İçeriğe Yönlendir

Bum Bum!

Evren Ulusoy

Recommended Posts

Evren Ulusoy

Selamlar ;

2 adet 25cm çaplı Technics EAS25PL304T sürücüyü 40x35x40 burada tümleşik olduğu için 40x35x80 oldu özel bir yer kaplama malzemesinden yaptığım (adını unuttum şimdi) kabin içine yerleştirdim.

her bir kolon için 7.5cm çapında port açtım, içeri doğru 22cm boru uzatılacak ama henüz onu yapmaya fırsatım olmadı. Görüldüğü gibi bagaj tamamen doldu bu yüzden şimdilik kablolarla bağlı olan şekli arka taraftan altın kaplama amerikan jack ile yapmayı düşünüyorum.

Fiestam GHIA olduğu için üzerinde orjinal cd çaları var sesi 15'e getirdiğim zaman ön koltukta dalağımızı sallayacak bir performans alabiliyoruz ve yaptığımız ölçümlere göre aşırı bir yükleme de olmuyor.

Technics tercih etmemin sebebi 10milyon watt 100 milyon wattlık bence saçma sapan sistemlere nazaran çok daha temiz ve kaliteli ses vermesi oldu diyebilirim.

Sistem bu hali ile subbass'ı da özellikle 33hz reflex bass'ı da gayet düzgün verebiliyor, en ufak bir patlama çatlama olmuyor.

Ses yalıtımı konusunda hiç beğenmediğimiz fiesta beni bir kere daha şaşırtıp içeride kıyameti kopartırken dışarıya hafif bir uğultudan başka bişey vermiyor.

Proje henüz bitmediği için vida yerlerini görsel olarak düzetlmedim :) bagajın dağınıklığı için de kusura bakmayın...

Son olarak, PSP kamerası ile ses ve görüntü kaydı yapmaya çalıştım ancak :unknw: ses kameraya çok yüksek geldiği için sadece cızırtı kaydediyor :) başka bir cihazla kayıt yapabilirsem onu da upload ederim.

saygılar.

DSC00181.jpg

DSC00182.jpg

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ben böyle teknik görüntüleri çok severim, hoparlörleriniz de bence görebileceğimiz en iyi 25 cm lerden. Bunları nereden temin ettiniz?

Yorum bağlantısı
Evren Ulusoy

gittigidiyor.com'dan açık artırma ile aldım, ankaradan bir arkadaşla kıran kırana geçti artırma diyebilirim. iki sürücü ayrı ayrı satıştayıdı biri bende biri onda kaldı, aramızda anlaştık diğer arkadaş kazandığını da bana sattı.

Yorum bağlantısı
Evren Ulusoy

Evde Technics SBT-200 setim var zaten :) evdeki inanılmaz performanslarından dolayı en büyük hayallerimden biriydi aracımda da technics sistem kullanabilmek. Ev sistemimle kuzenimin düğününü yapmıştık varın gerisini siz düşünün :unknw:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ayrı modüller halinde Technics sistem bende de var, hoparlörler kendi imalatım, ben de açık hava partilerimde kullanmışımdır.

Yorum bağlantısı
Evren Ulusoy

Başlangıçta benim de planım keçe kaplamaktı ama malzemenin üzerindeki desen kabartma şeklinde ve normalde fotoğrafta durdurğundan daha iyi görünüyor. Bir de keçeyi kaplatınca yeterince iyi olup olmayacağından da emin olamadım açıkçası.

Kutunun dışarı bakan kısmına şöyle büyüğünden bir Technics logosu mu yapıştırsam acaba ?

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy

kabini yaparken vida kullanmasaydınız ,yapıştırma kabinler daha iyi netice verir.litre hesabını yapabildinizmi ,bana biraz gereğinden fazla hacimli olmuş gibi geldi

Yorum bağlantısı
Murat Dere

arkadaşım, hoparlörleri yanlış yerleştirmişsiniz ya. arkaya bakacak şekilde yerleştirin. camı çıkarın. sesi sonuna kadar açın. benzin istasyonunun yolunu unutun. :) yakıta gerek yok bu sistemle. ;)

Yorum bağlantısı
İlker Kadılar
(düzenlendi)
arkadaşım, hoparlörleri yanlış yerleştirmişsiniz ya. arkaya bakacak şekilde yerleştirin. camı çıkarın. sesi sonuna kadar açın. benzin istasyonunun yolunu unutun. :D yakıta gerek yok bu sistemle. :)

murat abi hopalörlerin itiş gücüyle arabanın yürümesi fikri nereden geldi aklına :D valla alemsin yaa.. :D;)

tarihinde Ama tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Ulusoy

Demek ki herkeste aynı intiba oluşuyor, bizde arkadaşlarla rüzgarla giden fiesta diye konuşuyorduk. Hatta tavana bir de yelken direği projesi çıktı bu arada. ;)

Litre hesabına gelince, internet üzerinden yaptığım araştırmalar yaklaşık olarak bu hacmin ideal sonuç verdiğini gösterdi , kutu ortadan ikiye bölünüyor zaten orada tümleşik iki ayrı box var.

Vida konusunda da yüm bağlantı noktalarını önce soğuk silikon sıktıktan sonra vidaladık, vida yapmak zorundaydım çünkü elimde fazla marangoz aleti yoktu kenarları açılı kesip düzgün bir yapıştırma şansım olmayacaktı.

Yorum bağlantısı
Sina Güran

Technics markası oto müzik sistemleri sektöründe yok fakat sanarım siz zaten ev için olanı arabaya uyarlamışınız. Kaç ohm bahsi geçen wooferlar ? 8 diye tahmin ediyorum, bu durumda hangi amfi ile beslediniz?

Bu arada güç fazla geliyor ve eğer tonların daha net olmasını istiyor iseniz kapalı kutu yapmanız daha iyi olur diye düşünüyorum. Port hem frekanslarda asimetrik dalgalanmalara sebep olduğundan rijitidesi olmayan kutulardır. Bu arada kapalı kutu size bagajda alan açısından da kazanç sağlar.

Bahsettiğiniz milyon watt gibi ürünler hangileri bilmiyorum fakat bir zamanlar 5.000rms - 10.000w gücünde olan Kicker Solo X 18" (46cm) sub kullandım, gücüne rağmen okuyabildiği tonlar şaşırtıcıydı ve bu yüzden de SQ dalında ödül almış olduğunu duymuştum.

Yorum bağlantısı
Evren Ulusoy
(düzenlendi)

Evet kullandığım sürücüler ev için üretilmiş ürünler, amfi kullanmadım doğrudan teybin çıkışlarına verdim, şu anda istediğim gibi bir amfi alabilecek durumda değilim ne yazık ki.

Milyon watt'dan kastım 10.000w'lık bir sistem gibi şeyler açıkçası ; Neden derseniz bana hiç mantıklı gelmiyor bir ses sisteminde 10.000 watt gibi bir değer. Evimde yine Technics'in SB-T200 serisinden 2 adet speaker var orjinal değerleri 100Watt 90 CM yüksekliğinde kabinleri var ve bunları 40Watt çıkışlı klasik sony FH serisinden bir setle besliyorum sesi %50 açtığımda bile evde çam çerçeve ne varsa yerinden oynuyor.

Arabaya oluşturduğum sistem keza hiç amplifikatör bağlamadan böyle bir performans sergiliyor. Bu koşullar altında 10.000 watt'ın ne işe yaradığını anlayamıyorum. o güçte bir sistem aracın genel yapısına da zarar vermiyor mu ? sanırım bu konuda biraz dar açılı bakıyorum duruma ama şimdi bile vuran basslarla arka camın ve kapının olduğu yerde zıplaması beni biraz rahatsız ediyor :s

bu arada gördüğüm kadarıyla araçlarımız aynı, arkadaki ve kapılardaki speaker'leri adam gibi mid ve tiz'lerle değiştirmek istiyorum bu konuda ne tavsiye edersiniz ?

tarihinde Evren Ulusoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sina Güran
(düzenlendi)
Evet kullandığım sürücüler ev için üretilmiş ürünler, amfi kullanmadım doğrudan teybin çıkışlarına verdim, şu anda istediğim gibi bir amfi alabilecek durumda değilim ne yazık ki.

Milyon watt'dan kastım 10.000w'lık bir sistem gibi şeyler açıkçası ; Neden derseniz bana hiç mantıklı gelmiyor bir ses sisteminde 10.000 watt gibi bir değer. Evimde yine Technics'in SB-T200 serisinden 2 adet speaker var orjinal değerleri 100Watt 90 CM yüksekliğinde kabinleri var ve bunları 40Watt çıkışlı klasik sony FH serisinden bir setle besliyorum sesi %50 açtığımda bile evde çam çerçeve ne varsa yerinden oynuyor.

Arabaya oluşturduğum sistem keza hiç amplifikatör bağlamadan böyle bir performans sergiliyor. Bu koşullar altında 10.000 watt'ın ne işe yaradığını anlayamıyorum. o güçte bir sistem aracın genel yapısına da zarar vermiyor mu ? sanırım bu konuda biraz dar açılı bakıyorum duruma ama şimdi bile vuran basslarla arka camın ve kapının olduğu yerde zıplaması beni biraz rahatsız ediyor :)

bu arada gördüğüm kadarıyla araçlarımız aynı, arkadaki ve kapılardaki speaker'leri adam gibi mid ve tiz'lerle değiştirmek istiyorum bu konuda ne tavsiye edersiniz ?

Ev sistemleri ile araba sistemleri görünüşte birbirlerine benzemekten başka bir benzerliği yok desem yalan olmaz. Arabalarda yüksek ohmaj lar kullanılmaz çünkü amfiler o ohmajlarda yüksek rms / watt verebilecek elektirik kaynakları yok. Yüksek watt gereksinimi ise ürünlerin evde değil, arabanın içinde olması. Evlerimiz, beton gibi çok kalın ve ses dalgalarını geçirmeyen, aksine yansıtan bir mekan. Oysa araçlar incecik saclardan ve ufak bir alandan ibaret. Bu durumda frekanslar (alt frekanslar özellikle) yansıyacak kalın, duvarvari bir yer bulamıyor hemde alan ufak olduğundan frekans dalgaları kendine gelemeden kulağımıza varmış oluyor. Bu gibi sebeplerden dolayı ev sistemlerinde ihtiyaç olmayan watt lar arabalarda gerekli hale geliyor. Yani evde yapılan bir sistem arabaya göre daha kolay aslında.

Bu arada teybinize zarar verme ihtimaliniz var şu koşullarda, teyp kullanmakta olduğunuz hoparlörleri çalıştırmak için zorlanırsa çıkışları yanabilir, en kısa zamanda amfi edinmenizi tavsiye ederim. Bu arada kullanmakta olduğunuz techics ler tahminimce 8ohm dur. Buda araba için üretilmiş amfiler için yüksek bir ohmajdır. Her amfi bu değerde çalışmaz. Çalışsa da fazla güç üretmez, çünkü araç içinde standart ohmaj 4 tür, daha altı 2 ve sınır 1 dir.

Benim aracım sizinkiyle teoride aynı, pratikte ayrı bir araç. Orjinali neydi bende unuttum o yüzden artık. :)

tarihinde Sina G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sina Güran
1000w 4.1 jbl yetrli olur mu sizce ?

Ev tipi hoparlör kullandığınız için bir yorum yapamicam.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Genel bilgim:

Ev-araba tipi denince sanki farklı dünyalar gibi de algılanmasın, ama temelde araba hoparlör sargısı 4 ohmdur ve baslarda daha düşük frekansa inilmesi zorunludur, ev tiplerinde ohm yüksektir frekans daha yüksektir zira insan kulağı kapasitesi ve mekan söz konusu. Ezberimde yok ama, baslarda 120 cm aralıklar ile frekansı algılarız.

Ama yüksek ohmlu bir hoparlörü, araba anfisine bağlayınca hoparlör bir hayli rahatlar zira anfi hoparlörü besleyeceğim diye boş yere yırtınır.

Bu arada (artık var olmayan) İstanbul spor sergi sarayındaki (basket sahası) ses sisteminin anfisi 16 ohmda 100 Watt idi, yani gerçek değerin ne kadar değerli olduğunu anlıyoruz,

Watt başka Desibel başka frekans da başkadır...

Yorum bağlantısı
Musa Can Koca
(düzenlendi)

Bu ürünleri sakın amfiye falan bağlamayın anında yanar.

Aldığınız ürünler SUBWoofer falan değil,bass karakterli hoparlördür,buların ikisi toplam 50 Watt RMS ancadır,çok yanlış yerde kullanmışsınız ürünleri,araba için olanların bunlarla uzakdan yakından alakası yok en kötüsü 150-200 Watt RMs den başlar. Amfisiz çıt çıkarmaz zaten onlar, amfiniz olmadğın böyle kullanın size yetiyorsa,ama sakın ve sakın amfiye bağlamak gibi bir hata yapmayın seri bile olsa.

Birde Thiele / Small (T/S) parametreleri bilinmeden kutu yapılmaz bu paremetreler bilinse bile çok zordur,kutu boyutunu hesaplarsınız sonrasını ölçecek altleriniz yokdur,büyük üreticiler araç için SUBWoofer yapıp satarken ya kabinlerini hazır satarlar ya da kendi yaptırmak isteyenlerede,port uzunluğu konumu kutunu büyükülüğü,litresi(hacmi) gibi birçok bilgiyi veriler.

Böyle ezbere yapmak havanda su dövmek olur,ama tekrar ediyorum memnusanız problem yok

tarihinde Musa Can Koca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Ulusoy

Haklısınız, bu sürücüler subwoofer değil, sadece kaliteli speaker o kadar, amfi konusunda da katılıyorum.

Kabine gelince bu konuda bayaca bi araştırma yaptım kutuyu yapmadan önce, gerçekten çok zor doğru litre hesabını tutturmak.

Bu konuda türkçe kaynak bulmak da bir o kadar zor çünkü ne yazık ki bizim memlekette bass ses gelen herşey süper sayılıyor :p

Sonuç olarak performans muhteşem değilse de beni oldukça memnun etti, düzgün bir ses kaydı yapabilsem upload edip sizlerle paylaşmak istiyorum ama yazarak ifade etmem gerekirse, aracın içinde dolu dolu bir ses ve hissedilebilir seviyede bir bass çıkışı var ki bu bana yetiyor, zaten aracın direklerini yerinden oynatacak :rolleyes: civataları gevşetecek gereksiz bir sisteme hiç heves etmedim desem yeridir...

ilginiz için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Özgür Temiz

bu arada bıyıklar süper ülkücü hareket engellenemes:D

Yorum bağlantısı
Evren Ulusoy

Ne yazık ki hiç ilgisi yok sadece hoşuma gittiği için bırakmıştım :D

Yorum bağlantısı
Özgür Temiz

neyse yakışmıs diyelim o zaman. bir gün herkes nasıl olsa doğru yolu bulacaktır:D:D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...