İçeriğe Yönlendir

Direksiyon Yrd Arızası

Cem Özbay

Recommended Posts

Cem Özbay

Arkadaşlar merhaba, 2005 C-Max Tdci aracım ile şehirlerarası yolda yokuş yukarı seyir halindeyken (5.viteste) devir saatinin düştüğünü farkettim ve vitesi 4'e aldım. Ancak problemin devirden olmadığını kısa sürede devir tamamen düştüğünde farkettim ve yolun sağına geçtim. Araç artık tamamen gaz yemez hale geldi ve "Direksiyon Yrd Arızası" mesajı ile stop etti. Kontağı kapatıp tekrar çalıştırmak istedim ancak araç çalışmadı. Birkaç dakika sonra marşa 3-4 saniye basılı tutup gaza pompalama sonucu araç çalıştı ki; normalde gaza basmadan tek marştta çalışır. Yokuş yukarı tekrar devam ettikten sonra aynı sorunu 2 defa daha yaşadım. Tekrar marşa yüklenme ve gaza pompalama neticesinde aracım çalıştı ve arıza mesajını almadım. Yakıt probleminden kaynaklandığını tahmin ettiğim sorunuma çare olarak en yakın benzin istasyonundan yakıt + inj.temizleme şurubu aldım. Sorun yakıt ise eminim kısa zamanda çözümlenecek ancak "Direksiyon Yrd Arıza" bildirimi kafamı karıştırıyor.

Tecrübe ve bilgilerinize dayanarak beni aydınlatırsanız sevinirim. Saygılarımla..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Asıl sorunu bilemem ama, benzinciden alarak yakıt sistemine koyduğunuz katkının, ilave sorun çıkarmamasını umut ederim, hiçbir katkı maddesi sorun gidermez, aksine bir çoğu uzun dönemde sorun kaynağı haline gelebilir.

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
Arkadaşlar merhaba, 2005 C-Max Tdci aracım ile şehirlerarası yolda yokuş yukarı seyir halindeyken (5.viteste) devir saatinin düştüğünü farkettim ve vitesi 4'e aldım. Ancak problemin devirden olmadığını kısa sürede devir tamamen düştüğünde farkettim ve yolun sağına geçtim. Araç artık tamamen gaz yemez hale geldi ve "Direksiyon Yrd Arızası" mesajı ile stop etti. Kontağı kapatıp tekrar çalıştırmak istedim ancak araç çalışmadı. Birkaç dakika sonra marşa 3-4 saniye basılı tutup gaza pompalama sonucu araç çalıştı ki; normalde gaza basmadan tek marştta çalışır. Yokuş yukarı tekrar devam ettikten sonra aynı sorunu 2 defa daha yaşadım. Tekrar marşa yüklenme ve gaza pompalama neticesinde aracım çalıştı ve arıza mesajını almadım. Yakıt probleminden kaynaklandığını tahmin ettiğim sorunuma çare olarak en yakın benzin istasyonundan yakıt + inj.temizleme şurubu aldım. Sorun yakıt ise eminim kısa zamanda çözümlenecek ancak "Direksiyon Yrd Arıza" bildirimi kafamı karıştırıyor.

Tecrübe ve bilgilerinize dayanarak beni aydınlatırsanız sevinirim. Saygılarımla..

direksiyon yardımcı arıza hatasını, çogu zaman pompanın soketlerine su girmesi sonucu verir

Yorum bağlantısı
Cem Özbay

Benzinli araçlarda işe yarayan koruyucu katkının dizel araçlarda ne gibi tepki vereciğini bilmiyorum ama umut etmekten başka şans varmı :rolleyes:

hele böyle bir güzel havada kim servise gitmek ister :sihirbaz:

Ancak "pompanın içine su kaçması " kısmını teknik olarak anlayamadım. Sizce arıza verilmiyorsa sorun kendi kendine hallolmuşmudur yoksa fırtına öncesi sessizlik midir?

Yorum bağlantısı
Cem Özbay

Yaşar ustam cahilliğimi mazur gör; direksiyon pompasının soketlerine su kaçması anladığım kadarıyla alınan mazotla alakası pek olmayan bişey. Arıza bildiriminin şu anda olmamasını dikkate alarak sebebi yada çözümü konusunda bilgi verirsen sevinirim.

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Cem Özbay

Arkadaşlar merhaba, Aracım C-max 1.6 Tdci Ghia , 2005 model ve 50.000km'de.

4-5 ay evvel aynı sarı arıza sinyali ile "Direksion Yrd Arızası" yolda devir düşüklüğü ile başlayan ve gaz yememe ile sonuçlanan bir sıkıntı yaşamış ancak uğraşlar neticesinde araba çalışarak geçtiğimiz haftaya kadar problem çıkmamıştı. Üstelik cihaza bağlandığında da arıza görünmüyordu. Geçen hafta aynı arıza sinyali ile yolda kaldım ve bir daha çalışmadı araç. Çekici ile özel servise çekildi 3-5 saat sonra arayarak aracın gerekli temizliğinin yapılarak !! çalıştığını , cihaza bağlandığında arızanın gözükmediğini sadece kızdırma bujilerinde arıza verdiğini söylediler ancak problemin %80 mazot pompasından kaynaklandığını düşündüklerini ve pompanın sökülerek pompacıya götürülmesi gerektiğini, 300-700 arası muhtemel masrafın olabileceğini söylediler. Aracın çalışıyor olması ve benimde zaman problemimin olduğunu gözönünde bulundurarak aracı pompa sökülmeden teslim aldım. 1 haftalık yoğun kullanım neticesinde şimdilik bir sıkıntı yok ama tekrar yolda kalma riskide olabilir. Ford servisi, Özel servis yada Allah'a emanet gittiği yere kadar mı?

Sizce ne yapmalıyım?

Teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

direksiyon yardımcı arızasından yolda kalmazsınız. muhtemelen yolda kalmanızın sebebi kızdırma bujilerindeki problemdir. bence bujileri kontrol ettirin.

Yorum bağlantısı
Cem Özbay
direksiyon yardımcı arızasından yolda kalmazsınız. muhtemelen yolda kalmanızın sebebi kızdırma bujilerindeki problemdir. bence bujileri kontrol ettirin.

Haklısınız galiba zira mazot pompası arızası olsa bir haftalık kullanım sürecinde de aynı arızayı verirdi ancak hiçbir arıza vermedi ancak kızdırma bujisi arızası gaz yememe ile sonuçlanıp aracın mazotu bitmişçesine çalışmamazlığa yol açar mı? Üstelik "direksiyon yrd arızası" vermişti. Bununla birlikte kızdırma bujisi aracın çalışma anında devreye girmez mi? Yolda bırakmasına yol açabilecek bir arıza olmaz diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

kızdırma bujisi sadece ilk çalışmada yardımcı olmaz. sizden bagımsız motorun çalışma durumuna göre devreye girer. örnek olarak rampa inerken gazdan ayagınızı çekince. kızdırma bujisi arıza kodu varsa sizin problemin kaynagı burasıdır.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Ahmet Berksoy Çabuk

Çalışmama sorunu için servise gittik bugün ve bizim c max in mazot pompasındaki common rail müşhürinde sorun çıktı müşhürin yenisine 300 tl gibi bi fiyat verdiler usta tüm yakıt pompası sistemini sökmek gerektiğini söyledi :) ayrıca bu arıza direksiyon yardımcı arızasına sebep olurmu bilgisayar arıza veriyor. yardımınız için şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Ahmet Berksoy Çabuk
(düzenlendi)

servisteki bilgisayar yakıt sistemi basıncı düşüklüğü tespit etti.yakıt basıncı neden düşer Böyle birşeyle karşılaşan oldumu hiç ?

tarihinde Ahmet Berksoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

yakıt basıncı düşük olmaya bilir. yanlış ölçüyor olabilir. yakıt pompası, yakıp basınç sensörü,enjektörler, tesisat, beyin (pcm)bazende depo şamandırası, yakıt boruları, yakıt filitresi gibi parçalar incelenmesi gerekiyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Cem Özbay
Çalışmama sorunu için servise gittik bugün ve bizim c max in mazot pompasındaki common rail müşhürinde sorun çıktı müşhürin yenisine 300 tl gibi bi fiyat verdiler usta tüm yakıt pompası sistemini sökmek gerektiğini söyledi :D ayrıca bu arıza direksiyon yardımcı arızasına sebep olurmu bilgisayar arıza veriyor. yardımınız için şimdiden teşekkürler.

Aynı problem benim araçtada vardı. Menude "Direksiyon yrd arızası" mesajı yazıyordu. Çekici ile servise götürdük ve sonuç mazot pompası arızası. Pompanın temizlenmesi ve arızanın giderilmesi ile problem kalmadı. Arıza giderilip mesajlar silindikten sonra bi daha aynı problem yaşanmadı.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Murat_Uzun

Direksiyon hatası yardım ile ilgili olarak bende bir problem yaşadım çok keskin bir viraja (mahalleden mahalleye girerken diye düşünebilirsiniz) girerken ekranda bu hatayı almaya başladım ve tam arabamı park ederken aniden direksiyonum sertleşti ve hiç bir müdahalede bulunamaz hale geldi biraz bekledim ve arabayı stop edip tekrar çalıştırdım ve düzeldi ancak kafamda hala soru işareti var bunu yapalı 2 ay oldu ve karşıma bir daha çıkmadı Yaşar hocam sizce bendeki problem nedir

Saygılar...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...