İçeriğe Yönlendir

Akü s&#246külünce lpg ayarları değişir mi?

Engin Evni

Recommended Posts

Engin Evni

Arkadaşlar dün usta akü kontrol ederken galiba akünün kutup başını sökmüş çünkü teybi açınca şifre istedi. 3ay önce lpg ayarlarını yaptırmıştım çok memnunum son ayarlardan. Lpg ayarları bozulmuş mudur? Akü sökülünce lpg beynine de elektrik gitmiyor, lpg beyni nasıl bir belleğe sahip elektrik gelmeyince ayarları fabrika ayarlarına dönüştürür mü?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

brc de bozulmuyor demişti bizim usta bende aynı soruyu sormuştum

Yorum bağlantısı
Gürkan Keskin

lpg bu hava bulutlansa ayarı bozulur baktırmakta fayda var

Yorum bağlantısı
Engin Evni

Landi Renzoda bozulurmu acaba... Büyük ihtimalle bozulur.

Yorum bağlantısı
Ali Tütün

kontağı her kapattığınızda zaten üzerindeki enerji kesilmektedir

Yorum bağlantısı
Şükrü Yıldızdal
kontağı her kapattığınızda zaten üzerindeki enerji kesilmektedir

İşte cevap :)

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Salman

3 ay önce yağ müşürü değişiminde eski müşür orjinal olmadığı için,sökülemeden hamur gibi eridi.kaynak kullanmak zorunda kaldık ve aküyü söktük.lpg kiti bedini marka ve ankarada servisi yok o yüzden çok korkmuştum bozulur diye ama 1 saat akü ayrılmasına rağmen bozulmamıştı.

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli

Kontağı kapattığımıda üzerindeki elektrik kesiliyor ama şase kesilmiyor. Dolayısıyla kendini resetleme olayı olmuyor. Bu mantıkla kontağı kapattığımızda aracın beynindeki bilgilerinde resetlenmesi gerekmezmi. Ama kontağı açtığımızda beyin eğer bir arıza belirlemişse yine arıza ışığı yanıyor. Kimi lpg markalarında bu resetleme olurken kimilerinde olmuyormuş bu arada. Olmayanlardan biride Brc

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bir sorun olacağını sanmıyorum ama baktınız ki biraz sıkıntı var göstermekte fayda var..

Yorum bağlantısı
Engin Evni
Kontağı kapattığımıda üzerindeki elektrik kesiliyor ama şase kesilmiyor. Dolayısıyla kendini resetleme olayı olmuyor. Bu mantıkla kontağı kapattığımızda aracın beynindeki bilgilerinde resetlenmesi gerekmezmi. Ama kontağı açtığımızda beyin eğer bir arıza belirlemişse yine arıza ışığı yanıyor. Kimi lpg markalarında bu resetleme olurken kimilerinde olmuyormuş bu arada. Olmayanlardan biride Brc

+1 kontağı kapatınca şase kesilmiyor.

Yoksa kontak çıkarılınca merkezi kilit, alarm veya dörtlüler, teyp ... nasıl çalışacaktı :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Engin, Erdal'ı aradım sordum..

3 saate kadar bişey olmaz diyor.. Üç saati geçecekse güç kaynağı bağlanmalı diyor..

Yorum bağlantısı
Engin Evni

Tamam abi teşekkürler ustaya sordum 5 dakikalığına sökmüş sorun yok teşekkürler...

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Aydın Bengü
3 ay önce yağ müşürü değişiminde eski müşür orjinal olmadığı için,sökülemeden hamur gibi eridi.kaynak kullanmak zorunda kaldık ve aküyü söktük.lpg kiti bedini marka ve ankarada servisi yok o yüzden çok korkmuştum bozulur diye ama 1 saat akü ayrılmasına rağmen bozulmamıştı.

aha evrende benden başka bedini kullanan bir canlıya rastladım.

Ayda hemşerini bulmak gibi bir duygu. Bedini güzel markadır gerçi az bulunur sadece.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Mustafa Tüfekçi

peki servis kitapcığında akü değişiminden sonraki 8 km boyunca aracınız normal olmayan bazı sürüş özellikleri gösterebilirmiş. bunun nedenide motorun çeşitli parametrelerini otomatik olarak öğrenen motor yönetim sisteminden kaynaklanmakta olup önemsenmeyebilir diyo. bu yeni parametreler gaz ayarını hiç mi etkilemiyor :)

Yorum bağlantısı
Aziz Türkmen

arkadaşlar öncelikle elektronik sistemin olsun lpg nin olsun şasenin olması ya da olmaması ile alakası yoktur, resetleme konusunda. enerji kablolarından birisi bile kesilirse sistem enerjisiz kalmış demektir (+ ve/veya -). kontağı kapattığımızda bazı fonsiyonlar çalışır, dortlu ve alarm gibi, bunlar kontak termiği uzerinden değil de direk aküden bağlıdır çünkü...

lpg ya da arac beyninde ise ayarlar, parametreler EEPROM denilen çiplerde (entegrelerde) saklanır. bu çipin özelliği besleme olmasa bile içinde yazılan veriyi yıllarca tutabilmesidir... enerji geldiği zaman işlemci EEPROM dan parametreleri okur ve işine devam eder... 8 km olayı ise kaydedilmiş son parametrelerden sonra bir değişiklik olmuş ise arabanın o hale gelmesi için ya da aku sokuk vaziyette iken yapılmış değişikliklere uyum sağlaması içindir...

Yorum bağlantısı
Aziz Türkmen
yani araç 8 km sonra akü sökülmneden evvelki durumuna mı dönüyor

tam olarak öyle değil.. diyelim ki aküyü söktünüz ancak motor ile alakasız bir iş yaptınız o zaman evet sökülmeden onceki duruma dönüyor.. ancak diyelim ki söktünüz aküyü ve egzos da bir işlem yaptınız, o zaman yeni emisyon değerlerine göre kendisini ayarlıyor o 8 km boyunca..

aslında bu 8 km konusunda %100 bilgili degilim ancak kitapçıkta okumuştum ve bu şekilde yorumlamıştım..

ancak resetleme konuları dediğim gibi....

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...