İçeriğe Yönlendir

Hangisini vergisi yüksek veya hangisinin vergisi düşük

Kıvanç Durmaz

Recommended Posts

Kıvanç Durmaz
(düzenlendi)

Merhaba forum yöneticileri ve üye arkadaşlar Focus 2000SW aracımı yeni sattım benzin motorundaki giderilemeyen bir arıza yüzünden... Neyse olan oldu sizden yardım istediğim konu şu; ailece kalabalık olduğumuz için Connect, Doblo, Berlingo, Partner veya Kangoo kasalarında bir araç düşünüyoruz. Fakat duyduğum kadarıyla bu araçların vergisi oldukça yüksek geçenlerde 2004 model 1,4 RNA bir Kangoo'ya niyetlendik aracın ilk 6 aylık vergisi 470 liraymış, durum böyle olunca masrafı ağır gelir diye düşündük. Kulaktan dolma bilgilerle öğrendiğim kadarıyla bu tarz araçların ruhsatlarında H.Oto, Kamyonet, Camlı van, Van şeklinde yazmakta ve buna göre vergi oranı belirlenmekte. Merak ettiğim şu hangisinin vergisi yüksek veya hangisinin vergisi düşük. Yoksa SW yada Sedan bir araç alıcam yine, konu ile ilgili bilgisi olan abilerim arkadaşlarım beni aydınlatırsa sevinirim. :s

tarihinde Mehmet tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Abdülkerim Demir

ismini yazmış olduğunuz araçlar "motorlu taşıtlar vergisi hesaplaması"nda "panelvan ve motorlu karavanlar" olarak geçmektedir.

1-6 yaş arası 1900 cc ye kadarki bu araçların yıllık MTV si toplam 628 tl. örnek connect, doblo 1.3 multijet, opel combo, vw caddy.

1901 cc den sonrası yine 1-6 yaş arası yıllık toplamda 946 tl. örnek doblo 1.9. peugeot partner 2.0.

önemli olan motor hacminin 1900 cc den düşük olmasında.

ruhsatlarında bunlara dikkat ediniz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sizin almayı düşündüğünüz araçlar genelde panelvandır..

Bu tarz araçların otomobil olarak tescilli olanı çok azdır..

Kamyonet olarak tescilli olanıda zaten işinizi görmez..

İşin ilginç kısmı şu; Ruhsatta kamyonet yazar ama vergisi panelvan oalrak alınır.. Bunda ayrımı sağlayan en belirgin özellik; Araçtaki koltuk sayısıdır.. Araçta iki kişilikten başka koltuk varsa vergisi panelvan olarak alınmaktadır..

2004 model 1,4 panelvan kangonun yıllık vergisi; 628 liradır.. Yani size söylenen 470 lira... Doğrusuyla 473 lira yanlış bir rakamdır.. Bu rakam silindir hacmi 1900 cc'yi geçenlerin rakamıdır.. 6 aylık 473 rakamı kangonun değil ama silindir hacmi 1925 cc olduğu için doblonun rakamı olabilir..

Connect ve Caddy'lerin silindir hacimleri 1900 cc'den düşüktür..

Yorum bağlantısı
Abdülkerim Demir

mehmet abi doblonun 1.9 olanının silindir hacmi; 1910. 1925 deel. :s

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
mehmet abi doblonun 1.9 olanının silindir hacmi; 1910. 1925 deel. :s

Önemli olan, Çağların V6 gibi sınırı geçiyor olması :D

Yorum bağlantısı
Abdülkerim Demir

abi V6 lar hakkında o kadar ilme sahip değilim. :s

bir gün olurda ekonomik yaşantıdan lüx yaşantıya terfi edersek o zaman olabiliiiiii. :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Benim V6 mı varmış?

Sadece mtv ye bakmayın, en basitinden trafik sigortası primini de araştırın derim, bu araçlarda daha yüksek, ayrıca her sene tüvrurk te muayene de söz konusu?

Yorum bağlantısı
Kıvanç Durmaz
(düzenlendi)
Çizikten dolayı 2 parçada boya. Bari yalan söylemeseler.

Hakan abi babam eski ustalardan 40-45 senelik lastikçi sanayide yetişmiş o bakmış dün tesadüfen arabaya pazarda denk gelmiş değişen veya kaza görünmüyor dedi...Bakalım kısmet olusa yarın kendim gidip görücem

tarihinde K?van tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...