler Bu Paraları Bu Teknolojik Gelişimi Nereden Almışlar. Ben Oğluma, Yeğenime vs hepsine Atış etmeyi Silah Kullanmayı Öğrettim Öğretmeyede Devam Edeceğim.

Ha Silahın Kullanımının Bilimesi Düğünde Bayramda Ateş etmek Anlamına Gelmemeli.

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)
Bir Takip Edin Geriye Doğru, Hangi Bilim İnsanı Acaba Yaptığı Keşfi İlk Önce Ne İçin YApmış, İlk Öne Ne için Kullanmış ?

Şimdi Bize Öğetilmeye Çalışılan Bazı Sözüm Ona Erdemler var. Şimdi Teknoloji beşiği Olan Ülkeler Bu Paraları Bu Teknolojik Gelişimi Nereden Almışlar. Ben Oğluma, Torunuma, Yeğenime vs hepsine Atış etmeyi Silah Kullanmayı Öğrettim Öğretmeyede Devam Edeceğim.

Ha Silahın Kullanımının Bilimesi Düğünde Bayramda Ateş etmek Anlamına Gelmemeli.

+700 yıl

Bu güzel ülkem Allah vergisi öyle bi konumdaki,belki 10, belki 100 yıl sonra topyekün şavaşmak zorunda kalacak.(Tekrar,yine,Hep)İşte öyle bi günde silah kullanmayı bilmeyen,silah gördüğü yerde delik delik kaçan bi ırk ne bir hayata ne de ilim irfan alanında varlık gösterebilecek bir geleceğe sahip olabilir.

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ömer Salih Yetgil

Muhlis Bey evliyim. Evde tehlikeli durum oluşmadığı ve dağınıklık yapmadığım müddetçe hanım bişey demiyor.

Diğer konulara gelirsek. Aslında başlık yanlış olmuş. Havalı Silah Sporu olarak açmak lazımdı. Zira olimpik misabakaları mevcut bu silahların. Bilinçli kullanıldığı müddetçe herhangi bir zararı yok. TC kanunlarına ve bizim kendi raconumuza göre de bu silahlarla canlı vurmak yasak. Böyle konu açanları direk afaroz ediyoruz. Bilinçsiz kullanımda tehlikesi büyük ancak bir aracıda bilinçsiz kullanırsanız onun da tehlikesi büyük. Sınırları bilip uyguladığınız müddetçe bu bir hobi ve spor. Üstelik çok da keyifli. 50/100/150 metrelerden şişe kırmak gerçekten çok hoş.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Havalı tüfek merakı bende de var. Uzun zamandırda kullanıyorum. Arıza yapan parçaları oldu ve makinacı olduğum için farklı daha sağlam malzemelerden üretip daha sağlam hale getirdim. İçinde kece piston vardı ve kompresörü pek hoşuma gitmiyordu. Sanayiden kaucuk makina pistonu alıp en iyi basıncı elde ettim. Kece piston yağlanamıyordu. Lastik piston yağlanabiliyor. Şuan güzel oldu ama sacmanın nereye gittiği belli değil. Çıkış hızı çok daha arttı.

Bu silahlarla av sahasında avlanmak yasak. Köylerde vs kullanılabilir. Pikniğe veya balık tutmaya dağlara derelere gittiğimde havalı tüfekte yanımda oluyor. Vakit gecirmek için güzel.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

Kanımdamı var ne ben küçükkende sapanla geziyodum :good1::)

Silaha yaptığım güçlendirmeler sonucu yıpranmış 2cm kalınlığındaki tahtayı 10 atıştan 4 ü deliyor. Laminant parkeyi delip geçiyor. Sert zemine attığımda sacma parçalanıp dağılıyor.

5.5 mm( normalde ucuz kalitesiz bir silah ama ben çok değiştirdim)

pict0428f.jpg

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Burak Karadeniz

Bu sahillerde balon vurduran adamların silahları da bunlardan mı?

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Eşimin Abisi Av meraklısıdır. Geçenlerde Çorlu'dayken Arkadaşlarının yanına gittik, Bir av muhabbetidir gidiyor öldüm gülmekten;

- "Teybi koymuşum kuytuya, Bekliyom bıldırcınları beyaa ... Yanımdada Arkadaşın kopay(av köpeği) var. Gerizekalı kopay parçalıyo bıldırcınları beyaa" gibi...

Yorum bağlantısı
Ömer Salih Yetgil
Kanımdamı var ne ben küçükkende sapanla geziyodum :):rolleyes:

Silaha yaptığım güçlendirmeler sonucu yıpranmış 2cm kalınlığındaki tahtayı 10 atıştan 4 ü deliyor. Laminant parkeyi delip geçiyor. Sert zemine attığımda sacma parçalanıp dağılıyor.

5.5 mm( normalde ucuz kalitesiz bir silah ama ben çok değiştirdim)

pict0428f.jpg

Merak ettim bu silahın markasını.

Özgür Bey silahınızın saçmaları dağıtmasının sebebi namlu yiv-setinin silinmiş olması olabilir. Bunun en büyük sebebi tüfekle tüy veya demir saçma (bb) atmaktır. Bu tip silahlarda sadece pellet dediğimiz kurşundan yapılma paraşüt saçma atılması gerekir. Kırma namlu ise de namlu kilidinin tam tutmaması namlunun yamuk durmasına ve isabetsizliğe sebep olabilir.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Tolga Canvar

Cfx başlangıç için iyi bir silahtır.Bende aynı silahın 4,5 olanını kullanmıştım.Bir kaç zaman önce sattım onun yerine Webley Raider aldım (5,5).Ayrıca bazı arkadaşlar silaha karşı olduklarını söylemişler.Şunu kabullenmek lazımdır ki bu tarz silahlar öldürücü güçte olabilirler fakat bunlar spor amaçlı silahlardır.Bence insanlara silaha hayır gibi propagandalar yapmak yerine insanları silah konusunda bilinçlendirmeli.Çünkü insanların kaleme ihtiyacı olduğu kadar silaha da ihtiyacı her devirde olmuştur.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

adszfcd.jpg

35385215.png

sanırım resimler benimde merakım olduğunu açıklıyor cok kullanırdım

ama bu güne kadar 1-2 kuş haricince canlı hiç bir varlığa doğrultmadım

4,5 mm

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...