İçeriğe Yönlendir

Farenjit Olmuşum

Fatih Çalıkuşu

Recommended Posts

Fatih Çalıkuşu
(düzenlendi)

Farenjit Belirtileri

- Boğazda ağrı, yanma, kuruluk hissi, kaşınma,

- Yutkunurken zorlanma.

- Öksürük,

- Ateş, ses kısılması,

- Halsizlik, yorgunluk,

- Burnun akması,

- Toz ve yiyeceklere karşı hassasiyet gelişiyor,

Kimilerinde Farenjit uzun süreden beri vardır ve çok fazla rahatsız edici şikayetler gözlenmez. Bu durumda farenjit hastalığı kronikleşmiştir. Müzmin farenjit denilen durum ortaya çıkar. Farenjit Hastalığın çok şiddetli olduğu ve yeni yeni görüldüğü durum ise akut farenjit adını alır. Farenjit hastalığınız olup olmadığını öğrenmek için uzman bir hekime danışmalısınız.

]Akut Farenjit Belirtisi

Hastanın şikayetleri daha belirgindir. Boğaz ağrısı, yutkunma zorluğu, boğazda kuruluk,yanma veya kaşınma hissi, ateş, öksürük gibi şikayetler olur. Burun tıkanıklığı, burun akıntısı, baş ağrısı, halsizlik, kırgınlık, ses kısıklığı gibi şikayetlerde görülebilir. Akut farenjit herkesde görülebilir

Kronik Farenjit Belirtisi

Kronik farenjit te ateş, halsizlik ve kırgınlık gibi şikayetler belirgin olarak görülmez. Boğaz ile ilgili şikayetler daha hafiftir ama bu şikayetle hiç kaybolmaz ve yahut sık sık ortaya çıkar. Boğazda kuruluk hissi, gıcık, yanma, kuruluk, yabancı cisim hissi, takılma, hafif yutkunma zorluğu gibi şikayetler olur.

Gıcık öksürüğü şeklinde bir öksürükte eşlik edebilir. Hastalar boğazını temizleyerek rahatlayacakları hissine kapılırlar ve sürekli temizleme hareketi yaparlar. Ancak bu çoğu zaman boğazı daha fazla tahriş etmeye neden olur.

farenjit hastalığın bazı belirtileri girtlak kanseri hastalığı belirtileri ile benzerlik göstermektedir. Örnegin ;Ses kısıklığı, boğazda takılma ve Kulak ağrısı Girtlak Kanseri hastalığınında da görülebilir, Bu sebebden uzun süren problemlerinizde örnegin uzun süreli ses kısıklığında (üşütmeden oluşan ses kısıklığı birkaç günde geçer ) mutlaka konusun da uzman bir hekime danışılmalıdır. Erken teşis için bu cok önemli

edit :imla

tarihinde Fatih tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

geçmiş olsun tedavinize dikkat ederseniz sorun kalmaz sigara var mı

Yorum bağlantısı
Fatih Çalıkuşu
geçmiş olsun tedavinize dikkat ederseniz sorun kalmaz sigara var mı

teşekkürler,aslında yok,ortam olursa kırkyılda bir ,ama artık o bile olmayacaktır :(

Geçmiş olsun.

sağolun

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Geçmiş olsun..

Koca adam, farenjitemi yenildin.. :(

Yorum bağlantısı
Guest Sinan Akg

Bu istanbulda salgındı bi ara...Bizim aile teker teker oldu sonra ablamla enişteme bulaştırdım :( Onlarda baya çektiler...En kötüsü yutkunamamak...Bi fısfıs sprey vardı onu sıkınca rahatlıyordum :) Geçmiş olsun abi.

Yorum bağlantısı
Taha İlgen

fatih abi geçmiş olsun, ayrıca bilgiler için teşekkürler,önemli.

Yorum bağlantısı
Fatih Çalıkuşu
Geçmiş olsun..

Koca adam, farenjitemi yenildin.. :(

bu sene hastalıklardan kurtulamadım bir türlü,yakın zamanda 17 kilo vermeme bağlıyor her kes :) sağlık olsun diyelim

Bu istanbulda salgındı bi ara...Bizim aile teker teker oldu sonra ablamla enişteme bulaştırdım :) Onlarda baya çektiler...En kötüsü yutkunamamak...Bi fısfıs sprey vardı onu sıkınca rahatlıyordum :) Geçmiş olsun abi.

bulaşıcı olduğunu senden duydum bizim minik kuşa bulaşır mı diye endişeleniyordum bende

fatih abi geçmiş olsun, ayrıca bilgiler için teşekkürler,önemli.

teşekkür ederim,ben oldum siz olmayın diye ilerki seviyesi bronşit bildiğim kadarıyla

Yorum bağlantısı
Guest Sinan Akg
bu sene hastalıklardan kurtulamadım bir türlü,yakın zamanda 17 kilo vermeme bağlıyor her kes :) sağlık olsun diyelim

bulaşıcı olduğunu senden duydum bizim minik kuşa bulaşır mı diye endişeleniyordum bende

teşekkür ederim,ben oldum siz olmayın diye ilerki seviyesi bronşit bildiğim kadarıyla

Minikkuşa bence fazla yaklaşma abi...Öksürme hapşırma sırasında sen zaten mikrobu havaya bırakıyorsun... :(

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

kısa zamanda cok fazla kilo vermek iyi birsey degil vücudunda bir dengesi var bulaş olabilir dikkatli olmakta fayda var ne kadar sürede verdiniz 17 kiloyu

Yorum bağlantısı
Guest Sinan Akg
kısa zamanda cok fazla kilo vermek iyi birsey degil vücudunda bir dengesi var bulaş olabilir dikkatli olmakta fayda var ne kadar sürede verdiniz 17 kiloyu

Nuri abi bende kilo alamıyorum doktor olarak onada bi çözümö varmı

Yorum bağlantısı
Fatih Çalıkuşu

yaklaşık bir sene süre zarfında,ama haftada 3 gün spor yapıyorum düzenli aksatmadan

Nuri abi bende kilo alamıyorum doktor olarak onada bi çözümö varmı

ben nacizane fikrimi söyleyeyim kızma ama ,o sigara kilo almanı zorlaştırır,ben bıraktıktan sonra aldım zaten :(

Yorum bağlantısı
İlker Kadılar

çok çok geşmiş olsun ...ben de10 gün önce rahatsızlanmıştım soğuk çarpması ,4 günde zor toparlaya bildim kendimi

insan hastalanınca sağlıgının kıymetini daha iyi anlıyor....

Yorum bağlantısı
Guest Sinan Akg
ben nacizane fikrimi söyleyeyim kızma ama ,o sigara kilo almanı zorlaştırır,ben bıraktıktan sonra aldım zaten :(

Abi o zıkkımı içmeden öncede çok yiyordum gene çok yiyorum ama bi türlü alamıyorum kilo...Dün 4 tane içtim sigara bıraktım bırakıcam...

Yorum bağlantısı
Fatih Çalıkuşu
çok çok geşmiş olsun ...ben de10 gün önce rahatsızlanmıştım soğuk çarpması ,4 günde zor toparlaya bildim kendimi

insan hastalanınca sağlıgının kıymetini daha iyi anlıyor....

sadece hastalık mı hayatın her aşaması öyle değil mi başa gelmeden,gelebileceğine dair ihtimal bile vermiyor

Abi o zıkkımı içmeden öncede çok yiyordum gene çok yiyorum ama bi türlü alamıyorum kilo...Dün 4 tane içtim sigara bıraktım bırakıcam...

sen bırak benden sana şöyle afili bir yemek,yalnız içkisiz ortamda ben kullanmam :(

Yorum bağlantısı
Guest Sinan Akg
sadece hastalık mı hayatın her aşaması öyle değil mi başa gelmeden,gelebileceğine dair ihtimal bile vermiyor

sen bırak benden sana şöyle afili bir yemek,yalnız içkisiz ortamda ben kullanmam :)

:(:) Abi sen kullanma ben kullanırım onu...Onu bırakamam arnavutum kanımda %50 alkol :)

Yorum bağlantısı
Fatih Çalıkuşu
:(:) Abi sen kullanma ben kullanırım onu...Onu bırakamam arnavutum kanımda %50 alkol :)

:)

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Fatihçim geçmiş olsun abim, aman dikkat et kendine sen bize lazımsın.

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

sinancım herhangi bir hormonal sorun var mı ona bakmak lazım sigara etken mi bence degil ama bıraktıktan sonra oyalanma amaçlı sürekli birseyler atıştırıldıgından kilo alınıyor bazı insanların da metabolizmaları veya yag dokusuyla ilgili degişikliklerinden dolayı kilo alamıyorlar dedigim gibi hormonlarla ilgili bir sorun yoksa

Yorum bağlantısı
Fatih Çalıkuşu
Fatihçim geçmiş olsun abim, aman dikkat et kendine sen bize lazımsın.

sağol abi teşekkür ederim :D

Yorum bağlantısı
Guest Sinan Akg

Ben yarın bi checkup a girim :D Ne testi gerekiyor abi bu hormonal sorun için?

Yorum bağlantısı
Fatih Çalıkuşu
sinancım herhangi bir hormonal sorun var mı ona bakmak lazım sigara etken mi bence degil ama bıraktıktan sonra oyalanma amaçlı sürekli birseyler atıştırıldıgından kilo alınıyor bazı insanların da metabolizmaları veya yag dokusuyla ilgili degişikliklerinden dolayı kilo alamıyorlar dedigim gibi hormonlarla ilgili bir sorun yoksa

peki farenjit bulaşıcı mıdır ?

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör
yaklaşık bir sene süre zarfında,ama haftada 3 gün spor yapıyorum düzenli aksatmadan

düzenli egzersiz gercekten vücudun saglıklı kalması için cok önemli keşke bir 17 kiloda ben verebilsem :D

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

geçmiş olsun abi . aynı sorun bende de başladı galiba :D yutkuna mıyorum, öksürüyorum, burnumda hep akıntı var gittim bizim eczacı abilerden birine aferin sünüs diye bir ilaç verdi onu kullanıyorum az çok iyileştim sanki ama hala var

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...