İçeriğe Yönlendir

Kasko....hususi mi? ticari mi?

Ahmet Çankaya

Recommended Posts

Ahmet Çankaya

2008 model citroen nemo 1+1 kapalı kasa bir araç aldık.

araç şahıs firması (çok ortaklı olmadığı için şirket olmuyormuş sanırım) adına alınacak.

araç bir eleman tarafından iş amaçlı kullanılacak.

kasko için hususi mi yoksa ticari mi tercih etmemiz gerekiyor ?

hususi fiyatları daha düşük ancak herhangi bir kaza esnasında bir problem olurmu bilmiyorum.

sigortazı arkadaşların yardımlarını rica ediyorum..

Yorum bağlantısı
Emre Gülşen
2008 model citroen nemo 1+1 kapalı kasa bir araç aldık.

araç şahıs firması (çok ortaklı olmadığı için şirket olmuyormuş sanırım) adına alınacak.

araç bir eleman tarafından iş amaçlı kullanılacak.

kasko için hususi mi yoksa ticari mi tercih etmemiz gerekiyor ?

hususi fiyatları daha düşük ancak herhangi bir kaza esnasında bir problem olurmu bilmiyorum.

sigortazı arkadaşların yardımlarını rica ediyorum..

Aracın ruhsattaki kullanım şekline göre otomobil yada kamyonet olarak değerlendirilebilir...

Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya
Aracın ruhsattaki kullanım şekline göre otomobil yada kamyonet olarak değerlendirilebilir...

henüz ruhsat adımıza çıkmadı otomobil yada kamyonet tercih etme hakkımız varmı

varsa hangisinde avantajlı oluruz

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Kamyonet başka bir kutucuk ve hepsi kamyonet olarak tescil edilir, diğer kutucuk ta hususi-ticari ayırımı var. Kaskodan ziyade şunu düşünün: bu araç ile mal taşınacak ise, hususi yazdıramazsınız, mal ile çevrilir ise araç bağlanır, diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya
Kamyonet başka bir kutucuk ve hepsi kamyonet olarak tescil edilir, diğer kutucuk ta hususi-ticari ayırımı var. Kaskodan ziyade şunu düşünün: bu araç ile mal taşınacak ise, hususi yazdıramazsınız, mal ile çevrilir ise araç bağlanır, diye biliyorum.

mal taşınmayacak sadece iş ile ilgili alet edavat vs. olacak..

kasko ile ilgili korkumuzda hususi olarak kasko yaptırmamız halinde olabilecek bir kaza anında

aracın üzeri şirket logosu ile kaplı bu araç ticaridir deyip ödeme yapmamaları...

Yorum bağlantısı
Emre Gülşen
(düzenlendi)

Sigorta Şirketi logo var araçta bu nedenle ticaridir diye değerlendirme yapmaz.Önemli olan ruhsatta yazan kullanım tipi ile poliçedekinin aynı olması.Bu arada reklam logoları vb. ilaveleri ( orjinal olmayan tüm aksesuarları ) poliçede belirtmeniz gerekir.Aksi halde herhangi bir hasar anında sözkonusu eklentiler zarara uğrarsa şirket poliçede belirtilmediği için teminat vermeyecektir.

tarihinde Emre G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kamyonetlerde iki çeşit kullanım şekli vardır..

1- Hususi kullanım tarzıdır, genelde 1+4 kişilik olan günümüzde yaygınlaşan connect, caddy gibi araçlar için kullanılır, ruhsatta hususi yazar, kasko tarifesinde hususi olarak adlandırılır ve tarifesi ticarilere göre düşüktür.

2- Ticari kullanım tarzıdır, genelde 1+1 kişilik olan ve yük taşımak için imal edilen genelde kapalı kasa araç için kullanılan sınıftır..

Sizin aracınız hususi veya ticari olarak kayıt yapılabilir, şirket işlerinde kullanılacaksa, hususi olarak kayıt yapılması uygundur, ancak sigorta açısından aracınızın ticari olarak değerlendirilmesi uygundur..

Sigortada ayrımın en belirgin örneği, ruhsatta hususi yazmasının yanısıra oturma yeri sayısıdır..

Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya
Kamyonetlerde iki çeşit kullanım şekli vardır..

1- Hususi kullanım tarzıdır, genelde 1+4 kişilik olan günümüzde yaygınlaşan connect, caddy gibi araçlar için kullanılır, ruhsatta hususi yazar, kasko tarifesinde hususi olarak adlandırılır ve tarifesi ticarilere göre düşüktür.

2- Ticari kullanım tarzıdır, genelde 1+1 kişilik olan ve yük taşımak için imal edilen genelde kapalı kasa araç için kullanılan sınıftır..

Sizin aracınız hususi veya ticari olarak kayıt yapılabilir, şirket işlerinde kullanılacaksa, hususi olarak kayıt yapılması uygundur, ancak sigorta açısından aracınızın ticari olarak değerlendirilmesi uygundur..

Sigortada ayrımın en belirgin örneği, ruhsatta hususi yazmasının yanısıra oturma yeri sayısıdır..

çok teşekkür ederim.. önerilerinizi dikkate alacağım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...